25.9.2018 | Svátek má ZlataDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


RUSKO: Velká říjnová tragédieŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 35, poslední: 10.11.2017 8:16, přehled diskusí

Nesoulasím s autorem:
Autor: J. Vintr Datum: 9.11.2017 18:29

v tom, že historie bolševického puče je všeobecně známá. Známá je pouze verze, kterou předkládala bolševická propaganda a která má nepochybně velmi daleko k pravdě. Proto by bylo velmi dobré objasnit skutečný průběh a příčiny této pro celý svět tragické události a seznámit s tím širokou veřejnost. Což se vůbec nestalo.

Re: Nesoulasím s autorem:
Autor: K. Novák 396 Datum: 9.11.2017 19:28

O ruské revoluci existuje řada knih zahraničních autorů v českých překladech včetně životopisů Lenina i Stalina. V nich jsou podrobně popsány příčiny i průběh.

Re: Nesoulasím s autorem:
Autor: M. Prokop Datum: 9.11.2017 21:41

Zkuste tohle: https://www.databazeknih.cz/knihy/cas-vonel-snem-99935

Kdysi to vycházelo na pokračování i zde na Psu.

Bez Lenina jako s Leninem:
Autor: F. Navr8til Datum: 9.11.2017 15:53

S úlohou Lenina bych byl opatrnější. V Rusku se v té době válela moc na ulici a jen bolševici měli dostatek odvahy nebo drzosti ji zvednout. Lenin byl v okruhu vedoucích bolševiků považován za kavárenského intelektuála. Zinovjěv a Kameněv v úspěch revoluce nevěřili vůbec a Trockij ji podmiňoval vítězství světové revoluce. Revoluci prováděli místní revolucionáři jako Stalin nebo vojenský velitel povstání Antonov-Ovsejenko. Jaké měl Lenin slovo mezi vůdci revoluce je fakt, že mu zamítli původní mír s Německem. Stalin Lenina izoloval ještě před jeho smrtí.

Takovéto články nemá smysl psát.:
Autor: K. Novák 396 Datum: 9.11.2017 15:18

VŘSR (která vlastně nebyla), byla ruská událost a středoevropskýma očima ji nemá smysl hodnotit. Na obraně Zimního paláce, výstřelu z Aurory nebo průjezdu ruských sociálních demokratů Německem nezáleželo (Stalin v emigraci nebyl a Německem neprojel, Trockij ve dnech "revoluce" nebyl bolševik). Bolševici za skupinu šílenců, pro kterou byl lidský život méně než mávnutí ruky, označeni být mohou, ale byli to prostě Rusové. V Rusku se tak tenkrát žilo, obyvatelům Ruska to tenkrát připadalo normální. V posledních měsících vlády cara Mikuláše byly v Petrohradě vraždy na denním pořádku a Stolypin se také snažil zavést v Rusku pořádek terorem.

Stalin před válkou nechal vystřílet velitelský sbor, ale nějací stratégové přesto v sovětské armádě byli. Mnohem větším problémem bylo, že Stalin na ně nedal a za doslova tragické pro začátek války považuji to, že již po přepadení SSSR hitlerovským Německem nechal zastřelit generála Pavlova a další dva vysoké důstojníky jeho štábu. Bitva u Stalingradu byla pro sovětskou armádu také mnohem tragičtější, než by bylo bez jeho zásahů bezprostředně před ní. Přece jenom byl ale chytrý, uvědomil si, že jeho zásahy mají negativní efekt, a po bitvě u Stalingradu se přestal polním velitelům plést do řemesla (když bylo jasné, že Německo bude poraženo, tak zase začal). Naopak Hitler, který se do té doby úspěšným generálům do velení nepletl, po bitvě u Stalingradu převzal velení, vpodstatě zvoral, co mohl, a situace se obrátila.

Mein Kampf jsem si přečetl skoro celý:
Autor: A. Alda Datum: 9.11.2017 13:57

(dočíst jsem ho nedokázal) a o Madagaskaru jsem se tam ničeho nedočetl. Ale o zbavení lidstva od Židů ano. Ale nikdo mu nevěřil a spousta lidí si to překrucovala tak, že to určitě myslí jako vystěhování někam daleko, třeba na Madagaskar. Ale nemyslel to tak, jak se záhy ukázalo.

To patřilo panu Vaňurovi níže.:
Autor: A. Alda Datum: 9.11.2017 13:57

Souhlas s cekovým hodnocením VŘSR a následného:
Autor: J. Fridrich Datum: 9.11.2017 9:52

Souhlas s cekovým hodnocením VŘSR a následného vývoje v Rusku. Jen dodám - Putinovo Rusko nikdy nebude přítelem-kamarádem Západu. Nemá podobnou civilizační cestu v posledních cca 1 000 létech vývoje v Evropě. Jeho pohled na život jednotlivce je zcela jiný a PŘEZÍRAVÝ - to se projevilo i při způsobu a uskutečnění VŘSR, pak při budování socialismu mezi válkami a nemilosrdném vedení II. svět války vůči vlastním vojákům, také při kolonizaci své Říše Zla po jejím skončení ( včetně naší země ) - a nejinak se chová Putinovo Rusko i dnes.

Toto si musí Západní Evropa jasně uvědomit a dle toho se k Rusku chovat. Amerika pod vedením presidenta Trumpa si to již uvědomuje a začíná Put'kovi ukazovat kde je jeho hřiště.

Re: Souhlas s cekovým hodnocením VŘSR a následného:
Autor: V. Čermák 376 Datum: 9.11.2017 12:24

Než USA a EU začne někomu vymezovat hřiště, bylo by dobré kdyby si udělaly pořádek především na svém hřišti. ....

Re: Souhlas s cekovým hodnocením VŘSR a následného:
Autor: P. Mach 783 Datum: 9.11.2017 19:14

... čermák a jeho tradičně dlouhé vedení. :-)

Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: A. Pakosta Datum: 9.11.2017 9:08

pochopitelně subjektivní a značně neúplná. Celkem k ničemu, řekl bych, kromě toho, že si autor může dneska udělat čárku.

Stejně jako ta diskuse pod článkem nestojí za reakci.

Kromě toho ovšem, že si dneska udělám čárku....

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: P. Lenc Datum: 9.11.2017 9:46

A pane Pakosto, jak moc je tato rekapitulace "subjektivní"?Buďte tak hodný a poučte mně.

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: V. Čermák 376 Datum: 9.11.2017 12:30

A pane Lenci, víte vůbec co je to "subjektivní"? Jistě nechcete tvrdit, že zrovna pan Vodvářka má patent na rozum....

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: I. Schlägel Datum: 9.11.2017 10:17

Máte pravdu. Objektivnější pojetí této politováníhodné historické události můžete zaznamenat u daleko pokrokovějších myslitelů. Nabízím třeba Jakeše, Falmera (pardon, Filipa) a do trojky třeba Skálu. Ze záhrobí by to mohl jistit třeba Kojzar. Ten byl taky náš. Vaše hodnocení je pochopitelně objektivní a úplné. Za což Vám píši další čárku. Bude se Vám třeba hodit. ;-)

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: A. Pakosta Datum: 9.11.2017 10:40

To mne těší, pane, že tu nejsem sám, kdo mlátí prázdnou slámu! :-)

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: P. Lenc Datum: 9.11.2017 10:42

Ó vy humoristo...

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: I. Schlägel Datum: 9.11.2017 10:47

To opravdu nejste, je Vás tu poměrně dost. Což neurazí, pouze pobaví.

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: V. Čermák 376 Datum: 9.11.2017 12:36

Proč do toho zatahujete zrovna Jakeše, Filipa a Skálu. Proč se raději nezajímáte, co si o tom myslí potomci těch, kterých se to přímo týkalo, když už asi nezjistíme, co si o tom myslí ti přímí účasníci, že? Prostě váš názor, autorův, můj a dalších jsou názory subjektivní. Nechcete snad svůj názor považovat za objektivní realitu?

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: I. Schlägel Datum: 9.11.2017 13:55

Co si o tom mysleli přímí účastníci, případně myslí jejich potomci, se zjistit samozřejmě dá. Jejich verze událostí závisí na tom, na jaké straně barikády tehdy stáli. Objektivní realita se dá shrnout několika slovy. Byl to pěkný humus. Doporučuji knihu od Světlany Alexijevičové: Doba z druhé ruky, konec rudého člověka. Velmi autentický příběh o tom, jak různí lidé vnímají stejnou událost rozdílným způsobem. A o tom, že přísloví "Jablko nepadá daleko od stromu" je velmi, velmi realistické.

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: J. Sinnreich Datum: 9.11.2017 15:27

Svetlany Alulijevove....

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: I. Schlägel Datum: 9.11.2017 16:04

JJ, díky. :-)

Re: Článek je prostá historická rekapitulace,:
Autor: J. Jurax Datum: 9.11.2017 17:01

Po mém soudu není článek ani historickou rekapitukací, nýbrž toliko fejetonem či snad jen připomenutím. Fejeton pak bývá subjektivní - objektivní fejeton snad ani nemůže být ... :-)

O tématu byly napsány celé knihovny, takže koho to zajímá, poučení najde.

Otázkou je,:
Autor: A. Alda Datum: 9.11.2017 8:38

jak by se nám žilo pod Hitlerem.

Ten nevyhrál právě proto, jak šíleně se choval Stalin k vlastním lidem. A lze předpokládat, že kdyby Němci neprovezli Lenina i s penězi do Ruska, byli by dnes pány nad Evropou až po Ural a možná i za něj.

Takže ono "coby kdyby" je dosti problémové uvažování.

Re: Otázkou je,:
Autor: M. Drašner Datum: 9.11.2017 9:14

Ono kdyby... pokud by nevymřeli v Polsko-litevské unii Jagellonci, případně by založil dynastii úspěšný Štěpán Báthory (a tedy nevznikla 200 se rozkládající šlechtická republika), nejspíš by nikdy nevzniklo Prusko a s mocí ruských carů (a jejich nástupců) to také mohlo být všelijaké...

Pod Hitlerem by se nám žilo lépe, než pod Stalinem:
Autor: P. Vaňura Datum: 9.11.2017 10:07

Byli bychom ale donuceni k poněmčení. Kdyby Němci nepřivezli Lenina do Ruska, prohráli by válku dříve!

Víte, jak by dopadla zrovna Vaše rodina?:
Autor: A. Alda Datum: 9.11.2017 10:43

Třetina byla určena k likvidaci, třetina k vystěhování na východ a třetina k poněmčení. Víte, do které třetiny byste patřil?

Já to vím. Když prošla obcí mých předků fronta, našel se na obecním úřadu seznam rodin určených k vystěhování do východních gouvermentů. Naše rodina tam zařazena byla. Takže vím, co by mne pod Hitlerem a jeho nástupci čekalo.

Uznávám, že podobné předpovědi jsou věštěním:
Autor: P. Vaňura Datum: 9.11.2017 11:49

z křišťálové koule. Oni i Židé měli být původně deportováni na Madagaskar, ale to jaksi nebylo v Hitlerově moci.

Re: Víte, jak by dopadla zrovna Vaše rodina?:
Autor: M. Drašner Datum: 10.11.2017 8:16

Nečtete pozorně. Bez Pruska by nebylo spojené Německo a bez zkázy Polsko-litevské unie Rusko ve víceméně dnešní podobě. Zatímco německé státečky nebyly hrozbou pro nikoho (snad ještě Bavorsko se spojencem) a PLU na západ neexpandovala, státy, které na rozpadu PLU nejvíce vydělaly se staly i největší hrozbou.

Re: Otázkou je,:
Autor: J. Jurax Datum: 9.11.2017 17:08

Kdyby je ošidné ...

Kerenskij by se snad udržet mohl, ale nemusel, možná by byla vojenská diktatura, stejně tak ale mohli bolševici usurpovat moc i bez Lenina ...

A následný vývoj v Evropě, kdyby Rusko neuchvátili bolševici, mohl být touto skutečností různě poznamenán ... to je námět pro spekulativní literaturu, jež by ale celkem pochopitelně všechny možnosti pojmout nemohla ...

Také nemohou být války bez mrtvých:
Autor: D. Polanský Datum: 9.11.2017 7:29

a pokud vím tu 1. světovou nevyvolalo Rusko. Právě 1. světová válka se svými dopady vytvořila ideální podmínky pro ruskou revoluci. Proč Kerenského vláda pokračovala ve válce? Takže klasické povídání pro méně přemýšlející.