24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Proč zůstáváme chudými příbuznými?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 120, poslední: 12.10. 2017 20:30, přehled diskusí

Barbaři z východu:
Autor: Jedlička Boris Datum: 12.10.2017 20:30

A ještě na jednu podstatnou věc jsem zapomněl. Z téhle země neustále emigrovaly nejlepší mozky - emigrace po Bílé hoře, v letech 1939,1948 a nakonec i 1968. Kdo tady zbyl?

Barbaři z východu:
Autor: Jedlička Boris Datum: 11.10.2017 13:07

Tak výborně napsaný článek jsem již dlouho nečetl, děkuji. Ale dovolím si k němu dodat trochu z historie.

Úpadek českých zemí začal již po Bílé hoře, habsburskou nadvládou. Všechny daně plynuly do Rakouska a především do Vídně, takže tady těch 300 let nemohlo dojít k žádné akumulaci kapitálu (pomíjím otázku vzdělanosti tehdejšího českého obyvatelstva a otázku jazykovou).

Další ránu naší ekonomice pak dala německá okupace, kdy jsme byli velmi nemilosrdně vysáváni německou říší (kurz koruna versus říšská marka, převod majetku do německých rukou atd.). A po válce také platby do SSSR za zdejší německý majetek (válečná kořist, např Chemické závody v Záluží).

Takže ty příčiny jsou mnohem hlubší, i když tu smrtelnou ránu nám samozřejmě zasadil bolševik.

Já jsem s mnoha firmami na "vyspělém" západě jednal, stále jsme pro ně ti, co včera slezli ze stromu.

:))))))))))))))))))))):
Autor: J. Kanioková Datum: 9.10.2017 23:49

Ha ha ha.... kapitál po komunistech... ježíšmarjáááá:
Autor: J. Kanioková Datum: 9.10.2017 23:44

děs, když diskutují o hospodaření lidi, kteří o ekonomice nemají ani tucha..

No, já spíš vidím problém v mentalitě lidí :
Autor: J. Kanioková Datum: 9.10.2017 23:32

zkažených čtyřicetiletým socíkem. Ti hned vidí v každém zaměstnavateli podnikateli ZLÉHO KAPITALISTU, který "tyje" z "jejich práce".

Re: Dobrý článek. :
Autor: p. smatlak Datum: 9.10.2017 23:25

Nemáš pravdu vše zničil socialismus pod vedením SSSR a ti kteří lezli sovětm do řitě a byli to většinou lidé bez morálky a v některých případech jsme byli papežštější než papež a režim byl horší než muwelpod kuratelou SSSR býti a stejné je to i dnes.A už jen uran za který bychom dostali tolik,že by sme v té době byli bohatí až až a i jiná výroba a výrobky,které jsme doSSSR a i jiných států prodávali za hubičku a také to,že jsme nemohli díky sovětům rozvíjet průmysll a n v neposlední řadě i plánováním,kdy se vyrábělo na sklady i to co nikdo nechtěl a přezto lidé za to blrali mzdy a to na úkor těch co jsště vyráběli se ziskem.A také RMracionalizace mzdové soustavy kdy si lempl vydělal skoro stejně jako ten co poctivě makal až na Jzd A NEBO V RESTAURACÍCH KDY BY BEZ KŠEFTU A PRODANÝCH VÝROBLŮ BYLI JEN NEPATRNÉ VÝPLATY A TO JEN PŘ STANOVENÉM základním platu ,který byl povinný ale minymální.A stejné i u prodejců kde to bylo závislé na prodeji a ne jn na výrobě do skladů.A o stavebnictví je škoda se zmiňovat tam se zničilo tolik materiálu,že by si normálně nikdoani nemohl nic vydělat.A přesto to jaksi kupdivu vše jakž takž fungovalo le nebýt rok 89tak by to ale vše nakonec ystejně krachlo.A na takovém zíkladě se začlo vše privatizovat a to většinou těmco se podíleli na tom socialistickém rádoby hospodářství ,a svým způsobem je to ještě dnes a vládnou nám opěk postkomančové a jejic parchanti a víme o kom píši.

Varoval nás před mnohým,:
Autor: J. Kanioková Datum: 9.10.2017 23:14

před LS, před neziskovkami atd. atd. Jenže.. pravdoláskovníci..

Přesně,:
Autor: J. Kanioková Datum: 9.10.2017 23:10

a ti lidé měli i určitou pokoru ke svým oborům. Nehledali hned jen finanční výhody, věděli, že nejdřív musí zatnout zuby a makat, než se firma zavede a získá si jmého, odbytiště. A jejich děti byly také v tomto duchu vychovávány.. Ne jako dnes..

Brilantní 1*** a smutně pravdivé..:
Autor: J. Kanioková Datum: 9.10.2017 23:05

Re: asi tak, pane Urbane:
Autor: J. Jurax Datum: 9.10.2017 20:29

No, nevím - ale rozdíl v cenách řekněme oděvů či potravin srovnatelné kvality mezi námi a Německem není velký a ne vždy je v náš prospěch. Ovšem mzdy jsou zjevně třetinové a i když parita kupní síly vypadá lichotivě, v zahraničí jsme furt na té třetině.

Navíc ta parita je na jakýsi průměrný spotřební koš (mimochodem nenašel jsem, co obsahuje), takže třeba mladá rodina s dětmi to vidí jinak než důchodce.

NIRVANA:
Autor: J. Hrabe Datum: 9.10.2017 20:04

Můj názor-intelektuální elita národa byli v minulosti židé a němci.Židy vymlatili němci,němce vyhnali cesi(opravnene!)no a ted se litujem a co by kdyby.NIC.Jsme zkrátka jiní.PS-na přelomu 19.stol.říkali v rakousku čechům "kruzitko".Bylo to dosti hanlive a raději nechtějte vědět víc.

Souhlas:
Autor: J. Jurax Datum: 9.10.2017 20:02

Dobře napsáno.

Smutná pravda ...:
Autor: J. Mrázek Datum: 9.10.2017 19:00

:-(

Tohle se nesmí říkat,natož psát!:
Autor: J. Mrázek Datum: 9.10.2017 18:59

Političtí primitivové to stejně nepochopí a budou to považovat za blud ...

V Reflexu píší ...:
Autor: J. Mrázek Datum: 9.10.2017 18:56

"Někteří katastrofičtí ekonomové píší tak, jakoby celý vyspělý svět dnes vypadal jako Řecko". ON TAK SNAD NEVYPADÁ A V TÉ KONDICI NENÍ ???

Děkuji za zajímavý článek ...:
Autor: V. Klepetko Datum: 9.10.2017 18:37

Tož víme, kudy cesta nevede. Chtělo by to ale nějakou strategii, jak se těch trhů zmocnit:-)

Re: Papouškování nesmyslů:
Autor: Z. Rychlý Datum: 9.10.2017 18:34

Aú, aú, to je tak bolševická myšlenka o těch dividendách, až to bolí. Zvlášť u vás pane Podracký.

Pro kapitál vždycky bude platit hledisko výnosu. Když mi někam vložený kapitál nepřinese zisk, tak ho tam nevložím! A že republika po bolševikovi kapitál potřebovala jako sůl snad vyvracet nechcete. Žádný legální kapitál na modernizaci po bolševikovi nezůstal.

Zahraniční firma zde provozující byznys má řádně odvádět daně (a na dodržování tu máme úředníků, jako malých pejsků), ale po zaplacení daně je vám prd po tom, co udělá majitel se svým zdaněným ziskem. Stát má vytvářet klima, aby zde zisky utratil, ale násilím to nejde.

Bohatí Češi tahající dividendy z ciziny domů vám jsou taky proti mysli? Asi ano.

Hodně dobrý článek, díky.:
Autor: P. Klíma Datum: 9.10.2017 18:23

Re: Dobrý článek. :
Autor: V. Kain Datum: 9.10.2017 18:20

Pan Klaus nás důrazně varoval před vstupem do EU.Věděl, kdo to je ta EU.Navíc vstup byl podmíněn likvidací všeho co nám dnes chybí a musíme to dovážet pochopitelně v mnohem horší kvalitě.Ti kdo nás zradili jednou nás zradí vždycky kdykoliv to bude v jejich zájmu.

Re: Dobrý článek. :
Autor: J. Krásenský Datum: 9.10.2017 18:12

A je třeba také zdůraznit, že Rusko by nebylo Sovětský svaz, kdyby němci neposlali zločince uljanova s miliony říšských marek ve zlatě zapečetěným vagonem do petrohradu a USA ve spolupráci s Brity podobně vybaveného zločince bronštajna. A nemylte se bez peněz není žádná zločinecká "revoluce" úspěšná. Ani ta francouzská.

Re: pane Pražáku:
Autor: J. Pražák Datum: 9.10.2017 17:45

Viz odpověď výše pro Šimka. Platí i pro vás. Vemte do ruky kalkulačku a spočtěte si to sám. Je úplně jedno, zda to dělá 8 nebo 14 Kč dle intervalu, který zvolíte - jsou to v každém případě drobné, které by 99% obyvatel s chutí dávalo ze svého (vždyť je to nepatrná část daní) jako výpalné jen proto, aby nebyli šikanováni z Brusele.

Re: Každý může pomoci vymanit se z toho otroctví:
Autor: J. Pražák Datum: 9.10.2017 17:39

Tak konečně vezměte do ruky kalkulačku a spočtěte kolik Kč na osobu denně to v tom intervalu, který jste si zvolil, dělá. Jestli je to 8, 10, 12, nebo 14 Kč na osobu, den a rok, tak je to principiálně jedno. Jsou to v každém případě drobné, kvůli kterým se lidé musí hrbit a poslouchat ty zrůdné, zločninné EUrovůdce. (zločinec je ten, kdo vědomě porušuje zákony a způsobuje tak škodu na životech, majetku, zdraví - i duševním,...).

Re: Dobrý článek. :
Autor: L. Novák 475 Datum: 9.10.2017 16:39

Ano. Nebýt komunistického ovládnutí Československa po II. světové válce pod dohledem Ruska (tehdy SSSR), mohli jsme být mnohem dál. Komunisti zničili, co mohli. Zlikvidovali generace šikovných lidí, kteří pracovali ve všech možných profesích a měli své kořeny i budoucnost. A najednou to bylo všechno pryč!

Re: paní Těhanová není ekonomka:
Autor: L. Novák 475 Datum: 9.10.2017 16:35

Přesně tak. Stačí např. to, že "matka" nutí své "dcery" nakupovat draze materiál tam, kde to mají shora nařízeno, zatímco řada subdodávek by se dala snadno, ve stejné i lepší kvalitě a za výhodnější ceny (o rychlosti dodání ani nemluvě) nakoupit v Česku.

Takže pracujeme s drahým dovezeným materiálem a platí nám levné mzdy.

Dobrý článek. :
Autor: J. Macků Datum: 9.10.2017 16:33

Moc se o tom nemluví, ale je třeba zdůrazňovat, že za naši bídu zodpovídají především komunisté svou neschopností řídit 40 let stát. Zničili obchodní vztahy (to je asi ten nejhorší důsledek), odřízli náš od zbytku světa, tím pádem jsme zaostali v technologiích, kvalitě, vzdělávání a řadě dalších parametrů. Ránu tomu dadali porevoluční vlády, hlavně socaní, které rozprodaly (v některých případech spíše věnovaly) celá průmyslová odvětví (stavební hmoty, hutě, cukrovarnictví, atd..), nedokázaly pomoci vytvořit nový český kapitál z toho co zbylo, který by umožnil zvýšení přidané hodnoty výroby. Průpovídky co podnikatel, to lump byly oblíbené nejen u tehdejšího premiéra soudruha Zemana. Bohužel se s tím nedá nic dělat, jen začít znovu lépe. Určitě je lépe prodat soustruh (automobil, textilní stroj, mléko nebo cokoli) přímo do Ruska, Číny, Vietnamu, Filipíny, nebo jinam, než ho tam prodat prostřednictvím Němce, Francouze, Brita, US. Tím je pak daný rozdíl ve vytvořené produktivitě. Cpát se nějak na západ Evropy nemá valný smysl, jednak je tam plno a druhdak nás stejně mají za blbce, kteří zrovna slezli ze stromu (viz průpovídky soudruha Macrona) a vemou stejné zboží za podstatně nižší cenu.

Lépe být chudým příbuzným, než země,:
Autor: J. Chaloupka Datum: 9.10.2017 16:19

kde se musíte bát jakéhokoliv srocení lidí. Možná, že za svou chudobu, budeme ještě rádi.

A nejsou to snad naši "zemedělci", co na polích:
Autor: J. Chaloupka Datum: 9.10.2017 16:16

pěstují řepku a kukuřici? Nebo jsme i půdu prodali?

Re: Dnes nesouhlas s autorem článku. On říká " Proč:
Autor: I. Babková Datum: 9.10.2017 15:55

Tak my si tady pořád stěžujeme a nadáváme, jinde se stále usmívají, chodí k psychoanalytikovi a cpou se antidepresivy. Co je lepší?

Re: paní Těhanová není ekonomka:
Autor: M. Sedláček Datum: 9.10.2017 15:39

To je čistá teorie. V praxi existuje spousta triků, jak zdanitelný zisk snížit (nákup "služeb" od mateřské společnosti, např.).

Těžko udržet trhy:
Autor: P. Urban Datum: 9.10.2017 15:37

když nabízíte socialistickou kvalitu za cenu o něco nižší, než je ta západní (po zavedení západní marky). Za těchto okolností ovšem o východoněmecké "investice" nikdo nestál. Německá vláda nakonec musela privatizátorům platit za to, že byli ochotni východoněmecké podniky převzít a aspoň částenčně je i nadále provozovat.

I u nás se tenkrát objevili koumáci, kteří chtěli mít západoněmeckou marku za tři koruny. Naštěstí nevyhráli. V takovém případě bychom asi hůř než NDR nedopadli, ale zas tak velký rozdíl by to asi nebyl.