23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

POLITIKA: Blesk z čistého nebe

Mirek Topolánek, bývalý premiér Česka, se chce ucházet o funkci prezidenta. Ve výčtu uchazečů tak už chybí pouze bývalí premiéři Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka. Možná se dočkáme příště.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 8.11.2017 9:04

Re: Celé zemanovo volební období

To je jen a jen na Vás, pane Rudolfe,

jak si svou volbu sám zdůvodníte...

P. Rudolf 8.11.2017 9:20

Re: Celé zemanovo volební období

Zatím pane Pakosto žádná neproběhla, takže si ji ani zdůvodnit nemůžu. V čem mám ale naprosto jasno, že ani jednomu z těch dvou buranů, xenofobů a rasistů bych já svůj hlas nedal. A to si zdůvodňuji sakra jasně.

T. Kočí 8.11.2017 9:45

Re: Celé zemanovo volební období

to jste ani nemusel psát. Známe Rudolfa.

A. Alda 8.11.2017 10:01

Je mladší a zdravější.

Když Topolánek nahradil Klause ve vedení partaje i v předsednictví vládě, proč by ho nemohl nahradit i v presidentské funkci?

Když po Zemanovi vstoupí na Hrad Topolánek, nebude to divné, ale bude to zcela přirozené a logické, odpovídající dosavadnímu vývoji.

M. Těhanová 8.11.2017 8:32

Mám radost,

Splnilo se mi moje tajné přání. Všem ve svém okolí, když se mě ptali, kdo by mohl mít šanci porazit Zemana, jsem říkala, že o jednom člověku vím. Že je to Mirek Topolánek, ale ten že už asi mezi ty podrazáky nebude chtít jít.

Je fakt, že svou Valašskou otevřeností občas někomu šlápne na kuří oko, nebo do hnědého, ale je to férový a inteligentní člověk.

Řvou jenom ti, kdo se ho bojí!

A. Pakosta 8.11.2017 8:40

Re: Mám radost,

Taky mu fandím,paní Ťehanová,

ale bojím se bojím, že to prohraje kontumačně, neb si někdo z jeho protivníků zaplatí soudní rozhodnutí, že podpora senátora, poskytnutá více než jednomu kandidátu na prezidenta, je nezákonná.

J. Karlík 8.11.2017 8:44

Re: Mám radost,

Je možná nezákonná, ale hlavně je nemorální.

A. Pakosta 8.11.2017 8:57

Re: Mám radost,

Pane Karlíku, přečtěte si zákon 275/2012. Tam se v paragrafu 21 píše, že deset senátorů může podat KANDIDÁTNÍ LISTINU. A už z názvu "listina" logicky plyne, že na ní může být tolik jmen, kolik dotyční senátoři uznají za vhodné. Nic nemorálního v tom nevidím.

J. Karlík 8.11.2017 9:16

Re: Mám radost,

Sam níže citujete paragraf 21 zakona275\2012. "Kandidát může být uveden pouze na jedné listině." Tedy ne "Kandidáti mohou...." Trvam na názoru, že podporovat dva různé kandidáty není správné a může se s podporou případně kseftovat.

A. Pakosta 8.11.2017 10:17

Re: Mám radost,

Pane Karlíku,

Věta "Kandidát může být uveden nejvýše na jedné listině" není totéž, jako "Na listině smí být nejvýše jeden kandidát"

V praxi to znamená (pokud platí logika a zdravý rozum), že v Senátu (analogicky i ve Sněmovně) může vzniknout několik skupin senátorů (poslanců) - při počtu 81 senátorů jich může být v Senátu až osm, ve Sněmovně pak až deset skupin po dvaceti poslancích, z nichž každá může podat svou kandidátní listinu se jmény navržených kandidátů - jednoho nebo více. Těch listin tedy teoreticky může tedy být až osmnáct! Žádný kandidát však nesmí být uveden na více než jedné z oněch několika listin. Už to chápete?

Pro naši konkrétní situaci to znamená, že by ti senátoři, kteří podporují více než jednoho kandidáta, museli utvořit desetičlennou skupinu, jejíž listina by obsahovala oba či všechny podporované kandidáty. To je však v praxi těžko představitelné, takže to bude ještě zajímavé....

J. Karlík 8.11.2017 13:07

Re: Mám radost,

Někde v diskusi se tvrdí, že listinu s podpisy podává kandidát, nikoli senátoři nebo poslanci. Zní to logicky. Kandidát musí sehnat podporu buď senátorů, poslanců nebo občanů. Už to chápete? Senátoři nebo poslanci sami kandidáta, či dle Vás i kandidáty navrhovat nemohou.

A. Pakosta 8.11.2017 15:13

Re: Mám radost,

To se ovšem mýlíte, pane. Přečtěte si ten zákon! Co se tvrdí někde v diskusi, je, promiňte mi ten výraz, irelevantní...

takže doslova: § 21, Podání kandidátní listiny

(1) Kandidátní listinu může podat nejméně dvacet poslanců (dále jen "navrhující poslanci") nebo nejméně deset senátorů (dále jen "navrhující senátoři"), anebo občan, který dosáhl věku 18 let, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50 000 občany oprávněnými volit prezidenta republiky (dále jen "navrhující občan").

(2) Navrhující poslanci, navrhující senátoři nebo navrhující občan mohou podat pouze jednu kandidátní listinu. Kandidát může být uveden pouze na jedné kandidátní listině.

(3) Kandidátní listina se podává nejpozději 66 dnů přede dnem volby prezidenta Ministerstvu vnitra. Dnem podání kandidátní listiny je zahájeno řízení o registraci kandidátní listiny. Ministerstvo vnitra informuje zmocněnce navrhujících poslanců nebo navrhujících senátorů anebo navrhujícího občana, a pokud ten nemá zmocněnce, pak přímo navrhujícího občana, že kandidátní listinu obdrželo a kdy bylo zahájeno řízení.

J. Karlík 8.11.2017 20:31

Re: Mám radost,

Je to nejen těžko představitelné, ale i nemožné. Eliška Wagnerová - jeden senátor, jeden podpis.

A. Alda 8.11.2017 10:07

Proč je nemorální?

Já považuji za správné, aby se volebního klání účastnilo co nejvíce osob. Za nemorální považuji jejich omezování.

Zákon je napsaný tak, že z něj lze snadno dovodit, že poslanec i senátor se smí (na rozdíl od občana) podepsat jen jednou. Podle mne je nemorální právě toto.

A. Pakosta 8.11.2017 8:54

Re: Mám radost,

Omlouvám se za zkomolené jméno, paní Těhanová.

A k té kandidatuře - ústava je v tomto směru hodně stručná - cituji článek 56 odst. 5: Navrhovat kandidáta je oprávněn každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50 000 občany České republiky oprávněnými volit prezidenta republiky. Navrhovat kandidáta je oprávněno nejméně dvacet poslanců nebo nejméně deset senátorů.

Zákon 275/2012 o volbě prezidenta ČR je obsažnější - cituji paragraf 21: (1) Kandidátní listinu může podat nejméně dvacet poslanců (dále jen „navrhující poslanci“) nebo nejméně deset senátorů (dále jen „navrhující senátoři“), anebo občan, který dosáhl věku 18 let, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50000 občany oprávněnými volit prezidenta republiky (dále jen „navrhující občan“).(2) Navrhující poslanci, navrhující senátoři nebo navrhující občan mohou podat pouze jednu kandidátní listinu. Kandidát může být uveden pouze na jedné kandidátní listině. KONEC CITACE

Podotýkám, není zde napsáno, že by na kandidátní listině nemohlo být více kandidátů - takže to pro Topola není ještě bez šance, záleží na tom, jak se ti senátoři s tvorbou listiny popasují....

Rozhodně si ale myslím, že konečným verdiktem lednové volby prezidenta bude výrok Ústavního soudu....

J. Karlík 8.11.2017 9:25

Re: Mám radost,

Zda se, že nebyla podána žádná listina se dvěma kandidáty, podporovanými stejnou skupinou senátorů. Otázkou zůstává, zda může stejný senátor v jiné skupině senátorů podporovat i jiného kandidáta. Pokud ano, pokládám to za nemorální.

A. Pakosta 8.11.2017 10:26

Re: Mám radost,

Ano, tady jste to přesně trefil, a já se domnívám, že dle zákona žádný senátor ani poslanec nesmí být podepsán ve více "podpůrných skupinách".

Takže pokud nevznikla listina s více kandidáty, patrně s tím Ústavní soud pěkně zamíchá.

J. Pospíšil 8.11.2017 16:19

Re: Mám radost,

Ta ale už době, kdy jste tuto svou oprávněnou připomínku napsal, byla bezpředmětná, protože termín na podávání kandidátů uplynul předtím, než jste to napsal.

A. Pakosta 8.11.2017 16:27

Re: Mám radost,

Ano, pane Pospíšile,

však také proto jsem napsal "...pokud NEVZNIKLA listina..." - to je minulý čas, víme?

Nedělám si šanci, že bych svým příspěvkem ovlivnil procesní chod volby prezidenta, nanejvýš možná některého z voličů přiměju k zamyšlení.

J. Karlík 8.11.2017 20:42

Re: Mám radost,

Stanovisko min. vnitra je ale, na rozdíl od r. ,2013 odlišné. Jeden senátor může být podepsán na vice kand. listinách.

A. Alda 8.11.2017 10:04

Souhlasím, paní.

Mám proti němu různé výhrady, ale ty mám proti každému.

Topolánek by mohl být dobrým presidentem.

A zapadal by do vývojové linie zcela přesně. Jako klíč do zámku.

P. Klíma 8.11.2017 6:22

Dobré. Ale srovnávat Topolína se Sobotkou a

Paroubkem je vtip!

Ti dva jsou totiž objektivně pitomí, a to Topolíno (v italštině Mickey mouse) není.

A. Pakosta 8.11.2017 8:38

Re: Dobré. Ale srovnávat Topolína se Sobotkou a

Pane Klímo!

Topolino v italštině není žádný Mikymauz, nýbrž prostě myška, i ve smyslu malá potvůrka, šibalka.

A na Miroslava Topolánka to tedy rozhodně není příhodná přezdívka.

Dávno zažité "Topol" mi přijde mnohem lepší

J. Pospíšil 8.11.2017 5:06

Jo,

a také by mě zajímalo, kteří jsou ti, co "dali podpis" víc jak jednou. Tedy byli těmi, kteří připravili tu chvíli, které se říká chvíle, kdy se rodí blbec.

P. Boublíková 8.11.2017 5:42

Re: Jo,

Nějaká jména se ve zprávách objevila, bohužel jsem je pustila z hlavy.

R. Sorge 8.11.2017 6:44

Re: Jo,

Proč by nemohli dát podpis víc než jednou ? Nejedná se o žádné hlasování.

A. Alda 8.11.2017 10:09

Vždy platí vůle projevená naposledy.

Nová závěť ruší závěť předchozí.

A novější právní předpis má přednost před právním předpisem starším.

J. Pospíšil 8.11.2017 4:36

No ještě bude veselo.

A to se zákonem o volbě prezidenta. Ten jasně praví, cituji: KANDIDÁTNÍ LISTINA § 21 Podání kandidátní listiny (1) Kandidátní listinu může podat nejméně dvacet poslanců (dále jen „navrhující poslanci“) nebo nejméně deset senátorů (dále jen „navrhující senátoři“), anebo občan, který dosáhl věku 18 let, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50000 občany oprávněnými volit prezidenta republiky (dále jen „navrhující občan“). (2) Navrhující poslanci, navrhující senátoři nebo navrhující občan mohou podat pouze jednu kandidátní listinu. Kandidát může být uveden pouze na jedné kandidátní listině.", konec citace.

A už víme, že několik poslanců a senátorů "to podepsalo" více jak jednomu kandidátovi. Čili stali se členy několika skupin navrhujících kandidáty, což dle zákona nejde.

Problémem ovšem je, zda taková skupina poslanců či senátorů, obsahující poslance či senátory porušující zákon, podává vůbec návrh oprávněně, zda jsou neplatné všechny návrhy poslance či senátora, který se stal členem několika skupin nebo jsou neplatné návrhy, které navrhující poslanec či senátor podal jako druhé čí jestě další (při prvním vlastně ještě nic neporušil). V tom případě je problematické, který z podpisů brát jako první, když u podpisu se datum neuvádí. Zda je pak možno brát za první podpis ten, který je na dříve podaném návrhu skupiny poslanců či senátorů. (Doba podání by měla být zaznamenána.)

Já, protože jde o osoby, které mají být znalé zákonů, vždyť slíbily, že se budou zákony řídit a ctít je, bych považoval všechny návrhy jednoho poslance či senátora za neplatné.

Co si o tom myslíte vy? Udělejme si o tom debatu, než nám řeknou, jak se s tím popasuje úřad.

P. Boublíková 8.11.2017 5:37

Re: No ještě bude veselo.

Pokud poslanec či senátor skutečně porušil zákon tím, že dal podpis více kandidátům, myslím si, že by měly být neplatné oba podpisy. Podobně jako když volič vloží do obalky 2 hlasovací lístky.

Tím pádem by pak možná nebyl z kandidatury vyřazený jen Topolánek.

R. Sorge 8.11.2017 6:42

Re: No ještě bude veselo.

Kandidát (na prezidenta) může být uveden pouze na jedné kandidátní listině.

Ale poslanec či senátor může podepsat více kandidátních listin. Není co řešit.