24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

POLITIKA: Katalánské referendum a československý rozvod

V letošním roce, kdy se připomíná čtvrtstoletí od rozdělení Československa, opět v různých diskusích zaznívá, že o tak závažné věci mělo proběhnout referendum. Současný poprask kolem referenda v Katalánsku však poskytuje velmi silnou argumentaci pro zastánce opačného názoru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Beránek 10.10.2017 0:35

Zajímavé

To bylo řečí a nářků jak Češi doplácí na Slováky.

A teď, když došlo k rozdělení a každý si žije za své tak více nářků za Československem vidím tady v Česku. Když jsem mluvil o tom ze Slovákama tak velká většina je teď spokojena. dokonce i ti, kteří by tehdy, kdyby bylo referendum, hlasovali proti rozdělení.

P. Beránek 10.10.2017 0:25

Re: Každé dělení států Československa i Španělska je špatné.

Pan Kratochvíl má pravdu. Ano, nějaké pohledávky byly, to je v obchodu vždycky, ale kdyby vůbec neplatili, což se snažíte naznačit vy, tak bychom s nimi samozřejmě neobchodovali nebo bychom zkrachovali - což se samozřejmě (z ekonomického hlediska) nestalo.

J. Pospíšil 8.10.2017 23:52

Re: Katalánské "referendum" a "Rozvod Klaus/Mečiar".

Z hlediska budoucí historie jsme všichni mrtví.

F. Vejr 8.10.2017 23:10

Re: Jsou období, kdy je lepší řídit stát jako firmu?

Vámi míněný plebiscit na Slovensku by byl nesmysl a nic by neřešil. Vidím, že krom Mateřídoušky jste četl i Fučíka. Bdít nebudu, jdu spát!

O. Uživatel 8.10.2017 16:48

Uživatel požádal o vymazání
J. Kratochvíl 8.10.2017 16:26

Re: Každé dělení států Československa i Španělska je špatné.

Spíš v jakém světě jste žili vy s Eratem. Československo znali ve V.Britanii nebo i v Severní Americe a to nejen kvůli zbraním. Pochopitelně jsme vyváželi naše strojírenské výrobky (pivovary, elektrárny, cukrovary atd.) investičního charakteru do třetího světa, což hned po r. 89 skončilo a kam hned na uvolněné trhy vlítly západní firmy, co bychom nyní za to dali. Že by neplatily to také není pravda, ČSSR v r. 89 neměla žádný dluh, ale naopak pohledávky.

M. Pivoda 8.10.2017 13:33

Jsou období, kdy je lepší řídit stát jako firmu?

Toto nám chce naznačit František Vejr?

Vězte, že pouze za válečného stavu musí občané státu poslouchat instrukce nejvyššího velitele. Takový stav ale neexistoval ani po roce 1989, a neexistuje ani v dnešní době.

Lidé bděte!

J. Lepka 8.10.2017 12:35

Re: Každé dělení států Československa i Španělska je špatné.

V jakém světě Kratochvíle? V tom, kam bolševici fedrovali zbraně a nechtěli za ně peníze, v rámci podpory jakéhosi národně osvobozeneckého boje, což byl ovšem jen eufemismus pro nastolení nadvlády té nejlepší strany ze všech? Tak tam ano, tam Československo znali, na rozdíl od svých dluhů, ke kterým se samozřejmě neznají.

L. Šarina 8.10.2017 12:26

No,

uvidíme jak na věc referendum a vystoupení z EU bude bušít pitomino Okamura,ten na to postavil svojí pol.kariéru, druhý Sládek,naštvat lidi a dát jim jednoduché řešní,jedn stát,jen národ, jeden vůdce OKMURA !!

F. Vejr 8.10.2017 11:17

Re: Mlejnkova hypotéza. Referendum by zabránilo dnešním kecům

...Husákovy....

F. Vejr 8.10.2017 11:15

Re: Mlejnkova hypotéza. Referendum by zabránilo dnešním kecům

Jsou období, kdy plebiscit není možné použít z různých důvodů. Je to často, ne-li vždy dvojsečná zbraň. Vyhraje ten kdo agituje. Již při vzniku ČSR nebylo možné tento plebiscit použít, protože Slováci byli tak potlačováni, že neměli příležitost politicky myslet, proto v takových případech je třeba přijmout stanovisko vůdce lidu. Podobný případ nastal při dělení republiky, kdy vlastně bylo o odtržení Slovenska v její Národní radě, kde si odhlasovali samostatnost, což byla hodnota plebiscitu a nic proti tomu nešlo dělat, jen technické rozdělení, které provedl za ČR par excellence pan Václav Klaus.

Když víme jak těžko ČSR se rodilo, kolik Čechů to na Slovensku odneslo a později spojení Slováků s Hitlerem, Husákovi finanční intervence Slovensku, to vše vyjadřuje skutečnou jejich náturu, na které vyrostli. Dnes jsou "svobodní", rychle zavedli euro a dnes se modlí aby se EÚ nerozpadla a nebyly z nich zase Horní Uhry.

M. Pivoda 8.10.2017 10:19

Chybné historické paralely

Nechápu, jak někdo v Madridu mohl vymyslet strategii střílení do voličů v naději, že se pak snad budou spolu Katalánci a Kastilci bratřit. Ha. Ha. Ha.

Tato událost už mi připomíná spíše invazní srpen 1968 v Československu, pozdější než dělení Česko - Slovensko v roce 1991. Ruská invaze v roce 1968 nebyla Čechy nikdy zapomenuta vůči Rusům. Invazi 1968 nezapomněli dokonce ani čeští vychcaní Pepíci (tehdy převládající členové KSČ), kteří se po ruské invazi jen dočasně nahrbili pod novou realitou.

E. Erat 7.10.2017 16:57

Re: Katalánské "referendum" a "Rozvod Klaus/Mečiar".

Budtě v klidu, Havel tady taky strašil dost dlouho. A už dostrašil, Klaus také dostraší i vy a já. Je to v pohodě.

E. Erat 7.10.2017 16:54

Re: Každé dělení států Československa i Španělska je špatné.

Prestiž ve světě, kde jste žil ? Tak boty Prestige, jo ty byly dobré, dodnes se vyrábějí.

J. Kratochvíl 7.10.2017 16:43

Re: Katalánské "referendum" a "Rozvod Klaus/Mečiar".

Zapomněl jste jmenovat Skotsko a další, kde referenda proběhla a žádní mrtví nebo utržená játra nebyli. Klaus s Mečiárem jsou vlasti zrádci a měli by být postavení za to před soud. Mečiár i Klaus jsou již za to na smetišti dějin. Klaus nás tady , bohužel, otravoval dalších 20let, na rozdíl od Mečiara.

J. Kratochvíl 7.10.2017 16:37

Každé dělení států Československa i Španělska je špatné.

V roce 1992 mělo být u nás nebo alespoň na Slovensku referendum. Dělení států vede k oslabení těchto států. Komunistické Československo mělo a má do dneška ve světě velkou prestiž na rozdíl od Česka, které i po 25letech nikdo ve světě nezná. Čím to asi je.

K. Kořinek 7.10.2017 14:24

Podle verdiktu Mezinarodniho soudniho dvora OSN z 22.7.2010 vyhlaseni samostatnosti casti statu neodporuje mezinarodnimu pravu.

D. Stirský 7.10.2017 13:49

U rferenda ohledně ČSFR

by se již poslanci neshodli na otázce. A Slováci by možná hlasovali pro společný stát, ovšem se svojí unijní hvězdičkou, měnou, armádou...

M. Pivoda 7.10.2017 13:31

Mlejnkova hypotéza. Referendum by zabránilo dnešním kecům

Mlejnek: "... Češi i Slováci chtěli zůstat v nějakém vztahu, leč Češi chtěli pokračování manželství, kdežto Slováci pouhé soužití takříkajíc na hromádce."

A právě proto se mělo konat slovenské referendum, aby dnes politolog Mlejnek nemusel generovat nějaké své osobní hypotézy.

Jako pamětník (který žil s otevřenýma očima a ušima) se domnívám, že slovenské referendum by vůbec nemuselo vést k patové politické situaci, ale naopak, mohlo přinutit slovenskou politickou reprezentaci sklapnout kufry a vzdát se vedení státu slovenského. Domnívám se, že slovenské referendum by bývalo bylo dalo politikům jasný vzkaz, že žádné dělení státu Československo není žádoucí a že tedy politici slovenskou většinu nereprezentují. Jenže vyřešil to za nás bankovní úredník Klaus s Mečiarem.

A. Trick 7.10.2017 13:13

Ale pane politologu,

vždyť by to v roce 1992 bylo tak jednoduché. Hlasování odddělené a na otázku "Chcete rozdělení?" použít logický součet.

J. Jelínek 7.10.2017 10:48

Re: Katalánské "referendum" a "Rozvod Klaus/Mečiar".

No a právě při onom hypotetickém referendu, repektive po něm, by těch utržených jater a mrtvých bylo více než méně. O tom nebudiž pochyb, krvežíznivých magorů bylo na obou stranách, jak v Česku, tak i ve Slovensku (všimněte si prosím, že nepíšu NA Slovensku) dost, byť třeba jen potenciálních. Jinak pravda - věčná sláva Klausovi a Mečiarovi, že tu hospodskou rvačku uťali, dřív než mohla začít.

Š. Hašek 7.10.2017 9:29

Katalánské "referendum" a "Rozvod Klaus/Mečiar".

Poskytuje, pane Mlejnku, jednak možnost zjistit si, jak se chová vláda a co v ní skutečně je (kecy o eurohodnotách asi Madridu dnes věří jen Dienstbier se studenty). Jestli rozum nebo policie.

Stran "rozvodu", toho našeho, se pouze opět potvrzuje, že když se sejdou dva politici, tak (následně po jasném vyhlášení samostanosti jedním z parlamentů) se věc dá vyřešit do několika měsíců. A nebo tanky.

Referendum do toho obecně nepleťte. Upřímnější od Vás by rozhodně bylo bývalo napsat, že referendum v ČR by se zásadně počítalo jen v Praze a v komisi volební by byl Halík a deset redaktorů z televize. Možná paní Marvanová by něco dodala.

Skoro se divím, že ještě nebyl postaven aspoň malý pomníček "rozdělení republiky tím Klausem". Lepší než utržená játra v Katalánsku a mrtví na tisíce v Srbsku! A zde již bez ironie!!

Z. Rychlý 7.10.2017 8:25

Re: Katalánsko si přeje

a ještě drobnost. Hovořit o počtech účastníků referenda, když policie krade urny a mládí voliče - to je hloupé.

Z. Rychlý 7.10.2017 8:22

Katalánsko si přeje

ponechat více daní pro sebe, Madridu se to nelíbí, bodejť. Vyřešit tohle - a je po separatistických problémech.