25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

HISTORIE: Zápas mezi vědou a náboženstvím

Svět antického Středomoří oplýval množstvím božstev a nejrůznějších kultů, avšak toto nikterak podstatně neovlivňovalo tehdejší oblast rodící se vědy. Řekové byli výbornými pozorovateli, navázali na vědění svých předchůdců a vytvořili základy vědeckého poznání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 16.10.2017 6:32

No a vy jste, Sulc, zakomplexovaný blb,

s tím se nedá nic dělat. Stuff it into your pipe and smoke it.

P. Sulc 16.10.2017 3:32

Re: Nepochybuju o tom, že se vám islámská civilizace

Pan Princ ale o islamu vubec nemluvi, tak proc tam vsouvate islam? Jste patrne typicky Cech, zapskly, nesnasejici zadnou kritiku toho, co branite, . Hledate kazdou moznoist toho druheho nejak putupit, zesmesnit ci ponizit. Prava nechutna ceska povaha. Ne argumenty, ale zesmesnovani.

M. Drašner 13.10.2017 8:34

Re: Vysvětlení lze hledat

a kde by se ti odborníci měli nacházet? Tupá šlechta, která neuměla číst a psát (viz výše, sice do jisté míry lživě, leč)? Těch pár kupců či právníků? Nebo nějaký ten prapředek bratří Veverků? Možná byste měl vzít v úvahu, že až do Renesance (myslím tu reálnou od cca 13.stol.) se vzdělanci rekrutovali buď z řad církve nebo prošli církevním školstvím (doporučuji přečíst si něco o původu evropských univerzit, nejlépe pokud to bylo napsáno před 2.světovou válkou a ne v Sovětském svazu). Zdar!

J. Vintr 12.10.2017 23:25

Re: Dokonce ani císař Karel Veliký neuměl číst a psát

Kde jste přišel na to, že většinu rukopisu alexandrijské knihovny zničili "pomatení křesťané"? Na ničení této knihovny se podílel kdekdo, ale speciálně o křesťanech se nikde nepíše.

F. Houžňák 12.10.2017 22:15

Ale proč bych to měl zkoušet, nevíte?

Já netvrdím, že ateisti neměli ve vědě žádný přínos. To vy, ateisti, tvrdíte, že křesťané potažmo katolíci lautr nic nikdy nevymysleli a neobjevili a jejich přínos vědě byl nulový. Vy jste toho ateistického přístupu pěkným příkladem, porozumění čtenému textu je vám zjevně cizí. Cvičte, das hilft ungemein.

F. Houžňák 12.10.2017 22:12

Hm, vy mluvíte, jako byste tam tenkrát

byl, nebo jste historik či hobbyista specializovaný na toto údobí? Nejde o bohy, ale náhled na fungování světa.

Z. Frys 12.10.2017 20:03

Re: Pro ohnivé a neohrožené kritiky tmářských

Zkuste taky toto:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_atheists_in_science_and_technology

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nonreligious_Nobel_laureates

F. Houžňák 12.10.2017 18:03

No, jestli každý svobodný občan starověkých Athén uměl

číst a psát, o tom bych si dovolil pochybovat. To jsou všechno takové dohady. Kdo to však v té době určitě uměl, byli Židi, prakticky všichni chlapi a mnohé ženské. Znáte Židy, to jsou ti zaostalí náboženští tmáři a fanatici s tím jejich směšným Hospodinem, co jimi všichni ateisti spravedlivě opovrhují.

P. Urban 12.10.2017 17:21

Chaos byl pro Řeky

dávno překonaný stav. A na bohy většina antických filozofů, vědců a posléze inženýrů moc nedala. Technický pokrok existoval už tehdy. Nejen ve Středomoří, ale i v Číně.

P. Vaňura 12.10.2017 17:20

Dokonce ani císař Karel Veliký neuměl číst a psát

Zato to uměl skoro každý svobodný občan starověkých Athén nebo Říma více než 1000 let před ním. Většinu rukopisů alexandrijské knihovny zničili pomatení křesťané.

P. Urban 12.10.2017 17:18

Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá

To, co znala a objevila antika působí na první pohled impozantně. Uvědomíme-li si ale tehdejší možnosti a investice do vědy, tak to zase takový zázrak není. Antika neznala optiku (byť nějaké pomůcky existovaly) a už vůbec ne chemii.

Nebýt Archimeda, neznala by ani fyziku. Archimédes byl brilantní matematik a zároveň člověk s Aspergerovým syndromem. Proto hledal a nacházel čísla tam, kde je do té doby nikoho nenapadlo hledat. Ale nikdo podobný se po jeho smrti už neobjevil. Nebo neprosadil.

Problém byl paradoxně v té racionalitě. Například chemie se svými prvky a později atomy byla dlouho vlastně iracionální vědou. Nikdo totiž žádné atomy ani prvky až donedávna nikdy neviděl. Antické vědce proto něco takového nenapadlo vůbec hledat. To dokázala až alchymie, která nebyla zrovna racionální vědou; a v rámci své magie dokázala objevit postupy, které se daly skutečně zopakovat. Jejich racionální vysvětlení mohlo příjít později.

Nebýt konce antické vědy i její racionality, možná by se tak nikdy nestalo.

P. Remeš 12.10.2017 15:43

Re: Vysvětlení lze hledat

Nevím, co máte na mysli, o jakých změnách mluvíte. Každopádně o raném středověku máte velmi naivní představy. Byla to ale ilustrace toho, co dokáže masová imigrační vlna udělat s vcelku velmi rozkvetlou civilizací. Tváří v tvář této historické zkušenosti není se co divit strachu, který současná imigrační vlna budí v mnoha lidech.

Byla to doba válek a násilí, až do vrcholného středověku bylo vzděláním opovrhováno. Správný muž měl být válečník. Učit se číst a psát, to bylo pohrdáno jako mnišská záležitost. Dokonce ještě český král. Václav II. neuměl číst a psát, a to už šlo o konec 13. století ...

F. Houžňák 12.10.2017 15:34

Ano, tak nějak to bylo, ale ateisti si myslí, že vzdělání

přišlo až s nimi.

F. Houžňák 12.10.2017 15:33

Jakého souvěrce? A jak zastat?

Já mluvívám za sebe, a vy berete tyhle chaty moc vážně, zdá se mi. Přečtěte si toho Eisnera a pracujte na svém smyslu pro humor. A slovní interpretace té zkratky se skutečně vytratila, zkuste to otestovat v hospodě mezi normálním lidem, kdo z nich se zaštětí, když uslyší "školení PŠM", a kdo se s nechápavým výrazem dotáže, no a jako co má bejt, dyť je to dobře. Já to vyzkouším v pátek a v sobotu na našem hudebním dýchánku, kde se scházejí lidé od dřevorubce přes řidiče a svářeče a leteckého mechanika až k doktorům práv a věd přírodních. Probieren geht über studieren, říkají Němci, a mají recht, tentokrát oprávněně. Experiment je základem veškeré vědy, i té linguistické, a nakonec i částicové fyziky plné podivných rovnic, kterým skoro nikdo nerozumí.

J. Sova 12.10.2017 15:20

Re: Vysvětlení lze hledat

Tedy po celou dobu křesťanství bylo a je neobyčejně snadné dosáhnou jakýchkoliv změn. Přesto k nim nedocházelo. Čím si to vysvětlujete?

P. Švejnoch 12.10.2017 15:14

Re: No, a takže když někdo řekne "školení PŠM", je vám

Ano, je mi jasné, o co jde - jde o to, že je dotyčný trouba.

A v kontextu toho, že sám dle Vašeho vyjádření podobné výrazy používáte, pak chápu, že jste se souvěrce musel zastat, a na mojí vcelku nevinnou poznámku o nadbytečnosti slova "školení" jste zareagoval apologetikou hodnou vyšších ideálů...

Prý "slovní interpretace zkratky se vytratila" - no to bych se svalil... :-)

J. Vintr 12.10.2017 15:07

Křesťanství

kromě toho, že bylo po mnoho století prakticky jediným nositelem gramotnosti, také poskytovalo vzdělávání talentovaným nemajetným lidem, kteří by na to jinak nemohli ani pomýšlet. Dále vytvořilo velký prostor, kde si mohli lidé vyměňovat poznatky, k čemuž přispělo i používání univerzálního jazyka - latiny. Pokrok je možný právě tam, kde si lidé vyměňují vědomosti a mohou dále rozvíjet to, na co přišel někdo jiný.

F. Houžňák 12.10.2017 15:05

No, ale to je jenom takové vaše fantazírování, že

my křesťané věříme takovým pošetilostem. Figura "straw man" je u vás, ateistů, velmi oblíbená, svědčí ovšem o duševním mdlu.

J. Sova 12.10.2017 15:04

Re: Vysvětlení lze hledat

Neměl prostředky?

t 21,22 A věříte-li, dostanete všecko, oč budete v modlitbě prosit.

F. Houžňák 12.10.2017 15:03

No, ateismus to určitě nebude, zatímco sjednocení

křesťané či takoví, kteří se cítí součástí křesťanské kultury, by to být mohli. Ateisti lezou muslimům všemožně do zadku, a hlavně, každý je sám za sebe. V jednotě je síla, to říkal už starý Svatopluk. Bez jednotící ideje - a tou ateismus už z definice být nemůže, ateismus žádnou ideu nemá a používá náhradní "ideje" jako je globální oteplování a boj proti jemnému prachu - nic nikdy nevyhrajete. A co teda podle vás nás zachrání před islámem? Evropská Únie?

P. Remeš 12.10.2017 14:55

Re: Vysvětlení lze hledat

Jejda, to jsou ideologické bláboly. Staletí po zániku Říma byla staletí totálního společenského rozvratu daného stěhováním národů. Vraždění, války, morové epidemie, rozpad všech společenských struktur, to byla doba raného středověku. Nikdo neměl energii ani prostředky zabývat se něčím jiným než prostým přežitím. K čemu byly komu knihy, když stejně čtení bylo považováno za mnišskou zbytečnost. Ano, pouze v klášterech se uchovávaly za obrovských potíží zbytky vzdělanosti staré římské civilizace ... s tím aní kudla ve vaší kapse nic nenadělá

P. Remeš 12.10.2017 14:50

Re: Ano,

To jsou jen ideologické bláboly. Ve skutečnosti šlo o prosazování nové vědecké metodologie stojící na deduktivní empiričnosti. Z dob antických (zejména šlo o tradici aristotelismu pokračujícího ve scholastice) se mělo za to, že nejhlubší metodou poznávání věcí je deduktivní logičnost a racionalita (dneska bychom mohli vidět pokračování tohoto myšlenkového proudu v důrazu na vědeckost teoretické matematiky). Renesanční věda přišla nově s důrazem na jevovou stránku věcí a s ní na experiment, indukci a empiričnost. Je ovšem pravda, že každá doba měla své ideologické bláboly, nechápu ovšem, proč nám to tu ilustrujete ...

P. Remeš 12.10.2017 14:45

Re: Samozřejmě to, co dalo základ dnešní vědě, jejímž

To je ale to, o co ve skutečnosti šlo. Nikoliv o racionalitu versus iracionalitu, ale o metody vědeckého poznání stojící na deduktivní racionální logice (tak to viděla racionalistická filozofie aristotelismu) versus metody deduktivní empirie, s kterou začala přicházet renesanční věda. Zda je k získávání vědomostí o fungování lidského těla nutné pitvat či to nutné není, tol byla právě ta otázka, která se řešila v kon fliktu těchnto dvou vědeckých metod ...

P. Remeš 12.10.2017 14:42

Re: Nepochybuju o tom, že se vám islámská civilizace

Abyste se nemýlil. I jen čistě empiricky mění modlitby polských katolíků natolik společenské vědomí polské společnosti, že je docela představitelné, že mohou být - na rozdíl od vítačské Francie, Německa ši Švédska - jedním z důležitých momentů, které Polsko mohou zachránit ...

P. Remeš 12.10.2017 14:40

Re: Máte pravdu,

No jo, představujete zde ilustrativní příklad sebenenávisti, kterou trpí celá současná ateistická(!) západní civilizace. Všichni Vaši předkové na tisíc let a desítky generací dozadu byli křesťané, ale co jiného neže sebenenávistí je nenávist k těmto (vlastním) kořenům. Nu, až přijde islám, to teprve začne "vědecký pokrok" ... :o//

P. Remeš 12.10.2017 14:35

Re: Bohužel Řekové nectili experiment,

Ano, přesně o tom bylo ono dilema počínající renesanční vědy. Nešlo o prosazování racionality, scholastika stála na rozumu a logice aristotelismu a je řazena mezi racionalistické proudy filozofie, ale o prosazování nové metody induktivní empirie oproti starším metodám stojhícím na deduktivní racionalitě.

J. Kavalír 12.10.2017 14:28

Re: Když tak čtu vaše řádky, vytane mi maně na mysli

Konečně něco, s čím se dá souhlasit. A mnohdy ta snaha vědců dojde sluchu i u věřících. Už jen málokteří věří, že Země je placatá a někteří dokonce věří i tomu, že Země je tu déle, než těch 6000 let vypočítaných z Bible. :-)))

J. Kavalír 12.10.2017 14:23

Re: Nepochybuju o tom, že se vám islámská civilizace

Pokud nás něco před islámem zachrání, tak to určitě nebudou modlitby polských fanatiků na hranicích ani "házení chlebem" po džihádistech.

D. Polanský 12.10.2017 14:17

Bohužel Řekové nectili experiment,

to co logicky odvodili na papíře považovali automaticky za pravdu. A dostavila se stagnace jejich poznání a celé jejich vědy. Nikdy nikoho z nic nenapadlo vylézt na vysoký strom a hodit dolu dva kameny, jeden lehký a druhý těžký. Kdyby tak učinili nepsali by o přítažlivosti takové hlouposti jaké psali.

P. Remeš 12.10.2017 13:19

Jistě, jde ale právě o akcentací metody. Scholastika zdůrazňovala deduktivní racionalitu, vznikající moderní přírodověda stavěla více na empirické indukci. Viz třeba proces s Galileem, to je velmi názorná ilustrace.