16.10.2018 | Svátek má HavelDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KULTURA: Kaktus sabraŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 11, poslední: 9.11.2017 18:33, přehled diskusí

No :
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 9.11.2017 18:33

Pan Rajniš a jeho umanuté, dřevostavby, kterými terorizuje slabé odpůce kdekoliv ...

No :
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 9.11.2017 18:13

Architekti ?...Brazília , patetická, domýšlivá ,nelidské parametry, hloupá , předražená ,urážlivá pro hodné a laskavé domorodce a přírodu tam zničenou ,

Já toho Reiniše nějak nemám rád:
Autor: Z. Lapil Datum: 9.11.2017 10:52

Jeho projekty mi totiž moc nedávají smysl, tedy ty, které znám. Poštovna na Sněžce se mi jednoduše nelíbí (budiž, ani architekti se nezavděčí všem), další jeho stavbu znám z televize - jakýsí městský úřad s naprosto nevyřešenými tepelnými mosty a tedy plesnivý (budiž, člověk nemůže brát něco vážně jen proto, že to říkali v televizi), ale rozhlednu Bára (http://lesychrudim.cz/rozhledna-bara-ii/o-rozhledne/) znám osobně.

Ta v první verzi dokonce trapně spadla už po čtyřech dnech (http://www.rozhlas.cz/pardubice/rozhledny/_zprava/1258304?print=1), ale budiž - není úplně vina architekta, že chce po statikovi nemožné, a tornádo opravdu mohlo být mimo jakoukoliv normu) a v aktuální verzi připouští vstup maximálně osmi osob naráz, aniž by bylo reálně možné zákaz dodržet. Zajišťování stability nebo čeho přes nějaký měřák ("Původní svislé kotvení Báry je ... doplněno automatickým blokovacím systémem, řízeným meterologickou stanicí"), to už mi přijde úplně kách. Legrační, i když smysluplná, je nutnost při větším větru zavřít dveře (ne aby nefoukalo dovnitř, ale aby se okolní dřevíčka udržela pohromadě).

Životnost asi 20 let, když se na to při ošklivém počasí dá střecha (to už trochu přeháním, střecha se dává jen nad schodiště a jen na zimu).

Čili - tato Bára podle mě postrádá jakoukoliv eleganci technickou i estetickou.

Nějaké nové Čapí hnízdo?:
Autor: A. Alda Datum: 9.11.2017 10:17

Ale daleko od českých novinářů a udavačů, tak z toho nejspíš žádná aféra nebude.

Re: Nějaké nové Čapí hnízdo?:
Autor: A. Pakosta Datum: 9.11.2017 10:27

Pane Aldo,

proč by to měla být aféra? A na rozdíl od Babišova Hnízda, na tento projekt přispějí pouze ti z nás, kteří se k tomu dobrovolně rozhodnou, zatímco Babiš svým podvodem hrábl svévolně do kapsy každému daňovému poplatníku v EU.

Srovnávat oba projekty mi tudíž přijde nepřípadné a od Vás i ubohé. Míváte lepší příspěvky.

Palestinci také určitě přispějí...:
Autor: J. Mrázek Datum: 9.11.2017 9:53

...zápalkou ...

Nechci hodnotit tento "Kaktus":
Autor: P. Švejnoch Datum: 9.11.2017 8:45

na to je ona fotografie příliš malá (a navíc jen jedna).

Obecně je ale problém s různými Bloby a Tančícími domy v této sekvenci:

Ne vše, co je originální, musí být nutně avantgardní. Ne vše, co je avantgardní, musí být nutně opravdovým pokrokem. Ne vše, co je pokrokem, musí být nutně estetické. A dokonce ne vše, co je estetické, se nutně musí hodit do konkrétního místa. A to zcela pomíjím praktickou využitelnost podobných "projektů".

A "Chrchel šíleného architekta" je, alespoň z mého pohledu, zářným příkladem avantgardy pro avantgardu, a ilustrací snahy být originální za každou cenu.

Re: Nechci hodnotit tento "Kaktus":
Autor: A. Pakosta Datum: 9.11.2017 10:23

Pane Švejnochu,

Váš pohled Vám nikdo nebere.

Tímhle způsobem byl Tančící dům svého času ostouzen taky. A dneska je TD pro turisty pražský tahák číslo dvě, hned po Hradu, a možná, že někteří mu dávají před Hradem přednost, od té doby co jistý paranoidní nájemník Hradu nutí návštěvníky trávit hodiny ve frontě na potupnou a zbytečnou osobní prohlídku.

Re: Nechci hodnotit tento "Kaktus":
Autor: P. Švejnoch Datum: 9.11.2017 12:32

To, že je Tančící dům tahákem pro turisty, o jeho estetičnosti a vhodnosti umístění nic nevypovídá.

Lidé jsou zvědaví na nejrůznější zrůdy - a většinou dokonce víc, než na věci a osoby běžně hezké.

A Vaše poznámka o "paranoidním nájemníku Hradu" je v kontextu článku i mého příspěvku úplně irelevantní a zbytečná - trpíte snad nějakou utkvělou myšlenkou či obsedantně-kompulzivní poruchou, která Vás nutí do jakékoli debaty zamotat politiku, resp. některého Vámi neoblíbeného politika?

Re: Nechci hodnotit tento "Kaktus":
Autor: R. Langer Datum: 9.11.2017 12:41

Přesně. Zrovna ten Tančící dům je toho pěkným důkazem.

Re: Nechci hodnotit tento "Kaktus":
Autor: A. Pakosta Datum: 9.11.2017 15:43

O žádnou poruchu u mne nejde. Jen jsem si podobným způsobem, jak Vy jste se v kontextu svého příspěvku otřel o pana Kaplického, dovolil zmínit se o tom, že tak zvaná "bezpečnostní opatření" při vstupu turistů na území Pražského hradu jsou typickým projevem paranoidního chování a docela jistě mnohé návštěvníky odradí.