20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EVROPA: Kolik stojí nezávislost?

Chcete být nezávislí? Připravte se, že to nebude zadarmo, a zeptejte se investorů, jaký vám vystaví účet. To je poučení z Katalánska i Británie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pražák 8.11.2017 13:06

Standardní EUroplky

Tito EUrofilové odmítají vzít do úvahy realitu. Evropský obchod ovládají podnikatelé a nadnárodní firmy, nikoli pár diktátorů v Bruseli. Však oni by si obchodníci ty EUrodiktátory "srovnali do latě", kdyby chtěli kazit obchody ve jménu nějaké ideologie EUrodiktatury.

R. Langer 8.11.2017 13:36

Re: Standardní EUroplky

Také mám ten pocit.

A. Alda 8.11.2017 10:24

Nezávislost se platí krví.

Nikoli penězi, nikoli známostmi, nikoli kamarádšofty - ale vždy jedině krví.

M. Těhanová 8.11.2017 9:32

A já osel

jsem se dosud domnívala, že vydírání je trestný čin.

Ale v tomto případě se tomu sprosté vydírání říkat nebude, že ano.Kam jsme se to dostali?

V. Novák 8.11.2017 10:14

Re: A já osel

Je otázka, co je vydírání a co upozornění na důsledky. Když řekněte dítěti "nesahej na ty kamna, spálíš se!", vydíráte ho?

R. Langer 8.11.2017 13:38

Re: A já osel

To je spíš jako: "Když sáhneš na ty kamna, useknu ti druhou ruku!". No, nevím nevím.

J. Chaloupka 8.11.2017 8:41

Kdyby Španělsko nechalo referendum o nezávislosti

normálně proběhnout a neposlalo do Barcelony policisty s pendreky, mohli jsme v klidu zjistit, že většina Katalánců nezávislost nechce. Ale takhle Rahoy a s ním i další Španělé nahnali vodu na nezávislostní mlýn. A s tím Juncker nezmůže nic. Ostatně co se mu líbí nebo nelíbí by nemělo být podstatné.

J. Pražák 8.11.2017 13:07

Re: Kdyby Španělsko nechalo referendum o nezávislosti

Přesně tak. Centrální vláda dělá vše proto, aby podpořila hloupými činy odtržení.

M. Šejna 8.11.2017 8:31

celkem trefný článek

Katalánci sice nechtějí být součástí Španělska, ale zato chtějí být součástí EU. Trochu mi připomínají Slováky, kteří měli odpor k Československu, ale o to víc toužili po vlastní hvězdičce na vlajce EU.

Británie už teď pociťuje následky referenda o vystouoení z EU. Před referendem byl kurz libry zhruba 0,78 za euro. Dnes je to okolo 0,90 libry za euro. Finanční instituce celoevropského významu už dnes utíkají z Londýna, jak píše autor článku. Britům ale začínají utíkat i další podnikatelské příležitosti. Britové samozřejmě budou existovat dál i bez členství v EU, ale příjdou kvůli tomu o hromadu podnikatelských příležitostí.

R. Langer 8.11.2017 13:39

Re: celkem trefný článek

Přání otcem myšlenky?

M. Šejna 8.11.2017 14:18

Re: celkem trefný článek

propad kurzu libry je otcem myšlenky? Ale pokud se domníváte, že kurz libry je přání otcem myšlenky, tak já Vám velmi rád libry prodám - 1 libru za 33 Kč. Ještě na tom vyděláte, protože před referendem o Brexitu byla libra za 35 Kč. Dnes je sice jen za 28,95 Kč, ale to je nejspíš jen přání otcem Langerovy myšlenky

R. Langer 8.11.2017 15:22

Re: celkem trefný článek

Ne. "Britové samozřejmě budou existovat dál i bez členství v EU, ale příjdou kvůli tomu o hromadu podnikatelských příležitostí."

Tohle.

J. Fridrich 8.11.2017 7:33

O Británii se nebojte - to je jiná " váhová

O Británii se nebojte - to je jiná " váhová kategorie " s jinou hospodářskou a finanční silou - a také s jinou, celosvětovou historií a vazbami. Necháme Evropu rozdrobit na " atomy ?" Víte, nebo tušíte z kolika " zemí " se skládá Španělsko, také Itálie, Německo a další země včetně naší zemičky ?

Některým novinářům – a nejen jim, jaksi unikají některé důležité aspekty v kauze Španělsko-Katalánsko..

Tak za a) Zákony by se měli dodržovat, za b) Katalánsko mělo docela širokou autonomii, za c) A nebylo "náhodou" před cca 3. roky hlasování o osamostatnění Katalánska normálně Madridem povoleno, uskutečněno a účast Katalánců byla 40 % ? O tom naši-a nejen naši "skvělí" novináři moc nemluví.. Tak jako o jiných důležitých věcech u nás i ve světě.. Za d) Většina těch NEPROFESIONÁLNÍCH PROTESTANTŮ běžně do ulic nechodí, ale nyní již vyšli a nebylo jich málo a dali jasně najevo, že si odtržení od Španělska nepřejí. Za e) Na odtržení by Katalánci hospodářsky tvrdě doplatili - a oni už to ví...

J. Chaloupka 8.11.2017 8:44

Jediné, co by stálo za "rozebrání" je Spolková

republika Německo. Jak bylo před Bismarkem. Tím by možná ztratilo svou sílu a v Evropě by možná byl klid. A celá Merkelová by mohla jít do ... důchodu.

V. Novák 8.11.2017 10:11

Re: O Británii se nebojte - to je jiná " váhová

Vaše tapetování dávno vyvrácenými lžemi je už trapné.

Nebo neumíte číst a pouze píšete jako Antonín Sommer?

R. Langer 8.11.2017 13:42

Re: O Británii se nebojte - to je jiná " váhová

Píšete jako kolovrátek furt to samé, ale už v prvním bodě nemáte pravdu. Špatné zákony by se dodržovat neměly. Dále, žádné Madridem povolené oficiální hlasování nikdy nebylo, nemluvě o tom, jak by takové hlasování vypadalo dnes. :-P

J. Fridrich 8.11.2017 14:51

Re: O Británii se nebojte - to je jiná " váhová

Ahoj znalče - jen pro vás citace z Wikipedie :

Nezávazné referendum o sebeurčení Katalánska se konalo dne 9. listopadu 2014. Proběhlo navzdory rozhodnutí španělského Ústavního soudu zablokovat všelidové hlasování. Bylo napočítáno 2 305 290 hlasů (30 % Katalánců). Tedy ne proti rozhodnutí Španělské vlády, ale " navzdory rozhodnutí španělského Ústavního soudu."

Tak asi tak Langre...

R. Langer 8.11.2017 15:26

Re: O Británii se nebojte - to je jiná " váhová

Jak jste prosím z textu "Nezávazné referendum o sebeurčení Katalánska se konalo dne 9. listopadu

2014. Proběhlo navzdory rozhodnutí španělského Ústavního soudu

zablokovat všelidové hlasování." dospěl k názoru, že bylo Madridem povolené, to mi skutečně hlava nebere. Ale asi holt máte jiný výklad.

Tož asi tak, Fridrichu.