28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

CHÁN ŠAJCHÚN: Netahá nás někdo za fusekli?

Zpráva S/2017/904 z 26. října, kterou se Rada bezpečnosti má zabývat 7. listopadu, přináší vý­sledek šetření pod patronátem OSN, které mělo u použití che­mických zbraní v Sýrii identifikovat odpovědné osoby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Mach 7.11.2017 22:06

Wagnerovi se rozpadá jeho domeček z karet

a místní rusáčtí poskoci mu to žerou.

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/04/14/bashar-al-assad-still-has-hundreds-tonnes-chemical-weapons-former/

V. Čermák 7.11.2017 23:26

Re: Wagnerovi se rozpadá jeho domeček z karet

Vám už se ale rozpadlo naprosto všechno. Zbyla jen jistota pastviska....

K. Wágner 8.11.2017 5:40

Re: Wagnerovi se rozpadá jeho domeček z karet

Inu, hlavním argumentem americké invaze do Iráku v březnu 2003 bylo tvrzení, že Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného ni­čení a ohrožuje tak mezi­národní bezpečnost. Tato invaze měla vyústit v hladké vítězství Američanů v Iráku, ale nakonec se z ní vyklu­bala největší bla­máž moderní doby, jak později ve svých pamětech přiznal i bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld. Také prezident Ge­orge W. Bush svůj „omyl“ ohledně iráckých zásob zbraní hromad­ného ničení po oku­paci Iráku přiznal, ovšem s tím, že v době příprav útoku si to měly myslet „všechny zpravodaj­ské služby ve světě“. Přičemž největší obavy tehdy vyvolávaly zprávy o hrůzách biologických zbraní. Jed­ním z nejdůle­žitějších zdrojů v případě zpráv o zbraních hromadného ničení, které ame­rická admi­nistrativa akceptovala, se stal irácký chemik Rafíd Džanábí, americkou a německou rozvědkou pře­zdívaný Curveball. Tento azylant, který spolupracoval s Německou tajnou službou BND, nakonec v roz­hovoru pro britský deník The Gu­ardian v únoru 2011 veřejně přiznal, že si zprávy o Husajnových mobil­ních laboratořích a biologických zbraních vymyslel proto, aby jeho rodný Irák zbavil diktátora Sad­dáma Husajna a pomohl tak v zemi nastolit západní demokracii.

F. Houžňák 8.11.2017 9:30

Jak jsem cetl, a Nemci se tim chlubili,

odmitla tehdejsi nemecka vlada (SPD-Schröder) nechat dotycneho Iracana vyslechnout primo lidmi od CIA. Nejspis dobre vedeli, ze lze, a chteli, aby Americani byli blamováni.

Ś. Svobodová 7.11.2017 19:49

Jsem naprostý laik

ale nevidím kráter udávaných rozměrů. Vidím tak 150x150x s max 40cm. Nezdá se mi, že bomba nesoucí 25ti kilovou nálož by udělala jen takovou dírku. Ale velmi podobně vypadá např. kráter po granátu.

K. Wágner 8.11.2017 7:36

Re: Jsem naprostý laik

Máte pravdu paní Svobodová v tom, že ve zprávě JIM udávaný rozměr kráteru 6,5 m je nesmyslný. Zrovna tak je ovšem nesmyslné tvrzení, že roura vyčnívající z kráteru je zbytek letecké bomby už jenom proto, že roura je evidentně zploštělá, o čemž se může přesvědčit každý, kdo shlédne video. Daleko pravděpodobnější je verze, rozebíraná na NP v dříve zveřejněném článku (24.4.2017 ANALÝZA: Důkaz pro úder raketami Tomahawk?). Jak bylo zde řečeno, vzhled válcovité schránky, podle prof. Postola z Massachusettského technologického institutu (MIT) zřejmě uříznuté z rakety ráže 122 mm do raketometu Grad, nebo těla letecké neřízené neodpovídá tomu, že by byla shozena z letadla a vybuchla při dopadu. Spíše to vypadá, jako by nad válcem s kapalným sarinem (pokud tam opravdu byl sarin) byla odpálena nálož, rakety ráže 122 mm vypouštěné proti pozemním cílům, která válec zploštila, takže sarin pod tlakem unikl. Každopádně má Theodore Postol pravdu v tom, že „žádná kompetentní analýza by neměla opominout skutečnost, že podezřelá nádoba se sarinem byla zmáčknuta tlakem zvenčí, místo toho, aby v ní explodovala nálož a roztrhla ji zevnitř“.

K. Wágner 8.11.2017 7:41

Re: Jsem naprostý laik

Trochu mi to v textu přeskočilo. Správně má být takto:

...zřejmě uříznuté z rakety ráže 122 mm do raketometu Grad, nebo těla letecké neřízené rakety ráže 122 mm vypouštěné proti pozemním cílům, neodpovídá tomu, že by byla shozena z letadla a vybuchla při dopadu. Spíše to vypadá, jako by nad válcem s kapalným sarinem (pokud tam opravdu byl sarin) byla odpálena nálož, která válec zploštila, takže sarin pod tlakem unikl...

K. Wágner 8.11.2017 9:02

Re: Jsem naprostý laik

Jak se ukázalo, na stránkách Rady bezpečnosti je již nově upravená zpráva, ve které se uvádí:

The crater was estimated by forensic experts to have a diameter of approximately 1.5 to 1.65 m and a depth of between 42 and 51 cm.

Tedy s tím již nelze než souhlasit - kráter má rozměry 1,5 x 1,65 m.

A. Alda 7.11.2017 10:11

Kde muslim, tam nebezpečno.

Karanténa muslimských zemí a muslimů (snad vyjma Alavitů, Jezídů a Baháistů) je zcela nezbytná.

V. Kain 7.11.2017 17:12

Re: Kde muslim, tam nebezpečno.

Jejich aktivity pokud jde o ničení všeho jsou obdivuhodné,ale co takhle zůrodňovat zem a neparazitovat?To by jim asi nešlo k pleti.

P. Zinga 7.11.2017 9:52

Co k tomu dodat?

Když jde o "hodnoty", nehrají fakta žádnou roli.

A. Alda 7.11.2017 10:10

Re: Co k tomu dodat?

Tak jest.

B. Rameš 7.11.2017 10:29

Re: Co k tomu dodat?

To jste, mimochodem, trefil naprosto přesně.

K. Wágner 7.11.2017 8:36

Fronta an-Nusrá

V jedné z nejzajímavějších pasáží zprávy JIM se hovoří o tom, že byla prošetřována obvinění týkajících se Fronty an-Nusrá. Nikde tu však nenajdeme zmínku o pětistránkovém memorandu pro Davida Shedda, zástupce šéfa armádní rozvědky Defence Intelligence Agency (DIA), které později uniklo na veřejnost a objevilo se na internetu. To totiž dokládalo, že Fronta an-Nusrá vlastní zařízení na výrobu sarinu v Sýrii. Navíc memorandum z 20. června 2013 též zmiňovalo, že zprostředkovatelé této teroristické organizace „nakupují v Turecku a Saúdské Arábii ingredience sarinu ve velkém, po desítkách kilogramů, pro plánovanou velkovýrobu v Sýrii“. Stejného názoru byl nakonec i generál Michael Flynn, který stál v čele Defense Intelligence Agency (DIA) v letech 2012 až 2014. Podobný názor zastává i dnes nezávislými publicisty často citovaný penzionovaný plukovník W. Patrick Lang, který sloužil v blízkovýchodním odboru DIA a byl v minulosti pověřen vedením analytického odboru Středního východu a jižní Asie při Ministerstvu obrany.