16.10.2018 | Svátek má HavelDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: Všem liberálům dobré vůleŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 107, poslední: 7.12.2017 0:10, přehled diskusí

Zajímavé...:
Autor: V. Klepetko Datum: 6.12.2017 22:53

Tento článek aby byl zamýšlen jako apel k našim "levicovým liberálům dobré vůle" aby se pokusili o sebereflexi a zahájili tolik potřebný dialog. Místo toho ale vidím v diskusi jen levicově - liberální aroganci a POPŘENÍ existence problému, na který pan Joch upozorňuje...

Jinak, typický příklad zrady hodnot klasického liberismu vidíme například u Manenta:

http://1url.cz/ytvj1

Re: Zajímavé...:
Autor: V. Klepetko Datum: 6.12.2017 22:54

"asi byl zamýšlen"

Skvělé, díky za rozbor těch detailů,:
Autor: J. Kanioková Datum: 6.12.2017 21:57

zatím jsem v tom měla maglajs. Nebo spíš, ty levicově liberální nazývám Pravdoláskovníky..

Re: Skvělé, díky za rozbor těch detailů,:
Autor: A. Reček Datum: 6.12.2017 22:39

Také to tak vidím.

Re: Skvělé, díky za rozbor těch detailů,:
Autor: M. Prokop Datum: 6.12.2017 22:43

Prostě jen jedna sorta socanů.

Válka o SLOVO LIBER-AL-ismus.:
Autor: M. Jandáková Datum: 6.12.2017 21:08

Pan Roman Joch vysvětlil skvěle rozdíl mezi pravicovým, individuálním (!) liberalismem a současným, levicovým, budováním rovnostářské společnosti shora, společenským konstruktem, zašťiťujícím se "vypůjčeným pojmenováním", evokujícím svobodu jednotlivce. Klasický "liberál" je pravičák, usilující o minimální roli státu. Jako pan Joch. )

Re: Válka o SLOVO LIBER-AL-ismus.:
Autor: P. Rychetsky Datum: 6.12.2017 21:38

Pan Joch se prispivanim do Lidovek pana Babise stal podporovatelem propagandy vedouci k maximalni roli statu, kde stat je Babis. Neni duvod se domnivat, ze svobody pribyde. To jen v te prakticke rovine. Mit socialisticke liberaly u vesla by svobod ubralo take, a take pomoci statu. Akorat je stale nejak lepsi vlizt si do chomoutu sam a dobrovolne, nez cekat kam me dostrka Babis. Ze nakonec vysledek by byl stejny, je klidne mozne.

Re: Válka o SLOVO LIBER-AL-ismus.:
Autor: M. Jandáková Datum: 6.12.2017 22:46

K Vaší prvmí větě mám jen "Aha!" Plyne z ní i to, že Vy sám, tu Vámi citovanou propagandu, podporujete, jejím dobrovolným hltáním.

Re: Válka o SLOVO LIBER-AL-ismus.:
Autor: P. Rychetsky Datum: 6.12.2017 22:55

Presne tak. Klikam a vyrabim penize pro babissi propagandu. Skveli autori jako Joch davaji Lidovkam zdani normality, a lidem se pak lip absorbuje babissi srot. No podivejte, ty noviny jsou celkem prima, vzdyt tam prispiva i takove konzervativni eso jako Joch.

Jocha budu cist vsude, vzdycky.

Re: Válka o SLOVO LIBER-AL-ismus.:
Autor: P. Rychetsky Datum: 6.12.2017 23:06

Jinak jsem vskutku na hrane s koncenim cteni Psa, po mnoha letech. Pro babisismus by se principielne klikat nemelo. A navic se tam cas od casu zjevi takovy postrach jako Schneider, a cela klausovska sbirka se mi lehce ekluje. Aston byval ostry na vsechny strany, a zda se mi, ze na baibise ma ostri otupene. Mozna jen muj dojem. Jelikoz se mi mraky clanku libi, treba jako tento Jochuv, loucim se pomalu a spatne, jsem osoba nedokonala, hrisna, zvedava a lina.

Re: Válka o SLOVO LIBER-AL-ismus.:
Autor: M. Jandáková Datum: 6.12.2017 23:28

... lapená v pasti propagandy:-)

Takže:
Autor: P. Rudolf Datum: 6.12.2017 20:15

Orbán a Kaczinski - pilíře západní liberální demokracie. Joch kandiduje na čínského boha srandy.

Re: Takže:
Autor: J. Václavíková Datum: 6.12.2017 20:37

Dost mě zklamal svou bezskrupulózní demagogií.

Re: Takže:
Autor: P. Rudolf Datum: 6.12.2017 21:21

Jocha si vždy přečtu rád, abych se ujistil v tom, že tudy cesta nevede. Představuje myšlenkově svět našich dědů. Jsou to u něj jen floskule, které se možná dobře čtou, ale s dnešní realitou světa se totálně míjí.

Re: Takže:
Autor: J. Václavíková Datum: 6.12.2017 21:24

Doposud jsem si myslela, že může mít na věci jiný pohled, ale snaží se o pravdivost. Tímhle mě přesvědčil, že jsem jej přecenila.

Re: Takže:
Autor: P. Rudolf Datum: 6.12.2017 21:33

Souhlasím s vámi. Taky mi tím byl ze začátku (a možná je do jisté míry pořád) sympatickej, byť jsem se s jeho příliš jednoduchým viděním světa ztotožnit nemohl. Čím dál víc se ale ukazuje, že na tu parketu, na kterou se snaží postavit, naprosto nemá.

S tím zbytečným přívěškem liberální opatrně.:
Autor: P. Maleček Datum: 6.12.2017 19:10

Joch to říká až polopaticky, přesto nevysvětlil k čemu demokracie potřebuje přívěšek liberální. Vždyť sama o sobě je vládou většiny avšak respektující max. svobodu jednotlivce, což je synonymum minimálního státu. Takže přívěšek liberální je zbytečný a je ke všemu zneužíván levičáky k maskování jejich cesty od demokracie k totalitě.

Myslím, že ještě líp to říká Masaryk, když vysvětluje, že demokracie nemůže existovat bez respektování morálky (helénsko, židovsko-křesťanské). Tedy ono Masarykovské "nelhat a nekrást".

Bez morálky se demokracie rychle stává totalitou, jak ostaně ČR realita dokumentuje.

Re: S tím zbytečným přívěškem liberální opatrně.:
Autor: P. Rychetsky Datum: 6.12.2017 19:19

Americane to maji v ustave tak, ze jsou samozrejma lidska prava dana od boha. Od toho taky ta ustava je, aby krotila stat a demokraticka rozhodnuti, a zajistovala fungovani tech puvodnich prav (tedy nikoli transgenderovych ci prav na zdravotni peci).

Ani Joch odvozeni techto prav od boha primo nezminuje.

Babisovo liberalove:
Autor: P. Rychetsky Datum: 6.12.2017 17:14

Je zajimave, ze zrovna v clanku Lidovkach neni zminen soucasny hlavnich problem ceske liberalni demokracie, tedy ze skoncila. Majitel pulky Ceska, nejdulezitejsich novin a radia (a brzy nejakou potichoucky nejspis i televize), stbak a komous ma celou byvalou liberalni demokracii na hrani. Zacina to dneskem a je to strasna tragedie. A Jochuv clanek je teoreticky vyborny, jen mu chybi trocha te spinave ceske praxe.

Re: Babisovo liberalove:
Autor: R. Morava Datum: 6.12.2017 18:02

Nesmíte se tak moc nechat manipulovat tiskem. Babiš není o moc horší liberál či neliberál, než třeba Bohm, či Rath. Levicový liberalismus je velký problém evropské civilizace, a výměna nebo spíš jen nepatrná změna elit není tím hlavním problémem. Především ale to co popisujete může být spíš destrukce demokracie, ne liberalismu. Ale nebojte se s Babišem si do 10 let poradíme. S vykopáním diktatury, která si říká moderní liberalismus to bude horší, protože ta žene civilizaci do záhuby. Proto nám ji v článku autor demaskuje.

Re: Babisovo liberalove:
Autor: P. Rychetsky Datum: 6.12.2017 18:14

To neni uplne tiskem, to jsou proste fakta o Babisovi. Jinak mate pravdu, obavam se o tu demokracii spis nez liberalismus. Nicmene liberalni nakladani s majetkem vsak take skoncilo byvalym Babisovo konkurentum. Liberalne si psat co jednoho napadne pokvete na internetu ale ne v hlavnich mediich. Optimismus 10 let nesdilim, podivejte se jak to ma obsancovane Putin. A volici ho miluji. Ruzne vsivactvo v parlamente muze menit i ustavu. Senat se muze zrusit. Vsechno je predstavitelne a mozne. A rovnez souhlasim, ze neomarxisticky (moderne liberalni) tah na branu je skodlivy a zakerny, po celem svete, a cesta zpet do mne mileho normalna je trnita. Uz to popsal Huxley. Jochuv clanek se mi libi a skoro se vsim souhlasim.

Re: Babisovo liberalove:
Autor: R. Morava Datum: 6.12.2017 18:21

Tak máte pravdu že ANO není tím nejlepším požehnáním, přesto si myslím, že nemáme za sebou historii ruského absolutismu, tak Babiše vyženeme, Pravda je že drobní podnikatelé a zemědělci a konkurence Agrofertu bude mít na Babiše oprávněně větší zlost než my ostatní

Re: Babisovo liberalove:
Autor: P. Rychetsky Datum: 6.12.2017 18:15

Jinak Rath byl drobny zlodejicek okresniho, tedy krajskeho formatu. Babisuv zaber je o nekolik radu vetsi. Jak vlivovy, tak ted politicky.

Re: Babisovo liberalove:
Autor: R. Morava Datum: 6.12.2017 18:30

To máte pravdu a není to bezproblémů, ale Babiš je částečně dkrytý. Takový Soroš nás ovlivňuje ze zálohy, stejně tak nevíme jakou hru hrají petrodolary, nebo Číňané, tam bych byl taky obezřetný.

Re: Babisovo liberalove:
Autor: P. Rychetsky Datum: 6.12.2017 19:00

Je jedna vec byt ovlivnovan ze zalohy, jakkoli spinave, a uplne jina vec byt za skoro vsemi mocenskymi a propagandistickymi pakami. O Babisovi to vim, a je nam to k prdu. Byl drtive zvolen, Zeman bude taky. Komousi v 46. taky. Pro optimusmus moc mista nevidim.

:
Autor: P. Remeš Datum: 6.12.2017 16:59

Vynikající článek, dokonalá analýza. Gratuluji!

Co muftí mezi obyčejnými nacisty:
Autor: P. Vaňura Datum: 6.12.2017 15:20

Toto je vyšší level

https://www.timesofisrael.com/full-official-record-what-the-mufti-said-to-hitler/

Re: Co muftí mezi obyčejnými nacisty:
Autor: J. Sova Datum: 6.12.2017 15:48

Nejen muftí:

https://www.nobeliefs.com/nazis.htm

klasický liberalismus:
Autor: V. Lunák Datum: 6.12.2017 12:19

Autor jistě ví, že, to, co označuje jako levicový liberalismus, vychází z T. H. Greena, což je konec 19. století. Vzhledem k tomu, že práce Greena již jasně reflektovala "klasickou liberální" situaci ve Velké Británii, poměrně rychle se jeho myšlenky ujaly v praxi. Rozhodně tedy nelze situaci prezentovat tak, že teď dochází k nějakému zlomu v tom smyslu, zda praktická politika vychází z klasického či moderního liberalismu. Ta je ve většině západních zemí dávno pod vlivem moderního liberalismu.

Navíc ideologická podstata liberalismu, klasického či moderního, není zásadně odlišná. Klasický liberalismus boural provázání státu a církve, boural omezení v oblasti vyznání, dědičnost výsadních práv, atd... Pokud bych použil autorův slovník, tak to také znamenalo převýchovu, protože to šlo proti smýšlení jisté části populace a toho, co bylo do té doby považováno za "přirozené". Moderní liberalismus v tomto pouze pokračoval a pokračuje dále. To, co je zásadně odlišuje, je role státu v ekonomických vztazích. Druhou odlišností je jistý absolutismus klasického liberalismu ve smyslu odvolávání se na přirozené hodnoty, přirozená práva, v ekonomii pak např. na přirozené úrovně některých veličin. Potíž je v tom, že, co je chápáno jako přirozené, je samozřejmě podmíněno prostorem a dobou. Zatímco tedy dnes považujeme volební právo žen za něco "přirozeného", klasický liberalismus to jako přirozené právo rozhodně neviděl.

Re: klasický liberalismus:
Autor: R. Morava Datum: 6.12.2017 12:53

Držte se prosím článku, ten to popisuje skvěle, zbytečně to zamotáváte. A ten termín je levicový liberalismus. Pokud chcete použít termín moderní, pište tak zvaně moderní, protože nesvoboda a elitářství tohoto postzápadního levicového liberalismu je stará jak civilizace.