20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Neandrtálci v bílých pláštích

Aspoň tak jsou - možná méně expresivně - hodnoceni ti lékaři, kteří se zuby nehty brání dvěma novinkám - elektronickým receptům a EET v ordinacích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Veselý 10.11.2017 15:21

Re: Tak k té zubařce nechoďte. ALE pak se nedivte, že

Mně je to jasný a zubařce to nevyčítám. To jste mi špatně rozuměl. Když si můžu vybrat, zásadně si účet od nikoho neberu.

S melouchářem máte pravdu a hodně lidí to nechápe. Nevědí, že např. DPH neplatí ten melouchář (i když se mu vzletně říká "plátce DPH"), ale oni jako zákazníci.

V. Oslej 10.11.2017 18:01

Re: A budou mít EET povinně i zubaři?

Mno, jestli vám dělá zákrok s doplatkem, tak ho kvůli příjmu potřebuje vykázat. To znamená, že ten úkon musí mít v účetnictví. Představa, jak má v účetnictví jen platbu od pojišťovny, a vaší zatajuje, je jen stěží uvěřitelná.

J. Schwarz 10.11.2017 21:57

Re: A budou mít EET povinně i zubaři?

A co takhle účtovat tisícovku a do účetnictví zadat 500.-, to by nešlo?

M. Moravcová 10.11.2017 22:53

Re: A budou mít EET povinně i zubaři?

A proč neřeknete, že chcete účet? Dobré účty dělají dobré přátele. Chtěl jste být velkorysý frajer?

J. Pražák 10.11.2017 14:12

Ubohé výmluvy

Proti může být pouze úplný ignorant, který by neměl léčit, když neumí základní postup s PC. Pár tisíc za instalaci a servis žádného lékaře nepoloží. Jde o drobné s ohledem na jeho příjmy. Většina zaměstnanců má větší výdaje a nebere kapitační platby, kdy peníze cinkají zdarma. Zdravotní systém je nastaven na obsluhu zdravých pacientů, které lékař vidí jednou za rok a kapitační platba přichází každý měsíc. Skutečně nemocný člověk má často problém s nalezením ambulantního specialisty a častějším kvalitním ošetřením. Vznikají tak nenapravitelné škody na zdraví.

M. Prokop 10.11.2017 15:05

Re: Ubohé výmluvy

Pokud by ten elektronický recept byl lepší a pohodlnější, tak nebude třeba nic nařizovat. Jenže není ...

A klidně vymyslete jiný způsob placení za služby lékařů. Schválně, jak a komu se bude líbit.

J. Pražák 10.11.2017 15:23

Re: Ubohé výmluvy

Socialistická Eurodiktatura 21. století. Bohužel. Neplatí, že každý svého štěstí strůjce, ale paternalistická všudypřítomná ruka zlotřilých vládců ovlivňuje vše a člověk nemá možnost svobodně rozhodnout ani o svém zdraví. To je k tomu tzv. zdravotnímu pojištění, což není vůbec žádné pojištění, ale daň užívanou na hodně mizernou zdravotní péči, kterou plátce nemá možnost ovlivnit. Je to obdoba středověkého nevolnictví, kdy se pán také staral o zdravotní stav svých poddaných.

Elektronické recepty nevyvolaly tolik odporu kvůli problémům, složitosti, vždyť to doktorům zjednoduší práci a zrychlí ji. Jde o to, že se zamezí kšeftování s léky,...

M. Prokop 10.11.2017 21:04

"vždyť to doktorům zjednoduší práci a zrychlí ji"

Opravdu?

V. Čermák 10.11.2017 13:49

Když vidím toho dobroděje v klobouku,

již dopředu tuším, že s ním v 99% nebudu souhlasit. Tak jsem se zběžně podíval a propaganda tam čouhala jako sláma z bot. Tak přidávám i to 1 %.

F. Navrátil 10.11.2017 13:47

Nářek nad špatným hrobem

Nedělejte ze seniorů hlupáky! Když před čtvrt stoletím vznikla naše rodinná účetní firma, většina účetních vypisovala papírové účetní deníky. My jsme začali ihned s počítači. Zaměstnali jsme zkušeného sedmdesátiletého ing. ekonoma a dvě paní předdůchodového věku. S počítači neměli (stejně jako zpočátku i my) žádné zkušenosti, ale během pár týdnů uživatelsky bezvadně zvládli účetní programy. Jedna z účetních (bude jí za dva roky 80 let) pracuje jako asistenta u účetního auditora! Doporučoval bych autorovi návštěvu počítačové třídy univerzity třetího věku, aby se přesvědčil, co senioři s počítačem dokáží.

V. Čermák 10.11.2017 13:56

Re: Nářek nad špatným hrobem

To není nářek nad špatným hrobem, to je lživý nářek jak autora, tak i těch "postižených", těch co zatím podvádí , jde totiž o jejich peníze. Podobný nářek slyšíme po zavedení EET od postižených OSVČ, samozřejmě jen těch co pováděli.

P. Vaňura 10.11.2017 14:56

Re: Nářek nad špatným hrobem

Já ale slyším nářek od venkovanů, kterým zrušili hospodu!

V. Čermák 10.11.2017 17:40

Re: Nářek nad špatným hrobem

Daně musí platit každý. Ať hospodu dotuje obec. Asi ten nářek nebude tak velký, nebo je to starostovi jedno....

J. Schwarz 10.11.2017 22:03

Re: Nářek nad špatným hrobem

Milý pane, jestli jste si toho ještě nevšiml tak řemeslníků je málo, dost se načekáte až na vás přijde řada - pokud ho potřebujete. Pak ale konkurence těžko stlačí ceny dolů a "poctivě vybrané daně" zaplatíte vy. Můžete se kojit bláhovou nadějí, že vám je stát vrátí v podobě zlepšených "veřejných služeb" - vaše věc. Já od státu nečekám nic a tak jsem ušetřen zbytečných zklamání.

J. Ráž 10.11.2017 14:24

Re: Nářek nad špatným hrobem

Nouze naučila prý Dalibora na housle housti. Tím chci říci, že i starší lékaři tento přírodní zákon vezmou v potaz, když budou postaveni před rozhodnutí, zda chtějí mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou a mít povinnost komunikovat s ní prostřednictvím PC nebo muset vybírat od pacientů platbu cash.

I. Novák 10.11.2017 13:29

Žil jsem v mylné představě,

že zdravotní pojištění je v principu shodné s jakýmkoli jiným. Že návštěva lékaře s nějakým neduhem je v podstatě nový pojistný případ a doktor ho musí pro pojišťovnu specifikovat, prokazovat úkony při léčení i předepsané léky. V průběhu léčení mu pojišťovna proplácí zálohy, po vyléčení "případ" uzavře, zkontroluje a finančně uzavře. V případě pochybností pak udělá kontrolu. Tak jak to udělá každá jiná pojišťovna.

Teď zjišťuji, že vlastně každý doktor může napsat komukoli kdy chce, co chce, třeba v důchodu na mezi u lesa, cokoli může prokazovat, nebo také nemusí a pojišťovna platí, platí a platí.

Na námitky o specifičnosti a množství "pojistných případů" se dá připomenout, že banky při srovnatelném počtu provádějí účetní operace v řádu vteřin. Jen vstupní data by u zdravotních pojišťoven byla jiná.

Nicméně doktorům bych v rámci jejich licence všechna ta privilegia ponechal. Jen by nemohla spadat do povinného zdravotního pojištění a vše by pacient platil ze svého.

F. Havala 10.11.2017 13:28

Proč dělají šéfové Lék. komory ze svých členů hlupáky?

Dá se předpokládat, že lékař je inteligentní a vzdělaný člověk, který celý svůj profesní život neustále sleduje nové poznatky a metody léčby ve svém oboru. Bez přístupu k informacím na elektronických databázích je to takřka nemožné. To znamená, že připojení na internet mají a pokud někdo zpochybňuje schopnost vzdělaného člověka zvládnout používání elektronického receptu tak tyto lidi uráží a dělá z nich negramoty. Lékařská komora, pokud by chtěla pomoci svým členům, tak by měla vyjednat solidního dodavatele programu a technického zázemí za rozumnou cenu a ne dělat z lékařů neschopné hlupáky.

J. Ráž 10.11.2017 12:44

Lékaři, ač jsou v podstatě zaměstnanci státu

mají stejnou volbu, jako má venkovský hospodský po zavedení EET a "nekuřáckého zákona", i když ti zaměstnanci státu nejsou a přesto musí jeho nařízení respektovat. Buď se lékaři přizpůsobí nebo musí svého podnikání zanechat. Odmítám tezi, že povolání lékaře, zejména ambulantního nebo praktického, má mít jiné, nějak privilegované postavení vůči státu, než má hospodský nebo řezník!

PS. Že se lékaři cítí být zaměstnanci státu dokazují i tím, že vedou spory se státem o výši svých platů, nikoliv s tím, kdo jim posílá peníze na účet. Proč nebojují tvrdě za zásadní změnu systému a vedou raději žabomyší spory se státem? Jsem si jist, že jim to vyhovuje a pacient v tom hraje vedlejší roli!

PS. Majitelky venkovského krámku se nikdo neptá, jestli umí, či neumí pracovat s moderní technikou.

Lékař, který neumí při své práci používat moderní informační techniku, neandrtálcem je, ne že není!

O. Prokop 10.11.2017 12:59

Re: Lékaři, ač jsou v podstatě zaměstnanci státu

nemějte obavu, lékaři se jako hospodští chovat budou. Již nyní před zavedením e-receptů ukončilo svoji činnost cca 50 lékařů. Uvidíme v lednu. Lékaři tzv. soukromí jsou zaměstnanci zdravotních pojišťoven na švarcsystém. Klidně by mohli zrušit smlouvy a určovat si cenu svojí práce sami,ale pacienti by pak platili cash. Takže konají pro dobro a pro kapsu pacienta. Pokud jsou regulováni- okrádáni, tak jenom politici mohou změnit systém, oni mohou jenom ukazovat, jak se všechno ve zdravotnictví zhoršuje. Pacient - občan-volič v tom bude hrát větší roli až když bude platit ON cash a ne zmocňovat svoji tzv. pojišťovnu k tomu, aby tato přerozdělovna zdravotní daně lékaře okrádala...

V. Čermák 10.11.2017 13:24

Re: Lékaři, ač jsou v podstatě zaměstnanci státu

No už to vidím, jak lékaři houfně ruší svoje výhodné smlouvy s pojišťovnami a navýšené ceny jim rádi zaplatí pacienti cash. A teť po pravdě. Vy byste se u takového lékaře léčil?

P. Vaňura 10.11.2017 13:50

Re: Lékaři, ač jsou v podstatě zaměstnanci státu

A budete k nejbližšímu lékaři dojíždět dvě hodiny?!

V. Čermák 10.11.2017 13:59

Re: Lékaři, ač jsou v podstatě zaměstnanci státu

Ne, já to mám 5 minut pěšky na polykliniku. A neznám tam jediného doktora, který by neuměl s počítačem. Takže vaše obavy nesdílím...

P. Vaňura 10.11.2017 14:37

Až Vám na pohotovosti v neděli večer řeknou, že se

hned druhý den máte hlásit v ordinaci příslušného specialisty a ten Vám odpoví, že má objednávací dobu jeden měsíc, asi změníte názor!

V. Čermák 10.11.2017 18:09

Re: Až Vám na pohotovosti v neděli večer řeknou, že se

Bohužel jsem nepochopil vaši myšlenku....

P. Vaňura 10.11.2017 20:29

Tu "myšlenku" Vám denně opakují sdělovací prostředky,

doktorů je nedostatek, hlavně "daleko od civilizace." A proto by je stát neměl zbytečně nasírat. Mladí mohou odejít do ciziny a staří do penze.

J. Ráž 10.11.2017 13:35

Re: Lékaři, ač jsou v podstatě zaměstnanci státu

Nevěřím, neb si neumím představit jak by jen kvůli PC dobrý praktik s širokou škálou registrovaných pacientů skončil , nebo ambulantní specialista s lehkým srdcem opustil svůj dlouhodobě budovaný byznys. Mne osobně nářky lékařů nijak nedojímají...mimo mladých lékařů, kteří nastupují do nemocniční praxe opravdu za žebračenku.

Systém zdravotní péče je špatný a ten je nutno změnit. Nářky lékařů, kteří jen chtějí víc peněz od státu, popřípadě se staví proti digitalizaci jejich administrativy, to nezmění.

P. Vaňura 10.11.2017 15:00

Až si ti mladí lékaři konečně udělají atestaci a budou si

moci otevřít vlastní ordinaci, budou se, pochopitelně, chtít zahojit za tu dobu, co brali žebračenku! Toto není jen u nás, ale třeba i v Rakousku!

P. Vaňura 10.11.2017 13:48

Když odejde hospodský, budou lidi naštvaní, ale moc

se toho nestane. Ale když odejde jediný dokotor široko daleko, je to na pováženou. Doktor v důchodovém věku se IT učit nebude, opakuji, nebude! a mladý doktor nepůjde na jeho místo, když může odejít za více peněz do ciziny!

J. Ráž 10.11.2017 14:33

Re: Když odejde hospodský, budou lidi naštvaní, ale moc

Když pravdu odejdou lékaři jen kvůli tomu, že se nechtějí učit pracovat s PC, tedy odmítají sledovat nové léčebné postupy a jinak se ve své profesi odmítají vzdělávat, bude to jen dobře. Donutí to stát konečně udělat tvrdý, pro pacienty i lékaře, řez do absurdního systému zdravotní péče.

P. Vaňura 10.11.2017 14:44

Proč si myslíte, že moderní léčebné postupy vyžadují PC?

A pokud chcete vidět, jaké mohou být skutečné relace, doporučuji se seznámit s vývojem cen v péči o psy. Tam, kde Vám před deseti lety naúčtoval veterinář, dnes už v důchodu, 200 Kč, chce jeho mladý kolega s PC už desetkrát tolik.