16.10.2018 | Svátek má HavelDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: Nad obecní kronikouŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 4, poslední: 8.11.2017 13:53, přehled diskusí

Neměl jsem ve zvyku podepisovat a dodnes nepodepisuji.:
Autor: A. Alda Datum: 8.11.2017 10:36

Pamatuji se například, jak na druhé plzeňské Portě běhaly pěkné dívčiny s velkými, přetlustnými knihami a lákaly od přítomných trampů i jiných návštěvníků podpis. Přišly i k nám. Ale má osobnostní deformace zareaogovala a dotázal jsem se, co mám podepsat. "Jen se nám podepište, na památku." Zalistoval jsem tou tlustou knihou a otočil stránky až na začátek. A tam byla jakási komunistickosvazácká deklarace (dávno už nevím, co tam bylo psáno). A i s kamarádem jsme to ihned odmítli podepsat a tvářili jsme se na ty holky velmi pohoršeně. A ony z toho byly v šoku. Že si dovolujeme tvářit se na ně pohoršeně. Ovšem tisíce lidí jim to podepsalo, aniž by tušili, co podepisují. I zuřiví antikomunisti jim to podepsali, protože prostě nevěděli, co podepisují.

Zaujal mě kronikář z doby říše:
Autor: Z. Lapil Datum: 8.11.2017 9:46

Na stránkách kroniky vyjádřil nesouhlas s "oslavnými podpisy" (až příliš mnoho). Já čtyřicátá ani padesátá léta nepamatuju, dospíval jsem koncem let sedmdesátých, ale představa, že do obecní kroniky napíšu něco jako "až příliš mnoho podpisů anticharty"... Na mou duši, ještě teď se mi kroutí prsty a pero padá z ruky.

To jen k dosud oblíbenému tvrzení, že za komunistů bylo líp.

Re: Zaujal mě kronikář z doby říše:
Autor: J. Sova Datum: 8.11.2017 11:15

Za Protektorátu se městské a obecné kroniky musely odevzdat příslušnému okresnímu úřadu. Obce tušily, že kroniky se již nevrátí. V mnoha případech se proto odevzdala narychlo sepsaná kopie kroniky a originální se uschovala. Zápisy se pak dopsaly po okupaci. Z té doby jsou pak ty zápisy, které se na dobu okupace zdají být velmi odvážné.

Např. zápis, který má být z r. 1941:

"Němci, aby paralyzovali tuto propagandu, zavedli „akci V“ (Victoria). Písmeno V bylo pak všude, na lokomotivách, na dlažbě ulic, na zdech továren. 21. července byly do obcí dodány okenní vývěsky s červeným „V“ a u silnice na dvou tyčích vztyčen transparent s nápisem „Německo vítězí na všech frontách - Deutschland siegt an allen Fronten“. Transparent byl dán úředně pod ochranu majitele nejbližšího domu. Obava úřadů před možným poškozením transparentu se ukázala zbytečná. Sama příroda zcela beztrestně odstranila transparent i s chlubivým nápisem. V deštivých dnech promočený transparent srazil vítr do silničního bláta. Když se pak Němcům přestalo na frontách dařit, písmeno V pomalu zmizelo."

Re: Zaujal mě kronikář z doby říše:
Autor: Z. Lapil Datum: 8.11.2017 13:53

Aha. Díky.