12.12.2018 | Svátek má SimonaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KOSMONAUTIKA: Zpátky na MěsícŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 30, poslední: 24.12.2017 20:52, přehled diskusí

Což napřed splatit státní dluh?:
Autor: J. Pražák Datum: 15.12.2017 17:15

Určitě tato akce bude smysluplnější, než převýchova Afghánců a Iráčanů na demokraty, která už stála biliony USD.

.

Re: Což napřed splatit státní dluh?:
Autor: V. Novák Datum: 24.12.2017 20:52

Co je ti do amerického státního dluhu?! Nebo se snad USA zajímají o tvoje dluhy?

Tvoje starosti s americkým dluhem bych chtěl mít...

V dnešních podmínkách to bude brnkačka:
Autor: J. Vavruška 637 Datum: 15.12.2017 16:04

Sestříhají a digitálně upraví kosmické scény z holywoodských filmů, které od té doby byly natočeny, a bude zase cesta na Měsíc jak pohádka.

Mimochodem, už nějak vyřešili ten drobný problém, že při průletu Van Allenovými pásy vydává vše, co je z kovu, smrtící, tvrdé rentgenové záření? Při besedách o programu Apollo tenhle fakt nějak zamluvili, ale pokud hodlají posílat civily, měli by jim o tom aspoň říct.

Stejně je s podivem, že se skoro všichni američtí kosmonauti dožili tak vysokého věku, když Apollo nemělo v podstatě žádnou radiační ochranu.

Re: V dnešních podmínkách to bude brnkačka:
Autor: P. Skřivan Datum: 15.12.2017 16:21

Tvrdé záření není nebezpečnější než měkké. Každý, kdo o tom něco ví, ví, že je to přesně naopak.

Jinak bych řekl, že někdo ten odražeč na Měsíc dát asi musel. ... že by nějaký ten E.T. ? :-)

Navíc materiál dovezený z Měsíce je natolik zvláštní, že ho na Zemi najít nelze. Až nedávno se třeba zjistilo, že měsíční prach je velice nebezpečný, jelikož funguje s ohledem na velikost a tvar částic jako asbest.

Těch rizik tam bylo podstatně více a souhlasím, že se aktéři na to skutečně dožili pozoruhodně dlouhého věku.

Je klidně možné, že ti mrtví přijdou teprve v dalším programu a všichni se budou divit, jak je to možné ... .

Re: V dnešních podmínkách to bude brnkačka:
Autor: V. Novák Datum: 15.12.2017 16:55

Aktéři byli vybraní zdraví ouřezci z letectva. Piloti byli vždycky nadprůměrně zdraví a tihle byli výběr z výběru... Navíc celý život nadprůměrně zdravotně sledovaní, u těch nějaký zanedbaný nádor neměl šanci.

Re: V dnešních podmínkách to bude brnkačka:
Autor: V. Novák Datum: 15.12.2017 16:44

Člověče, nechcete si nejdřív něco nastudovat než začnete s bláboly?

Nechcete, že - to byste nemohl tak svobodně blábolit...

Dnes to bude snadnější a levnější.:
Autor: I. Novák 763 Datum: 15.12.2017 13:22

Dobrá počítačová animace je nerozeznatelná od reálu.

zdá se mi to?:
Autor: R. Gramblička Datum: 15.12.2017 11:07

nebo se Amíci chystají opakovat misi Apola? Proč nemůžou navázat na bod, kde v 1972 skončili?

Re: zdá se mi to?:
Autor: V. Novák Datum: 15.12.2017 12:30

Protože všechno, co měli, zahodili!

Už jsem nejen sem psal, že Američani ochotně zahazují staré hračky kvůli novým, aniž by ty nové už měli. Takže se vykašlali (už před letem A-11!) na další využívání a rozvoj Apoll a Saturnů, protože budou mít RAKETOPLÁN - a to budou všichni čučet s otevřenýma hubama!

A pak seděli na zemi a koukali, jak Sověti vypouštějí Saljuty a staví si Mir a prodlužují pobyty na orbitě až k stálému pobytu střídajících se posádek. A nechali se pustit do Miru, aby si taky toho delšího pobytu užili.

Přitom měli plány - WvB byl móóć chytrej pán - na Apollo Applications (žádný PostApollo) - a tam teď budou navazovat. Po nějakých 50 letech a všecko musí vyvinout znova, protože už koncem 70. let zjistili, že plány na Saturn nejsou, na Apollo nejsou, odborníky vyhodili, linky rozmontovali a výrobní pomůcky a přípravky dali do šrotu.

Re: zdá se mi to?:
Autor: P. Skřivan Datum: 15.12.2017 16:24

Nedáváte pozor: to že se nechávají vynášet neznamená, že na ničem dál nepracují a že v případě potřeby by to nemohli rychle řešit.

Raketoplán byla částečně cesta špatným směrem. To neznamená, že se z něj nelze poučit a že neměl své výhody.

Je to podobné, jako s ukončením provozu SR-71, přestože U-2 stále létá ... . Zdánlivě to nemá logiku.

Re: zdá se mi to?:
Autor: V. Novák Datum: 15.12.2017 16:42

Odpovídal jsem na otázku, jestli se Američani chystají obnovit Apollo a proč prostě nepokračují. Nepokračují, protože nemají v čem. Už nemají - zničili si to.

Myslím si,:
Autor: P. Lenc Datum: 15.12.2017 10:21

že ten harmonogram se bude díky soukromníkům hodně rychle zkracovat.

Re: Myslím si,:
Autor: R. Gramblička Datum: 15.12.2017 11:08

no nevím, dosavadní průkopníci dělají jen malé krůčky. Dost to vázne

Rekl bych, ze nas cekaji horsi starosti:
Autor: P. Sulc Datum: 15.12.2017 2:29

nez zakladna na Mesici ci spacirovani po Marsu. Jsou nebezpecne bakterie, na ktere neucinkuji zadna antibiotika, na ktera jsme se desetileti spolehali. Oceany jsou zamorene plastikem, a hlaseni vyskytu stenic je 30-40x vetsi nez pred 25 lety. A nic na ne nepusobi, snad jen DDT a to je zakazane. A svaby a rusy je Amerika preplnena a spray proti nim je stale ten samy, co byl pred 50 lety. Ale radeji budem investovat do Mesice, cernych der ci vzdalenych galaxii. Asi to je lepsi kseft.

:
Autor: R. Tichý Datum: 15.12.2017 7:37

Hodne penez se da usetrit skrtnutim prispevku na ziskovky, pozitivni diskriminaci, rozvoj cizich barbaru, boj proti CO2, atd.

A zatimco ze zminenych oblasti neprichazi oplatkou nic uzitecneho, z kosmickeho vyzkumu k nam spadne mnoho skvelych vynalezu.

Re: :
Autor: R. Morava Datum: 15.12.2017 8:51

Teoreticky máte pravdu, a uhodil jste hřebíček na hlavičku. Problémem zaostávání Západu je to co jste zmínil, dokud však tyto ziskovky a pochybné ideologie nevyhodí na smetiště dějin žádný pokrok nebude, ještě tak v Číně. Ta má však zatím našlápnuto jen na technologický pokrok, nikoliv civilizační. Pokud nepřijde do Číny ten. I ilizační, je v koncíh celý svět, zatím je totiž ještě Západ nositelem civilizace, ale pomalu jde pod kytky

Re: :
Autor: M. Valenta Datum: 15.12.2017 11:10

Čína náš vzor. Vylíváte z vaničkou i děcko a ten hřebíček jste uhodil na hlavičku opravdu pouze teoreticky, neboť až Vám, nedej Bože, nějaká neziskovka přestane před koncem utírat zadek z důvodů prosazení se podobných názorů, bude už pozdě.

Sociální práci vůbec nemusí dělat neziskovka!:
Autor: P. Vaňura Datum: 15.12.2017 12:52

Ale nepotřebujeme neziskovky na integraci Romů, natož migrantů, protože se stejně nikdy nezaintegrují a platí na ně akorát dlouhej bič a malej dvůr. A už vůbec ne všelijaké nezikovky "pro migraci" protože nechceme ŽÁDNÉ MIGRANTY! Nepotřebujeme neziskovky pro "rovné příležitosti," multikulturní výchovu ani všemožné neziskovky "lidskoprávní."

Okamura to vidí SPRÁVNĚ! Politické neziskovky nesmí být hrazeny z veřejných rozpočtů!

Re: :
Autor: R. Morava Datum: 15.12.2017 14:47

Víte moc dobře co se neziskovkami myslí. Samozřejmě nikdo nemá na mysli všechny neziskovky. Samozřejmě že jsou tu Klokánky, Charita a mnoho dalších se skvělými lidmi dělajícími kus práce. Ale tady se jedna o hate free aktivity, gendristicke aktivity, které vrtají do politiky a nic nepřináší.

Takže dík za připomenutí, protože je třeba sdělit, že se jedná o “politické” neziskovky.

Re: Rekl bych, ze nas cekaji horsi starosti:
Autor: Z. Lapil Datum: 15.12.2017 10:32

Což máte sice pravdu, ale "nosnou myšlenkou" euroamerické civilizace očkované Vikingy je "Na Mount Everest, protože tady je". Po aktualizaci samozřejmě na Měsíc a dnes na Mars. Štěnice jsou jistě obtížný problém a je nakonec možné, že "nás" úplně sežerou, ale být členem společenství, jehož étosem je "Otrávíme štěnice, protože tady jsou" - nezlobte se, to by mě nebavilo.

I když na druhou stranu - likvidace pravých neštovic není nic, za co by se bylo třeba stydět, i když na třetí stranu je to jeden z hřebíčků do rakve zvané populační exploze. Na stranu čtvrtou - slibuju, že kdyby mě někdy napadlo, že pravé neštovice měly zůstat, aby se černoši tak nemnožili, v životě se nepodívám do zrcadla. Ne že by to zrovna pro mě byl extra trest :-).

Reálně: on to lepší kšeft je. Kdekdo brečí, že docházejí suroviny i jídlo; Římský klub to možná špatně spočítal, ale kdo má dostatečný počet prstů, ten si spočte, že na konečné planetě může žít konečné množství lidí. Měsíc, Mars i asteroidy spoustu surovin obsahují, ve sluneční soustavě je spousta energie, a čím začít jiným, než stálou technickovědeckou základnou? Ve skutečnosti by původní život na Marsu byl problém.

U nás se všeobecně nadává na Rusko, ale kdyby nedali světu víc, než Ciolkovského myšlenku "Země je sice kolébkou lidstva, ale navěky se v kolébce zůstat nedá", dali toho víc, než mnozí jiní.

Re: Rekl bych, ze nas cekaji horsi starosti:
Autor: P. Sulc Datum: 15.12.2017 20:48

S tim prelidnenim mate ovsem pravdu. Kdyz jdrm dr narodil, bylo jen 2.5 miliardy lidi, ted jich je 3x tolik, a hlavne v Asii a Africe, kteri stale potrebuji pomoc. A brzo lekari zlikviduji malarii a AIDS, to bude teprve maler. A le nikdo ty africany nenauci pracovat a sam o sebe se postarat. Hrom mel zabit doktora Schweitzera a jeho spital v Lambarene,

Re: Rekl bych, ze nas cekaji horsi starosti:
Autor: V. Novák Datum: 15.12.2017 12:37

Štěnice a švábi jsou důsledkem zanedbané hygieny, na ty žádný antibiotika neúčinkujou. A spreje taky ne - to se musí vyplynovat barák durch. Nezapomenout kočku a kanára!

Na štěnice se za mých mladých let používal kyanovodík:
Autor: P. Vaňura Datum: 15.12.2017 12:57

a na ten si nic nezvykne!

Re: Na štěnice se za mých mladých let používal kyanovodík:
Autor: V. Novák Datum: 15.12.2017 16:50

Štěnice znám z vyprávění mé matky o internátu v Brně někdy začátkem 50. let.

Máti sjistila, že má nějakou hodvně hnusnou vyrážku, tak šla za školním doktorem, že na to potřebuje nějakou mast. A starej doktor volal sestru, aby si přišla prohlídnout pacošku, co nepozná, že je poštípaná od štěnic. Sestra byla mladá a taky to neznala.

Máti pak udělala (v cca 16 letech) bugr, správci tvrdili, že je to blbost, nakonec internát vyklidili a vyplynovali, tuším že Cyklonem B - a bylo po štěnicích. Ale sprej je na dva prdy.

Jo, Cyklon B byl původně insekticid, odvšivovací prostředek na oblečení. Až někdo přišel s inovací...

Re: Rekl bych, ze nas cekaji horsi starosti:
Autor: P. Sulc Datum: 15.12.2017 20:50

O svabech a rusech to plati, o stenicich ne, ty maji nekdy i nejlepsi hotely. A likvidace stoji dost penez, kyanovodik se moc pouzivat neda.

Re: Rekl bych, ze nas cekaji horsi starosti:
Autor: V. Novák Datum: 17.12.2017 13:28

V každém případě se musí zničit v celém domě naráz. Když to zkusíte postupně, neuspějete, za pár měsíců jich tam máte stejně.

Neznám nic lepšího než kyanid.

Okolo měsíce bez posádky:
Autor: B. Hamal Datum: 15.12.2017 1:04

až v roce 2019 a vrátit tím Americe vůdcovství ve vesmíru? Vždyť není vyloučeno, že Severní Korea tam vyšle svou raketu, a to třeba i s Kimem na palubě, už v pondělí.

Re: Okolo měsíce bez posádky:
Autor: P. Dvořák Datum: 15.12.2017 6:20

Kim nikam nepoletí. Nemohl by mít s sebou generály, kteří si do deníčku zaznamenávají každou jím vyslovenou geniální myšlenku.

Rozuměj: Každou myšlenku.

Re: Okolo měsíce bez posádky:
Autor: P. Skřivan Datum: 15.12.2017 16:26

Možná nevíte, že Kimova raketka byl tak trochu podfuk: s ruskými motory si raketu udělá leckdo.

Re: Okolo měsíce bez posádky:
Autor: J. Fridrich Datum: 15.12.2017 6:56

Ano, to čuňátko poletí - hádejte kam, pane Hamal.. Ani nebude potřebovat Americkou raketu SATURN 5, tu, který nosila Američany na Měsíc.