28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Katalánsko

Náhoda chtěla, abych v průběhu referenda v Katalánsku překládala text, který se zabývá bývalou Jugoslávií a jejím rozpadem. Podobně jako řadu europoslanců a dalších politiků i nepolitiků pobouřilo i mne, jak tvrdě španělská vláda zakročila proti hlasujícím v referendu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 9.10.2017 20:05

Re: Názor z Financial Times

Británie se asi bude potýkat s poklesem obchodu, ale z poloviny je to regulovaný, křížově dotovaný, tzv. obchod. Bude relativně krátce poté nahrazen "kšefty", tedy skutečným obchodem!

Co je na tom nejasného. Dnešní brusele lid se bojí i vlastního stínu, Britové asi nikoliv.

V. Novák 9.10.2017 18:27

Re: Co je důležité

Co bylo na německém plánu na "reorganizaci Evropy" vyvražděním Židů a částečným vyvražděním slovanů a jejich většinovým odsunem kamsi hodně daleko na východ, kde budou sloužit "panské rase" internacionalistického?

Bylo to zřízení pro "Árijce", kteří byĺi velmi přesně etnicky i zjevově definovaní. Kde tam vidíte internacionalismus, to opravdu netuším...

V. Kraus 9.10.2017 17:21

Názor z Financial Times

Wolfgang Münchau ve svém komentáři pro Financial Times upozorňuje, že měnová unie a existence eurozóny nakonec zastaví jakékoli pokusy o nekonsenzuální cestu k nezávislosti Katalánska. Kdyby se Katalánsko opravdu najednou odtrhlo, důsledky by byly mnohem horší než při nejtvrdší možné verzi brexitu. Británie se bude potýkat především s výpadkem obchodu, ale Katalánsko by muselo odejít z eurozóny i EU najednou. Euroizace, jakou používá Černá Hora, nemůže fungovat pro velkou ekonomiku typu Katalánska. Banky v Katalánsku musí mít přístup k likviditě centrální banky. Srovnávání s brexitem vede k tomu, že se špatně odhaduje pozice EU. EU nikdy neuzná nezávislost Katalánska, pokud ji neuzná Španělsko. A kdyby se Katalánsko stalo de facto nezávislým, stane se hranice Španělska a Katalánska například vnější hranicí Schengenu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/machacek-katalansko-a-brexit-dg0-/monitor-jana-machacka.aspx?c=A171009_124517_monitor-jana-machacka_mpr

J. Mrázek 9.10.2017 14:24

Těch pár modřin za svobodu stojí ...

...nebo ne ?

J. Mrázek 9.10.2017 14:24

Když Havel schvaloval bomby ...

...týden po svém zvolení, to tedy asi byla ta správná demokracie...

Z. Pešek 9.10.2017 13:25

Nestřílejte do holubů

Nestřílejte do holubů a bude to pro začátek stačit.....................střílet gumovými projektily do žen, dětí a důchodců může jen totalitní režim a ten madridská vláda představuje.Pokud by nás tady v Čechách napadlo, že si uděláme referendum o setrvání v EU, tak dostaneme obuškem stejně jako Barcelona 1.10.2017.

Š. Hašek 9.10.2017 12:15

Re: I za rozpadem Jugoslávie

Tam to bylo složitější.

Jisté je, že Jugoslávie byla slepencem, ale slepencem, do "kterého nikdo z venku nemohl šťourat", prostě na to neměl!!! Ani Moskva, ani Berlín, ani Turek!!! Dnes, po rozvratu, to jsou mnohdy vazalské státy, buď brusele nebo USA. Ale to je debata na týden.

Zbyla hráz proti muslimům, jak to bylo vždy - Srbsko. Přeji tímto Srbsku vše dobré. A Chorvatům účtenky.

Š. Hašek 9.10.2017 12:09

Re: Je jedno proč

Problém bude v tom, že ve Španělsku to je vnitřní věc a policisté stříleli holubice lásky. A třeba v Sýrii to je věc "všeho slušného lidu Země" a komisař brusele s Obamou bude mistrovat Asada. Další případy/příklady možno dohledat, kdo chce je ovšem dohledat.

Za Husáka to byla politická dialektika.

L. Motl 9.10.2017 12:02

Re: Co je důležité

Já také nepovažuji nacismus za pravici v podobném smyslu, v jakém považuji za pravičáka sám sebe. Ale tohle platí i pro "pravici" v dnešní španělské vládě. Jestliže je pro ni tak hrozně důležité zotročovat si národnosti na území Španělska nebo vedle Španělska, podle toho, zda zítřejší vyhlášení nezávislosti Katalánska respektujeme, a přerozdělovat ohromné množství peněz, které vytvořil někdo úplně jiný (2000 eur na rok a na Katalánce, včetně mimin, putuje jako dotace mimo Katalánsko, a to je rozdíl mezi odtoky a přítoky), tak to prostě není pravice ve smyslu, v jakém to slovo užívám já.

Neříkám, že německý nacismus a tenhle rádobypravicový španělský imperiální nacionalismus jsou totéž, ale jistě obě ideologie leží v "podobném směru" od toho, čemu věřím já.

Ś. Svobodová 9.10.2017 11:30

Je jedno proč

V takové Unii, kde její představitelé oficiálně říkají, že násilí nic neřeší, ale že je vnitřní záležitostí státu, v takovém skutečně být nechci.

V. Hošek 9.10.2017 10:37

Re: Co je důležité

Každé zevšeobecnění kulhá a nálepkování obzvlášť. Že měl nacismus něco společného s pravicí mě za celý život nikdo nepřesvědčil. Kromě toho, že levicový vykladači dějin potřebovali nálepkovat dění v Německu.

Š. Hašek 9.10.2017 10:03

Re: Po přečtení...

Za sebe řeknu, že se ani "moc nešťourám" přímo ve vztahu Katalánsko-Madrid. Spíš mě obecně zaujala reakce ústředních orgánů moci "na shromažďování volebních lístků do bedniček". Ve smyslu: vetřelcům bez dokladů s kamenem v ruce dám deku/vodu a penzistce s anketním lístečkem v ruce vyrazím zuby. To jsou wirklich pěkné "brusele hodnotové přístupy", také naše pravdoláskouskupení zatím nevydalo žádný oběžník! A nesvolalo "neposlušnost na náměstí". I herci jsou jak pěny.

Hezká byla i upozornění Zaorálkovi, stran jeho neznalosti rozdílu mezi slovy -protiústavní- a -neústavní-. Nebudu ani psát, kdo mu to u Železného v debatě musel vysvětlit.

P. Zinga 9.10.2017 10:01

I za rozpadem Jugoslávie

byly především prachy: Slovinsko a Chorvatsko nechtěly cpát peníze do bezedné díry zvané Kosovo, které bylo provincií Srbska.

Teď tu díru ucpává i našimi penězi EU.

Š. Hašek 9.10.2017 9:54

Úplně stačí Váš poslední odstavec ......

Co to je za umanutou otázku, zda by nějaký stát v Evropě obstál bez brusele?

Jo, asi Vy jste neustále v kontaktu s lidmi, kterým asi maminka ještě v pětatřiceti čístí zuby ...... a dle Vás z toho plyne, že by i Slunce vzalo nečleny brusele oklikou.

Samozřejmě chápu, že dělení států jsou oříškem. Podívejte se na dějiny Pyrenejského poloostrova, nějaká "jednota" tam vždy nebyla. Mnozí by už konečně mohli přestat brblat o tom, "jak si Klaus s Mečiarem rozparcelovali Masarykovo dědictví". Ony ty Uhry/Horní Uhry neměly s Českým královstvím též mnoho společného. Nakonec ta bratrská družba vydržela jen něco přes půl století.

L. Motl 9.10.2017 9:25

Re: Co je důležité

Německý nacismus byl nepochybně pravicový internacionalismu, protože měl plán na reorganizaci celé Evropy a případně dalších území. Takové věci tím myslím. Nechápu, proč Vás to vedlo k hysterickému záchvatu, ale myslím si, že vina není na mé straně.

J. Vlček 9.10.2017 8:53

Po přečtení...

...článku, z minulého týdne, od pana Vlka, mé sympatie ke katalánské touze po samostatnosti zcela ochladly. Pokud je to opravdu tak, že osamostatněním Katalánska by se z tohoto regionu pro imigranty stala otevřená vrata do Evropy, je třeba tomu bránit za každou cenu.

Z. Rychlý 9.10.2017 8:52

Re: Co je důležité

kde jste proboha sebral ten "pravicový internacionalismus" ??? Tím jste své názory úplně znehodnotil.

M. Drašner 9.10.2017 8:11

jen bych připomenul

že v dobách mnohem turbulentnějšího středověku fungovalo Katalánsko v rámci Aragonského království a nedařilo se mu nijak zle - Aragón byl na půlstoletí dokonce hegemonem Středozemí na východ od Iberského poloostrova.

J. Schwarz 9.10.2017 8:01

Pokud by člověk

připustil že právo na samostatnost a dělení by nekončilo "každou čtvrtí" ale každým jednotlivcem, pak by padla spekulace o "místních mafiích". Jednotlivci by pak mohli mezi sebou mít vztah "já pán, ty pán" a spolupracovat na základě vzájemně výhodných směn.

L. Motl 9.10.2017 7:58

Co je důležité

Paní Šustrová, rád slyším takový rozum z Vašeho post-disidentského prostředí. Tady opravdu hrozí věci jako válka, podobné politické konflikty, které se polarizují na rozpor mezi dvěma národy, nebo něco, co se tak stále více vidí, prostě k podobným nebezpečím vedou.

V tomto srovnání je členství nebo nečlenství Katalánska v Evropské unii nebo adresa nějakých španělských či katalánských firem prkotina. Život mimo EU je celkem v pohodě, život ve válce může být horší.

Vyjednat rozumné řešení po vzoru Česka a Slovenska apod. by jistě šlo, kdyby k tomu byla vůle, což hlavně na straně Madridu prostě není. Srovnání lhostejného postoje Čechů ke Slovensku a fanatického postoje Španělů je dost dramatické.

Také je jasné, že bariéra se staví mezi celými národy, nejen mezi levicovými nebo pravicovými skupinami nějakého ražení. Na obou stranách stojí jak levičáci, tak pravičáci apod. Jak levice, tak pravice může být národní nebo mezinárodní apod. Je mi skoro sympatičtější internacionální levice v tom smyslu, že měla vždy tolerantnější postoj k národnostem jako takovým, zatímco pravicový internacionalismus je téměř nevyhnutně spjat s úsilím velkých národů zotročovat, vytlačovat, asimilovat a likvidovat národy menší, což je špatně, zvláště když ty menší národy jsou pokročilejší nebo bohatší, že ano, jak je tomu v případě Katalánska.

Srovnání s rozpadem ČSFR se bohužel zdá být stále více nepoužitelné, a tak se spíše musíme zabývat analogiemi s tou Jugoslávií. Hodně válek způsobila snaha zachránit Jugoslávii nebo srbský vliv, který byl neudržitelný. Leckteré státy odštěpené od SFRJ, počínaje Slovinskem, že ano, jsou dalšími dobrými příklady. Ale tohle spíše připomíná drsné případy jako Bosna nebo Kosovo. Evropská unie má ovšem k odtržení zcela jiný vztah než v jugoslávském případě – dvojí standardy jsou absolutně očividné.