29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

FINSKO: Pozdrav první lásce

Obrátím kalendář a koukejme, ono je třicátého listopadu. Kdyby to datum náhodou někomu nic neříkalo, připomínám, že téhož dne roku 1939 započala na dalekém Severu takzvaná Zimní válka, po finsku talvisota.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rychetsky 1.12.2017 23:00

proc rusofobie nedrzi vas

Pani Kanioková, proc se rusofobie nedrzi vas? Nemci nam zavarili, a pak se zmenili. Rusi nam zavarili a nezmenili se vubec, agresivitu nadale cvici na postsvetskych zemich, vlastnich novinarich a jakemukoli naznaku politicke konkurence.

Stejne je to ale zajimavy fenomen, jak u vas i u mnoha soucasnych autoru na Psu, se celkem sofistikovany kriticismus EU kombinuje s naprosto tupou slepotou k Rusku.

J. Kanioková 1.12.2017 20:37

Pane autore, vážím si vás a i ráda čtu vaše články.

Dnes jste mě ale docela nakrkl. Srovnávat tehdejší Finsko a naši zem. V jaké šíři postupovali Rusi do Finska a v jaké šíři měli Němci možnost překračovat naše hranice ? Ani v nejmenším nechci snižovat odvahu a obětavost Finů, ale i to datum pro jejich obranu bylo pro ně příznivé. Taky i Stalinova dřívější čistka v armádě měla své důsledky. Tolik mínusů by se u Němců nedalo očekávat.

A k lidem, určitě bylo dost velké procento hrozně zklamaných odvoláním mobilizace v osmatřicátém. Můj otec to tedy prožíval šíleně, vrátil se jako zcela jiný člověk. Jako obrpatriot a důstojník mobilizaci nadšeně uvítal a nastoupil. To zklamání se na něm pak ale podepsalo absolutně.

A ty výčitky, že "slovanských tanečků není konca kraja", to taky není fér. I vás drží rusofobie ? Copak máte pocit, že nám EU poskytuje všechno nejlepší, abychom si klidně rozbili hospodářské vztahy na druné straně ?

S. Rehulka 2.12.2017 5:34

Re: Pane autore, vážím si vás a i ráda čtu vaše články.

Zdravím paní Kanioková ! Myslím, že pro Českou republiku by měla být výhodným obchodním partnerem, na kterého je spolehnutí (a to EU svou buzerací a dvojím loktem k "malým" členům není) !

Takže je otázkou, "co nejlepší" poskytuje ?

Na druhou stranu jsem dalek toho, lobovat pro agresivní Ruskou Federaci, postiženou (právem) obchodním embargem EU, právě pro agresi svobodné Ukrajiny, i přímou okupaci Krymu, lži o "Zelených" mužicích na dovolenéatd atd.

Ale co je nejdůležitějším faktem, že zárukou bezpečnosti Č.R., není Avropská Unie, ale NATO a členství AČR v něm ! To není "rusofobie", ale zatracená zkušenost posledních let !

Mám v Austrálii kamarády Rusy i Ukrajince, se kterými se názorově shoduji a NENÁVIDÍM komunisty jakékoliv národnosti, ovšem totéž cítím k nacistům a Muslimům ! Život mě naučil ! SFR

J. Lancik 1.12.2017 20:25

Pan Frybort se nezminil o tom, ze

Rusko v agresivni loupezive valce dodnes drzi dve casti Finska. Zminuje se o Vipuri-Vyborgu ve finske Karelii ktera byla zemedelskou oblasti Finska, duvodem ruskeho vidirani a vyhrozovani a kradeze byla potreba predpoli k obrane Leningradu. Finske obyvatelstvo bylo po valce o veskery majetek oloupeno, vyhnano a nahrazeno Rusy. Vubec se pan Frybort nezminuje o Petsami-Pecenga na pobrezi Barentskeho more, kde duvod k obrane neexistoval. Tam to byla obycejna sprosta loupez, jsou tam loziska vysoce kvalitni niklove rudy. Od konce valky tam Rusaci niklovou rudu tezi.

Nekteri lide rikaji Rusko neni SSSR, tomu uverim az Rusko uloupena finska uzemi Finsku navrati a kompenzuji Finsko za uloupeny majetek finskych obcanu a za ilegalni dolovani niklove rudy. Z jednoho principu, Ve vsech zemich kde vladne pravo je povazovano drzeni uloupenych veci za stejne trestni cin jako loupez sama. Jsou tedy kremelsti vladci vsichni stejni zlodeji, od Stalina az po Putina.

J. Lancik 1.12.2017 20:29

Re: Pan Frybort se nezminil o tom, ze

Patri tam na zacatku: Rusko uloupilo a dodnes drzi dve casti...

B. Berlinski 1.12.2017 18:10

Zimní válka

proti CCCP a stateční Češi. Jedinců máme hodně, ale ve velkém jako národ? Snad Žižka strhl národ k boji proti nepřátelům, ale to byl Polák ................

P. Han 1.12.2017 19:59

Re: Zimní válka

Kdo byl Polák?

J. Jurax 2.12.2017 0:45

Re: Zimní válka

No jo, Jan Žižka byl z Trocnova, tam se někdy kolem roku 1360 narodil, Trocnov je vesnice v okrese České Budějovice, no a České Budějovice leží v Polsku, že ano. Podle Vás ... :-)

I. Babková 1.12.2017 16:51

Díky za připomenutí

Finsko je jednou z mých pozdních lásek. :-)

Jen dodám, že zásadní podíl na úspěšnosti válečných operacích Finů měl maršál Mannerheim a všem doporučuji seznámit se s jeho životopisem, který lze najít na Wikipedii, je to velmi napínavé čtení.

Sovětský svaz do této války nasadil ca. 1,5 milionů vojáků. Počty padlých: Finové ca. 21 000, Sověti ca. 127 000.

V průběhu války dostali Finové pomoc od USA (potraviny, zbrojní materiál), další výzbroj dostali od Británie a Francie. Švédsko zůstalo neutrální.

Doporučuji skvělou knihu od Karla Richtra: Hranice placená krví.

J. Kanioková 1.12.2017 20:42

Díky za informace a odkazy

P. Vaňura 1.12.2017 15:43

Pane Frýbort, Rusové nás drželi ve své zájmové sféře

42 let, z toho 21 let přímou vojenskou okupací. Předtím, přinejmenším od r. 1500 do roku 1800, byl naším hlavním nepřítelem ISLÁM! Roku 1619 odvlekli muslimové z Moravy do otroctví 10000 žen a dětí, r. 1663 dalších 12000. Jinak jsme měli štěstí, armáda, z části tvořená a financovaná Čechy, udržela muslimského nepřítele mimo hranice zemí Koruny České, boje se odehrávaly na jiných místech říše, jejíž jsme byli součástí. Rusové jsou momentálně daleko, ale muslimů je plně Německo i Rakousko!

Proto ten odpor k EU, která chce muslimy navézt i k nám a z toho vyplývající nárůst sympatií k Rusku, neboť lepší Putin, nežli muslim. Nic jiného v tom nehledejte...

P. Maleček 1.12.2017 10:42

Rozhodla to vodka.

Ta finská, 7x destiliren prostě v těch mrazech hřála víc než ten ruský sajrajt, po kterém ke všemu množství rudarmějců částečně či úplně osleplo.

P. Lenc 1.12.2017 10:02

Dobrý článe, dík.

F. Navrátil 1.12.2017 9:40

Pár finských facek probudilo Stalina

Ve zkratce by se dalo říci, že úspěšná obrana Finska otevřela Stalinovi oči a seznámila ho se skutečným stavem Rudé armády po zničujících čistkách v důstojnickém sboru a mezi konstruktéry zbraní. Rychle se pročesávaly gulagy a hledali důstojníci a vojenští odborníci. Konstruktéři tanků a letadel dostali volné ruce. Naivní maršálové jako Vorošilov, Buďonyj nebo Kulik ztráceli vliv. Stalin si uvědomil, že potřebuje ještě dva nebo tři roky, aby byla armáda vůbec bojeschopná.

A. Alda 1.12.2017 9:24

První část je naprosto skvělým protikladem

Astonova úvodníku.

Druhá část pak jen důkazem stařeckého nepochopení toho, jak se svět přepóloval.

J. Kanioková 1.12.2017 20:45

:))))))))

J. Fridrich 1.12.2017 9:18

Nabízí se srovnání mentality a výkonnosti Finů

Nabízí se srovnání mentality a výkonnosti Finů a Rusů.. Rusofilové pozor - otázka - kdo svou zemi lépe spravuje a buduje - prostě kde se lidem žije lépe ?

M. Prokop 1.12.2017 8:40

Ovšem Finové měli proti nám v roce 1938 jednu výhodu

Bylo jasné, kdo je agresor. A ač se jim dostalo jen velmi malé vojenské pomoci, nebyli v beznadějné situaci politické. Podobně později Poláci, napadení z obou stran.

V našem případě by to bylo horší. My bychom kromě vojenských nevýhod měli i politické, byli bychom za "kazišuky" toho skvěle mezinárodně domluveného míru.

Jinak souhlas a díky za připomenutí.

V sedmdesátých letech na gymnasiu nám dějepisář vykládal sovětsko finskou válku dle oficiálního dějepisu. "Finsko odmítlo spravedlivé požadavky Sovětského svazu a vypukla válka". Několik nás bylo zvědavých a ptali jsme se, JAK vypukla, kdo zaútočil. Dějepisář se kroutil jak našlápnutá žížala a zachránilo ho zvonění, po kterém neprodleně uprchl ze třídy. Tehdy jsme ještě moc nebrali v úvahu, že mu jde o chleba.

A. Pakosta 1.12.2017 11:24

Re: dějepisář za žížalu....

Mám podobné vzpomínky z doby o málo pozdější. V době Teheránské krize (obsazení ambasády USA v Teheránu a vzetí celého osazenstva jako rukojmí) na podzim 1979 jsem studoval na ČVUT a obdařili jsme naši lektorku marxismu-leninismu zdvořilým dotazem, jaký že je ten správný postoj k teroristickému útoku tohoto typu. Bylo nám sděleno, že to musíme podporovat, jelikož je to akt namířený proti USA. Terorismus by to byl jen tehdy, pokud by bylo šlo dejme tomu o sovětskou ambasádu.

O tři roky později nám na vojně politruk ukázal kdesi v literatuře definici agrese (probírali jsme téma "spravedlivé" a "nespravedlivé" války) - definice zněla ve smyslu "agrese je, když imperialistická země napadne jinou zemi...." Z toho jsme pak museli dovodit, že (tehdy probíhající) sovětská "mise" v Afghánistánu žádnou agresí není - CCCP přece NEBYL imperialistickou mocností.

I. Babková 1.12.2017 16:34

Re: Ovšem Finové měli proti nám v roce 1938 jednu výhodu

Nedávno jsem četla Kapesního průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu od Pavla Tigrida. Velmi podrobně popisuje také události roku 38.

Jednání o řešení česko-německého sporu vedli Chamberlain a Hitler, Hitler se choval velmi arogantně, zvětšoval své požadavky. Chamberlain po návratu do Británie pronesl: Jsem starý člověk a nejsem těmto způsobům zvyklý." 23. 9. 1938 sdělil Londýn Praze, že v nově vzniklé situaci britská vláda nemůže již radit vládě československé, aby "neučinila opatření, která pokládá v zájmu bezpečnosti státu za nutná." Podobné vyjádření přišlo i z Paříže. (str. 85)

Z toho sice nevyplývá, že by nám přišli Britové a Francouzi na pomoc, ale rozhodně by nás nekárali za porušení dojednaného míru.

Občané byli připraveni padnout za obranu vlasti, Beneš to nedopustil. Takže ta stará písnička o tom, jak nás spojenci zradili, je trochu falešná.

M. Prokop 1.12.2017 21:35

Re: Ovšem Finové měli proti nám v roce 1938 jednu výhodu

Zradil nás jediný spojenec, Frantíci. S Brity jsme smlouvu neměli.

P. Kmoníček 1.12.2017 8:26

Výborné!

Ale Filipům a inženýrovi z Hradu se to líbit nebude.

F. Češka 1.12.2017 8:25

FINSKO:Pozdrav první lásce

Děkuji za hodnotný článek