22.10.2018 | Svátek má SabinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


BTW: MaastrichtŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 46, poslední: 15.11.2017 19:47, přehled diskusí

Omlouvám se, :
Autor: D. Ruščáková Datum: 14.11.2017 18:51

byla jsem v Praze a teď mám zkoušku divadla - ráda odpovím na případné otázky, ale asi až později večer. Děkuji všem za milé komentáře!:))

kdysi, :
Autor: Z. Olčava Datum: 14.11.2017 17:10

před zhruba pětadvaceti lety jsem byla na pár dní v Holandsku a ohromilo mě to obrovské množství kol v ulicích. Úplně paf jsem byla z jedné mladé maminky, která jednu ruku měla na řídítkách a v druhé třímala zabalené mimino a uháněla, no moc bych za to nedala, že jela rovnou z porodnice. A i to mimino mělo asi zabalené v povijanu maličké kolo. Tam snad i kočičky a pejskové jezdí na kole.

Re: kdysi, :
Autor: Z. Lika Datum: 14.11.2017 18:11

Připomněla jsi mi Čapkovy Obrázky z Holandska, měl stejné dojmy :-)

Re: kdysi, :
Autor: D. Ruščáková Datum: 14.11.2017 21:34

Eh, Olčavo, a všimla sis těch kolovozíků? Na děti i na náklady? To je teprve paráda! :)

Dede, moc hezká sada votek:
Autor: M. Crossette Datum: 14.11.2017 17:05

A Maastrich je krásné a zdá se, že i velice čisté, město. Také žasnu nad spoustou kol, tedy nejvíc u toho nádraží!!! Jak se dotyčný majitel ke svému kolu dostane, když ho má zrovna zaparkované uprostře té zápalvy dalších. A chce to navíc um to svoje poznat:)Zřejmě se kola nekradou, nebo ano? Nevím, jak moc Holanďané holdují alkoholu, ale přestavuji si, jak si to skupinka rozjařených kamarádů v dobré náladě cestou z hospody šňěruje domů a závistiví(střízliví) řidiči aut jim přesto musí dát přednost :)

Prosím, co je to za koně na fotce? Ten s těmi "dredy" v ocase a na hřívě? Mají je všichni, takže ten přední jediněc není jen tak někým nakadeřený :) Jak může tenhle kůň ocasem odhánět třeba mouchy, vždyť by se sám mlátil. A take jsem kulila oči na ty obrovské, zvláštně zbarvené husy (na fotce před zakrytou lodí)- ty take neznám, co jsou zač?

V našem okolí jsem cyklostezky neviděla, ale u nás není zase takový provoz na silnici, takže kolaři jezdí prostě u kraje silnice (a já se jim pro jistotu snažím vždy obloukem vyhnout). Tedy já bych na to tedy nervy neměla, vědět, že staří třeba mohutně kychnout a skončím pod autem(já cuknu i volantem auta, když kýchnu, natož řidítky). Na Floridě jsou cyklost. všude, protože tam je to ještě větší rovina, než u nás. Ty podél silnic jsou oddělené travnatým pruhem a když bývají dost plné (tedy asi se srovnáním u vás prázdné)

Re: Dede, moc hezká sada votek:
Autor: Z. Lika Datum: 14.11.2017 17:27

Maričko, na ty husy jsem taky koukala, a zřejmě to budou husy (nebo husice) egyptské (Alopochen aegyptiagus)

Re: Dede, moc hezká sada votek:
Autor: M. Crossette Datum: 14.11.2017 21:41

Liko, díky, žes to našla. Dívala jsem se na wikipedii a je tam i tahle fotka husy v letu - krasavice (tedy je krásná i "na zemi").

1url.cz/LtSYl

Re: Dede, moc hezká sada votek:
Autor: A. Lex Datum: 14.11.2017 18:26

Maričko, ty koně nemají dredy, ale jsou na velice špatné pastvině, pokud se to pastvinou dá vůbec nazvat. Je zabodlákovaná (bodláky jsou vidět v pozadí fotky) a ti chudáci mají takhle zacuchané hřívy a ocasy kudlibabkami. Pokud jde o plemeno, snad fjord, nebo nějaké plemeno ponyho pocházejícího z něj, podle toho zebrování na nohou.

Re: Dede, moc hezká sada votek:
Autor: D. Ruščáková Datum: 14.11.2017 18:52

Díky Alex, tvé odpovědi jsou jako obvykle přesné! :)

Re: Dede, moc hezká sada votek:
Autor: M. Crossette Datum: 14.11.2017 19:06

Alex, děkuju za vysvětlení. To je tedy dost smutné, to bych pak skoro radši četla že jde opravdu o nějaké kudrnaté plemeno.

Re: Dede, moc hezká sada votek:
Autor: D. Ruščáková Datum: 14.11.2017 21:36

Já si myslím, že vyčesání ani nemohlo být možné - pokud na to nemají nějakou vychytávku. Já bych to viděla na stříhání...

Ono stačí, když se nechá na pastvině pár míst s bodláky a kůň se vyválí...

Konečně jsem tu:
Autor: Z. Lika Datum: 14.11.2017 16:10

a asi jako jiní zírám na ta množství zaparkovaných kol. A to fialové půjčené kolo - no velmi elegantní :-)

U nás mě štve prolnutí chodníku s cyklostezkami. Nemůžu si se spoluchodcem tolik povídat -totiž při řeči ráda rozkládám rukama. No když si představím, že takhle sejmu "tichého jezdce"... ne že by mi to vadilo, ale patrně bych byla osočena, že jsem měla dávat pozor. Aspoň že už omezili ta pojízdná panoptika, i když ta byla aspoň legrační na pohled (myslím tím segwaye :-)

Re: Konečně jsem tu:
Autor: D. Ruščáková Datum: 14.11.2017 21:39

Tišší jezdci... :) Máš pravdu. Vynález zvonku se k těmto lidem nedostane čistě proto, že na těch sportovně prudce elegantních (na mysl se mi vkrádá slovo sleek:)) kolech přece nesmí nic překážet nebo trčet. I světla se na taková kola dělají miniaturní!

V Kalifornii mě nejdřív překvapilo a pak bavilo, že jede-li za tebou jezdec na kole, tak zavolá "to your left" nebo "to your right", čímž ti dává zdvořile najevo, že které strany tě hodlá předjet:)) Taky řešení. Jen dělá hluk, když je jezdců víc:))

Re: Konečně jsem tu:
Autor: D. Ruščáková Datum: 14.11.2017 21:40

No možná tam nebylo "to" ale "on". Já si to už nepamatuju a gramaticky si to nevysvětlím:))

Re: Konečně jsem tu:
Autor: Z. Lika Datum: 15.11.2017 9:09

To zdvořilé varování je roztomilé, akorát u mně by se určitě neosvědčilo - jakmile bych slyšela "vlevo", skočila bych vlevo. Jsem mnohem primitivnější, funguje na mě zvonek - ocením tiché zacinkání z trochu větší dálky. Pokud zní mně těsně za zadkem, klepá mě pepka.

Kamarádka ráda chodí pěšky i jezdí na kole. A říká, že ji rozčilují kolisti stejně jako chodci - podle toho, jestli je zrovna opěšalá nebo na kole :D

Re: Konečně jsem tu:
Autor: M. Beda Datum: 15.11.2017 11:45

Liko, napadlo mě přesně to samé - uhnula bych na tu stranu, která by za mnou zazněla

Re: Konečně jsem tu:
Autor: Z. Olčava Datum: 15.11.2017 19:47

Mně se stalo na Šumavě, tenkrát ještě s maminkou, že jsme šly po úzké pěšince, a najednou těsně za námi se ozvalo "Nelekejte se, jsem za vámi." Pán na kole. No jasně, že jsme se lekly, málem jsem se svalila.

Tak to dneska pěkně děkuju:
Autor: R. Menšíková Datum: 14.11.2017 16:05

za článek, velkou radost mi udělal, Holandsko miluju i z dálky. Moc hezky jsi to popsala a naprosto přesně. Vždycky žasnu nad tou disciplinovaností.

V diskusi jsem zaznamenala, že fenka se zlepšila, to jsem moc ráda!

:
Autor: Z. Maw Datum: 14.11.2017 11:23

krasne podzimni fotky. ziram, kolik tam je cyklistu. funguje tam hromadna doprava?

ja uz z rad cyklistu presla radsi do rad chodcu, parkrat me i auto uz srazilo - bud vytlacilo do prikopy nebo nedalo prednost na hlavni a sejmulo ne v krizovatce. obdivuju napr pana co kolem nej rano jezdime autobusem jak trta zrejme do prace do brna a castecne me prudi, ze na nadi silnici uzke a bez krajnice v rannim provozu bez moznosti predjizdet brzdi autobus klidne 20minut... takze do prace abych vstavala o autobus driv vzdycky :D

jo, infrastruktura je casto pro cyklisty mizerna, na druhou stranu v lesich se asfaltuji tur. znacky prave pro cyklisty... chybi tomu hlava a pata v tom systemu...

Mockrát...:
Autor: Z. Jitur Datum: 14.11.2017 11:04

...děkuji za umožnění "navštívit" pro mne zcela neznámá místa alespoň prostřednictvím fotogalerie!!! Moc hezké fotky

Cyklomóda:
Autor: Z. Yga Datum: 14.11.2017 10:59

Já si ještě pamatuju (a není to ani tak dávno - cca 10 - 15 roků zpátky), kdy jízda na kole nebyla považována za úžasný sportovní výkon, ale pouze za způsob dopravy a přepravy - kór v našich krajích, kdy všude dokola placato a hromadná doprava bídná. Takže tady měl sice kolo každý, ovšem na místo vystajlovaných desetiticových modelů z lehkých slitin poctivý kostitřas s óbrovským nosičem, na kterém se dal odvézt sobotní nákup, pytel cimentu nebo noša zeleného pro králíky (v tomto případě bylo nutné panské kolo se štanglou, ke které se přivázaly hrabě, kosa se nosila přes rameno). Větší machři měli ještě připrahlou klasickou karku.

Je pravda, že takto se místní tady pohybují pořád (akorát to krmení se už nevozí, králíků není) - teda, ne že by se chovali jak ze žurnálu, ale člověk tak nějak už počítá s tím, jak se budou chovat. Teda u obchodu sebou taková tetička z kola smýkne, aniž by ukázala, že zabočuje (zlédla, že je akce na prací prášek), to je fakt. Na druhou stranu - určitě se nebude snažit předjíždět v kopci sůseda babetistu, aby ukázala, že má ještě páru, protože na takové blbosti nemá čas, a sílu musí šetřit na domácí práce.

Ad cyklostezky - v Břeclavi vznikají tak, že se z normální silnice barvou "ukrojí" kus pro cyklisty - nejsem si jistá, jestli toto je ta pravá filosofie cyklostezek. Někdy je to dost humorné - úzká ulička-jednosměrka, na jedné straně parkují auta, na druhé straně 40 cm pruh obousměrné cyklostezky. Pokud se stane, že tam naráz jede auto, kolo směrem tam a kolo směrem ven a ještě tam parkují ostatní motorová vozidla, vznikne nepropustná zácpa, kterou se neprotlačí ani chodec. Ale je splněno - Břeclav je vlídná k cyklistům ...

Re: Cyklomóda:
Autor: A. Lex Datum: 14.11.2017 12:21

YGO, já si ještě pamatuji z mládí, když jsme se jezdili s rodiči koupat na Apolo, že bylo plno tetiček-cyklistek ještě v těch tradičních sukních. Tatínek myslím říkával - v šoráňách :-).

Re: Cyklomóda:
Autor: Z. Yga Datum: 14.11.2017 12:30

Správně to říkal tatínek - sukně nebo-li šoráně. Na Vrbici se nejezdilo (furt do kopca), ale už v sousedních dědinách - Kobylí, Bořetice a Bílovice, tam tak tetičky jezdili, aj s motykama a nožkama na zádech. Bylo to takové ... malebné (:o))

Re: Cyklomóda:
Autor: Z. Yga Datum: 14.11.2017 12:32

Ježiš - né nožkama, ale noškama (malé nůše) - blbec automatický opravovatel (:o)))), si to tu představuju a řehtám se jak kobyla.

Re: Cyklomóda:
Autor: Z. Lika Datum: 14.11.2017 16:11

Ygo, připravila jsi mi pernou chvilku, ale uvěřila jsem ti to - řekla jsem si "nějaký místní zvyk prostě"... :D

Re: Cyklomóda:
Autor: M. Beda Datum: 14.11.2017 19:54

a já se nožkám chechtám až teď večer :-DDDDDDDDDD

Re: Cyklomóda:
Autor: D. Ruščáková Datum: 14.11.2017 22:01

:D Četla jsem to na mobilu a prostě nevěřila vlastním očím.)))

Re: Cyklomóda:
Autor: T. Zana Datum: 14.11.2017 12:36

K těm cyklostezkám - jak píšeš, někdy se prostě zúží silnice (píšu o tom dole), někde chodník. U nás na sídlišti jsou místa, nedá se říct park - prostě pruh trávy, nějaké stromy, široký chodník a pár laviček. Z pochopitelných důvodů se tomu mezi domorodci říká Psí stezka. Kromě pejskařů tam chodí matky s kočárky a malými dětmi.

V rámci boje za ekologickou dopravu půlku toho chodníku přetvořili na cyklostezku. Myslím, že ty cyklisty jsem na ní viděla za ty dva, tři roky nejvýš pětkrát. Ale co ty ženské, co byly zvyklé jet ve dvou s kočárem vedle sebe, případně další dítě se motalo okolo? Tak ty už se tam nevejdou, pokud by šly "po panském" a jak na potvoru tam ten cyklista jel, tak pokud jim přejede dítě, můžou si za to samy...

Kopce:
Autor: Ž. Petrs01 Datum: 14.11.2017 10:09

U nás to takhle nikdy být nemůže prostě proto, že tu není ta rovina. A taky cyklostezky a cykloparkoviště. Nejsou tady podmínky na to, aby člověk v poklidném tempu vyjel na kole do práce a ve stejném tempu to vzal přes obchod domů, takže tady cyklistika vždy bude primárně sport nebo volnočasová zábava, ne forma dopravy.

A z druhého pohledu - nechtěla bych být v Holandsku chodcem. U nás to taky není žádná sláva a podle mne je toto nastavení naprosto zcestné. Každý musí být ohleduplný ke všem a přednostně by měli ti silní chránit ty slabé. Tedy nepojedu autem do cyklisty a nepojedu na kole do chodce. A všichni zúčastnění hledí okolo sebe a používají mozek, protože ti slabší zas musejí vědět, že ani sebelepší brzdy nejsou všemocné. Absolutní přednost kohokoliv je nesmysl.

Re: Kopce:
Autor: T. Zana Datum: 14.11.2017 12:39

Souhlasím. Já to v Holandsku zažila, člověk na to není zvyklý a to kolo ti fakt neuhne.