25.9.2018 | Svátek má ZlataDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Máslo, nový investiční hitŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 114, poslední: 3.10.2017 11:22, přehled diskusí

S tím máslem je to podobné jako s vojtěškou:
Autor: Z. Frys Datum: 2.10.2017 23:24

Otec Majora Majora byl střízlivý bohabojný muž, který pokládal za největší vtip, když mohl zapřít svůj věk. Kolohnátský farmář, bohabojný, svobodymilovný, zákonů dbalý drsný individualista, přesvědčený o tom, že každá vládní podpora, pokud se ovšem netýká farmářů, zavání socialismem. Jeho specialitou byla vojtěška, na jejímž nepěstování velmi vydělával. Vláda mu velice dobře platila za každý metrák vojtěšky, který nevypěstoval. Čím víc vojtěšky nesklidil, tím víc peněz od vlády dostal, a každý halíř, který si takto nevydělal, vynakládal na nákup dalších pozemků, aby mohl množství nesklizené vojtěšky stále zvyšovat. Pokud šlo o nepěstování vojtěšky, nedopřával si tatínek Majora Majora ani chvilky oddechu. O dlouhých zimních večerech zůstával doma a neopravoval žádné postroje, a den co den vyskakoval k polednímu čile z postele, aby se přesvědčil, že pole zůstávají neobdělaná. Do půdy investoval velmi promyšleně a brzy nepěstoval více vojtěšky než kterýkoli jiný farmář z okresu...

Re: S tím máslem je to podobné jako s vojtěškou:
Autor: Z. Lapil Datum: 3.10.2017 11:22

To taky miluju. Ale ošidil jste mě o závěrečnou větu: "Byl považován za moudrého a rozšafného člověka".

Zase ty průměrné ceny:
Autor: M. Mikulec Datum: 2.10.2017 23:02

Zase se srovnáváme ve výdajích, a nikoliv v příjmech. 6% pod průměrem je směšné! Jsem člověk, co má smysl pro rovnováhu: kde je tedy rovnováha v cenách českého másla, když v Británii je v přepočtu o 10 Kč levnější? Je tam dokonce levnější i francouzské máslo President, které u nás nenajdete pod 90 Kč!

Navíc aby bylo jasno- bavíme se o stolním másle, ne o čerstvém. Stolní má záruku 2 roky, čerstvé 20 dnů od data výroby.

Pane Hrbku.:
Autor: R. Chodovsky Datum: 2.10.2017 20:27

Nedá mi to a musím odpovědět na Váš dotaz ohledně odhadování ekonomické budoucnosti. Váš oblíbenec Mises, byl jedním z takových vizionářů. Neodhadl sice cenu másla v Lidlu dne 30.12.2017. Ale trefil se s odhadem (zatím) největší krize.

Ostatně, vždy mi zůstane záhadou, kterak na jednu pusu můžete vzývat tohoto ekonoma a zároveň horovat pro státní zásahy. Jak můžete říci, že regulace nemají vliv?

Šichtářová se v mateřství nudí, tak píše a pindá.:
Autor: V. Čermák 376 Datum: 2.10.2017 18:25

V něčem má pravdu, v něčem polopravdu a v něčem kecá, jak říkám, nudí se, tak píše "moudra". Nyní o másle. Jednotná globální cena másla v EU prostě někomu vadí a někomu (včetně Šichtářové) nevadí. Záleží na příjmech, a ty jsou v EU, ale i v jednotlivých státech velice rozdílné...

Re: Šichtářová se v mateřství nudí, tak píše a pindá.:
Autor: M. Prokop Datum: 2.10.2017 20:58

I kdybyste měl pravdu, tak má Šichtařové score vysoko nad vámi. Vy píšete samé kecy a "moudra".

Re: Šichtářová se v mateřství nudí, tak píše a pindá.:
Autor: V. Čermák 376 Datum: 2.10.2017 21:50

No a vy jen trousíte...

Re: Šichtářová se v mateřství nudí, tak píše a pindá.:
Autor: J. Jurax Datum: 2.10.2017 23:27

Ehm ... a jak souvisí cena másla a její výkyvy, resp. růst, s příjmy?

Děkuji paní Šichtařové. Ostatním se divím.:
Autor: P. Klíma Datum: 2.10.2017 15:22

Tohle přece není žádné téma...

Re: Děkuji paní Šichtařové. Ostatním se divím.:
Autor: R. Chodovsky Datum: 2.10.2017 17:03

Já to vnímám jako téma regulací. Příkazů. Vyhlášek, omezení a následných kontrol. Každá další ochranářská vyhláška, i ta která se jeví jako opatření pro zákazníky vstřícné. Nakládá na vůz ekonomiky další závaží. Jednoho dne bude vůz moc těžký. Už nyní se s ním špatně manipuluje a objeví-li se zatáčka, těžko zatočit.

Každé další umyvadlo přidané ve jménu hygieny, každá další nutná informace o obsahu chem. látek na obalu, atd, atp. To vše zatěžuje.

A přináší "nečekané" reakce. Následně další rovnání příležitostí.

Re: Děkuji paní Šichtařové. Ostatním se divím.:
Autor: M. Prokop Datum: 2.10.2017 17:52

Ano.

A teď se autorky zeptám:
Autor: B. Hudzieczek Datum: 2.10.2017 14:50

jak mi dokáže vysvětlit následující skutečnosti: 1. marže obchodníků na máslo stoupla běhe dvou let o 300%

2. cena mléčného tuku se za ta léta nepohnula (smetana ke šlehání, tzv. "šlehačka", stojí stejně, rovněž se nepohnula cena smetany 12% atd.)

3. v sousedním Polsku cena másla neroste tak strmě jak u nás

4. Farmářští prodejci domácího másla s cenou nepohnuli od jara.

Své vysvětlení podali i komentátoři na NP: jedná se o kartelovou dohodu výrobců másla, která je v ČR v rukou 4 velkých výrobců. Kvóty na mléko neplatí už asi dva roky.

Re: A teď se autorky zeptám:
Autor: M. Prokop Datum: 2.10.2017 14:54

Farmáři mají máslo drahé už dávno. Cenu možná zvednou, nebudou-li schopni uspokojit poptávku.

Cena prostě odpovídá množství dostupného produktu a poptávce po něm. V řetězci, Polsku i u farmáře.

Re: A teď se autorky zeptám:
Autor: B. Hudzieczek Datum: 2.10.2017 16:12

Farmáři drží cenu másla dlouhodobě na úrovni 45 Kč (u nás)nebo na 40 Kč (v Polsku podle přepočtu PLN ku CZK). Nemají možnost jeho výrobu zvýšit a otázkou je, zda cenu zvýší, pokud polské obchodní řetězce nepřistoupí na na zvýšení ceny másla.

Re: A teď se autorky zeptám:
Autor: M. Prokop Datum: 2.10.2017 17:54

45 Kč za 1/4 kg? Tak to asi znáte jiné farmáře.

Re: A teď se autorky zeptám:
Autor: L. Novák 475 Datum: 2.10.2017 15:32

Marže možná rostou, ale s přechodem na bezhotovostní placení kartou za každou maličkost u pokladny, se zavedením systému sledování EET, se není čemu divit, protože náklady vyvolané vládní buzerací všech nakonec zákazník musí zaplatit v ceně, jak jinak, že?

Druhá věc je, že zpracování mléka se u nás koncentruje (díky buzeracím EU) především do průmyslových provozů, no a tam si s nimi obchodník těžko popovídá ceně. Musí vzít, co nabízejí. Zvláště když Sobotkova vláda svého času zaváděla opatření na snížení vlivu velkých obchodních řetězců a jejich tlaku na minimalizaci cen.

V Polsku nezlikvidovali komunisti sedláky jako u nás a proto je i výroba potravin v rukou velkého množství soukromých farem, kde je tlak na efektivnost produkce vyšší a také jsou mnohem pružnější k poptávce na trhu než naši postJéZéDé producenti, kteří navíc své výdělky nasměřovali do dotované řepky s povinným přidáváním MEŘO do ropných paliv. Na velkých sjednocených lánech se to vyplatí...

Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: A. Hrbek Datum: 2.10.2017 13:10

že by paní Šichtařová někde někdy uvedla, že díky regulacím EU se v prvním pololetí 2017 zvýší cena másla nejméně o 40%. A poradila občanům, jak se mají v tomto případě zachovat.

Zato velmi dlouze a obšírně uvádí proč se tomu tak stalo a co je toho příčinou. Takových případů je ale celá řada a nevím proč si paní Šichtařová vybrala právě máslo, o kterém toho zase tak moc neví. Asi že je teď populární.

Jinak "ekonomové" vždy perfektně vysvětlovali proč něco nevyšlo tak, jak předpokládali a vždy jim to co předpokládali, nevyšlo.

Jedině snad jejich ABCDEF progózy zdražování (samozřejmě vlivem Bruselu) - Automobily, Bydlení, Cement, Doprava, Elektřina,Fšecko!

Re: Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: R. Chodovsky Datum: 2.10.2017 13:31

Vy jste hluchej a slepej, jinak si to nedokážu vysvětlit. Opravdu neslyšíte a nečtete ekonomy, kteří toto tvrdí už desetiletí? Poprvé v životě se setkáváte s názorem, že trh nepřechytračí žádná regulace?

To vysvětlování proč tak skvělá regulace nepomohla slyšíme stále, ale vy jste prostě slepej a hluchej.... a budete tvrdit, že za to může ten, kdo říkal nedotovat, nedotovat!!

Re: Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: L. Novák 475 Datum: 2.10.2017 13:38

Hrbek sem chodí agitovat za ČSSD. A když nemá argumenty na odpovědi či oponenturu, které dostal níže, vyleze zase nahoru a začne znova od začátku. :-D

Re: Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: R. Chodovsky Datum: 2.10.2017 13:42

Víte, že existují texty od Bastiata? Budete tvrdit, že neexistoval, že nic nenapsal? Nebo, že nepsal o regulacích, o ochranářství?

Re: Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: A. Hrbek Datum: 2.10.2017 14:24

Prosím o citát který "ekonom" 10 let tvrdí,že se v prvním pololetí 2017 zdraží v Evropě významně máslo, zatím co ceny ostatních mléčných výrobků se nezmění.

S trhlými"ekonomy" je těžké věcně se bavit o zcela konkrétních věcech. Pokud si pamatuji, tak na máslo žádná "skvělá" regulace nebyla. Tam měl a má trh volný prostor a dokonce celosvětový.

Nikdy nebyl a nebude zcela svobodný trh se všem dostupnými informacemi. Takže je nutno tvrdě rozlišovat knižní fikce od holé skutečnosti.

O tom, že dotace mohou významně škodit se shodneme asi všichni, ale ony mohou ale i významně prospět. A celou historii lidstva se dotuje a bude dotovat, reguluje a bude regulovat, mimo jiné i proto, že tvrzení, že trh úplně vše vyřeší je nesmyslná iluze.

Re: Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: R. Chodovsky Datum: 2.10.2017 14:44

Prostě hluchý a slepý.... Bastiat toto tvrdí déle.

Platit někomu za "nevýrobu" nepovažujete zásah? No a když někdo platí za neprodukování mléka, tak je prostě mléka méně. Když je mléka méně, nelze vyrobit výrobky z mléka.

Celou historii lidstva se dotuje? A kde?

Re: Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: M. Prokop Datum: 2.10.2017 14:55

Druhej Šejna ... :-P

Hrbka dokonale charakterizuje tohle::
Autor: M. Prokop Datum: 2.10.2017 15:02

"Její pohádky o trhu byly již dávno vyvráceny." :-P

Pak může fakt meditovat jen o tom, za kolik bude máslo v Lidlu.

Re: Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: A. Hrbek Datum: 2.10.2017 16:37

Kvóty na mléko byly zrušeny již před více než dvěma roky. Podle trhových ekonomů by se mělo vyrábět mléka více a tudíž by jeho cena i ceny mléčných výrobků měly klesnout. Jenomže to máslo se nějak teorii vymklo.

Většina trhlých ekonomů si neuvědomuje, že ekonomie je nauka o ekonomických vztazích mezi lidmi a ne, nota bene, o neviditelné ruce peněžního trhu.

Na dotování a regulace se laskavě podívejte do příslušných historických pramenů. Velkým klasickým příkladem v Čechách je stavba hladové zdi. V celém feudálním období byla tvrdá regulace v oblasti řemesel, regulace výroby piva, atd. atd. V klasickém Římu byl proletariát dotován chlebem a hrami. Asi jste se ekonomii nebo dějepis učil po roce 1948 nebo 1989. I když počátkem šedesátých let bylo období, kdy se dala sehnat potřebná literatura.

Pokud jde o Bastiata, tak vznik EU odstranil hraniční ochranářské šílenství cel a regulace dovozů a vývozu zboží, peněz i pracovní síly. Bohužel nebyly odstraněny státy se svými vykořisťovatelskými systémy. Přes orgány EU teče jen nepatrná část finančních prostředků.

A na trhové ekonomy stále platí jeho: „Existuje jen jeden rozdíl mezi špatným ekonomem a dobrým ekonomem: špatný ekonom se omezí jen na viditelný účinek, kdežto dobrý ekonom bere do úvahy jak účinek, který je vidět, tak účinky, které nejsou vidět a které musejí být pouze předvídány. Ale tento rozdíl je obrovský, protože se skoro vždy stává, že je-li okamžitý důsledek příznivý, pozdější, vzdálené účinky jsou katastrofální.“ To co provádí například paní Šichtařová je, že se omezuje jen na viditelný účinek a nezabývá se účinky, které nejsou vidět i jejich předpovědí.

Re: Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: L. Novák 475 Datum: 2.10.2017 16:58

Proboha, co to pořád melete? S vámi to opravdu nemá smysl....

Jaká neviditelná ruka "peněžního trhu"? Vy si snad i pletete základní pojmy. Neviditelná ruka TRHU. O tom je řeč. Ne o peněžním trhu...

No a když jste tedy přišel obhajovat blbost soudruha Sobotky a jeho hry na "kontrolu cen", vysvětlete nám, jak může tenhle ekonomicky negramotný trouba, co se před lety stal z božího dopuštění ministrem financí ČR, zasahovat do ceny másla na českém trhu? Jedině tak, že začne rušit nesmysly a dotace z EU, které omezují nebo motivují zemědělce, aby to, co na trhu chybí, proti selskému rozumu nevyprodukovali. Toho se ale od Sobotky a jeho vlády zcela určitě nedočkáme. :-)

Re: Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: A. Hrbek Datum: 2.10.2017 17:29

Patrně neznáte současný trh který je převážně peněžní a ne barterový. Čím platíte ve Vaši oblíbené kavárně? Doporučuji ke studiu Misese o vlivu peněz na trhy.

Pokud jsem četl, tak pan Sobotka nechce zasahovat do ceny másla na českém trhu a nemá na to gebýry. Ocitujte mi prosím stať, kde to vysloveně chce. Pokud si pamatuji, tak chce jen provést analýzu struktury ceny másla, aby veřejnost věděla, která složka ceny enormně rostla. A je tu patrně i podezření na kartelovou dohodu. Nikdo z obchodních řetězců nechce nižší cenou podtrhnout trh.

Nedočetl jste se, že dotace nevyrobeného mléka byla zrušena již před více než dvěma roky?

O mém názoru na dotace jsem napsal v jiném příspěvku. Pokud by se v ČR zrušily dotace do zemědělství, tak by více než polovina zemědělských podniků zkrachovala. Všechny ostatní státy dotují. Ve výrobě základních potravin jsme byli soběstační. V současné době jsme soběstační jen asi z poloviny. Pak by to byla cca jen čtvrtina.

A to neotvírám problém, že na cca polovině zemědělské půdy nehospodaří vlastníci, ale nájemci a že zhruba polovina vlastníků zemědělské půdy jsou cizinci. A značná část tuzemských vlastníků má zahraniční původ.

Re: Tak když máte rád Misese...:
Autor: R. Chodovsky Datum: 2.10.2017 18:16

Konat dobro občas znamená konat zlo. Přestaňte zachraňovat svět a mít spasitelský komplex, říkám já. A místo toho nechte druhé lidi svobodně žít.

Re: Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: R. Chodovsky Datum: 2.10.2017 18:30

Například říkal, že vinou inflační politiky státu se generují hospodářské cykly. Jinými slovy, způsobuje poruchy trhu.

Re: Nějak jsem nezahlédl, :
Autor: R. Chodovsky Datum: 2.10.2017 17:27

Kvóty byly zrušeny před dvěma lety, trvaly 30 let. Mezi tím přibylo dalších regulačních a dotačních opatření. Díky těmto mizí spousta malých výrobců. To je to, co není vidět.

Regulace a dotace jsou rozdílné věci. Dotace jsou výmyslem nedávným. Regulace jsou v historii běžné... a neudržitelné (Kde jste se učil? To Vám neřekli?). Díky všem různým regulacím neexistovalo volné tržní prostředí nikdy anebo po krátká období. Na takováto období se vzpomíná jako na zlatý věk.

Přesně jsem věděl, že vytáhnete hladovou zeď. Ale to je příklad hospodáře, který dává ze svého. Převedeno na krávy a mléko: Nemohu prodat celou produkci mléka? Tak zabiji krávu, nebo ji budu nějaký čas dotovat. Co udělá dobrý hospodář?