21.10.2018 | Svátek má BrigitaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: 28 let potéŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 34, poslední: 20.11.2017 10:36, přehled diskusí

1*****:
Autor: J. Kanioková Datum: 19.11.2017 21:28

Brilantní ! Nejhorší je, že lidi nedokážou vnímat všechny SOUVISLOSTI daného problému.

Cesta k socialismu:
Autor: M. Hoblík Datum: 19.11.2017 15:45

skrz kapitalismus ještě nevrcholí. Ještě musíme překonat prvobytně pospolnou společnost, vybudovanou slovenským zbojníkem Burešem.

Autor má pravdu v tom,:
Autor: P. Urban Datum: 19.11.2017 8:50

že za problémy současného Západu může současná verze socialismu. Kdybychom měli úplný kapitalismus, mohl by za problémy Západu (někdy stejné, někdy jiné) ten kapitalismus.

Možná by to chtělo méně socialismu, méně kapitalismu a více pragmatismu. Včetně schopnosti vidět do budoucna. Včetně pochopení, že všechno něco stojí a že nemůžeme mít zároveň svobodu a, byť relativní, jistoty.

Příkladem může být zdravotnictví. To by mělo být ideálně v nejlepší kvalitě, pro všechny a zadarmo. To se ovšem v praxi vylučuje, a tak musíme najít nějaký kompromis. Který nejlépe vyhovuje našim hodnotám (v populaci nějak zhruba zprůměrovaným).

Jednodušší je odmítnout kompromisy (které jsou vždy sporné) a některou z krajností povýšit na ideál. Tím pádem se stáváme čistými a naši odpůrci zloduchy. Zvlášť jde-li o ideál, který jsem doposud nemohli, a tudíž nemuseli, testovat v praxi.

Re: Autor má pravdu v tom,:
Autor: Z. Lapil Datum: 19.11.2017 11:46

Tvrdím, že kapitalismus je velmi pragmatický. Jeho základní atribut, neregulovaný trh (předpokládá pouze, že se nekrade), funguje tak, že zcela sobecký člověk, který chce dát průchod svému sobectví, vyvíjí snahu, jak někomu něco prodat čili udělat mu dobře. Protože je trh svobodný, nikdo si nekoupí, co nechce. Což platí od nejprostšího nádeníka (tady mám dvě ruce, použijte je, prosím) až po velebanky (tady mám peníze, použijte je, prosím).

Krásně zformulováno nikoliv ekonomem nebo sociologem, ale nositelem Nobelovy ceny za biologii: "Staráme se jedni o druhé v nesmírně komplikovaném systému zahrnujícím mimo jiné automaty na kokakolu u benzínových čerpadel".

Všimněte se, prosím: v oblastech, myslím ekonomických, kde trh funguje, problémy nejsou. Měl jste někdy problém koupit pračku, lednici, auto, jet na dovolenou, vše dle vlastního výběru od verze minimální po luxusní kousek osázený diamanty? Před pár dny bylo pozdvižení kolem másla; zůstalo u řečí a ejhle - včera v Globusu jsem koupil normální kostku za - a teď nevím jistě - 46,- korun. Rozhodně ne přes padesát. To nejobyčejnější, ještě tam měli moje oblíbené za 60,-.

Je to tak.:
Autor: A. Novák Datum: 18.11.2017 16:39

A bude hůř...

Možná že autor:
Autor: B. Hamal Datum: 18.11.2017 13:59

už má v šuflíku rozpracovanou aktualizovanou verzi "Od komunismu ke komunismu", podle níž si jen počkámet až komunismus v pudu sebezáchovy převezmou od Číny Spojené státy, náš vzor.

Re: Možná že autor:
Autor: M. Prokop Datum: 18.11.2017 17:43

V Číně sice jsou komouši, vládnou, ale komunismus tam není. Takže, nula bodov!

Re: Možná že autor:
Autor: B. Hamal Datum: 18.11.2017 19:16

Jistě, čínský komunismus má ještě chybičky. Teprve až se komunismu zmocní USA (USA,com) bude konečně přiveden k dokonalosti.

Re: Možná že autor:
Autor: M. Prokop Datum: 18.11.2017 21:22

Já se obávám spíš reálnějších nebezpečí. Třeba bujícího zeleného socialismu na Západě, přemnožení 3i, byrokratizace ...

Re: Možná že autor:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 19.11.2017 18:40

Na vás jsme čekali, až nám budete vykládat, co je a co není socialismus nebo kapitalismus.

Kapitalismus je utopie a nesmysl hloupých ideologů:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 18.11.2017 11:38

Svým článkem jste dokázal, že čistý kapitalismus je utopie a nesmysl, tak jako si marxisté vymysleli socialismus a komunismus. Demokratická společnost potřebuje vládu zodpovědných politiků a řádných hospodářů, kteří budou řídit společnost.

Re: Kapitalismus je utopie a nesmysl hloupých ideologů:
Autor: P. Lenc Datum: 18.11.2017 13:51

A vy znáte politika hospodáře?Pochlupte se.

Re: Kapitalismus je utopie a nesmysl hloupých ideologů:
Autor: Z. Lapil Datum: 19.11.2017 11:24

Nemůže se pochlupit, jsa čerstvě oholen :-).

Re: Kapitalismus je utopie a nesmysl hloupých ideologů:
Autor: M. Prokop Datum: 18.11.2017 17:45

Čistý kapitalismus někde funguje, jinde je dokurwen socialismem.

Socialismus nefungoval nikdy a nikde.

Nejlepší řízení je nechat lidi být a nepřekážet jim.

Re: Kapitalismus je utopie a nesmysl hloupých ideologů:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 19.11.2017 18:38

Žádnej čistej kapitalismus nikdy nikde nefungoval, aby neskončil v krizí ekonomické nebo sociální.

Ale v Číně dnes socialismus funguje, alespoň pod vedením jedné strany - Komunistické. Nebo to snad chcete popřít.

Re: Kapitalismus je utopie a nesmysl hloupých ideologů:
Autor: B. Hynek Datum: 18.11.2017 18:07

Jen ty politiky musíme volit, jiná možnost není( dokud není pozdě).

Re: Kapitalismus je utopie a nesmysl hloupých ideologů:
Autor: Z. Lapil Datum: 19.11.2017 11:30

Takže lidi jsou blbci a potřebují být vedeni lidmi, kteří nejsou blbci. Tak schválně - jak to chcete dokázat? Volby v tomhle smyslu nefungují, protože do čela státu vynášejí pouze politiky - některé i zodpovědné, ale jak to poznat, že - ale rozhodně ne hospodáře. Možná Babiš je hospodář, ale jestli řádný, o tom si dovolím pochybovat.

Bez ironie: zkuste Hayek: Omyly socialismu. Nebo daleko jednoduššího a kratšího Bastiata: Co je a co není vidět.

Re: Kapitalismus je utopie a nesmysl hloupých ideologů:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 19.11.2017 18:33

Lidé nejsou blbci ani geniové, lidé jsou jen lidé se svými chybami a přednostmi. Společnost - lidé potřebují mít určitý řád a pravidla chování podle kterých se budou chovat. Nic více a nic méně. Ten řád ale není kapitalismus a ani socialismus, to jsou jen -ismy pro fanatiky. Demokracie je tu od toho, aby si lidé prostřednictvím voleb rozhodli podle jakých pravidel chtějí žít.

Doporučovat mi Hayeka, je ten samý nesmysl, jako kdybych já vám doporučoval Marxe a jeho Kapitál. Mimo jiné sami Rakušané- ekonomové zavrhli Haeyka dávno před listopadem 89.když jim ho tam Klaus vnucoval, tak z něho udělali blbečka a mají pravdu, ne Klaus.

Re: Kapitalismus je utopie a nesmysl hloupých ideologů:
Autor: Z. Lapil Datum: 20.11.2017 10:36

Kapitalistický ŘÁD, socialistické ZŘÍZENÍ :-).

Pravidla žití nikdo nestanovuje, ta vznikají zvykově: "To se přece nedělá", říkávaly naše babičky. Osoby do 15ti let mohou konat trestné činy víceméně beztrestně - máte dojem, že by děti kradly a vraždily nějak podstatně víc než dospělí jen proto, že smějí? Vzpomínáte-li na pana Janyšku - ten sem s oblibou přidával výkřiky o spontánním řádu lidské interakce. Můžete mít tisíc námitek, ale pravdou zůstává, že lidé žili už v době, kdy Marx i Hayek byli v nedohledné budoucnosti.

Demokracie je způsob, jak zařídit, aby stará (neoblíbená) vláda mohla být vyměněna bez osobního rizika pro její členy. Ti se pak výměně nemusí bránit jen proto, aby je náhodou někdo nepověsil na lampu jak Mussoliniho.

Zrovna Rakušany bych jako etalon ekonomické moudrosti nebral. Stavba a následné nezprovoznění jaderné elektrárny je perla vskutku ekonomická.

Tak tohle je bomba dne:
Autor: P. Rudolf Datum: 18.11.2017 10:46

"Zatímco v 80. letech Češi vzhlíželi ke způsobu života na Západě, jeho intelektuální elity toužebně upíraly své zraky k sovětskému bloku." !!!!!

Nevěřím, že tu druhou část věty může zdravý člověk myslet vážně.

Re: Tak tohle je bomba dne:
Autor: J. Lambert Datum: 18.11.2017 11:22

Ale muze, Mr YES, cvelic dobre muze - pokud netrpi ztratou dlouhodobe pameti jako nekteri, co sem neunavna chodi exhibovat svou domelou intelektualni prevahu.

Re: Tak tohle je bomba dne:
Autor: J. Lukavsky Datum: 18.11.2017 15:24

No podívejte se na První republiku. Spousta inteligence byla levicová (Vančura, Werich a Voskovec...ale i venku např. B.Show). On ten nedostatek tělesné práce vytěsňuje tzv. selský rozum. Když člověk nemusí denně makat a starat se o chléb svůj vezdejší tak ho napadají všelijaké 3,14.

J.L.

Re: Tak tohle je bomba dne:
Autor: Z. Lapil Datum: 19.11.2017 11:23

Ve Stopařově průvodci po Galaxii je půvabný pojem: přetrénované mozky.

Můj táta k stáru nedokázal přenést vajíčko (přeháním jen trochu), protože ruce naučené na fyzickou dřinu tak úplně nezvládaly interval mezi "upustím" a "rozmáčknu". Počítám, že s mozkem to bude něco podobného.

Je vidět :
Autor: J. Schwarz Datum: 18.11.2017 10:08

že jste článek napsal už dávno. Jan keller, dá se říct, už mezi Erazimy Koháky a Halíky dávno nepatří. Jinak souhlasím, že nejsvobodnější a nejzajímavější dobou v ČR byla ta bezprostředně po "revoluci" ikdyž i mne naštvaly politické machinace s privatizačními fondy - vlastně první škodlivé regulace.

Re: Je vidět :
Autor: M. Prokop Datum: 18.11.2017 17:46

A kam tedy patří zelenorudý Jan Keller?

Dobré, dík!:
Autor: P. Lenc Datum: 18.11.2017 9:54

Korporátní socialismus v podání EU radostně akceptovaný větší částí politické elity samozřejmně přinese své ovoce.Jako každý fašismus.A největší zločin těchto "elit" je, jak správně poukazuje pan Sinnreich níže, je zločin neomarxistických Bruselských "elit" na našich dětech.A ano, občan chtěl demokracii, bude mít socialismus.

Nová revoluce,:
Autor: J. Karlík 653 Datum: 18.11.2017 9:38

v každém z nás, filosofická a etická. Přestaňte blouznit. Ten článek nestačí jen oživit. Zmuchlat a zahodit. Začít úplně znova. V čase nejmenší nezaměstnanosti tvrdit, že ji způsobuje stát? Tedy velkou nezaměstnanost? A co nabízí ten pravý trh? Hrozbu ještě větší nezaměstnanosti. Už teď si v marketech sami markujeme nákup. A robotizace, nevyhnutelný krok schopnosti konkurovat? Tak jako demokracie potřebuje opozici a automobil účinné brzdy, tak i čistý trh potřebuje víc, než jen kalkulaci. Stálé zvyšování otáček !motoru způsobí jeho zadřeni. Měli bychom oživit systém T. Bati.

Re: Nová revoluce,:
Autor: Z. Lapil Datum: 19.11.2017 11:17

Fajn. Zakážeme samoobslužné pokladny a když už jsme u toho, tak samoobsluhy vůbec a pěkně si počkáme, až chudák ulítaná prodavačka každému jednotlivci přinese z chlaďáku kostku másla, ale všichni budou zaměstnaní. Nechce se mi věřit, že byste to myslel takhle.

Bez rozčilování: ta nezaměstnanost mě taky vzala přes oči, ale nezapomeňte, že autor nepíše jen o ČR, ale o celé EU, která má (únor 2016) průměr 8,8% a obsahuje mimo jiné Španělsko s 19% a Řecko s 23%. Přičemž před pár lety bylo výrazně hůř a i kdyby byla pravda, že to spravil stát (asi že i je), tak za cenu šeredného nárůstu dluhů.

Když už jste zmínil stálé zvyšování otáček: je projevem trhu, že jsme ještě nedávno kupovali žárovky za 10,- Kč a teď jsou po 150,-? Že máte na faktuře za elektřinu mnoho a mnoho stovek ročně za pole panelů? Že přispívám na zateplení baráků úplně cizím lidem, zatímco mně nezbývá ani na lepší okna?

Vyuka demokracie:
Autor: J. Sinnreich Datum: 18.11.2017 3:25

Dezerce demokraticke inteligence v nacistickem Nemecku, kompletni ovladnuti skolstvi goebbelsovskou propagandou zpusobily temer uplne zfanatizovani cele generace. Podobnym zpusobem, ale mnohem sofistikovaneji pusobi dnesni skolstvi rizene neomarxisty z Bruselu na dnesni mladou generaci. K jakym vysledkum to muze dospet je patrne na prestiznich americkych humanitnich universitach, kde odchylka od revolucni "pravdy" je trestana profesni likvidaci a posleze i nasilim.(na pr. Antifa riots v Berkeley). Pro budoucnost, nepriliz ruzove vyhlidky.

Skvělá diagnóza!:
Autor: O. Zuckerová Datum: 18.11.2017 1:45

Připojuji poznámku jen volně souvisící s článkem - totiž o manipulaci míněním veřejnosti mlžením a záměnami pojmů. Současný papež František, podivně spěšně vystřídavší minulého tichého introverta, horlivě agituje ve prospěch "křesťanské lásky" všude, kde jde o proud migrantů do Evropy. V této souvislosti užil výroku "Bezpečí jednotlivce je přeci důležitější než bezpečí státu"! (Podprahové sdělení: Děti a maminky jsou přece důležitější než stát, no ne?!) - a tuto myšlenku navíc (řekla bych drze) připíše bývalému papeži!! (On to nikdo nebude ověřovat. Kde taky?) Jenomže protějškem "jednotlivce" není stát, ale národ (dnešní sprosté slovo) - v tomto případě evropský. A ten se přece také skládá Z JEDNOTLIVCů!! A co JEJICH bezpečí? Výrok se v podrobnějším zkoumání tedy jeví jako blábol, nicméně jeho šiřitel má obrovskou autoritu a mnoho naivů se navíc domnívá, že pochybovat o ní je "hřích". Je tedy naděje na "uvaření" spousty věřících po známém způsobu, jak se vaří žáby - od studena! Po celém světě!! P.S. Je zajímavé, že jde o prvního neevropského papeže v dějinách.