19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EVROPA: Jak dál se státy západního Balkánu?

Minulý týden jsem se s kolegy vrátil z cesty po Bosně a Hercegovině a završili jsme tak politicko-studijní cestu po státech západního Balkánu. Bosna a Hercegovina je ideální ukázkou problematiky Balkánu a našeho vztahu k němu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 24.11.2017 8:24

Re: PISA 2015

Díky za podrobnější rozbor. Takhle to smysl dává, včetně toho, že chytrá hlava bez šikovných rukou je celkem na nic.

I. Spálený 24.11.2017 2:02

Re: PISA 2015

Hodnoty pocházejí z mezinárodních testů PISA, organizovaných OECD. To je mezivládní organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, založená podle Marshallova plánu. Členem je i ČR. Testování probíhá každé 3 roky v desítkách států světa. U velkých států na vzorku škol, u menších plošně. Poslední test proběhl v roce 2015 a jeho vyhodnocení trvalo přes rok. Testují se 3 hlavní předměty. Jazyk (pochopení textu v mateřském jazyce), matematika a věda (uplatnění v řešení úlohy). Vyhodnocení se provádí pro celý svět společně po jednotlivých předmětech v 7 výkonnostních třídách. Přičemž kategorie 6 je nejvyšší a kategorie "Méně než 1" nejnižší.

Jak můj příspěvek uvedl, hodnoty jsou v procentech výborných žáků v alespoň jednom sledovaném předmětu. Pro tento účel byly sečteny procenta v kategoriích 5 a 6. Hodnotu publikovalo přímo OECD.

Příjmům státu odpovídá HDP. Objem státního rozpočtu je politické rozhodnutí, které ale většinou z reality HDP vychází.

Zisk z rubání uhlí nevychází z práce, ale především z ceny uhlí na trhu komodit. Hlavní komoditou pro příjmy dnešních států je ropa. Dále může stát koncentrovat cizí finanční kapitál nízkými daněmi, jako daňový ráj, což je v EU případ Lucemburska. Na každého občana Lucemburska připadá skoro 10 milionů korun v půjčkách jižní části EU. Pro srovnání, za Německo se jedná o 300 tisíc korun na občana. A pak, pokud pomineme jiné možnosti jako třeba pirátství, zůstává už jediný spolehlivý zdroj příjmů státu, vzdělanost obyvatel. Překvapivě hlavním předmětem důležitým pro příjem státu není matematika, ale jazyk, schopnost pochopit a vysvětlit úkol. Podle údajů jihoafrické vlády znamená jeden takový člověk možnost účelně pracovat pro 10 podřízených. Za což má i odpovídající příjem. Matematika, jako celosvětově vzácná dovednost, dává zase možnost dosáhnout vysokého příjmu samostatně.

Takže prodej vzácných surovin, daňový ráj a dobré školy. Nic jiného na zvýšení příjmu státu nefunguje. A jen ty školy fungují trvale a pro většinu občanů.

J. Kanioková 23.11.2017 20:37

Já to myslím ve smyslu, že absolutně nevěřím

ve správnost údajů, z nichž pak taková statistika vychází. Jelikož jsem se statistikařením kus času "živila" vím dobře, na čem záleží, aby se ta data mohla srovnávat. A navíc jsem se už mockrát přesvědčila, že ta "evropská či EU" data vs "národní" data se mají k sobě jak pes a kočka..

Vřele s Vámi souhlasím. "nutnost PŘESNĚ vědět, o čem je řeč".

Tak jako u anket, zadávané otázky jsou někdy tak nejasné, že těžko z toho mít nějaký objektivně správný výsledek. A kór ještě mezinárodně, kdo ví, co si pod kterým zadáním představují jedni či druzí.

J. Tolman 23.11.2017 18:53

Re: I Rusko

Geograficky ano.

Z. Lapil 23.11.2017 18:45

Re: Ty evropské statistiky jsou jen k smíchu..

To je přesně to, o čem píšu: statistika evropská není totéž, co statistika EU. A každá z nich může být zpracována EU nebo "Evropou" ve smyslu "všechny evropské státy vyslaly své zástupce" a nebo dokonce ve smyslu "statistika česká, ruská, francouzská atd. atd. je statistikou evropskou".

A jsme v piheli tmavé, neboť - jelikož já netuším, jak jste to myslela a vy netušíte, jak jsem to pochopil - mluvíme nejspíš každý o nějakých jiných číslech.

Viz nezaměstnaní - je to těch 200 000 nebo kolik registrovaných na úřadu práce nebo těch 6,5 miliónu včetně nemluvňat a důchodců? Je to drsný příklad, ale dobře ilustruje nutnost PŘESNĚ vědět, o čem je řeč, neboli si statistiku sám zfalšovat.

Příklad méně drsný z drsnějšího prostředí: počet zahynuvších při dopravních nehodách před pár lety skokem klesl, protože se zkrátila "povinná doba" od nehody ke smrti, takže se někteří přesunuli z kolonky mrtví do kolonky těžce zranění jen proto, že vydrželi dýchat o pár hodin déle.

P. Mach 23.11.2017 18:41

Chod vesmíru neurčuje hlavně puťka, i když by chtěl.

Do Evropy taky nepatří, tedy dokud se nezačne chovat civilozovaně a nikoli jako bandita.

J. Kanioková 23.11.2017 18:19

Ty evropské statistiky jsou jen k smíchu..

věřit jim může jen veeelmi naivní člověk

M. Prokop 23.11.2017 16:33

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

Srala hlavně své občany. Podle toho taky dopadla.

M. Prokop 23.11.2017 16:31

Re: I Rusko

Třeba se tak začnou i cítit, Rusko i Rusové. Časem.

Š. Hašek 23.11.2017 15:32

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

Zde souhlas s panem Novákem.

BiH, Kosovo je výsledkem "konstruktivní" politiky Německa a USA. Německo/Říše dostala na těchto území těžce na pr-el a nyní slaví úspěchy. Zkráceno.

Nějak se mi jeví, že Tito/velká, samostatná, hrdá, žijící Jugoslávie štvala Stalina a následně USA! To jsou věci?! První uznalo Kosovo Německo, za vteřinu, docela legrace. Černohumorná.

Š. Hašek 23.11.2017 15:22

Re: Mimo realitu

Od samého začátku je výsostná bélbost udělat z Portugalce a Fina "eurobruseleosobu", i peníze jim sebrat. Lenin/Hitler hadr!

Zkráceno.

Nás husákovské RVHPáky ihned trklo. Ty ostatní nikoliv. Jejich chyba. "Fascinuje" mě, že takové "veličiny", jako je Pehe a Halík to netrklo a netrkne.

Š. Hašek 23.11.2017 15:16

Re: To mají blbé

Teď jste mě docela rozesmál. Resp. ta "kouzelná" věta!

Ostatně začínám mít strach, že bez bruseleJourové si ani tkaničky zítra nezavážu. Zkráceno.

Š. Hašek 23.11.2017 15:12

Re: I Rusko

Je součástí! Zcela samozřejmě, prptože bruselenápady neurčují chod vesmíru. Ach jo.

Snad jste neměl na mysli, že jako Putin pojede s nějakou poníženou suplikou (a dary) do brusele "aby jako konečně byl ve světadílu Evropa"??????

Máte docela nekonveční nápady, to musím uznat. Nějak mám dojem, že ty inteligentnější s Putinem spolupracují a ti hlupáci maskují svoji hloupost harašením s třiceti vojáky pod německým vedením u ruské hranice. Asi tak jen procento občanů vůbec ví, kde ti jejich synové jsou. Feri už vůbec ne, spolu s Kalouskem. Zkráceno.

M. Valenta 23.11.2017 13:44

Re: I Rusko

Mohlo být, kdyby ovšem chtělo.

Z. Lapil 23.11.2017 12:21

Re: PISA 2015

To mi připadá divné. Vynechám otázku, zda platí vztah "čím větší příjmy státu, tím lepší (ať už to znamená cokoliv) stát", a dovolím si oponovat trochou dojmologie.

1/ Polsko se šestnácti (čeho vlastně? Protože - co je to "žák Evropy"?) mi nepřipadá bohatší, než Česko nebo dokonce Lucembursko se čtrnácti. A Česko že by bylo bohatstvím rovno Lucembursku?

2/ Zmiňujete obory jazyk (jaký? Rodný a jeho kvalita? Cizí - množství nebo kvalita?), matematika (bez námitek) a věda (momentálně mě nenapadá šířeji pochopitelný pojem - vědec může stejně tak zkoumat pravost Kosmovy kroniky, což je ekonomicky celkem k ničemu, tak vynalézt laser, bez kterého nejen že si dnes nepustíte kus muziky, ale bůhvíkolik lidí by bylo slepých - operace očí). Odbornou prací je proto nejspíš myšlena práce hlavou. K tomu namítám, že bez toho chlapa, co v díře rube uhlí, nebude fungovat ani laser a když to trochu přeženu, tak si nepřečtete ani tu Kosmovu kroniku.

Takže: netvrdím vám, že nemáte pravdu, ale rozhodně to není statistika, "kterou jsem si sám zfalšoval". Ne proto, že bych sám sobě hodlal lhát, ale proto, že slova i čísla použitá v tomto příspěvku mohou znamenat naprosto cokoliv. Už ty příjmy státu: řeč je o vybraných daních nebo o něčem na způsob HDP?

P. Zinga 23.11.2017 12:12

I Rusko

je součástí Evropy.

M. Prokop 23.11.2017 12:11

Re: dodatek

Jo, to jsem doplnil já, aby to bylo komplexnější (on je to hodně široký a mnohostranný problém).

M. Prokop 23.11.2017 12:10

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

"Jasně definované hranice vznikly za cenu etnických čistek a tisíců obětí."

Jinými slovy totéž, co jsem napsal já.

I. Spálený 23.11.2017 10:28

PISA 2015

Prakticky všechny příjmy státu pocházejí v dnešním 21.století z odborné práce. Tak se podívejme na realitu, procenta výborných žáků Evropy v alespoň jednom z oborů - jazyk, matematika nebo věda, podle zemí:

Premianti: Švýcarsko 22, Finsko 21, Estonsko 20, Nizozemí 20, Belgie 20, Německo 19, Slovinsko 18, Norsko 18, Francie 18 Průměr: Velká Británie 17, Švédsko 17,Polsko 16, Rakousko 16, Irsko 15, Dánsko 15, Malta 15, Česko 14, Lucembursko 14, Itálie 14, Rusko 13, Island 13

Podprůměr: Španělsko 11, Maďarsko 10, Lotyšsko 10, Slovensko 10, Chorvatsko 9, Litva 8, Řecko 7, Bulharsko 7, Kypr 6

Propadlíci: Rumunsko 4, Moldávie 3, Černá Hora 3, Albánie 2, Turecko 2, Makedonie 1, Kosovo 0

Z dat je asi dost jasné, kde mohou prosperovat i přes hory požadavků z Bruselu a miliony negramotných přistěhovalců. A kde si to nemohou dovolit ani omylem a EU je pro ně hrob.

V. Novák 23.11.2017 10:19

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

V Bosně žádné etnicky definované hranice nebyly - mapa etnického členění Bosny byla označována za "panteří kůži". Všude jen ostrůvky osídlení uvnitř jiných ostrůvků nebo přesahujících a navzájem se mísících.

Jasně definované hranice vznikly za cenu etnických čistek a tisíců obětí. A podle nich se taky Bosna rozpadne ledva protektor odejde. Kantonizace se nepovedla, jednotlivé části mají k sobě dál, než k sousedním státům. A navíc mají územní požadavky k sousedům, zejména Chorvati k Černé Hoře. Černohorci ještě "oľutujů", že se odtrhli od Srbska.

J. Hejna 23.11.2017 9:53

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

"Přijetí do EU jen posílí desintegrační tendence v samotné EU."

Tak to jim fandím.

J. Hejna 23.11.2017 9:51

To mají blbé

"Přes všechny problémy a nedokonalost EU nemají tyto státy a jejich občané jinou perspektivu než členství"

O. Prokop 23.11.2017 9:50

Re: dodatek

ale to jsem neřekl... Zdravím.

M. Prokop 23.11.2017 9:48

Re: Co k tomu dodat?

Jaké byly "srbské minority" ve Slovinsku? V Chorvatsku začali válku Chorvati, nebo ta mimorita? Dtto BiH?

M. Prokop 23.11.2017 9:46

Re: dodatek

Srbové už zapříčinili hodně průserů, že? Balkánské války, první světovou, útok na Slovinsko, Chorvatsko, BiH, bordel v Kosovu ...

M. Prokop 23.11.2017 9:44

Re: Bosna a Hercegovina je umělý stát, který čeká jen

O ty etnicky jasně definované hranice se Srbové i Chorvati dost snažili, bohužel se jaksi nekryly.

M. Prokop 23.11.2017 9:43

Na tu kultivaci členstvím bych příliš nevěřil.

Ani na jiný dobrý vliv EU, která jen množí úředníky, buzeraci a neuhlídá schengenskou hranici.

M. Valenta 23.11.2017 9:34

Re: Co k tomu dodat?

O to se snažilo i kdysi Německo. Příkladů je mraky.

V. Novák 23.11.2017 9:31

Re: Co k tomu dodat?

Pravoslavní Srbové nevytvářeli Velké Srbsko, ale snažili se, aby nezůstaly veliké srbské exklávy mimo Srbsko v separatistických republikách.

Evropští lídři svým překotným uznáváním slovinských, chorvatských a muslimských separatistů bez nejmenšího ohledu k srbským minoritám na separatistických územích přispěli k tomu, že tam proběhly etnické čistky.

Etnicky nejrozmanitejším postjugoslávským státem nyní je - i "díky" nim - kupodivu to "nacionalistické" Srbsko - Srbové nevyhnali své Chorbaty, Muslimy (to není překlep - takhle se tenkrát psalo) nebo "Kosovany", tedy Albánce - na rozdíl od Chorvatů, Muslimů a "Kosovanů", kteří se svých etnických minorit zbavili tvrdě i za cenu umělého vylidnění celých oblastí.

F. Navrátil 23.11.2017 9:26

Mimo realitu

Nejsem si jistý, zda je dobrým nápadem pokusit se do EU integrovat národnostně, nábožensky a ekonomicky rozvrácený stát. Tím spíše, že zde úspěšně funguje džihádistické předpolí.