18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč zůstáváme chudými příbuznými?

Vznik a důvod přetrvávání naší relativní chudoby oproti západním sousedům je důležité pochopit, abychom se správně rozhodovali v dalším vztahu k EU, k přijetí eura či vstupu to „tvrdého jádra“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jedlička Boris 12.10.2017 20:30

Barbaři z východu

A ještě na jednu podstatnou věc jsem zapomněl. Z téhle země neustále emigrovaly nejlepší mozky - emigrace po Bílé hoře, v letech 1939,1948 a nakonec i 1968. Kdo tady zbyl?

Jedlička Boris 11.10.2017 13:07

Barbaři z východu

Tak výborně napsaný článek jsem již dlouho nečetl, děkuji. Ale dovolím si k němu dodat trochu z historie.

Úpadek českých zemí začal již po Bílé hoře, habsburskou nadvládou. Všechny daně plynuly do Rakouska a především do Vídně, takže tady těch 300 let nemohlo dojít k žádné akumulaci kapitálu (pomíjím otázku vzdělanosti tehdejšího českého obyvatelstva a otázku jazykovou).

Další ránu naší ekonomice pak dala německá okupace, kdy jsme byli velmi nemilosrdně vysáváni německou říší (kurz koruna versus říšská marka, převod majetku do německých rukou atd.). A po válce také platby do SSSR za zdejší německý majetek (válečná kořist, např Chemické závody v Záluží).

Takže ty příčiny jsou mnohem hlubší, i když tu smrtelnou ránu nám samozřejmě zasadil bolševik.

Já jsem s mnoha firmami na "vyspělém" západě jednal, stále jsme pro ně ti, co včera slezli ze stromu.

J. Kanioková 9.10.2017 23:05

Brilantní 1*** a smutně pravdivé..

J. Hrabe 9.10.2017 20:04

NIRVANA

Můj názor-intelektuální elita národa byli v minulosti židé a němci.Židy vymlatili němci,němce vyhnali cesi(opravnene!)no a ted se litujem a co by kdyby.NIC.Jsme zkrátka jiní.PS-na přelomu 19.stol.říkali v rakousku čechům "kruzitko".Bylo to dosti hanlive a raději nechtějte vědět víc.

J. Jurax 9.10.2017 20:02

Souhlas

Dobře napsáno.

J. Mrázek 9.10.2017 18:56

V Reflexu píší ...

"Někteří katastrofičtí ekonomové píší tak, jakoby celý vyspělý svět dnes vypadal jako Řecko". ON TAK SNAD NEVYPADÁ A V TÉ KONDICI NENÍ ???

V. Klepetko 9.10.2017 18:37

Děkuji za zajímavý článek ...

Tož víme, kudy cesta nevede. Chtělo by to ale nějakou strategii, jak se těch trhů zmocnit:-)

P. Klíma 9.10.2017 18:23

Hodně dobrý článek, díky.

J. Macků 9.10.2017 16:33

Dobrý článek.

Moc se o tom nemluví, ale je třeba zdůrazňovat, že za naši bídu zodpovídají především komunisté svou neschopností řídit 40 let stát. Zničili obchodní vztahy (to je asi ten nejhorší důsledek), odřízli náš od zbytku světa, tím pádem jsme zaostali v technologiích, kvalitě, vzdělávání a řadě dalších parametrů. Ránu tomu dadali porevoluční vlády, hlavně socaní, které rozprodaly (v některých případech spíše věnovaly) celá průmyslová odvětví (stavební hmoty, hutě, cukrovarnictví, atd..), nedokázaly pomoci vytvořit nový český kapitál z toho co zbylo, který by umožnil zvýšení přidané hodnoty výroby. Průpovídky co podnikatel, to lump byly oblíbené nejen u tehdejšího premiéra soudruha Zemana. Bohužel se s tím nedá nic dělat, jen začít znovu lépe. Určitě je lépe prodat soustruh (automobil, textilní stroj, mléko nebo cokoli) přímo do Ruska, Číny, Vietnamu, Filipíny, nebo jinam, než ho tam prodat prostřednictvím Němce, Francouze, Brita, US. Tím je pak daný rozdíl ve vytvořené produktivitě. Cpát se nějak na západ Evropy nemá valný smysl, jednak je tam plno a druhdak nás stejně mají za blbce, kteří zrovna slezli ze stromu (viz průpovídky soudruha Macrona) a vemou stejné zboží za podstatně nižší cenu.

L. Novák 9.10.2017 16:39

Re: Dobrý článek.

Ano. Nebýt komunistického ovládnutí Československa po II. světové válce pod dohledem Ruska (tehdy SSSR), mohli jsme být mnohem dál. Komunisti zničili, co mohli. Zlikvidovali generace šikovných lidí, kteří pracovali ve všech možných profesích a měli své kořeny i budoucnost. A najednou to bylo všechno pryč!

J. Krásenský 9.10.2017 18:12

Re: Dobrý článek.

A je třeba také zdůraznit, že Rusko by nebylo Sovětský svaz, kdyby němci neposlali zločince uljanova s miliony říšských marek ve zlatě zapečetěným vagonem do petrohradu a USA ve spolupráci s Brity podobně vybaveného zločince bronštajna. A nemylte se bez peněz není žádná zločinecká "revoluce" úspěšná. Ani ta francouzská.

J. Mrázek 9.10.2017 18:59

Tohle se nesmí říkat,natož psát!

Političtí primitivové to stejně nepochopí a budou to považovat za blud ...

J. Kanioková 9.10.2017 23:10

Přesně,

a ti lidé měli i určitou pokoru ke svým oborům. Nehledali hned jen finanční výhody, věděli, že nejdřív musí zatnout zuby a makat, než se firma zavede a získá si jmého, odbytiště. A jejich děti byly také v tomto duchu vychovávány.. Ne jako dnes..

V. Kain 9.10.2017 18:20

Re: Dobrý článek.

Pan Klaus nás důrazně varoval před vstupem do EU.Věděl, kdo to je ta EU.Navíc vstup byl podmíněn likvidací všeho co nám dnes chybí a musíme to dovážet pochopitelně v mnohem horší kvalitě.Ti kdo nás zradili jednou nás zradí vždycky kdykoliv to bude v jejich zájmu.

J. Kanioková 9.10.2017 23:14

Varoval nás před mnohým,

před LS, před neziskovkami atd. atd. Jenže.. pravdoláskovníci..

P. Smatlak 9.10.2017 23:25

Re: Dobrý článek.

Nemáš pravdu vše zničil socialismus pod vedením SSSR a ti kteří lezli sovětm do řitě a byli to většinou lidé bez morálky a v některých případech jsme byli papežštější než papež a režim byl horší než muwelpod kuratelou SSSR býti a stejné je to i dnes.A už jen uran za který bychom dostali tolik,že by sme v té době byli bohatí až až a i jiná výroba a výrobky,které jsme doSSSR a i jiných států prodávali za hubičku a také to,že jsme nemohli díky sovětům rozvíjet průmysll a n v neposlední řadě i plánováním,kdy se vyrábělo na sklady i to co nikdo nechtěl a přezto lidé za to blrali mzdy a to na úkor těch co jsště vyráběli se ziskem.A také RMracionalizace mzdové soustavy kdy si lempl vydělal skoro stejně jako ten co poctivě makal až na Jzd A NEBO V RESTAURACÍCH KDY BY BEZ KŠEFTU A PRODANÝCH VÝROBLŮ BYLI JEN NEPATRNÉ VÝPLATY A TO JEN PŘ STANOVENÉM základním platu ,který byl povinný ale minymální.A stejné i u prodejců kde to bylo závislé na prodeji a ne jn na výrobě do skladů.A o stavebnictví je škoda se zmiňovat tam se zničilo tolik materiálu,že by si normálně nikdoani nemohl nic vydělat.A přesto to jaksi kupdivu vše jakž takž fungovalo le nebýt rok 89tak by to ale vše nakonec ystejně krachlo.A na takovém zíkladě se začlo vše privatizovat a to většinou těmco se podíleli na tom socialistickém rádoby hospodářství ,a svým způsobem je to ještě dnes a vládnou nám opěk postkomančové a jejic parchanti a víme o kom píši.

J. Chaloupka 9.10.2017 16:19

Lépe být chudým příbuzným, než země,

kde se musíte bát jakéhokoliv srocení lidí. Možná, že za svou chudobu, budeme ještě rádi.

J. Mrázek 9.10.2017 19:00

Smutná pravda ...

:-(

P. Urban 9.10.2017 14:22

Kde jsou ty možnosti?

Na Blízkém Východě? V Africe? Nechci tyhle trhy podceňovat, ale vyspělé ekonomiky nám nenahradí.

V Rusku? Totéž, byť potenciální možnosti jsou větší.

V Číně? Tam asi zas tak velké pozice nemáme.

Pozice na trhu je, aspoň v krátkodobém a střednědobém horizontu, skutečně důležitější, než cokoli jiného. Jenže globální značky mají takto rozparcelovanou celou zeměkouli. Ty doby, kdy Baťa mohl dělat velké obchody tam, kde předtím všichni chodili bosí, jsou dávno pryč.

Š. Hašek 9.10.2017 14:48

Re: Kde jsou ty možnosti?

Tak třeba Rusko kvalitu koupí. A platí zlatem. Čína totéž.

Vyspělou ekonomikou myslíte třeba Španělsko? Itálie také, dle Vás, bude rozhodně "o krok před námi" v té vyspělosti, když dokáže nacpat rajčata v srpnu do Prahy a celoročně fazole do Kolína.

Nesouhlas celkový.

P. Urban 9.10.2017 15:27

Rusko kvalitu koupí. A Čína totéž.

To je pravda. A nejen Rusko a Čína.

Teď je jen otázka, kde je ta kvalita, která se jinde, než u nás nekoupí.

Jsou české firmy, které to dokázaly. Ale ty nepotřebují dostat Českou republiku mimo "blahobytné země", protože prodávají i tam.

A ty, které to nedokázaly, budou srovnatelnou kvalitou a cenou (abychom tedy dohnali ten Západ) těžko konkurovat zavedeným značkám. I v Rusku a v Číně.

M. Starý 9.10.2017 14:08

Není problém vyrobit, problém je prodat

Od konce 80. let celosvětově převádá nabídka nad poptávkou. Střední a východní Evropa byly poslední volné trhy a ty už Západ ovládl.

Š. Hašek 9.10.2017 14:53

Re: Není problém vyrobit, problém je prodat

Žádný strom neroste do nebe.

Doufám, že se rychle dožiji toho, že belgická a holandská rajčata se budou sypat do škarpy. Aspoň od července do srpna.

Nemám nic proti sicilským olivám, ale Bonduele nám sem snad bude strkat mrkev. Už vlastně je. Dobře nám tak. A už přestaňme brečet a dotace jim omlaťme o pusinky!

Š. Hašek 9.10.2017 13:24

Pane Podracký,

poslední odstavec, nevím jak bychom se měli rozejít s Evropou - pokud se ovšem hnutím zemských desek najednou neoctneme u Japonska.

Rozejít se s bruselí možno, ani to nebude bolet, bude zakrátko takových starostí vygenerovaných právě bruselí, že to tak strašné nebude. Až i u nás bude Marksová rozdávat deky Afričanům ............

Spíš tady v Česku bude pak nechutné to "hledání viníků" toho všeho. Myslím, že úplně nevinen bude Kalousek a Jourová.

M. Pivoda 9.10.2017 13:08

Vlastimil Podracký se snažil, ale nepřekonal M.E. Portera

Kniha M.E. Portera (The Competitive Advantage of Nations) z roku 1990 vychází z průzkumu v 10 zemích světa, který trval 4 roky a pracovalo na něm 30 výzkumníků. Kniha má ale (včetně všech tabulek a grafů) 950 stran. Takže je to čtení jen pro silné povahy.

P. Maleček 9.10.2017 12:44

Bohatství je tam kde se obchoduje, ne kde se jen vyrábí.

Podíváte-li se do historie, mnohem větší bohatství bylo vždy tam, kde se víc obchodovalo než vyrábělo. Což platilo i pro předválečnou ČSR. Po roce 89, po mnohaletém řádění proruských komoušů však nebylo na co navázat.

Po r. 89 se bezesporu odehrálo leccos nepěkného (hlavně díky nedůsledné rozluce s komoušskými lhavě-zlodějskými manýry, které zamořily demokratickou politiku), ale díky vcelku rozumné politice vlád byla pro většinu zaměstnanců zajištěna práce, což nešlo bez podpory zahraničního kapitálu.

To však mělo nejpozději po odeznění krize z r. 2008 skončit a vlády měly přejít k podpoře kapitálu místního, který nejen že vyrábí, ale i prodává a svůj zisk reinvestuje v ČR.

V zahraničních "montovnách" je bezesporu zaměstnána řada technických a vývojových odborníků, ale zisk z jejich práce odchází mimo ČR. Dokud tohle bude převažující podobou ČR hospodářství, nikdy v průměrné životní úrovni tzv. západ nedoženeme.

Tedy pokud se západ sám nezničí svým multikulti a lidskoprávním třeštěním, to vč. navážení a podléhání islámu.

V. Podracký 9.10.2017 13:16

Re: Bohatství je tam kde se obchoduje, ne kde se jen vyrábí.

Právě o tom píši. Důležité je vlastnictví investic a vlastnictví trhů, čili obchod. Proč východní Německo dopadlo tak, že je vylidněné a chudé není jen díky pomoci ze západu a rovným důchodům? My bychom v takovém vazalském postavení dopadli ještě hůř. Nám by nikdo důchody neplatil a nedoplácel by stále na komunikační sítě. Je to proto, že východní Německo ztratilo investice a trhy. Všechno po pádu komunismu obsadili západní Němci. V Německu to možná takové napětí nevyvolává, protže je to jeden národ.

P. Maleček 9.10.2017 13:23

Re: Bohatství je tam kde se obchoduje, ne kde se jen vyrábí.

Zde odborně, ale polopaticky vysvětleno ekonomem Kohoutem -

http://ceskapozice.lidovky.cz/vyssi-vykonnost-nemusi-mit-vzdy-za-nasledek-vyssi-prijmy-pnr-/tema.aspx?c=A171006_014114_pozice-tema_lube

P. Urban 9.10.2017 15:37

Těžko udržet trhy

když nabízíte socialistickou kvalitu za cenu o něco nižší, než je ta západní (po zavedení západní marky). Za těchto okolností ovšem o východoněmecké "investice" nikdo nestál. Německá vláda nakonec musela privatizátorům platit za to, že byli ochotni východoněmecké podniky převzít a aspoň částenčně je i nadále provozovat.

I u nás se tenkrát objevili koumáci, kteří chtěli mít západoněmeckou marku za tři koruny. Naštěstí nevyhráli. V takovém případě bychom asi hůř než NDR nedopadli, ale zas tak velký rozdíl by to asi nebyl.

Š. Hašek 9.10.2017 14:10

Re: Bohatství je tam kde se obchoduje, ne kde se jen vyrábí.

Jakou jinou podporu (místnímu kapitálu) vidíte, krom snížení daní? Jen teď rozeznat ten místní kapitál od neziskovky sídlící v Praze.

Domnívám se nejvyšší podporou kapitálu je zrušení/omezení daně ze mzdy a ev. platbě sociálna/penze/atd. jen sama sobě. Možná pět- deset procent druhým!! A do penze dostat svoje peníze zpět!

Je vyzkoušeno, pokud to zaměstanec dostane zpět/pozná/pracuje a firma vzkvétá, tak klidně kývne i na neplacenou dovolenou, aby konkurenci vypálil rybník!! Žádné čtrnáctihodinové šichty, jen pojede k moři za ušetřené a nedostane za opalování ani floka.

Jen mě napadlo, že regulátoři stejných hodnot/přístupů v brusele by z toho dostali psotníček!! První by byl studentík Sobotka.