28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

RUSKO: Velká říjnová tragédie

Dne 7. listopadu 2017 uplynulo 100 let od legendárního výstřelu z Aurory. Nikdy nebylo efektivnější rány, protože tato zasáhla stovky miliónů lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Drašner 10.11.2017 8:16

Re: Víte, jak by dopadla zrovna Vaše rodina?

Nečtete pozorně. Bez Pruska by nebylo spojené Německo a bez zkázy Polsko-litevské unie Rusko ve víceméně dnešní podobě. Zatímco německé státečky nebyly hrozbou pro nikoho (snad ještě Bavorsko se spojencem) a PLU na západ neexpandovala, státy, které na rozpadu PLU nejvíce vydělaly se staly i největší hrozbou.

M. Prokop 9.11.2017 21:41

Re: Nesoulasím s autorem

Zkuste tohle: https://www.databazeknih.cz/knihy/cas-vonel-snem-99935

Kdysi to vycházelo na pokračování i zde na Psu.

K. Novák 9.11.2017 19:28

Re: Nesoulasím s autorem

O ruské revoluci existuje řada knih zahraničních autorů v českých překladech včetně životopisů Lenina i Stalina. V nich jsou podrobně popsány příčiny i průběh.

P. Mach 9.11.2017 19:14

Re: Souhlas s cekovým hodnocením VŘSR a následného

... čermák a jeho tradičně dlouhé vedení. :-)

J. Vintr 9.11.2017 18:29

Nesoulasím s autorem

v tom, že historie bolševického puče je všeobecně známá. Známá je pouze verze, kterou předkládala bolševická propaganda a která má nepochybně velmi daleko k pravdě. Proto by bylo velmi dobré objasnit skutečný průběh a příčiny této pro celý svět tragické události a seznámit s tím širokou veřejnost. Což se vůbec nestalo.

J. Lukavsky 9.11.2017 17:26

Re: Také nemohou být války bez mrtvých

No kdyby se Rusko nezamíchalo do konfliktu Srbsko-RakouskoUhersko po atentátu na Ferdinanda ... tak by si to RU se Srby vyřešilo a jelo by se dál. Zapojením Ruska se zapojili další a bylo zaděláno na veliké mordování. Ale holt kdyby byly v zadeli ryby....

J.L.

J. Jurax 9.11.2017 17:08

Re: Otázkou je,

Kdyby je ošidné ...

Kerenskij by se snad udržet mohl, ale nemusel, možná by byla vojenská diktatura, stejně tak ale mohli bolševici usurpovat moc i bez Lenina ...

A následný vývoj v Evropě, kdyby Rusko neuchvátili bolševici, mohl být touto skutečností různě poznamenán ... to je námět pro spekulativní literaturu, jež by ale celkem pochopitelně všechny možnosti pojmout nemohla ...

J. Jurax 9.11.2017 17:01

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,

Po mém soudu není článek ani historickou rekapitukací, nýbrž toliko fejetonem či snad jen připomenutím. Fejeton pak bývá subjektivní - objektivní fejeton snad ani nemůže být ... :-)

O tématu byly napsány celé knihovny, takže koho to zajímá, poučení najde.

I. Schlägel 9.11.2017 16:04

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,

JJ, díky. :-)

F. Navrátil 9.11.2017 15:53

Bez Lenina jako s Leninem

S úlohou Lenina bych byl opatrnější. V Rusku se v té době válela moc na ulici a jen bolševici měli dostatek odvahy nebo drzosti ji zvednout. Lenin byl v okruhu vedoucích bolševiků považován za kavárenského intelektuála. Zinovjěv a Kameněv v úspěch revoluce nevěřili vůbec a Trockij ji podmiňoval vítězství světové revoluce. Revoluci prováděli místní revolucionáři jako Stalin nebo vojenský velitel povstání Antonov-Ovsejenko. Jaké měl Lenin slovo mezi vůdci revoluce je fakt, že mu zamítli původní mír s Německem. Stalin Lenina izoloval ještě před jeho smrtí.

J. Sinnreich 9.11.2017 15:27

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,

Svetlany Alulijevove....

K. Novák 9.11.2017 15:18

Takovéto články nemá smysl psát.

VŘSR (která vlastně nebyla), byla ruská událost a středoevropskýma očima ji nemá smysl hodnotit. Na obraně Zimního paláce, výstřelu z Aurory nebo průjezdu ruských sociálních demokratů Německem nezáleželo (Stalin v emigraci nebyl a Německem neprojel, Trockij ve dnech "revoluce" nebyl bolševik). Bolševici za skupinu šílenců, pro kterou byl lidský život méně než mávnutí ruky, označeni být mohou, ale byli to prostě Rusové. V Rusku se tak tenkrát žilo, obyvatelům Ruska to tenkrát připadalo normální. V posledních měsících vlády cara Mikuláše byly v Petrohradě vraždy na denním pořádku a Stolypin se také snažil zavést v Rusku pořádek terorem.

Stalin před válkou nechal vystřílet velitelský sbor, ale nějací stratégové přesto v sovětské armádě byli. Mnohem větším problémem bylo, že Stalin na ně nedal a za doslova tragické pro začátek války považuji to, že již po přepadení SSSR hitlerovským Německem nechal zastřelit generála Pavlova a další dva vysoké důstojníky jeho štábu. Bitva u Stalingradu byla pro sovětskou armádu také mnohem tragičtější, než by bylo bez jeho zásahů bezprostředně před ní. Přece jenom byl ale chytrý, uvědomil si, že jeho zásahy mají negativní efekt, a po bitvě u Stalingradu se přestal polním velitelům plést do řemesla (když bylo jasné, že Německo bude poraženo, tak zase začal). Naopak Hitler, který se do té doby úspěšným generálům do velení nepletl, po bitvě u Stalingradu převzal velení, vpodstatě zvoral, co mohl, a situace se obrátila.

A. Alda 9.11.2017 13:57

To patřilo panu Vaňurovi níže.

A. Alda 9.11.2017 13:57

Mein Kampf jsem si přečetl skoro celý

(dočíst jsem ho nedokázal) a o Madagaskaru jsem se tam ničeho nedočetl. Ale o zbavení lidstva od Židů ano. Ale nikdo mu nevěřil a spousta lidí si to překrucovala tak, že to určitě myslí jako vystěhování někam daleko, třeba na Madagaskar. Ale nemyslel to tak, jak se záhy ukázalo.

I. Schlägel 9.11.2017 13:55

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,

Co si o tom mysleli přímí účastníci, případně myslí jejich potomci, se zjistit samozřejmě dá. Jejich verze událostí závisí na tom, na jaké straně barikády tehdy stáli. Objektivní realita se dá shrnout několika slovy. Byl to pěkný humus. Doporučuji knihu od Světlany Alexijevičové: Doba z druhé ruky, konec rudého člověka. Velmi autentický příběh o tom, jak různí lidé vnímají stejnou událost rozdílným způsobem. A o tom, že přísloví "Jablko nepadá daleko od stromu" je velmi, velmi realistické.

V. Čermák 9.11.2017 12:36

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,

Proč do toho zatahujete zrovna Jakeše, Filipa a Skálu. Proč se raději nezajímáte, co si o tom myslí potomci těch, kterých se to přímo týkalo, když už asi nezjistíme, co si o tom myslí ti přímí účasníci, že? Prostě váš názor, autorův, můj a dalších jsou názory subjektivní. Nechcete snad svůj názor považovat za objektivní realitu?

V. Čermák 9.11.2017 12:30

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,

A pane Lenci, víte vůbec co je to "subjektivní"? Jistě nechcete tvrdit, že zrovna pan Vodvářka má patent na rozum....

V. Čermák 9.11.2017 12:24

Re: Souhlas s cekovým hodnocením VŘSR a následného

Než USA a EU začne někomu vymezovat hřiště, bylo by dobré kdyby si udělaly pořádek především na svém hřišti. ....

P. Vaňura 9.11.2017 11:49

Uznávám, že podobné předpovědi jsou věštěním

z křišťálové koule. Oni i Židé měli být původně deportováni na Madagaskar, ale to jaksi nebylo v Hitlerově moci.

I. Schlägel 9.11.2017 10:47

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,

To opravdu nejste, je Vás tu poměrně dost. Což neurazí, pouze pobaví.

A. Alda 9.11.2017 10:43

Víte, jak by dopadla zrovna Vaše rodina?

Třetina byla určena k likvidaci, třetina k vystěhování na východ a třetina k poněmčení. Víte, do které třetiny byste patřil?

Já to vím. Když prošla obcí mých předků fronta, našel se na obecním úřadu seznam rodin určených k vystěhování do východních gouvermentů. Naše rodina tam zařazena byla. Takže vím, co by mne pod Hitlerem a jeho nástupci čekalo.

P. Lenc 9.11.2017 10:42

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,

Ó vy humoristo...

A. Pakosta 9.11.2017 10:40

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,

To mne těší, pane, že tu nejsem sám, kdo mlátí prázdnou slámu! :-)

I. Schlägel 9.11.2017 10:17

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,

Máte pravdu. Objektivnější pojetí této politováníhodné historické události můžete zaznamenat u daleko pokrokovějších myslitelů. Nabízím třeba Jakeše, Falmera (pardon, Filipa) a do trojky třeba Skálu. Ze záhrobí by to mohl jistit třeba Kojzar. Ten byl taky náš. Vaše hodnocení je pochopitelně objektivní a úplné. Za což Vám píši další čárku. Bude se Vám třeba hodit. ;-)

P. Vaňura 9.11.2017 10:07

Pod Hitlerem by se nám žilo lépe, než pod Stalinem

Byli bychom ale donuceni k poněmčení. Kdyby Němci nepřivezli Lenina do Ruska, prohráli by válku dříve!

J. Fridrich 9.11.2017 9:52

Souhlas s cekovým hodnocením VŘSR a následného

Souhlas s cekovým hodnocením VŘSR a následného vývoje v Rusku. Jen dodám - Putinovo Rusko nikdy nebude přítelem-kamarádem Západu. Nemá podobnou civilizační cestu v posledních cca 1 000 létech vývoje v Evropě. Jeho pohled na život jednotlivce je zcela jiný a PŘEZÍRAVÝ - to se projevilo i při způsobu a uskutečnění VŘSR, pak při budování socialismu mezi válkami a nemilosrdném vedení II. svět války vůči vlastním vojákům, také při kolonizaci své Říše Zla po jejím skončení ( včetně naší země ) - a nejinak se chová Putinovo Rusko i dnes.

Toto si musí Západní Evropa jasně uvědomit a dle toho se k Rusku chovat. Amerika pod vedením presidenta Trumpa si to již uvědomuje a začíná Put'kovi ukazovat kde je jeho hřiště.

P. Lenc 9.11.2017 9:46

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,

A pane Pakosto, jak moc je tato rekapitulace "subjektivní"?Buďte tak hodný a poučte mně.

M. Drašner 9.11.2017 9:14

Re: Otázkou je,

Ono kdyby... pokud by nevymřeli v Polsko-litevské unii Jagellonci, případně by založil dynastii úspěšný Štěpán Báthory (a tedy nevznikla 200 se rozkládající šlechtická republika), nejspíš by nikdy nevzniklo Prusko a s mocí ruských carů (a jejich nástupců) to také mohlo být všelijaké...

A. Pakosta 9.11.2017 9:08

Článek je prostá historická rekapitulace,

pochopitelně subjektivní a značně neúplná. Celkem k ničemu, řekl bych, kromě toho, že si autor může dneska udělat čárku.

Stejně jako ta diskuse pod článkem nestojí za reakci.

Kromě toho ovšem, že si dneska udělám čárku....

A. Alda 9.11.2017 8:43

Rusko mobilisovalo první.

Vilhelm II. se přímo zoufale snažil zabránit válce. Ale Alexandr to nechtěl slyšet a na bratrancovy argumenty kašlal. Oni mu totiž Angličani slíbili, že kdy do války mezi Srbskem a Rakousko-Uherskem zasáhne, nebudou mít námitek proti tomu, aby si vybojoval a podržel Úžiny. Tedy Bospor a Dardanely i s Cařihradem.