21.9.2018 | Svátek má MatoušDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Daň ze vzduchuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 43, poslední: 2.10.2017 23:27, přehled diskusí

Měření a vážení:
Autor: F. Kysela Datum: 2.10.2017 23:27

Jen blbněte s pravidelným přesměrováním a prevažováním.

Ono by to nakonec bylo, po vzoru EET, spíše realizováno povinným pořízením si certifikované online váhy a metrmírky do každé domácnosti plus kamery pro kontrolu, ze se váží a měří ta správná osoba.

Přece byste nechtěl přetěžovat naše úředníky dalšími povinnostmi. Když už to samoudávání tak skvěle funguje jinde.

Zelené lži a globální trh:
Autor: M. Mikulec Datum: 2.10.2017 13:26

Nejekologičtější je podporovat domácí výrobu a pěstování. Nevím, že politici vždycky obrátí naruby, co je dobré, a trestají nevinné. Díky bezuzdné nenasytné globalizaci jíme zmrazené a zase rozmrazené potraviny, nedomrlé předražené padavky, co neviděly slunce...hlavně dovezené z druhého konce Evropy. Na jedno osobní auto na silnici připadá deset kamionů. Za této situace předstírat ekologické myšlení je čiré pokrytectví. Howgh.

Re: Zelené lži a globální trh:
Autor: M. Prokop Datum: 2.10.2017 14:49

Nejekologičtější byl tedy PolPot nebo Kimové a čučche. :-P

Nechte to na lidech, co si chtějí kupovat a za kolik (což je v souvislosti). A hlavně, nic nepodporovat, nekvotovat, nesměrnicovat a NEDOTOVAT!

Re: Zelené lži a globální trh:
Autor: P. Vébr Datum: 2.10.2017 15:16

"Nechte to na lidech, co si chtějí kupovat a za kolik"

Pěkná fráze. Zapomínáte totiž na jedno: Mnoho lidí prostě nemá na výběr. Kolikrát ani ne tak z finančních důvodů, ale prostě proto, že jiné zboží je pro ně fakticky nedosažitelné - pokud tedy nechtějí pro nákup základních věcí jezdit desítky km...

Re: Zelené lži a globální trh:
Autor: M. Prokop Datum: 2.10.2017 17:51

A vy se domníváte, že nějakými regulacemi se to zlepší?

Maximálně jim zavřou další obchod, že se nevyplácí.

Přeháněním vznikají bláboly.:
Autor: B. Lukáš Datum: 2.10.2017 12:29

Nevím přesně , jak by byl návrh TOP 09 do praxe realizován, ale pokud by omezoval zamořování ovzduší spalováním uhlí v domácnostech, tak patří TOP 09 pochvala. Přál bych autorovi alespoň měsíční pobyt v hustě zastavěných oblastech Ostravy nebo jejich okolních obcích a dýchat štiplavý smog z kouřících komínů obytných domů či domků. Je nepochopitelné, že tyto lokality jsou již více než 15 let za přispění státních zdrojů plně plynofikovány, přičemž nezanedbatelný počet občanů topí stále uhlím doplněného vším tuhým , co hoří. Proč současná vládá nabízí v těchto lokalitách kotlíkové dotace na tuhá paliva, když vlády předcházející již poskytly těmto obcím dotace na plynofikaci ? Na tento problém se měl autor,, jakožto odborník, především zaměřit a ne do extrému popisující význam uhlíku v koloběhu živé přírody v souvislosti s označeným nesmyslným návrhem "uhlíkové daně" z hlav politiků TOP 09 . Záměr byl zřejmý, ovlivnit voličskou veřejnost, aby TOP 09 vystavili červenou kartu.

Re: Přeháněním vznikají bláboly.:
Autor: B. Hudzieczek Datum: 2.10.2017 14:36

Proč získání dotací na plynové kotle nebylo podmíněno likvidací starého kotle na uhlí jak je tomu nyní? Ale to není obsahem článku, protože uhlíková daň by se nevyhla ani těm, kteří topí plynem.

Už se vyskytly názory, že by se měla zdanit nebo zpoplatnit voda, čerpaná z vlastních studní.

Čekám, až někdo přijde na to, že se zdaní sluneční svit, protože ten můžebýt zdrojem pro fotovoltaické články.

Na Valašsku se v 17. a 18. století platila daň z komína na chalupě, proto se tam dlouho stavěly domy bez komína.

Re: Přeháněním vznikají bláboly.:
Autor: B. Lukáš Datum: 2.10.2017 16:51

Pokud by poslanci opravdu měli zájem o ozdravění ovzduší, pak by zákonem mohlo být stanovena nižší hodnota zdanění (na př. spotřební i s přidané hodnoty) pro odběr plynu k vytápění RD domů. Pro informaci dodávám. že získání dotace na plynofikaci ( myslí se investice na potrubní rozvod plynu včetně přípojek k domům v obcích a městské zástavby) bylo SFŽP v minulých letech ( asi 1994 -2000) podmíněno tím , že převážná část občanů bude následně topit plynem. Navíc, kdo z občanů po zavedení plynofikace přešel z tuhých paliv na plyn ve stanoveném termínu ( myslím, že to byly 2 roky), obdržel ještě další příspěvek. Bohužel, po r. 2000 došlo k výraznému nárůstu ceny plynu a občané postupně přecházely zpět na tuhá paliva. Poskytování kotlíkových dotací na tuha paliva tam, kde již byla plynofikace provedena a kde na tuto investici již stát poskytl dotace , lze chápat jako nešetrné zacházení či vyhazování peněz ze státních zdrojů a jako populistické gesto před volbami.

vzdělání autora:
Autor: M. Šejna Datum: 2.10.2017 10:34

vzdělání autora článku nic nedokazuje o tom, že rozumí skleníkovému efektu. Pro jistotu uvádím porovnání:

alarmista a člen SZ - RNDr. Martin Bursík vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK

popírač a člen ODS - RNDr. Tomáš Vaněk - vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK

Re: vzdělání autora:
Autor: J. Tachovský Datum: 2.10.2017 10:44

Jen diky sklenikovemu efetku existuje na Zemi voda jako kapalina.

přesně tak, pane Tachovský:
Autor: M. Šejna Datum: 2.10.2017 10:51

ovšem podle autora článku nemá skleníkový efekt a jeho zvyšování (díky růstu objemu skleníkových polynů v atmosfeře) na klima žádný vliv.

Re: přesně tak, pane Tachovský:
Autor: J. Tachovský Datum: 2.10.2017 10:56

Autor se myli, ma velmi pozitivni vliv. Navic CO2 je zakladni hnojivo pro rostliny, takze cim vetsi teplota a koncentrace CO2, tim lepe rostou.

ano, pane Tachovský:
Autor: M. Šejna Datum: 2.10.2017 11:20

máte zcela pravdu

Re: vzdělání autora:
Autor: S. Rehulka Datum: 2.10.2017 10:47

Co takhle uvést vzdělání Miroslava Šejny ?

Re: vzdělání autora:
Autor: M. Šejna Datum: 2.10.2017 10:51

ČVUT

Re: vzdělání autora:
Autor: M. Prokop Datum: 2.10.2017 11:18

O nevzdělancích jste zde ovšem začali, jiných argumentů zřejmě nemajíce, blábolit vy a agent Rudolf.

Já jsem se pobavil, znaje Tomáše.

jo aha, autor je "odborník": Autor: M. Šejna Datum: 2.10.2017 8:18

Autor článku píše: "z odborného hlediska je vliv lidské činnosti na klima neprokázanou hypotézou"Tak pan autor je "Odborník" a má "odborné hledisko". Škoda, že nedostal funci šéfa Akadenie věd. To bychom se dozvěděli možná i to, že z odborného hlediska je existence vesmíru neprokázanou hypotézou.

Autor: P. Rudolf Datum: 2.10.2017 9:02Pán je, jak sám píše, spoluautorem programu ODS týkajícího se životního prostředí. Tak už víme, jaké "ekšperty" ODS má.

Re: vzdělání autora:
Autor: M. Prokop Datum: 2.10.2017 11:50

A kdybych sem náhodou psal o Bursíkovi, tak ne, že je nevzdělanec (což není), ale že je vyžírka a lump (což je).

Může nastat situace,:
Autor: A. Alda Datum: 2.10.2017 9:35

kdy finančně nikoli silní lidé, odkázaní na vlastní topeniště, začnou vybírat nádoby na separovaný odpad, a to zejména umělé hmoty, aby v zimě nezmrzli zimou.

Aby se toto nestalo, mělo by být uhlí a dřevo co nejlevnější.

Re: Může nastat situace,:
Autor: Š. Hašek Datum: 2.10.2017 9:50

Může nastat situace, kdy každý bude sledován a "škodlivostně odečítán", zdaňen ten, kdo si jde do lesa na "uhlíkové" dřevo a zaplacena z jeho peněz třeba přípojka na plyn do hlubokých lesů - pro toho, kdo zažádal a dostal přidělenu nějakou "kotlíkovou dotaci". Třetinu schlamstne "úřad".

Dobroserové se nezastaví.

Svěřil byste nějakou práci Kateřině JauJau?? Resp. myslíte si, že je schopna nějaké smysluplné práce?

Re: Může nastat situace,:
Autor: J. Jurax Datum: 2.10.2017 23:18

Wiki: Katka Biomasa v letech 1995–2002 vystudovala na FF UK dvouobor politologie – překladatelství a tlumočnictví: němčina. Od roku 2014 je členkou správní rady MOST, o. p. s., které na dotacích obdrželo 5,08 mil.Kč.

MOST, o. p. s. (v letech 2004-2013 občanské sdružení M.O.S.T.) je samostatný právní subjekt - nestátní nezisková organizace. Organizace je založena na dobročinné a činorodé práci občanů. Zabývá se pomocí tibetským exilovým komunitám v Indii a také v Tibetu - formou Adopce ProTibet.

Takže smysluplné - tlumočit do němčiny by možná mohla? Pokud to v politice nezapomněla ...

Bratr Kalousek:
Autor: Š. Hašek Datum: 2.10.2017 9:19

už zřejmě neví kudy kam.

Bursík v partě a zdanit topení (když uhlík, vypadá to na dřevo na celém venkově)! Asi si myslí, že všichni ve vesničkách začnou dávat na střechy panely a sklep místo bramborama vyplní baterkama. A i do lesů zavede zemní plyn, asi zadarmo, že. No to asi upadl na hlavičku.

Mein Gott, ten (podle sebe) nejpravicovější, moderní europolitik (správněji bruselpolitik) se den ode dne "lepší".

zemní plyn, pane Hašku ...:
Autor: M. Šejna Datum: 2.10.2017 9:57

zemní plyn je fosilní uhlíkaté palivo. A při jeho spalování také vzniká CO2.

Je tedy potřeba rozlišovat mezi spalováním karcinogenního sajratu a spalováním jako takovým. Při spalování uhlíkatých paliv totiž vzniká CO2 vždycky. A zemní plyn je uhlíkaté palivo.

Re: zemní plyn, pane Hašku ...:
Autor: Š. Hašek Datum: 2.10.2017 14:14

Pane Šejno,

zemní plyn má složení podle zdroje, ale vychází, že jeho spalováním skutečně vzniká minimum/méně CO2 než spalování uhlí/ropy Možno dohledat. Tady ti zelení nekecají.

Jen je ptákovina ten plyn zavádět po celém venkově, kde je dřeva dost.

Ti chytráci jsou zřejmě pod vlivem dojmu,:
Autor: J. Lepka Datum: 2.10.2017 9:10

že většina národa topí uhlím z bujnosti. Ona plynová trubka jednak nevede všude, jednak jsou dodávky plynu stále ještě dost rizikovou komoditou, zkušeností je už dost. Jo a elektřina? Když se kdejaký jouda s mandátem, leč bez elementárních znalostí bije za elektromobilitu, jaké jsou vyhlídky na stabilitu sítě i ceny ???

Já se za sebe mohu zaručit, že pokud se těm chytrákům podaří vyřešit problematiku zimního spánku, od listopadu do března spím jak medvěd. Původně jsem sice plánoval na penzi přesun do teplejších končin, po vzoru našich stěhovacích opeřenců, leč tam je již jaksi obsazeno, ovšem těm nynějším nájemníkům se zase musí víc topit, oni jsou trochu choulostiví. A na to vemte jed, že ti si hlavu s pálením plastů a podobných "topiv" hlavu lámat nebudou!

Re: Ti chytráci jsou zřejmě pod vlivem dojmu,:
Autor: J. Tachovský Datum: 2.10.2017 10:47

Elektrinu bych na topeni nezavrhoval. Jen by to chtelo vic jadernych elektraren. To by meli ekologove podporovat.

Re: Ti chytráci jsou zřejmě pod vlivem dojmu,:
Autor: J. Lepka Datum: 2.10.2017 14:26

To byste chtěl od ekologů moc. Jim stačí, že je elektřina v zásuvce a na ten monitor se klidně budou dívat při svíčkách.

jo aha, autor je "odborník":
Autor: M. Šejna Datum: 2.10.2017 8:18

Autor článku píše: "z odborného hlediska je vliv lidské činnosti na klima neprokázanou hypotézou"

Tak pan autor je "Odborník" a má "odborné hledisko". Škoda, že nedostal funci šéfa Akadenie věd. To bychom se dozvěděli možná i to, že z odborného hlediska je existence vesmíru neprokázanou hypotézou.

Re: jo aha, autor je "odborník":
Autor: J. Lepka Datum: 2.10.2017 9:00

Šejna, vidím jak jste uvědomělý, že nejenže netopíte uhlím, ale ani nedýcháte, když strana zavelí, že ?

hele, Lepka:
Autor: M. Šejna Datum: 2.10.2017 9:39

uvědomělý moc narozdíl od vas, Lepka, nejsem. Zato jsem vzdělaný v přírodních vědách. Víte, Lepka, co jsou to přírodní vědy? Nebo, Lepka, máte vzdělání jen v oblasti politických věd?

Topím plynem, Lepka. Při jeho spalování vzniká také CO2. A mě to, Lepka, vůbec nesere, protože nejsem politicky uvědomělý, jako Lepka.

Takže já vím, Lepka, že lidstvo klima ovlivňuje, ale nehodlám proti tomu nijak bojovat. Zato politicky uvědomělej Lepka se proškolil v agitačním středisku ODS, že lidstvo nemá na klima vůůůbec žádný vliv, a tak každého, kdo má na toto jiný názor, považuje Lepka za zeleného aktivistu.

Re: hele, Lepka:
Autor: J. Lepka Datum: 2.10.2017 14:30

Re: vzdělání autora:

Autor: M. Šejna Datum: 2.10.2017 10:51

ČVUT

Strojárnu nebo stavárnu ?