18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ÚVAHA: Představme si události v Katalánsku...

Představme si trochu jiné dění ve Španělsku. Představme si, že se ekonomický růst země zastavil, nezaměstnanost stoupla přes 20 %, místní banky se dostaly do problémů s nedobytnými pohledávkami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 2.11.2017 11:35

Ne.

Nepletete se.

R. Langer 2.11.2017 12:11

Re: Ne.

Tak tak...

A. Alda 2.11.2017 11:06

S Evropským svazem

jak s jedovatým plazem!

M. Valenta 2.11.2017 10:46

Představovat si můžeme lecos.

Třeba i Julii Roberts ve vlastní posteli. Skutečnost je ovšem taková, že katalánská vláda zvojtila co se dalo a poté zbaběle zdrhla. ČAU.

P. Švejnoch 2.11.2017 11:19

Re: Představovat si můžeme lecos.

Nezbývá než souhlasit.

Celé to na mě působí dojmem naprostého chaosu a improvizace od začátku do konce. Vypadá to jako sled náhodných výstřelů prostý jakéhokoli primárního (a tím méně záložního) plánu typu "Co uděláme když".

A ač nejsem žádným vyznavačem spikleneckých teorií, skoro mi to připadá, jako kdyby katalánská reprezentace byla nasazená centrální španělskou vládou, aby co nejvíce a na mnoho dalších let poškodila a zdiskreditovala myšlenku osamostatnění Katalánska. Do takové teorie by pak mohlo zapadat i - na první pohled zcela nesmyslné a kontraproduktivní - násilí španělských silových složek během pořádání referenda.

F. Navrátil 2.11.2017 9:52

Jde o prachy

Autor opomíná hlavní problém. Španělsko bez Katalánska finančně zkrachuje. Proto Madrid není ochoten rozšířit autonomii o autonomii finanční, jakou má Baskicko nebo Navarra.

K. Novák 2.11.2017 9:07

Rozdělení Československa

proběhlo v klidu a ostatní Evropské státy s ním neměly žádné problémy. Bylo tomu tak proto, že Češi a Slováci se navzájem domluvili. Zatím to vypadá, že Španělé se s Katalánci na ničem domlouvat nehodlají. Madrid chce situaci řešit silou, i když katalánský hlavní představitel dal najevo ochotu k domluvě. Tím vyvstává pro ostatní Evropské státy otázka, jak se zachovat. Merkelová ovšem má pro tyto situace řešení. "Wir schlafen das." Možná to zní hloupě, ale v tomto případě je to momentálně asi řešení nejlepší.

J. Schwarz 2.11.2017 11:29

Re: Rozdělení Československa

A co z toho vyplývá pro nás? Žádné další "sbližování", integrace a dokonce cpaní se do "tvrdého jádra" EU, nechceme-li dopadnout jako Katalánci v zemi Dona Quijota.

P. Rudolf 2.11.2017 6:53

Pokud by byl autor trochu vnímavější

tak by si všiml jiné, na rozdíl od této, reálné situace, což je Brexit a jistá snaha Skotsko o svou další existenci v EU. Od představitelů EU (ani jednotlivých jejích členů) v této věci nepadlo ani jediné slovo povzbuzující Skotsko k optimismu ve věci jeho eventuálního přijetí do EU. Pokud by však Skotsko VB opustilo a bylo postupně uznáno všemi členy EU, pak by jistě jakékoliv jednání s ním možné bylo. Do té doby však ne, neb mezinárodně právní subjektivitu nemá.

Ne jinak je (a bylo by to) s Katalánskem. Čili, než něco napíšu, napřed se dovzdělat.

P. Švejnoch 2.11.2017 7:15

Re: Pokud by byl autor trochu vnímavější

No, mezi hypotetickou situací nastíněnou autorem a reálnou situací Skotska bych asi našel několik, nikoli nevýznamných rozdílů, ale v zásadě s Vámi souhlasím - alespoň já jsem žádné podstatné "povzbuzování" Skotska v jeho úsilí o separaci ze strany EU papalášů nezaznamenal.

Z. Rychlý 2.11.2017 6:09

Samozřejmě.

V té skleněné věži integrace přece vytýčili jasný směr ke světlým zítřkům a nikým si ho nedají narušovat.

Opustíš-li mě, nezahynu, opustíš-li mě zahyneš.

Komisaři EU vedou protinárodní boj, stejně jako kdysi soudruzi vedli boj třídní. Marxisté, maoisté, trockisté ....., prostě revolucionáři.