25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EVROPA: Martin Luther a naše doba

Pět století let, která uběhla od památného vystoupení Martina Luthera, je příležitostí k zamyšlení nad jeho odkazem dnešku i přesto, že náš moderní svět se zdá být velmi vzdálen duchovní atmosféře počátku 16. století.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kernal 5.11.2017 16:21

Islám může zastavit jenom

evangelium, ale protože je duchovní vyprahlost církve v Evropě i Americe tak se postup vstupu islámu na náš kontinent nedaří zastavit. Ve světě probíhá neustálý duchovní boj, který přechází i ve fyzický. Lutherem je každý znovuzrozený křesťan, který hlásá evangelium. Martin Luther pochopil, když lezl po kolenech v Římě, že spasení není ze skutků, ale z víry, tak jak můžeme číst v Bibli. Začal hlásat pravdu z Písma, kterou církev do té doby překrucovala k vlastnímu prospěchu. Udělal mnoho pro reformu církve, stavěl na odkazu Viklefa a Jana Husa, ale měl příznivější dobu a knihtisk. Země, kde reformace proběhla výrazně prosperovala. Samozřejmě měl i negativní stránky , jako každý hříšník. Ale jak řekl Pán Ježíš Kristus: kdo není bez hříchu ať hodí kamenem, nikdo není dobrý jenom Bůh. Požehnané dny a pokoj, pokoj.

J. Sova 5.11.2017 17:48

Re: Islám může zastavit jenom

Islám můžete zastavit vy sám.

Jan 14,13 "A začkoli budete prosit ve jménu mém, učiním to, aby byl Otec oslaven v Synu. Budete-li mne o něco prosit ve jménu mém, já to učiním."

Proč to neuděláte?

Z. Pešek 5.11.2017 11:13

Martin Luther by skončil s bombou v autě

Ta slova jsou pravdivá, ale chudák Martin Luther by v islamském prostředí skončil hůře než J.Hus v Kostnici.

L. David 4.11.2017 23:01

Jak by mohl mít islám nějakou reformaci???

Copak je možné hovno reformovat zpátky na kompot?

P. Dvořák 5.11.2017 4:36

Re: Jak by mohl mít islám nějakou reformaci???

Nejsem si zcela jist, ale opravdu mluvíte jenom o "reformaci" islámu?

I když možná máte obesně pravdu. Lutheránská reformace křesťanství asi také byla návrat ke kompotu, uvařenému hodně dávno, ze špatného ovoce, bez cukru a veškerých ingrediencí, které by mu dodaly dobrou chuť, jeden a půl tisíciletí jedenému pod pohrůžkou smrti nebo pekelných muk po smrti atd.

Přirovnal bych to k perestrojce z osmdesátých let, kdy se Brežněvův socialismus začal přeměňovat v Gorbačovův se všemi následnými událostmi z konce 20. století. Politický a společenský výsledek? Rozhlédněte se. Máte dojem, že jsme došli někam dál?

O. Dvořák 4.11.2017 18:56

"Pět století let"?

Začíná to hezky...

M. Bílý 5.11.2017 13:27

Re: "Pět století let"? / Je to obrat méně obvyklý, ale ....

.... není nesrozumitelný, já jsem se nad ním nepozastavil i když jsem na jasné vyjadřování dost citlivý. Připadl mi zajímavý.

B. Lukáš 4.11.2017 15:41

Hodnotný článek.

Chci některým diskutérům připomenout, že Hitler, Goebels,Himmler Stalin a jeho pacholci Jagoda, Ježov, Berija rovněž tak Polpot a mnoho dalších jim podobní nebyli primitivní nevzdělanci či náboženští fanatici , ale kovaní ateisté, přičemž mají na svědomí nejstrašnější zločiny , které se středověkem jsou naprosto nesrovnatelné . Navíc v evropských středověkých válkách se nebojovalo o to , které křesťanské církve jsou ty pravé, ale víceméně šlo o střet Habsburského universalismu s prosazením národních zájmů ( Francie, Švédsko). Rovněž šlo o drancování a loupeže ziskuchtivých feudálů za účelem zisku dalších majetků , společenského respektu a postavení. Viz např. náš Albrecht z Valštejna, který byl v čele tehdejších loupeživých armád na obou stranách a který dokonce navrhoval uzavření míru za podmínky, že mu bude uznáno právo být představitelem koruny České.

Autorovi děkuji za hodnotný článek.

J. Sova 4.11.2017 16:16

Re: Hodnotný článek.

Hitler nebyl ateista, byl dokonce kreacionista.

https://www.quora.com/Was-Hitler-an-atheist

Goebbels byl exkomunikován z katolické církve. Ne proto, že by byl nacista, ale protože si vzal protestantku. Pocházel z katolické rodiny.

Heydrich měl přísnou katolickou výchovu. Pol Pot chodil na francouzskou školu École Miche vedenou katolickými misionáři v Phnompenhu.

Atd.

B. Lukáš 4.11.2017 18:31

Re: Hodnotný článek.

V období, kdy páchali největší zločiny, nebyli křesťané , ale fanatičtí barbaři a antikristi.

M. Bílý 4.11.2017 16:22

Re: Hodnotný článek. / I Vám dík, pane Lukáši (15:41)

M. Bílý 4.11.2017 12:18

Nejsem nábožensky založený, ale jedno musím ....

.... připomenout. (všem těm, kteří náboženstvi nenávidí, nebo jím opovrhují).

1. Egyptolog prof. Miroslav Bárta (Reflex č., 44 / 2015) uvádí: Civilizace, které vytvořily sofisikované náboženské systémy vesměs vydržely velmi dlouho - staří Egypťané, Čína, západní svět, arabský svět - to jsou civilizace, které stojí na nějakých symbolických hodnotách, na významu slova. ... Protože pokud velké společenství sdílí nějaký systém hodnot, identifikuje se s nimi a je ochotno za ně třeba i bojovat, má mnohem větší šance na přežití.

2. Všem těm, kteří zdůrazňují svůj ateismus bych připomenul: Každý systém musí mít svůj řídící člen. Musí ho tedy mít i systém - vesmír. A protože je to systém transcendentní je nemožné si řídící člen představit. Ale být musí (pokud mu někdo říká Bůh je to jeho věc) jenže kam až zasahuje to je otázka.

J. Sova 4.11.2017 13:24

Re: Nejsem nábožensky založený, ale jedno musím ....

Islám pokládáte za dostatečně sofistikovaný náboženský systém?

Budeme s ním mít větší šanci na přežítí, než s ateismem?

M. Bílý 4.11.2017 13:57

Re: Kladete, pane Sovo (13:24) zcela zbytečnou ....

.... otázku. Přečtěte si, prosím, závěr sdělení pana profesora Bárty v mém příspěvku. Tam je problém jasně vymezen.

M. Prokop 4.11.2017 21:15

Re: Kladete, pane Sovo (13:24) zcela zbytečnou ....

Spíš naznačen. Všechny ty staré civilizace měly nějaké náboženství.

Ateismus je celkem novinka (alespoň proklamovaný ateismus, protože dříve se k němu nešlo přiznat), takže těžko odhadovat, jak dlouho vydrží. A jsou třeba dnešní USA ateistické, nebo ne?

Ten arabský svět, je na tom s islámem lépe než my s vlažným křesťanstvím jako soukromou záležitostí?

Bude jednou politická korektnost stejná brzda jako náboženství?

J. Lukavsky 5.11.2017 8:11

Re: Nejsem nábožensky založený, ale jedno musím ....

"Každý systém musí mít svůj řídící člen" Internet žádný řídící člen prý nemá, takže je vlastně nezničitelný. Můžete zničit jednotlivé prvky, ale jiné je nahradí. To byl důvod pro který ho vojáci objednali. To jsem alespoň někde četl a připadá mi to důvěryhodné.

J.L.

F. Houžňák 5.11.2017 11:57

To není prostě pravda, vypněte DNS root servers

a jste s celým internetem v hajzlu, i když hardwarová infrastruktura dále existuje a funguje. Četl, ale moc nepochopil.

M. Bílý 5.11.2017 15:19

Re: Dovolte malou poznámku, pane Houžňáku (5.11. 11:57) ....

.... k Vaší poslední větě (Četl, ale moc nepochopil). Patřím do tohoto ranku (pokud jde o počítač a problematiku s ním spojenou) též. Začínal jsem s počítačem ve svých 80 letech (dnes je mi 91) takže jistě chápete, že jsem též nemohl všechno pochopit. Třeba je na tom pan Lukavský nějak podobně i když třeba z jiného konce. Navíc pro objasnění problému internetu je ona věta irelevantní. Jinak za Váš příspěvek dík, doufám, že mi ho syn vysvětlí (nebo alespoň trochu objasní). Přeju hezký den!

M. Bílý 5.11.2017 19:31

K tomu co napsali pan Lukavský a pan Houžňák mi syn ....

.... sdělil:

1. K panu Lukavskému. Internet původně vznikl jako akademická síť. Vojáci ani netušili, že je to možné. Navíc: Internet má své řídící členy - správce národních domén. Ale to nejsou státní instituce a to politiky děsí.

2. K panu Houžňákovi: I bez DNS root serverů bude Internet fungovat. Jen budeš místo www.neco.cz psát 82 .192.45.56 nebo tak nějak... na překlad "lidských" adres na strojové IP adresy tady ty DNS servery máme. Kouzlo je v té distribuovanosti adres v sítích - tu strojovou adresu máš, ať už DNS servery existují nebo ne. Bez DNS serverů by byl život na Internetu komplikovanější.

M. Pivoda 4.11.2017 9:31

Čekání na Godota?

Weigl: "Islám na svého Luthera a reformaci stále čeká." Asi ano, ale z jiných důvodů, než z důvodů (prodej odpustků), pro které konal právě Martin Luther.

Silně ideologicky založené organizace (jako jsou náboženské cirkve) stále čekají na vymýcení Neviditelné ruky trhu ze své bohulibé činnosti.

M. Prokop 4.11.2017 21:17

Re: Čekání na Godota?

Neviditelná ruka trhu zajišťuje pouze efektivnost konání. Pokud se na ni nějaký ideolog vykašle, porazí ho efektivnější ideolog, který se efektivitě nebrání.

P. Dvořák 4.11.2017 8:28

Luther sem, katolická církev tam.

Je třeba si uvědomit, že nadvláda bílé civilizace a s tím související křesťanství, je ve srovnání s mimoevropským zbytkem světa a historií lidstva pouhou neobyčejně krátkou, lehce zapomenutelnou a právě končící epizodečkou.

Koneckonců i díky tomu vašemu opěvovanému Lutherovi byly v náboženských válkách vyvražděny dvě třetiny Evropy. Tak za co mu, proboha, děkujete nebo jste vděčni?

Hodně hloupá věta: "... vraždění a vlny nucené masové náboženské emigrace, se zdají být dávno zapomenuty a překonány..." Nic není zapomenuto a překonáno to bylo jenom masovým vražděním v první polovině dvacátého století.

Hnus!

Z. Rychlý 4.11.2017 4:43

Já jsem si kdysi vysvětlil

úspěšnost protestantských zemí oproti katolickým tím, že katolíci mají Boha dozorujícího a trestajícího (Bůh vše vidí a nepravosti ztrestá), kdežto protestanti mají Boha přátelského a spolupracujícího (Pomoz si sám a bude ti pomoženo). Katolicismus a jeho pasivita, versus svobodná činorodost protestantismu.

J. Babička 4.11.2017 5:36

Re: Já jsem si kdysi vysvětlil

což vedlo i k Holocastu, nacismu i komunismu.

Z. Rychlý 4.11.2017 5:59

Re: Já jsem si kdysi vysvětlil

Rozveďte to. Spojení třeba španělských katolíků či anglických protestantů s holocaustem, nebo komunismem mi nějak uniká.

P. Lenc 4.11.2017 10:29

Re: Já jsem si kdysi vysvětlil

O německých protestantech a jejich takřka bezvýhradnou podporou nacismu jste asi nikdy neslyšel, že?

P. Vaňura 4.11.2017 15:19

Němci podporovali nové náboženství, zvané "nacismus"

s jeho nezapomenutelným "Prorokem" Adolfem Hitlerem.

Ein Volk, ein Reich und ein Fuhrer! Co má toto společné s protestantismem?

Z. Rychlý 4.11.2017 21:18

Re: Já jsem si kdysi vysvětlil

Pod slovem "úspěšnost" jsem měl na mysli ekonomickou úspěšnost států v dobách, kdy náboženství mělo nějaký vliv. Nenapadlo by mě, že považujete Hitlerův Dojčland z té doby za protestantskou zemi. O protestantské podpoře Hitlera jsem toho moc neslyšel, spíše jsem slyšel o podpoře Vatikánu, ale tyhle politické vztahy kléru a politiků jsou velmi různorodé. Ve dvacátém století už církve ztrácely vliv. Nastoupili Marx s Engelsem s onačejšími proroky.

Po ekonomické stránce (v dobách raného kapitalismu) je rozdíl mezi zeměmi s převažujícím vlivem protestantů a zeměmi katolickými nesporný. A můj názor je, že na to měl vliv postoj k samotnému Bohu. Nic víc tím netvrdím. Bůh trestající a hlídající versus Bůh spolupracující. Na ekonomickou aktivitu to má velký vliv.

P. Vaňura 5.11.2017 10:08

Mimochodem, nacisté křísili starogermánské pohanské,

v reálu skandinávské náboženství. Bůh Odin, Thor, Walhala jako ráj, kam přicházejí padlí bojovníci (arci bez muslimských hurisek).

Ne jako náboženství, ale národní tradici proti degenerovanému křesťanství.

P. Remeš 4.11.2017 15:33

Velcí psychologové 20. století (např. E. Fromm či C. G. Jung) považovali naopak za mnohem vlídnější formu křesťanství lidské slabosti a profánními světu mnohem otevřenější katolicismus ...