24.9.2018 | Svátek má JaromírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: Začarovaný kruh kolem KLDRŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 61, poslední: 12.10.2017 0:03, přehled diskusí

Ano, přemýšlejme !:
Autor: F. Vízek Datum: 11.10.2017 23:36

Soudím, že nad textem pana Jakla je třeba se zamyslet.

Jeho závěry a z nich plynoucí mnohá varování nepostrádají logiku.

Jsou to moudrá slova...

Á civil radí o válce.:
Autor: J. Zeman Datum: 11.10.2017 20:26

Tak tlusté kimátko zatím víceméně skoro beztrestně vyhrožuje jadernou válkou svému okolí (tedy samozřejmě mimo Číny a Ruska, které by ho za něco takového dávno smázly) a s těmi mapkami nakreslenými pány s notýsky už dokonce i USA, ale kimátkův řežim je prý racionální, zvrhlý je prý jen cíl a největší odpovědnost, zdaleka, zde prý mají USA a mají prý zvolnit rétoriku aby se odčaroval kruh, každá dírka dobrá.

A ještě se do toho zatáhne známý nukleární idiot Carter.

Uvědomuje si autor vůbec, o čem mluví? Že se nejedná o zbrojení typu koupíme si nové flinty a tanky.

Autor v těchto knížecích radách do Washingtonu zcela pomíjí dvě naprosto reálná rizika a to je proliferace a implementace SLBM (když tedy pomineme to třetí tedy implementace ICBM jakž takž zachytitelných protiraketovou obranou, alespoň tedy v současné předpokládatelně rudimentární podobě případných reentry vehiklů), které se s dosavadní bezzubou vyjednávací diplomacií téměř jistě stanou dříve či později reálnými (pokud se tak v případě proliferace už nestalo, jak někteří odborníci varují v případě Íránu.

Co bude Jakl říkat, až mu u hlavy bouchne nějaká ta kimova bombička, kterou, kšeft je kšeft, prodal za petrodolar teroristům? Asi nic, mrtví nemluví. Jak se asi bude tvářit až mu na hlavu přiletí Íránská raketa opatřená kimovou bombičkou. Jako pálící se film v zaseknuté promítačce? Jaký citát Cartera použije, až budou bez možnosti spolehlivé detekce světové oceány brázdit kimovy ponorky s jadernými raketami, globalizující tak hrozbu resp. schopny tak zásadně ohrozit víceméně kteroukoliv zemi na světě?

No jo,:
Autor: J. Jurax Datum: 11.10.2017 19:49

Kim bude zbrojit tím víc, čím víc se mu bude vyhrožovat. Až se uzbrojí - aspoň zmínka o téhle možnosti mi chybí.

Jistě, drží jej Čína - pakliže by v Pekingu usoudili, že už je Kima moc, nedožil by se rána - ale když to bude pro ni moc nákladné a neziskové, může se stáhnout ...

Re: No jo,:
Autor: M. Prokop Datum: 11.10.2017 21:21

Kim bude zbrojit bez ohledu na to, zda mu je vyhrožováno, nebo není.

Re: No jo,:
Autor: J. Jurax Datum: 12.10.2017 0:03

Možná.

Ale výkonnost ekonomiky - jakékoliv, tedy i severokorejské - má své meze. Ani Kimoví nejoddanější severokorejec se zbraní nenažere.

Realismus místo hysterie.:
Autor: Z. Pešek Datum: 11.10.2017 16:07

Mediální bubliny létají globálem a hysterie nahrazuje realistický pohled na cokoliv...výsledkem je " začarovaný kruh " nejen kolem KLDR..........

Tentokrát s Vámi, pane Jakle, nesouhlasím.:
Autor: A. Alda Datum: 11.10.2017 13:58

Jsou nádory maligní a nádory benigní.

Severní Korea má zjevnou tendenci metastázovat. Například dodává zbraně a dokonce i velmi nebezpečné zbraně jiným nebezpečným režimům, které lze považovat za zárodky téhož ohrožení, bude-li dovoleno se vyzbrojit.

Chybí-li odvaha tento extrémně nebezpečný režim zničit (před dvaceti lety by to vůbec nebolelo tak, jak by to bolelo dnes; za pár let bude k vyléčení planety od této hrůzy nutno podstoupit mnohem masivnější a bolestivější zákrok), je třeba jej aspoň totálně isolovat. Tedy zastavit jakékoli kontakty, mezi Severní a Jižní Koreou postavit hodně tlustou železobetovnou zeď vysokou aspoň 300 m a na moře kolem Severní Koreje romístit torpédoborce a dělové čluny tak, aby ani kajak nemohl proklouznout. Zastavit všechny linky, přeříznout všechny dráty a trubky. Jestli bude Čína i nadále ochotna umožnit Kimům kontakt se světem přes své území, stane se dříve či později pánem severní Koreje a bude po problému taky.

No, několik poznámek:
Autor: M. Prokop Datum: 11.10.2017 11:59

"Opravdu nám chce někdo namluvit, že Severokorejci se chystají napadnout Ameriku, Japonsko nebo svého jižního souseda"

Každopádně už to jednou udělali. Mimo to, každý diktátorský režim potřebuje vnějšího nepřítele, na kterého lze svádět všechny nepříjemnosti (k vidění třeba i v Rusku). A existuje vždy nějaká možnost omylu, kterou se nepodaří včas zarazit. Takže, možnost není zcela vyloučena.

Další, Kima drží Čína, ze zcela pragmatických důvodů. Možnost, že Číňani potichu instalují někoho měně agresivního, pokud se jim to přímo či nepřímo vyplatí, také není nulová.

Na revoluci přímo v KLDR asi spoléhat nejde, ale vnitřní boj by mohl vyústit v nějakou změnu.

Re: No, několik poznámek:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.10.2017 12:45

Mně úplně stačí Vaše větička, že Rusko charakterizujete jako stát s diktátorským režimem. Kam na to chodíte? Do nějaké brusele neziskovky školení, nebo k mladému Patočkovi/Stropnickému?

To Vám nestačí holý fakt/poznání, že Rusko není Švýcarsko, Čína není brusele? Tlačenka není pečený pes???????? Mimochodem, za Rakouska to věděl, to o té odlišnosti a nekomandování druhých v zájmu "hodnot", každý žák obecné školy, protože nehodlal kvůli prosazení té svojí "pravdy" padnout na poli cti a slávy. Dnes to neví ani pravdoláskový maturant, no nic. Co furt máte s tím diktátorem?

Re: No, několik poznámek:
Autor: M. Prokop Datum: 11.10.2017 13:12

Já s ním nic nemám, Rusové si ho volí.

Re: No, několik poznámek:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.10.2017 13:25

Teď už jsme blíže.

Budou si ho volit Rusové, Syřané, Američani, .........? Nebo komentátoři a předsedové výboru "světových hodnot"?

Vyznavači (neúspěšní) voleb tady v místě, které dopadnou 58 ku 42 při účasti 58% se mohou zbláznit, když v Ruské Federaci je president zvolen 93 ku 7 při účasti 88 %. Další důkaz, že nechápou jiné země, které obratem označí za "diktátorsko nehumánní". Poslouchat takovou Táničku - to je lábuš.

Ty konkrétní čísla jsem si vycucal z prstu, uznávám - ale obecně sedí. Čísla manekýna z Paříže jsou ještě více zajímavější. Ale platná, bec keců. Proč je imrvére kol Putina tolik keců (kavárenských)?

Re: No, několik poznámek:
Autor: M. Prokop Datum: 11.10.2017 21:23

Volí si ho občani RF a vládne jako diktátor. Proč kolem toho má být tolik keců?

Re: No, několik poznámek:
Autor: M. Valenta Datum: 11.10.2017 13:22

..a tady máte příklad reakce jednoho z místních borců z vašeho protibruselského tábora, když napíšete něco co nepasuje do "stranické" linie. Příjemnou zábavu.

Re: No, několik poznámek:
Autor: R. Brzák Datum: 11.10.2017 14:35

Jestliže jste Vy příkladem probruselského diskutéra, tak vzhledem k absenci jakéhokoliv argumentu ve Vaší reakci nelze než věc Bruselu politovat, protože je v diskuzi předem poražena...

Re: No, několik poznámek:
Autor: M. Prokop Datum: 11.10.2017 21:24

Já jsem sám za sebe, vy stádní tábore EUnijní P&L. :-P

Re: No, několik poznámek:
Autor: R. Brzák Datum: 11.10.2017 14:28

Taky poznámečka - protože je stát obecně generován strachem, pak je strachem i udržován. A jedním z nejlepších strachů pro udržování moci je vnější nepřítel. V dnešní době je však velmi snadné ovlivňovat jeden druhého, aniž bych musel přímo stát vedle něj. Takže je snadné využívat strachu z vnějšího nepřítele, který je však už svým vlivem (prostřednictvím techniky) usazen v mém domě. Nemluvě pak o migraci. A tak můžeme sledovat, že všechny státy (a to v míře přímo úměrné velikosti jejich moci především nad jejich vlastními občany) využívají strašení tímto typem vnějšího nepřítele. Dělá to samozřejmě autoritářské (nikoliv zatím diktátorské) Rusko, dělá to však i Amerika. Ne snad že by to Američané potřebovali - ale moc nad nimi ano...

Re: No, několik poznámek:
Autor: M. Prokop Datum: 11.10.2017 21:26

Jistěže to dělají všichni, osvědčená taktika. Rozdíl ovšem je v míře dělání.

Stačí porovnání KLDR, Rusko, USA.

Takže jsem rozpolcen::
Autor: J. Berger Datum: 11.10.2017 11:41

buď jednání (vyděračské, k ničemu) nebo jaderná válka (strašné pomyšlení)?

Re: Takže jsem rozpolcen::
Autor: Š. Hašek Datum: 11.10.2017 12:51

Pane Bergere, já Vám rozumím.

Hodláte se, kvůli neujasněným problémům mezi dvěma částmi Koreje, přičemž ta jedna část jedná sama za sebe a za tu druhou jednají USA, vypařit? Nebo skomírat, až bude v atmosféře prach, bude zima a možná budete mít na stromě hranatý jabka.

A všechno kvůli tomu "Severu a Jihu" na opačné straně Země. Harašení z Pentagonu mi nezní nikterak lákavě!!!!!!!!! Zde i berte obecně.

Takž jsem rozpolcen::
Autor: J. Berger Datum: 11.10.2017 11:38

Carter píse ::
Autor: F. Matousek Datum: 11.10.2017 10:28

Carter také píše, že měl „možnost setkat se i s místními hladovějícími lidmi, kteří navzdory svému strádání byli zcela loajální ke svému vrcholnému vůdci "

Ze si US president mohl myslet, ze názor tech "loajálních " chdákú je uprimný, to je snad i mozné. O zdravém rozumu nekterých vrcholnych politikú lze dúvodne pochybovat. Ze si to ale myslíte i vy autore, a tento debilnmí citát jste pouzil, to jste me zklamal.

Re: Carter píse ::
Autor: R. Morava Datum: 11.10.2017 12:38

Carter samozřejmě normální Korejce nepotkal, ty neukazují ani turistům v silně organizovaných cestách do KLDR.

Ale i tak má s loajalitou pravdu. Podívejte se na Rusko. Většina lidí se vrací k důvěře v masového vraha Stalina. Diktatura funguje na principu biče ale i propagandy. Nevím za jak dlouho by se důvěra ve velkého Kima složila v případě revoluce. V postkomunistické Evropě poměrně rychle. V Asii, ale ještě desetiletí po válce našli na ostrovech vojáky, kteří nereflektovali konec války. U nás pak máme komunistku Semelovou! Pokud kulturní národ jako Němci poslouchal šílence (a dnes je pod vlivem multi-kulti propagandy), je možné všechno.

Je to jednoduchá psychologie:
Autor: R. Morava Datum: 11.10.2017 10:05

Divím se, že Trump ani ostatní nekonzultují postupy s psychology. Rozhodně souhlasím s tím, že Kim bude zbrojit tím víc, čím víc mu budou vyhrožovat. A je jasné že skutečné použití síly by USA neodpustilo ani Japonsko a Jižní Korea, pokud by dokonce nedošlo k celosvětové katastrofě. Souhlasím, že nemá cenu vylučovat KLDR z mezinárodních sportovněkulturních akcí. To jim jen otevře oči. Přesto s ekonomické sankce bych možná nezatracoval.

Stačí si představit a vzpomenout jak to bylo za studené války. Pokud bychom neměli strach z jaderných zbraní a USA, možná by mnohem dřív došlo k některým změnám. Určitě bychom měli USA radši a víc věřili jejich demokracii. Kdybychom víc jezdili do zahraničí věděli bychom, že jsme mimo realitu. Přesto ale ekonomické sankce pracují na zaostávání ekonomiky včetně vojenských technologií. To nám pomohlo chtít změnu, bez ekonomické zaostalosti by v 1989 byla akce pár idealist. Pravda ale je, že Čína šla jinou cestou. Ekonomická spolupráce s USA jí přinesla prosperitu a s tou pomalu přichází pomalu snad i svoboda.

Re: Je to jednoduchá psychologie:
Autor: R. Langer Datum: 11.10.2017 13:14

No, taky by to mohlo skončit tím, že Kima pověsí na kandelábru a připojí se k Jižní Korei. ;-)

Hitler se nechoval racionálně.....:
Autor: S. Petr Datum: 11.10.2017 10:00

Ze začátku snad ano. O válčení věděl jediné, nesmí válčit na dvou frontách. A co později udělal? Po Ardenách získal něco jako božský komplex, záhy na to u Dunkirku udělal obrovskou chybu.

Co tím chci říci? Kim už není ten racionálně uvažující student Švýcarské univerzity. 24 hodin denně ho každý v jeho okolí přesvědčuje o jeho neomylném úsudku. Jen on má vždy pravdu, není opozice s opačným názorem. Pokud není Kim nadčlověk a podléhá obyčejným lidským slabostem, tak dříve či později může nukleární zbraně použít.

Odpovědnost nese Čína,:
Autor: J. Plzák Datum: 11.10.2017 9:56

která má zájem na tom, aby Severní Korea nepadla.

Pokud by k tomu došlo a tím nutně ke sjednocení obou Korejských států, vystavila by se Čína přímému srovnání, jak funguje kapitalismus a dirigismus, který mají ve vlastní zemi. To nemohou potřebovat. Lidé by začali o svých vládcích ve zvýšené míře pochybovat.

Re: Odpovědnost nese Čína,:
Autor: J. Tachovský Datum: 11.10.2017 11:01

To srovnani maji prece uz ted. KLDR versus Jizni Korea. Stejny narod, jen jina mira svobody.

No, už jsem víckrát četla, jak jsou severokorejci,:
Autor: J. Kanioková Datum: 11.10.2017 22:44

kterým se podařilo prchnout do JK, po čase dost nešťastní. Nevím, jestli většina z nich, nebo jaké procento. Ale jsou. Prostě to levičáctví mají pod kůží a nesedí jim JK systém. Vlastní odpovědnost za svůj život není tak lehce osvojitelná..

Pan Jakl se mýlí:
Autor: J. Plzák Datum: 11.10.2017 9:47

1. Kdo mohl Jimmy Cartera pozorovat ze Západu a to pan Jakl nebyl, viděl v něm spíš než cokoliv jiného, neschopného prezidenta a později bezvýznamného dobroděje, i když na mezinárodní úrovni.

2. O něco lepší byl Willy Brand - přispěl k navázání diplomatických styků Sov. svaz a SRN - ale také nic moc. Svou politikou dal jen vydělat Východu nejeden dolar a tím prodloužit dobu zániku.

3. Musel přijít Ronald Reagan a definovat Sovětský svaz jako Říši zla a ukázat komunistům, že hrají druhou ligu.

V podstatě si ale komunisté nastavili nohu sami sobě svou hospodářskou neschopností a na to skončili. Tedy Říše zla neskončila v boji, ale zašla na úbytě.

Severní Korea nezajde tak dlouho, dokud ji budou hospodářsky podporovat její sousedé: Rusko a Čína.

Asi budou muset USA:
Autor: Š. Hašek Datum: 11.10.2017 9:29

něco nabídnout. Něco jiného, než harašení. Na nový Vietnam je už dost pozdě. A Kim nevládne totiž v nějaké "variantní" NDR. Jak se říkalo, občas "přilézt ke křížku".

Harašení by mohlo zpětně zasáhnout území v okolí i Spojených států. Víc než větřík a voda. Chápu ale, že američtí presidenti vždy potřebovali "nějak si čechrat peří". Zkráceno.