25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nechme euro tak deset let spát

Končící premiér Bohuslav Sobotka se přihlásil k rychlejší cestě k euru. I když společnou evropskou měnu principiálně odmítám vidět jako politický problém, není to dobrý nápad. A to z dobrých ekonomických důvodů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 16.12.2017 11:19

Re: ?

Protože Irsko zasáhla investiční bublina, vyvolaná nastavení parametrů € na jiné a větší země. Irové to dost odskákali na nesplatitelných úvěrech.

Záviďte komu chcete, ale lepší by bylo, kdybyste si nejdřív zjistil nějaká fakta.

K. Pavlik 16.12.2017 15:46

Re: ?

No Irsko melo problemy - ted je holt nema. Nekteri tam prisli o penize, nekteri se na problemech jinych nabalili.Nektere banky se snazily zkrachovat tim ze pujcovaly kdekomu a holt se jim to povedlo. Kamaradka Irka rozhodne problemy nesvadi na Euro a jasne rika ze Irsko jiz neni soucasti PIGS.Irska ekonomika je zdrava.

O lidech kteri si poridli dum na ktery nemeli si myslim svoje. Kam az kosula staci rikavala moje babicka.

Pri posledni krizi v Calgary jsem rikal kamaradce (co prodava baraky): az bude pekny dum za 50000 tak mne zavolej. Smala se a bohuzel zatim nezavolala.

Podobne tak zvana krize v USA. Nekdo si to odnesl, nekdo koupil dum za par supu a ted se smeje.

M. Prokop 16.12.2017 15:53

Re: ?

Ty problémy a z nich vzniklé dluhy byly jednak nemaléé, druhak zbytečné.

Vaše kamarádka asi není ekonomka, že?

K. Pavlik 16.12.2017 17:18

Re: ?

Nikdo v Irsku nikoho nenutil mit dluhy, podobne jako tam nikdo zadnou banku nenutil pujcovat penize zoufalcum.

Kazdy dela jine chyby - ja tim ze jsem si v minulosti malo pujcoval, jini tim ze si pujcuji hodne - no to je holt zivot.

Jo za blbost se obcas plati a mozna opravdu hodne.

Kamaradka neni ekonomka - ona jen prodava baraky.

Z. Lapil 16.12.2017 18:56

Re: ?

Půjčuje si samozřejmé každý - stát i člověk - z vlastního rozhodnutí. Podle mě je výhoda vlastní měny v tom, že skrze inflaci a změny kurzu člověk (i stát) VÍ, že je chudý. Veškeré půjčky jsou i přehlednější - pokud vím, že (například) drachma setrvale klesá, je přesnější i můj intuitivní odhad úroků.

A pak je tu ještě jedna věc: pokud se (například) Řecku hospodářsky daří hůř, než Evropě, projeví se to v kursu drachmy. Okamžitým výsledkem je, že Řekové chudnou v eurovém vyjádření, ale není nutné řešit s odbory mzdy a s voliči důchody, protože v drachmách mají pořád stejně, zatímco chudoba v eurech se projeví někde na dovolené. Bonusem je samozřejmě výhodnější dojení turistů a příznivější ceny vývozu.

V Česku naopak vlastní měna pomáhá tomu, že zatímco před nějakými dvaceti lety znamenal pro Čecha oběd v Německu málem nutnost vyloupit banku, dnes je jedině a pouze drahý.

K. Pavlik 16.12.2017 19:18

Re: ?

JIna mena funguje v hodne statech - Cerna Hora, Panama.

Recko byl problem bank, Nemecku se povedlo to prevest z vlastnich bank na jine pitomce, Recko melo moznost udelat totez co Island - proste to tem bankam nezaplatit= proc to neudelalo nevim.

Za prvni republiky nemela Podkarpatska Rus vlastni menu - podle vas ji mela mit. Podle meho otce tam vse jaks taks fungovalo. Dle meho stryce tam hotovymi penezi platili jen blbci a ceskoslovenska armada.

Jiste vlastni mena schovava neporadek ve state. Nebylo by lepsi pro Cesko resit tento problem misto aby se cekalo na tisteni penez?

J. Kanioková 17.12.2017 0:03

Německo se vůči Řecku nadělalo spoustu křiváren !

Dotlačili ho nakupovat i spoustu toho, zvláště ve zbrojní sféře, co nebylo nutné, či bylo zbytečně drané. A nechali ho se zadlužit u německých bank. Když to začlo skřípat, tak ty dluhopisy Němci "prodali" ECB !!!

Samozřejmě, že si za to můžou hlavně tehdejší řečtí politici, ale za tyhle konkrétní sviňárny Němce nebudu tolerovat ! Dělali to ve prospěch svých bank i výrobců, a pak se toho fofrem tajně křivácky zbavili. Přehodili to zadlužení na celou EU !

Euro NE ! Vlastní měna je základem vlastní svébytnosti, suverenity !

K. Pavlik 17.12.2017 0:12

Re: Německo se vůči Řecku nadělalo spoustu křiváren !

No za kapitalizmu tomu rikame ze Nemecko ma vyborne prodavace. Krivarna se tomu rikalo za meho mladi.

Svrchovanost nema s menou nic spolecneho. Budto jsi chudy pribuzny nebo ne.

Babicka rikavala chuda lec poctiva - no ale to se mne moc nezda.

Anglicane rikaji: zebrak nemuze byt vybiravy (prelozeno mnou - asi ne moc dobre). A zebrak s vlastni menou moc te svrchovanosti nema.

M. Prokop 17.12.2017 15:55

Re: Německo se vůči Řecku nadělalo spoustu křiváren !

Ale prdlajz. Zbraně Řekové kupují protože soutěží s Turky a do problémů se dostali přehnaným sociálnem a špatným vybíráním daní.

Němci jim sice neměli půjčovat, ale to je až druhotné.

Z. Lapil 18.12.2017 7:50

Re: ?

Mám dojem, že jestli tu někdo tiskne peníze, je to eurobanka; napsat ECB jsem se neodvážil, co kdyby to bylo něco jiného :-).

Mně se totiž zdá, že mezi námi došlo ke zmatení jazyků. Měna je ideálně - řekněme - číselným vyjádřením hodnoty věcí. Tudíž by měla být stabilní (nebo aspoň předvídatelná - řekl bych, že roční inflace klidně 100% nevadí, pokud se na ni mohu spolehnout: v pracovní smlouvě budu mít u základního čísla doložku +10% každý měsíc; prosím - nezkoušejte mě ze složených úroků) a rozhodně by NEMĚLA být nástrojem vlády.

Je-li měna politicky nezávislá, máte pravdu vy: dolar, Euro, koruna - co karta a EET zvládne, tím platím. A je fajn, že VÍM, oč jsou třeba Němci bohatší a Albánci chudší. Je-li měna nástrojem vlády, mám pravdu já: nechci, aby moje peníze v bance měla pod vlivem JAKÁKOLIV vláda, ale přeci jen dám přednost vládě své před "nadvládou".

Nemluvě o tom, že menší celek je lépe řiditelný. Se Slováky došlo ve federaci málem na facky, ale od té doby, co jedeme každý za své, jsme nejlepší přátelé. Aneb dobré ploty dělají dobré sousedy.

M. Pesat 16.12.2017 13:48

Re: ?

" V době existence eura v Řecku toto vše nefunguje a situace vyžaduje obrovské transféry peněz, nesníží se s klesajícím kursem příjem úředníků a neefektivních pracujících, tomu by zabránily odbory, které jsou proti kursovým pohybům bezmocné a Řecko si žije nad poměry a mimo možnost situaci jakkoli řešit. Zvyšují se zásahy jak vlády, tak nadnárodních institucí, ale ve skutečnosti planě."

-------------------------------

To Euro s tim nema zadnou souvislost, spise jizanska mentalita a s tim spojena korupce/nedostatek discipliny a ekonomika zavisla prakticky na turistice. Problem Eura spociva v tom, ze to je politicky project, takze se z politickych/ideologickych duvodu prehlizi nedodrzovani pravidel. Ze Recko fixluje ucetnictvi se vedelo uz pri vstupu zeme do eurozony, za skutecne fungujiciho dohledu ECB by Recko do eurozony nemelo sanci vstoupit a nejen Recko. Koneckoncu, staci vzpomenout na modrobolsevicky bankovni socialismus 90"ych let, kdy ceske statni akciovky/banky pujcovaly podle politickych/ideologickych "pravidel" a CNB, ktera to mela hlidat/kontrolovat, tak totalne propadla. CR, to je dnes uz pouze kolonie/montovna bohateho zapadu/hlavne Nemecka, ekonomika kde se/az na par vyjimek/ nevytvari vyrobky s vysokou pridanou hodnotou. Autor ma pravdu v tom, ze stat v CR je velky/drahy/neefektivni/zkorumpovany, s tim ale Euro nema nic spolecneho, resp. bylo by to stejne i s Eurem. Cest :(

K. Pavlik 16.12.2017 20:00

Re: ?

Spravne pisete Euro s tim nema zadnou souvislost.

Dluhy se daji delat jak s Eurem tak bez neho - viz v minulosti napriklad Argentina.

J. Brunner 16.12.2017 23:20

Re: ?

Je v tom jeden velký rozdíl. Za Argentinu sousední země dluhy neplatily. Za Řecko platili daňoví poplatníci celé Evropy mající Euro. I ti s nižšími důchody, jako Slováci.

K. Pavlik 17.12.2017 0:07

Re: ?

No holt Nemecko je sikovnejsi nez Italie nebo Spanelsko.