19.7.2018 | Svátek má ČeněkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Zápas mezi vědou a náboženstvímŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 86, poslední: 16.10.2017 6:32, přehled diskusí

No a vy jste, Sulc, zakomplexovaný blb,:
Autor: F. Houžňák Datum: 16.10.2017 6:32

s tím se nedá nic dělat. Stuff it into your pipe and smoke it.

Re: Nepochybuju o tom, že se vám islámská civilizace:
Autor: P. Sulc Datum: 16.10.2017 3:32

Pan Princ ale o islamu vubec nemluvi, tak proc tam vsouvate islam? Jste patrne typicky Cech, zapskly, nesnasejici zadnou kritiku toho, co branite, . Hledate kazdou moznoist toho druheho nejak putupit, zesmesnit ci ponizit. Prava nechutna ceska povaha. Ne argumenty, ale zesmesnovani.

Re: Vysvětlení lze hledat:
Autor: M. Drašner Datum: 13.10.2017 8:34

a kde by se ti odborníci měli nacházet? Tupá šlechta, která neuměla číst a psát (viz výše, sice do jisté míry lživě, leč)? Těch pár kupců či právníků? Nebo nějaký ten prapředek bratří Veverků? Možná byste měl vzít v úvahu, že až do Renesance (myslím tu reálnou od cca 13.stol.) se vzdělanci rekrutovali buď z řad církve nebo prošli církevním školstvím (doporučuji přečíst si něco o původu evropských univerzit, nejlépe pokud to bylo napsáno před 2.světovou válkou a ne v Sovětském svazu). Zdar!

Re: Dokonce ani císař Karel Veliký neuměl číst a psát:
Autor: J. Vintr Datum: 12.10.2017 23:25

Kde jste přišel na to, že většinu rukopisu alexandrijské knihovny zničili "pomatení křesťané"? Na ničení této knihovny se podílel kdekdo, ale speciálně o křesťanech se nikde nepíše.

Ale proč bych to měl zkoušet, nevíte?:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.10.2017 22:15

Já netvrdím, že ateisti neměli ve vědě žádný přínos. To vy, ateisti, tvrdíte, že křesťané potažmo katolíci lautr nic nikdy nevymysleli a neobjevili a jejich přínos vědě byl nulový. Vy jste toho ateistického přístupu pěkným příkladem, porozumění čtenému textu je vám zjevně cizí. Cvičte, das hilft ungemein.

Hm, vy mluvíte, jako byste tam tenkrát:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.10.2017 22:12

byl, nebo jste historik či hobbyista specializovaný na toto údobí? Nejde o bohy, ale náhled na fungování světa.

Re: Pro ohnivé a neohrožené kritiky tmářských:
Autor: Z. Frys Datum: 12.10.2017 20:03

Zkuste taky toto:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_atheists_in_science_and_technology

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nonreligious_Nobel_laureates

No, jestli každý svobodný občan starověkých Athén uměl:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.10.2017 18:03

číst a psát, o tom bych si dovolil pochybovat. To jsou všechno takové dohady. Kdo to však v té době určitě uměl, byli Židi, prakticky všichni chlapi a mnohé ženské. Znáte Židy, to jsou ti zaostalí náboženští tmáři a fanatici s tím jejich směšným Hospodinem, co jimi všichni ateisti spravedlivě opovrhují.

Chaos byl pro Řeky:
Autor: P. Urban Datum: 12.10.2017 17:21

dávno překonaný stav. A na bohy většina antických filozofů, vědců a posléze inženýrů moc nedala. Technický pokrok existoval už tehdy. Nejen ve Středomoří, ale i v Číně.

Dokonce ani císař Karel Veliký neuměl číst a psát:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.10.2017 17:20

Zato to uměl skoro každý svobodný občan starověkých Athén nebo Říma více než 1000 let před ním. Většinu rukopisů alexandrijské knihovny zničili pomatení křesťané.

Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá:
Autor: P. Urban Datum: 12.10.2017 17:18

To, co znala a objevila antika působí na první pohled impozantně. Uvědomíme-li si ale tehdejší možnosti a investice do vědy, tak to zase takový zázrak není. Antika neznala optiku (byť nějaké pomůcky existovaly) a už vůbec ne chemii.

Nebýt Archimeda, neznala by ani fyziku. Archimédes byl brilantní matematik a zároveň člověk s Aspergerovým syndromem. Proto hledal a nacházel čísla tam, kde je do té doby nikoho nenapadlo hledat. Ale nikdo podobný se po jeho smrti už neobjevil. Nebo neprosadil.

Problém byl paradoxně v té racionalitě. Například chemie se svými prvky a později atomy byla dlouho vlastně iracionální vědou. Nikdo totiž žádné atomy ani prvky až donedávna nikdy neviděl. Antické vědce proto něco takového nenapadlo vůbec hledat. To dokázala až alchymie, která nebyla zrovna racionální vědou; a v rámci své magie dokázala objevit postupy, které se daly skutečně zopakovat. Jejich racionální vysvětlení mohlo příjít později.

Nebýt konce antické vědy i její racionality, možná by se tak nikdy nestalo.

Re: Vysvětlení lze hledat:
Autor: P. Remeš Datum: 12.10.2017 15:43

Nevím, co máte na mysli, o jakých změnách mluvíte. Každopádně o raném středověku máte velmi naivní představy. Byla to ale ilustrace toho, co dokáže masová imigrační vlna udělat s vcelku velmi rozkvetlou civilizací. Tváří v tvář této historické zkušenosti není se co divit strachu, který současná imigrační vlna budí v mnoha lidech.

Byla to doba válek a násilí, až do vrcholného středověku bylo vzděláním opovrhováno. Správný muž měl být válečník. Učit se číst a psát, to bylo pohrdáno jako mnišská záležitost. Dokonce ještě český král. Václav II. neuměl číst a psát, a to už šlo o konec 13. století ...

Ano, tak nějak to bylo, ale ateisti si myslí, že vzdělání:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.10.2017 15:34

přišlo až s nimi.

Jakého souvěrce? A jak zastat?:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.10.2017 15:33

Já mluvívám za sebe, a vy berete tyhle chaty moc vážně, zdá se mi. Přečtěte si toho Eisnera a pracujte na svém smyslu pro humor. A slovní interpretace té zkratky se skutečně vytratila, zkuste to otestovat v hospodě mezi normálním lidem, kdo z nich se zaštětí, když uslyší "školení PŠM", a kdo se s nechápavým výrazem dotáže, no a jako co má bejt, dyť je to dobře. Já to vyzkouším v pátek a v sobotu na našem hudebním dýchánku, kde se scházejí lidé od dřevorubce přes řidiče a svářeče a leteckého mechanika až k doktorům práv a věd přírodních. Probieren geht über studieren, říkají Němci, a mají recht, tentokrát oprávněně. Experiment je základem veškeré vědy, i té linguistické, a nakonec i částicové fyziky plné podivných rovnic, kterým skoro nikdo nerozumí.

Re: Vysvětlení lze hledat:
Autor: J. Sova Datum: 12.10.2017 15:20

Tedy po celou dobu křesťanství bylo a je neobyčejně snadné dosáhnou jakýchkoliv změn. Přesto k nim nedocházelo. Čím si to vysvětlujete?

Re: No, a takže když někdo řekne "školení PŠM", je vám:
Autor: P. Švejnoch Datum: 12.10.2017 15:14

Ano, je mi jasné, o co jde - jde o to, že je dotyčný trouba.

A v kontextu toho, že sám dle Vašeho vyjádření podobné výrazy používáte, pak chápu, že jste se souvěrce musel zastat, a na mojí vcelku nevinnou poznámku o nadbytečnosti slova "školení" jste zareagoval apologetikou hodnou vyšších ideálů...

Prý "slovní interpretace zkratky se vytratila" - no to bych se svalil... :-)

Křesťanství:
Autor: J. Vintr Datum: 12.10.2017 15:07

kromě toho, že bylo po mnoho století prakticky jediným nositelem gramotnosti, také poskytovalo vzdělávání talentovaným nemajetným lidem, kteří by na to jinak nemohli ani pomýšlet. Dále vytvořilo velký prostor, kde si mohli lidé vyměňovat poznatky, k čemuž přispělo i používání univerzálního jazyka - latiny. Pokrok je možný právě tam, kde si lidé vyměňují vědomosti a mohou dále rozvíjet to, na co přišel někdo jiný.

No, ale to je jenom takové vaše fantazírování, že:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.10.2017 15:05

my křesťané věříme takovým pošetilostem. Figura "straw man" je u vás, ateistů, velmi oblíbená, svědčí ovšem o duševním mdlu.

Re: Vysvětlení lze hledat:
Autor: J. Sova Datum: 12.10.2017 15:04

Neměl prostředky?

t 21,22 A věříte-li, dostanete všecko, oč budete v modlitbě prosit.

No, ateismus to určitě nebude, zatímco sjednocení:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.10.2017 15:03

křesťané či takoví, kteří se cítí součástí křesťanské kultury, by to být mohli. Ateisti lezou muslimům všemožně do zadku, a hlavně, každý je sám za sebe. V jednotě je síla, to říkal už starý Svatopluk. Bez jednotící ideje - a tou ateismus už z definice být nemůže, ateismus žádnou ideu nemá a používá náhradní "ideje" jako je globální oteplování a boj proti jemnému prachu - nic nikdy nevyhrajete. A co teda podle vás nás zachrání před islámem? Evropská Únie?

Re: Vysvětlení lze hledat:
Autor: P. Remeš Datum: 12.10.2017 14:55

Jejda, to jsou ideologické bláboly. Staletí po zániku Říma byla staletí totálního společenského rozvratu daného stěhováním národů. Vraždění, války, morové epidemie, rozpad všech společenských struktur, to byla doba raného středověku. Nikdo neměl energii ani prostředky zabývat se něčím jiným než prostým přežitím. K čemu byly komu knihy, když stejně čtení bylo považováno za mnišskou zbytečnost. Ano, pouze v klášterech se uchovávaly za obrovských potíží zbytky vzdělanosti staré římské civilizace ... s tím aní kudla ve vaší kapse nic nenadělá

Re: Ano,:
Autor: P. Remeš Datum: 12.10.2017 14:50

To jsou jen ideologické bláboly. Ve skutečnosti šlo o prosazování nové vědecké metodologie stojící na deduktivní empiričnosti. Z dob antických (zejména šlo o tradici aristotelismu pokračujícího ve scholastice) se mělo za to, že nejhlubší metodou poznávání věcí je deduktivní logičnost a racionalita (dneska bychom mohli vidět pokračování tohoto myšlenkového proudu v důrazu na vědeckost teoretické matematiky). Renesanční věda přišla nově s důrazem na jevovou stránku věcí a s ní na experiment, indukci a empiričnost. Je ovšem pravda, že každá doba měla své ideologické bláboly, nechápu ovšem, proč nám to tu ilustrujete ...

Re: Samozřejmě to, co dalo základ dnešní vědě, jejímž:
Autor: P. Remeš Datum: 12.10.2017 14:45

To je ale to, o co ve skutečnosti šlo. Nikoliv o racionalitu versus iracionalitu, ale o metody vědeckého poznání stojící na deduktivní racionální logice (tak to viděla racionalistická filozofie aristotelismu) versus metody deduktivní empirie, s kterou začala přicházet renesanční věda. Zda je k získávání vědomostí o fungování lidského těla nutné pitvat či to nutné není, tol byla právě ta otázka, která se řešila v kon fliktu těchnto dvou vědeckých metod ...

Re: Nepochybuju o tom, že se vám islámská civilizace:
Autor: P. Remeš Datum: 12.10.2017 14:42

Abyste se nemýlil. I jen čistě empiricky mění modlitby polských katolíků natolik společenské vědomí polské společnosti, že je docela představitelné, že mohou být - na rozdíl od vítačské Francie, Německa ši Švédska - jedním z důležitých momentů, které Polsko mohou zachránit ...

Re: Máte pravdu,:
Autor: P. Remeš Datum: 12.10.2017 14:40

No jo, představujete zde ilustrativní příklad sebenenávisti, kterou trpí celá současná ateistická(!) západní civilizace. Všichni Vaši předkové na tisíc let a desítky generací dozadu byli křesťané, ale co jiného neže sebenenávistí je nenávist k těmto (vlastním) kořenům. Nu, až přijde islám, to teprve začne "vědecký pokrok" ... :o//

Re: Bohužel Řekové nectili experiment, :
Autor: P. Remeš Datum: 12.10.2017 14:35

Ano, přesně o tom bylo ono dilema počínající renesanční vědy. Nešlo o prosazování racionality, scholastika stála na rozumu a logice aristotelismu a je řazena mezi racionalistické proudy filozofie, ale o prosazování nové metody induktivní empirie oproti starším metodám stojhícím na deduktivní racionalitě.

Re: Když tak čtu vaše řádky, vytane mi maně na mysli:
Autor: J. Kavalír Datum: 12.10.2017 14:28

Konečně něco, s čím se dá souhlasit. A mnohdy ta snaha vědců dojde sluchu i u věřících. Už jen málokteří věří, že Země je placatá a někteří dokonce věří i tomu, že Země je tu déle, než těch 6000 let vypočítaných z Bible. :-)))

Re: Nepochybuju o tom, že se vám islámská civilizace:
Autor: J. Kavalír Datum: 12.10.2017 14:23

Pokud nás něco před islámem zachrání, tak to určitě nebudou modlitby polských fanatiků na hranicích ani "házení chlebem" po džihádistech.

Bohužel Řekové nectili experiment, :
Autor: D. Polanský Datum: 12.10.2017 14:17

to co logicky odvodili na papíře považovali automaticky za pravdu. A dostavila se stagnace jejich poznání a celé jejich vědy. Nikdy nikoho z nic nenapadlo vylézt na vysoký strom a hodit dolu dva kameny, jeden lehký a druhý těžký. Kdyby tak učinili nepsali by o přítažlivosti takové hlouposti jaké psali.

:
Autor: P. Remeš Datum: 12.10.2017 13:19

Jistě, jde ale právě o akcentací metody. Scholastika zdůrazňovala deduktivní racionalitu, vznikající moderní přírodověda stavěla více na empirické indukci. Viz třeba proces s Galileem, to je velmi názorná ilustrace.