24.9.2018 | Svátek má JaromírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Lídři malých vlastíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 23, poslední: 13.10.2017 21:37, přehled diskusí

Katalánsko sonduje éru odumírání:
Autor: Z. Rychlý Datum: 13.10.2017 21:37

národních států ???

Vždyť Katalánci si právě jeden takový chtějí vytvořit. Znad znovuzrození, vy troubo!

Evropa regionů?:
Autor: P. Urban Datum: 13.10.2017 18:59

A není to náhodou tak, že Katalánci jsou národem podobně, jako Češi? Nebyl náhodou rozpad Rakousko-Uherska také důsledkem "oslabování národních států"?

Dluhy:
Autor: M. Mikulec Datum: 13.10.2017 16:49

Vše, za co je Brusel kritizovaný, platí. Samo o sobě je to hrozné, a ještě ke všemu dává EU příklad, že se dluhy nemusejí platit. MMF varoval, že řecký dluh naroste do obludných rozměrů 200% HDP, což se stalo. Závěr je takový, že EU navrhne odpuštění dluhu! Obyvatelé států eurozóny budou platit a platit, a umírat v práci.

Jaký recept?:
Autor: P. Rudolf Datum: 13.10.2017 15:54

EU nemá co mít nějaký recept na vnitřní problémy se separatistickými tendencemi uvnitř svých členů. Naopak, je tady od toho, aby nezasahovala a vše nechala na centrální moci v jednotlivých zemích, neb EU není uskupením regionů, ale států. Kdyby se chtělo Československo rozdělit až za našeho členství v EU, tak by jí do toho bylo taky prd a v případě, že by takové rozdělení proběhlo po vzájemné dohodě, jistě by byla ochotna pak znovu přijmout oba. To ovšem není případ Katalánska.

Re: Jaký recept?:
Autor: A. Nový 840 Datum: 13.10.2017 17:28

Bolševičku Rudáčku/Hofmane, kecáte. Po brexitu si EU už vůbec nic netroufne. Vedení EU je předpřiposrané z toho, že by Španělsko mohlo následovat Británii.

S tím Československem je to jen, kyby byly v řiti ryby.

Re: Jaký recept?:
Autor: P. Han Datum: 13.10.2017 21:35

Pindy o "Evropě regionů" pán nikdy z EU neslyšel? To jsou právě ty snaky o oslabení národních států a převedení kompetencí do Brusele. Akorát že vzhledem ke Španělsku se to zrovna nehodí, že?

fotka stejná, jméno stejné! je to ten samý Petráček?:
Autor: T. Hraj Datum: 13.10.2017 13:37

"lidé z regionů chtějí slyšet jiný diskurz než ten starý národotvorný". Kdo to je ́lidé z regionů ́? Regioňané? Jsou například lidé mezi Bayreuthem a Mariánskými Lázněmi lidé cítící vzájemnou sounáležitost?

Do čeho se to vlastně vůbec pouštím: polemizovat s Bělohradským! Takhle si kazit víkend.

Také zajímavé::
Autor: V. Němec Datum: 13.10.2017 13:20

https://www.email.cz/web-office/hdTesEfS77Q4PsIVAXTF1QR-DfLc-oGIIEKBLHnD5psTMpKEWLXsYo1glyoZbCM2lHivQiA/Topolanek_o_CIA1.doc

Takové převracení reality naruby jsem nezažil ani za komančů:
Autor: A. Alda Datum: 13.10.2017 11:50

Snaha o osamostatnění Katalánska není projevem odumírání národního státu, ale naopak projevem snahy o osvobození národního státu.

Katalánci jsou v područí Španělska "teprve" 300 let a stejně jako my před sto lety si chtějí vyhlásit vlastní národní stát. (Ostatně i ti Skotové chtějí vyhlásit vlastní národní stát, jako to před nimi udělali např. Irové.)

Mezi Katalánštinou a Kastilštinou je větší rozdíl než mezi Češtinou a Slovenštinou. A etnický základ mají také jiný, protože jsou téměř čistými potomky Visigótů bez příměsi arabské i keltiberské.

Bez katalánských peněz přijde madridská vláda o moc.:
Autor: P. Maleček Datum: 13.10.2017 8:55

Obecně má autor s tím z Bruselu dirigovaným oslabováním národních států pravdu. To samozřejmě pro touhu bruselského papalášstva centrál-totalitně vládnout celé neruské Evropě a mít tak stejnou moc a napěchované účty jak papalášstvo čínské.

Ale zrovna s tím Katalánskem je to jinak. Tady jde o vysávání ekonomicky zdatného regionu v mocenský prospěch neschopné a zkorumpované centrální vlády.

Což Madrid potvrdil svým brutálním (v podstatě vyděšeným) zásahem při pokusu zastavit referendum. Tam moc dobře vědí, že když přijdou o katalánské prachy, kterými uplácejí další španělské regiony, je s jejich vládou nad Španělskem konec.

A to je to oč aktuálně ve Španělsku běží.

Re: Bez katalánských peněz přijde madridská vláda o moc.:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 13.10.2017 10:28

Nevím jak by dopadlo Katalánsko ekonomicky bez turistiky a přilehlosti k Francii ?!

:
Autor: B. Carina Datum: 13.10.2017 21:10

Také ne. Ale jsem přesvědčen, že i po osamostatnění by stále mělo turisty. O přilehlosti k Francii ani nemluvě. :-)

Nějak jste :
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 13.10.2017 10:40

opomněl , Ruskou touhu po moci a oslabování států ?! Rusko je spojeno pupeční šnůrou z EU , oslabování nepomáhá ani Rusku . Je to jako okopávat bratrance který bydlí ve stejném domě.

Zkušenosti západní Evropy ??? Jsou nulové !!!:
Autor: M. Krátký Datum: 13.10.2017 6:26

Kopíruji z textu - zde : Západní Evropa tu zkušenost nemá, respektive měla opačnou – sjednocení Německa. konec citace a pokračuji sám : těch chybějících zkušeností je daleko víc na Západě než u nás - prošli jsme s odřenýma ušima celou 40 letou éru řádění komunistické svoloče ve všech oblastech našich životů - totální úpadek hospodářský, osobní i národní - utírali jsme si zadek novinama, protože wc papír ( a tisíce dalších věcí včetně potravin ) prostě nebyl.- a teď by nás chtěli "zápaďáci" poučovat a tlačit sem muslimský teroristy - houby s octem - strčte si je za klobouk, když jste si je pozvali - magoři z ÚV EU - včetně naší levičácké a Stb vlády

No!:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 13.10.2017 11:35

Díky totalitě která nás určovala a převratila životy všech ve východní Evropě i východním Německu , potřebujem čas,jsme nedůvěřiví opatrní i .

Re: No!:
Autor: M. Krátký Datum: 13.10.2017 12:02

oponuji vám velmi lehce - my ŽÁDNÝ ČAS NEMÁME, k čemu by nám byl. Zkuste si pustit kunu do kurníku a držte v ruce stopky - děkuji za pochopení předem i zadem !!!

Ano, a s politikou regionalizace, Evropou regionů,:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 13.10.2017 0:55

která měla za cíl oslabit roli členských států, nepřišel Haider, ale Evropská únie. Zejména měla v oblibě přeshraniční regiony, přimo na ně uvolňovala peníze.

A v této souvislosti je důležité si uvědomit, že Katalánsko není jen oblastí Španělska, ale řeže i roh, docela pořádný roh, Francie. Katalánský národní park a katalánská historická pobřežní města táhnoucí se až k rohu západního a severního pobřeží Stredozemního moře, to je pěkný (ve smyslu docela velký a i původním smyslu pěkný) kus Francie.

Další doklad toho, že EUfilové ztratili i poslední zbytky předvídavosti. Kdo bude bránit tu Únii, až budou členské státy skutečně oslabeny. Už dnes nemají ostrahu hranic, armády mají v rozkladu, na úrovni slabých expedičních jednotek, atd. Jak to jen půjde, tak se občané všech členských zemí na celou slavnou evropskou legislativu vykašlou, nikdy je nenapadlo se s ní seznámit, třeba s Lisaboskou smlouvou, a to, co o ní vědí je vede k přesvědčení, že v Bruseli vymýšlí jen blbosti anebo dotace pro kamoše.

Re: Ano, a s politikou regionalizace, Evropou regionů:
Autor: P. Dvořák Datum: 13.10.2017 6:59

Máte snad dojem, že kdyby každý nastudoval těch několik set stran Lisabonské smlouvy, tak okamžitě pochopí, že v bruseli (není od slova Brusel) nevymýšlí jen blbosti anebo dotace pro kamoše?

Lépe řečeno: Máte snad dojem, že kdyby každý nastudoval těch několik set stran Lisabonské smlouvy, tak v bruseli (není od slova Brusel) přestanou vymýšlet jen blbosti anebo dotace pro kamoše?

No:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 13.10.2017 10:52

Je neuvěřitelné , že na urovni vlády neexistuje nějaký mluvčí ,nebo překladatel který by informoval o výstupech EU, než se toho zmocní Bulvár aspon jednou týdně !

Re: Ano, a s politikou regionalizace, Evropou regionů:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 13.10.2017 15:52

Nejen to, mimo blbostí vymýšlejí i věci pro budoucnost daleko nebezpečnější.

Kdyby si lidi přečetli Lisabonskou smlouvu, nebylo by proti ní tak málo odporu. Nikdo by se nedivil třeba kvótám na "uprchlíky", protože očekávání těch kvót v té smluvě je.

Re: Ano, a s politikou regionalizace, Evropou regionů,:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.10.2017 15:19

Regionalizace je pěkná podrazárna. Pokud existuje oficiální národní stát, jeho základním zákonem je ústava. A byť nemusí být nejskvělejší, pořád je to cosi, nač se lze odvolávat. Regiony by určitě ústavy neměly, o tom nepochybuji. To už by si Brusel tuplem dělal, co by chtěl.

Do pihele, chci pryč z EU !!! Už mám těch podrazáků plné zuby!

:
Autor: P. Remeš Datum: 13.10.2017 0:52

Nejsem si vůbec jist, zda situace v Katalánsku je o odumírání národních států. Spíš naopak. Katalánci se prostě necítí být Španěly, oni se cítí být Katalánci a chtějí svůj vlastní národní(!) stát. Je to velmi blízká analogie rozpadu Československa, kdy se Slováci necítili být regionem, ale národem, o rozpadu Jugoslávie ani nemluvě. Snaha o stát-region (Bosna) se tam taky tragicky minula s úspěchem ...

No:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 13.10.2017 11:14

Obávám se že i když Katalánci uspějí , pro drtivou většinu obyvatelstva se výsledek bude rovnat konstatování Smoljaka na Severním polu"nic moc". Jinak jim to přeji .