25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ŠPANĚLSKO: Varování Kataláncům

Obecně Češi sdílejí sympatie k hnutí Katalánců za nezávislost. Někdy tuto přízeň zdůvodňujeme úvahou, že není možné držet nějaký národ násilím pod kuratelou většího národa nebo mnohonárodnostního impéria, pokud ten národ sám nechce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 10.10.2017 16:31

Bože, to je blábol.

"Ve skutečnosti rozdělení Československa nechtěla ani většina Slováků." To vám řekl kdo, prosím? Na Slovensku jsem byl mnohokrát v 70. a 80. letech a vždy jsem se snažil NEMLUVIT česky, protože v ten moment jste byl v hospodě odkázán na smrt hladem a žízní, na železnici vás poslali opačným směrem a podobně. V nejlepším případě jste byl obklopen hradbou nenávistného mlčení. Ostatně to pokračovalo i v raných devadesátkách, kdy jsme byli v Blave s divadlem na zájezdě, dokonce s v opusu s Jurajem Kukurou v hlavní roli a představení bylo domluveno na neděli večer, po ukončení dlouhodobě plánovaného kmenového kusu s extrémně krátkou hrací dobou, abychom stihli skončit do půlnoci. A co se nestalo? Samozřejmě "úplnou náhodou" byla změna kmenového divadla za nejdelší kus z repertoáru, jen abychom nemohli začít, ne skončit, před půlnocí. Jistě nemusím dodávat, že i v té době jezdila MHD do půlnoci, takže všichni nadšení diváci si s chutí platili taxi.

Ostatně ti Slováci, co nechtěli rozdělení většinou stejně pak skončili v Česku. A ten zbytek si pak uvědomil užitečnost Čechů až později, když zjistil, že turisté jim vozí peníze a s každým se snadno domluví.

A. Zajícová 10.10.2017 6:18

pche

" Myšlenka

Československa přece byla dostatečnou inspirací k budování

mnohonárodnostního státu, který dokázal potlačit různé nacionalismy i

šovinismy, a bránil demokracii proti mnohem silnějším diktaturám až do

chvíle, kdy ho zradily silné demokratické mocnosti Západu." ...nepláchli nááááhodou Slováci k fašistům v tu ránu, jak se objevil náznak té možnosti? Chtělo by to zas jednou přečíst si Feierbenda, pane autore.

B. Rudolf 9.10.2017 21:49

Re: podstatné a nepodstatné

Opravdu jsem jiný Rudolf. Dávejte si prosím na podobné přehmaty větší pozor. Je to dost nepříjemné.

M. Prokop 9.10.2017 21:42

Re: Rozdělení Československa

Nám? Vám!

M. Prokop 9.10.2017 21:41

Re: Pane autore, svou důvěrou ve velké celky se odhalujete

Držel bych se kompromyši, spočívající v tom, že o každé věci se má rozhodovat v příslušné rovině - proto bych byl i pro nahrazení části DPH místními daněmi. On si ten starosta dá větší pozor, pokud musí požádat své spoluobčany o peníze z jejich kapsy, místo zvrchu přikapávané přerozdělené DPH nebo dokonce "peněz z Brusele". A určitě by se našly i věci, o kterých lépe rozhodovat v té Bruseli, jen jich zdaleka není tolik, o kolik se tamní soudruzi snaží.

R. Brzák 9.10.2017 20:36

Pane autore, svou důvěrou ve velké celky se odhalujete

jako ustrašený levičák. Zcela se mýlíte - jsou to právě menší a decentralizované celky, ve kterých je větší naděje na udržení držitelů moci pod kontrolou. Zpětná vazba od voliče se tomu říká - a v praxi to vypadá tak, že když starosta obce či města dělá vylomeniny, jeho sousedé mu dají jasně najevo, že je pitomec. Když však blbne premiér - kde senajde soused, který by mu mohl říci - "Bohušu, přestaň blbnout, nbeo dostaneš po čuni..."

B. Hančl 9.10.2017 20:28

Re: Rozdělení Československa

jste blb, nic jiného mi neprošlo

P. Rudolf 9.10.2017 20:21

Rozdělení Československa

bylo přesně v duchu postbolševického čecháčkovství, jehož je Klaus přímo čítánkovým příkladem: Žádné vyšší cíle, nám stačí sice smrádeček, ale teploučko za chlévem.

Š. Hašek 9.10.2017 19:57

Re: Katolicko- trockisticko-marxističtí Katalánci? (V.Vlk st.)

Děkuji!

Faktem je, že jsem se nikdy moc v Port Bajkalu nezdržoval. Moc lidu. Místní mi nevadějí. Jen tak vlakem a večer sedět ve starém háfnu. Angara tam není řekou, ale vlastně "zálivem" s klidnou vodou. Už pod Irkutskem je to ale sakra řeka!

Polepším se, příště to vyšetřím, děkuji za podnět, na netu jsem po Vašem upozornění dohledal fotografie té skály.

V. Klepetko 9.10.2017 18:55

Re: Katolicko- trockisticko-marxističtí Katalánci? (V.Vlk st.)

No... :-))) Já jsem u výtoku Angary z Bajkalu byl jen jednou v životě, a to v roce 1980, ale ten šaman-kámen jsem viděl na vlastní oči! A myslím že tam musi být i dnes:

http://travelask.ru/russia/Baykal/legendarnyy-shaman-kamen

Byl jsem tam se skupinou asi 5 Cechů na výměnné studentské brigádě, v Ust-Ilimsku, celé 3 měsíce. Rád bych to ještě někdy v životě viděl - vždy o tom přemýšlím, když čtu nějaký Váš příspěvek... :-)

V. Klepetko 9.10.2017 18:44

Re: Katolicko- trockisticko-marxističtí Katalánci? (V.Vlk st.)

Nijak nezpochybňuji jejich práva, a proti nepřiměřenému zásahu jsem zde dost důrazně protestoval.

Jen konstatuji, že ta páně Vlkova stručná charakteristika ze včerejška se ukázala být deskriptivně přesná. Což se řadě z nás zdálo být neuvěřitelné!

Š. Hašek 9.10.2017 18:31

Re: Katolicko- trockisticko-marxističtí Katalánci? (V.Vlk st.)

-Port Bajkal-

Š. Hašek 9.10.2017 18:30

Re: Katolicko- trockisticko-marxističtí Katalánci? (V.Vlk st.)

Teď nevím.

Občas se zmíním, že pobývám rád na Sibiři a dělám si legraci z těch, co si myslí, že Rusko je stále něco jako Severní Korea střihnutá ..... Brežněvem. I pod Šamankou to znám, jako skálou u Chužiru, na Olchonu. Ale tam už to je jak ve Špindlu.

Ten kámen je jinde, zmizel po plném napuštění Irkutské hydroelektrárny (1956), je i nyní skryt pod vodou Angary, jediného odtoku z Bajkalu poblíž městečka port Bajkal, u výtoku z jezera.

J. Lukavsky 9.10.2017 18:21

Re: Už nepiš!!!!!!!!!!

No i náš Sameťák byl v r. 1989 v rozporu s ústavou. Tam bylo jasně napsáno, že vedoucí silou ČSFR je KSČ. Takže jakékoli pokusy oslabit její vedoucí roli byly v jasném rozporu s ústavou. No ale i vznik 1 Republiky byl v rozporu s právní řádem Rakouska-Uherska, teď nevím zda tenkrát platila či ne tzv. Oktrojovaná ústava. No držme palce oběma stranám aby se dohodli co dále rozumně. Když kobyla dodělává tak nejvíc kope, obávám se, že tím krokem si Španělsko zadělalo na rozpad. No a klobouk dolů před Gorbačevem, který dokázal zlikvidovat SSSR bez krve.

J.L.

R. Tesařík 9.10.2017 17:52

Re: Dříve v ČSSR 20 vražd do roka...

vycucal z prstu.

K. Kořinek 9.10.2017 16:26

Prvni republika nebyla ani nahodou mnohonarodnostnim statem. Nemci se s ni nikdy nesmirili a ke Slovensku a hlavne k Z.Ukrajine jsme se obcas chovali jako ke kolonii. Na to republika v rice 1938 a 39 dojela.

Po roce 1945 česke zeme i na svuj ukor velmi pomohli Slovensku hospodarsky se povznest ! Myslim, ze ve svetove historii to nema obdoby.

Slovaci po roce zacali prosazovat model, ne 2:1 podle poctu obyvatel, ale 1:1 bez ohledu na vykonnost s produktivitu. A po roce 1989 chytli Bratislavane luft i za pomoci Nemecka, Rakouska.

Nemelo cenu se s nimi dohadovat, nic by jim nebylo dobre.

Ztratili jsme mezinarodni dilu a o to lepe se EK s nami ore. Podle hesla rozdel a panuj.

R. Langer 9.10.2017 16:16

Re: Slováci to ovšem vidí jinak

Přesně tak!

R. Langer 9.10.2017 16:11

Re: Dříve v ČSSR 20 vražd do roka...

Cože? Kde jste ty údaje vzal? :-P

P. Urban 9.10.2017 16:11

No jo, ale tím pádem

tomu chyběla ta historická velkolepost!

R. Langer 9.10.2017 16:10

Re: Re:Mýlíte se,

Hm, tak to znám nějaké jiné Slováky...

P. Urban 9.10.2017 16:09

Katalánské referendum bylo v rozporu se španělskou ústavou

a tudíž i s vůlí lidí, to dá rozum. Vůle lidí je přece definována ústavou!

P. Skřivan 9.10.2017 16:06

No ten rozvod Česka a Slovenska,

měl oproti tomu Španělsku a Katalánsku jednu podstatnou výhodu: nikdo po nikom ničím nestřílel ... .

P. Urban 9.10.2017 16:04

Víte, tohle je moc složité

pro lidi, pro které společný stát znamená pouze barevný flek na mapě.

P. Urban 9.10.2017 16:02

Československo by se mohlo udržet

pokud by plně respektovalo slovenskou suverenitu.

V takovém případě bychom za dění na Slovensku platili a nesli za něj zodpovědnost, aniž bychom ho mohli nějak ovlivnit. A co se týče privatizace, ta byla věcí republik už před volbami v roce 1992.

Pokud jde o ten mnohonárodnostní stát. Narodil jsem se v Československu, kde platilo, že co je české nebo slovenské, je zároveň československé. A tedy všech. Toto Československo bylo v roce 1992 mrtvé. Zbýval jen československý stát coby šlupka bez podstaty.

Někdo to samozřejmě může vidět jinak. Problém je, že když se kritiků pánů Mečiara a Klause zeptám, jaké Československo tenkrát chtěli udržet, tak mě na to nikdo není schopen odpovědět. Ani teď po letech, když už o nic nejde.

Obyvatelé Španělska mají oproti nám tradici řešit problémy násilím i tehdy, když za nimi nestojí velmoci. Takže velkolepé historické výkony nejsou v tomto případě vyuloučeny.

P. Urban 9.10.2017 15:53

Hlavy by nevychladly

právě naopak. Referendum by potvrdilo, že společný stát musí v nějaké formě přetrvat. To by byla skvělá příležitost k vybudování Československa, kde by republiky měly plnou suverenitu (vlastní emisní banka, vlastní zahraniční politika atd.), ale zůstal by "společný stát" coby pojišťovna (pro Slováky), hromosvod problémů (pro obě strany) a barevný flek na mapě (pro celý svět).

Pro rozpálené hlavy by to byl hotový skleník.

M. Varadinková 9.10.2017 15:22

Re: Mikulášku, Mikulášku,

Zřejmě máte špatnou paměť:

....Vyvrcholilo to 14. marca 1991. Ako prezident ČSFR v ten deň navštívil Bratislavu. Na Námestí SNP sa priblížil ku skupinke radikálov, ktorí oslavovali 52. výročie vzniku vojnového Slovenského štátu. Tí na neho agresívne zaútočili a ochranka mala čo robiť, aby ho v bezpečí odviedla do pristavenej limuzíny. Druhý incident sa odohral 28. októbra toho istého roku. Vtedy sa Havel v Bratislave zúčastnil na mítingu pri príležitosti vzniku Československa. V tom čase už na našom území silneli separatistické vášne a radikálna skupina prívržencov samostatnosti Havla na tribúne zahádzala vajíčkami. Štátnik po čase situáciu zľahčoval, keď tvrdil, že vajíčka sú predsa lepšie ako kamene....

https://www.cas.sk/clanok/213139/milovany-i-nenavideny-havel-v-bratislave-nanho-hadzali-vajicka/

K. Vyšata 9.10.2017 15:22

To snad pan Holub nemyslí vážně.

Expert na EET a KH, neúspěšný a směšný bojovník za práva páchat daňové podvody a pustil do mezinárodní politiky? Na jednom ztratil jako novinář kredit a teď si chce vylámat zuby jinde?

M. Varadinková 9.10.2017 15:18

Re: Kde je dům holubí?

Souhlas.

Autor nepochopil přirozený vývoj. Bylo naším štěstím, že jsme měli Klause, který ten nezvratný vývoj vnímal, chápal a podle toho jednal. Hlavně díky němu byl rozchod nakonec sametový a nevytvořil mezi oběma národy zbytečné animozity.

Španělsko takové štěstí na předvídavého a velkorysého lídra bohužel nemá, a proto to tam směřuje ke konfliktu a násilí.

M. Varadinková 9.10.2017 15:12

Katolicko- trockisticko-marxističtí Katalánci? (V.Vlk st.)

To je přece jejich věc, jestli jsou nebo nejsou vítači a eurohujeři a levičáci. To přece nijak neumenšuje jejich právo o sobě rozhodovat sami.

Nehledě na to, že víme prd, kolik je tam kterých, spíš si myslím, že i u Katalánců to bude podobné jako kdekoliv jinde. To znamená uřvaní hlasití vítači a hujeři plus mlčící (spíš konzervativní) většina.

J. Kratochvíl 9.10.2017 14:47

Souhlas s článkem,

dokonce se divím, že ho zařadili zde na NP. U nás mělo proběhnout alespoň referendum na Slovensku a ono by se ukázalo kolik Slováků bylo pro rozdělení. Minimálně by se získal čas pro vychladnutí hlav, to že se neuskutečnilo je na vině Klause a Mečíara.