17.7.2018 | Svátek má MartinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Buduj EU - posílíš mír!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 44, poslední: 2.10.2017 9:49, přehled diskusí

Já jsem viděl:
Autor: B. Rameš Datum: 2.10.2017 9:49

(asi trochu naivně) EU jako společenství samostatných států, spolupracujících na základě sdílené výhodnosti. Do takové EU jsem chtěl vstoupit. Jak se ukázalo, ti, kdo se dostali ku kormidlu, měli a mají představu jinou: evropský superstát, ve kterém budou dominovat Německo a Francie (ale ta spíš jako stafáž). Nu a výsledkem je to, co se posledních cca 10 let děje. Mám vážné obavy, že se již EU reformovat nedá, musela by sama sebe dobrovolně rozvolnit a to je proti všem historickým zkušenostem. Ovšem to, k čemu směřuje, se mi pranic nelíbí.

Re: :
Autor: Z. Lapil Datum: 1.10.2017 21:49

Poslouchám a čtu, vyšlo mi tohle. Opravdu vím ale příliš málo, než abych byl schopen svůj názor seriózně hájit. Proto vaše tvrzení beru na vědomí jako potenciální důvod svůj názor opravit.

Mám dojem, že pravdu můžeme mít oba: nikdo a všichni jsou pojmy hodně vágní a chtěl/nechtěl zase naprosto subjektivní.

Dobrou noc.

Re: Horší než válka je často kapitulace bez boje!:
Autor: Z. Lapil Datum: 1.10.2017 21:39

Přesně.

Aneb dokud moudřejší ustupuje, dotud se hloupější pere.

"Rusové mi nevadí, nikdy nás neokupovali. ":
Autor: M. Prokop Datum: 1.10.2017 21:07

A rok 1968 byla "bratrská pomoc"? Okupace jak z praku!

Re: :
Autor: M. Prokop Datum: 1.10.2017 21:05

To se mýlíte, že "nikdo nechtěl". Těch chtějících bylo celkem dost a teprve výslednice jejich různých chtění a "jenom" bylo to, co nikdo nechtěl.

Stejně tak druhá: Zastavit se nepokoušel prakticky nikdo a to dlouhodobě.

Asi to myslí dobře,:
Autor: M. Prokop Datum: 1.10.2017 21:02

ale nepočítá s ratchet effectem. Jednou přijatý nesmysl už se nikdy nezruší. Takže EU je, bohužel, neopravitelná.

Horší než válka je často kapitulace bez boje!:
Autor: P. Vaňura Datum: 1.10.2017 19:49

Dnes jsem se v Otázkách V. M. docela pobavil, přesněji:
Autor: P. Vaňura Datum: 1.10.2017 19:47

pobavila mě europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. Poté, co tam asi 20 minut "rozebírali" Ovčáčkův text "Říše zakázala Protektorátu Tuzemák," úplně mimo, po té disksi, prostě konstatovala že "texty, jako Říše zakázala Protektorátu Tuzemák jsou výrazem všeobecné naštvanosti Čechů na unii." 20 minut keců spláchla tímto do kanálu.

A když se pak probíral velkohubý Macronův projev o "sjednocení EU" kontrovala "Tak chtějme sjednocení výše zemědělských dotací a ono ho to přejde..."

Vcelku souhlas:
Autor: J. Krásenský Datum: 1.10.2017 19:43

jen mi vadí marxizmus ve všech jeho mutacích. Rusové mi nevadí, nikdy nás neokupovali. němci mi vadí, minimálně patnáct století s nimi zápolíme o vlastní bytí.

Re: Buduj EU - posílíš mír! = LEŽ !:
Autor: Š. Hašek Datum: 1.10.2017 19:22

Teďkonc to zbývá vysvětlit na Orlík. Tam si to nemyslí.

Viz číslo 1 na kandidátce TOP09 pro Prahu. Víc netřeba asi dodávat.

Re: Mě přijde spíš, že současná EU dělá vše:
Autor: Š. Hašek Datum: 1.10.2017 19:19

Nikdy jsem z češtiny nepropadl a maturitní písemku jsem měl za jedna.

Já totiž slovo "brusele", takto psáno - považuji za nesklonné. A nehodlám se tím šaškosborem ani moc zabývat/skloňovat - starostí v mojí vlasti dosti. Více dělati nemohu.

Navrhuji - pro začátek.:
Autor: Š. Hašek Datum: 1.10.2017 19:03

Nikomu nic nepřikazuji, ale Evropa je definována geograficky, kulturně, politicky jako velice pestrý a zajímavý světadíl. Velký světadíl, nikoliv jako záhumenek Berlína. Zjednodušeno.

Až na další začínám používat politický termín "brusele". Myslím, že jest daleko přesnější, zahrnuje totiž ten parlament a sbor komisařů, kteří (už) vůbec nevládnou Evropě. Dělá si z nich prču kdejaký přivandrovalec. Jen Zaorálek strachy nespí. Zkráceno.

Též mám dojem, že z brusele si dělá prču i Putin. Toho zajímá jen Čína, potom Čína, Japonsko a dále i USA! No dopadli jsme a "bude líp".

Re: Je to takový paradox.:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 1.10.2017 16:03

Jdou na pivo , nebo na ryby Štrobl , lidi jsou všelijaký no!

Re: "Přívlastek „evropský“ vzbuzoval respekt:
Autor: J. Zeman Datum: 1.10.2017 11:30

Azbuka je pouze variantou alfabetického zápisu odvozeného od řecké abecedy, od které je odvozena i latinka. Od jiných písem (arabských, hebrejských) odvozených úplně původně od fénické abecedy stejně jako řecká abeceda se evropská písma liší už třeba jen směrem zápisu zleva doprava. Historicky tedy o evropském písmu celkem jasně mluvit lze.

Re: :
Autor: Z. Lapil Datum: 1.10.2017 9:46

Ano, válku stačí dopustit, ale myslím, že někdy není možnost volby, prostě se to stane. Podle mých náznaků znalostí :-) historie je typickým příkladem 1. světová - tu nikdo nechtěl. Začne to tím, že málem všichni tehdejší králové byli vzájemně příbuzní, ačkoliv když kouknete do některých rodin - je to vůbec výhoda? Rozhodně existuje dopis jakési sestřenky bratránkovi: "Válka? Nesmysl, To strýček Vilém (II.) nikdy nedopustí".

2. světová válka je možná ještě nepříjemnější: tu zkoušeli zastavit několikrát, Mnichov budiž perlou mezi všemi těmi snahami. Výsledek? Ukázalo se, že do toho, jestli válka bude nebo nebude, nemá nikdo moc co kecat. Jasně, za všechno může Hitler, ale - měl jinou možnost?

Přes to přese všechno platí: Hlavně ne válku, ono stačí, že je mír.

Re: "Přívlastek „evropský“ vzbuzoval respekt:
Autor: Z. Lapil Datum: 1.10.2017 9:26

Přeháníte. Respektive nepřeháníte, ale Evropu nespravedlivě redukujete na EU.

I když je pravda, že Evropa/evropský je podobný "nadpojem" (metapojem?) jako Asie/asijský. Můžeme se bavit o "evropské literatuře", ale už ne "evropském písmu" - na to je používá azbuku příliš mnoho lidí.

Re: eurodotace nepotřebujeme:
Autor: Z. Lapil Datum: 1.10.2017 9:09

"Dotace jsou předepsány, dotace budou". Jste si tím jist ve spolku, který mění pravidla dle libosti a dle libosti je také dodržuje? Uvědomujete si, že v Rakousku stačilo zvolit prezidentem(??? myslím Haidera) nesprávného člověka a už se motali v průšvihu?

Re: Mě přijde spíš, že současná EU dělá vše:
Autor: M. Mikulec Datum: 1.10.2017 8:59

Pane Pospíšile, myslíte to dobře. Skloňování schválně mrším, protože pro mne je slovo Brusel ženského rodu, vzor p..el. Lezeme do Bruseli. :-))) To jsme to dopracovali. Brusel leží českému člověku až tak na srdci, že nejvíc vtipů vzniká o Evropské unii. Dobrá zpráva.:-))

:
Autor: M. Jandáková Datum: 1.10.2017 1:59

O mír mezi lidmi na různém stupni vývoje, ať už jej měříme inteligencí anebo vzdáleností kultur, je opravdu nutné usilovat. Válku stačí jen do-pustit. Tak jsme na tom, lidstvo. (

.

Re: Mě přijde spíš, že současná EU dělá vše:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 30.9.2017 23:52

Taky souhlas.

Ale jedna maličkost. Brusel jako zástupné slovo za moloch EU (tak jak to často dělají i bruselofilní novináři a pravdoláskaři) se skloňuje podle vzoru p.del. Tak jako se kdysi v příměstských částech Brna skloňovalo slovo škola. Bez škole (do Brusele), byl jsem po školi (vrátil se z notifikace v Bruseli), čtvrtý pád, tam to je školu, Brusel. Sedmý pád se skloňuje s Bruselí, zatímco u školy se dvouhláska ou, nahrazovala dlouhým ó. Takže s Bruselí na věčné časy, byli jsme na výletě se školó.

Brusel, bez Brusele, proti Bruseli, vidím Brusel, Bruseli, o Bruseli, s Bruselí.

Brusel, jako hlavní město Belgie, skloňujeme řádně dle vzoru hrad.

Člověk si na toto skloňování zvykne strašně rychle, zejména prožil-li mládí v předměstí Brna, třeba v Černovicích nebo tak.

1*****:
Autor: J. Kanioková Datum: 30.9.2017 23:15

"Přívlastek „evropský“ vzbuzoval respekt:
Autor: J. Kanioková Datum: 30.9.2017 23:13

nikdy nebude !

Re: eurodotace nepotřebujeme:
Autor: Š. Hašek Datum: 30.9.2017 20:11

Počítal jsem pouze s plátci daně ze mzdy a začal jsem (!!!) "pouhými" 100 miliardami.

Na rovinu řeknu, že dostat cca 20 000 ročně navíc (a nedat je politikům na jejich hraní) nepovažuji "za nic moc". Za deset/dvacet let ........ . A i kdybych je potom prohrál za večer v kasinu - jsou to přeci moje peníze. Takhle máme imrvére třeba ty prachy ........ no, víte na co!?

Re: eurodotace nepotřebujeme:
Autor: J. Kulheim Datum: 30.9.2017 19:04

Kdo ovládne dotace, ovládne Evropu.

Nám, kteří jsme většinu života prožili jako lidé druhého řádu, pod nadvládou komunistů, svoboda jednotlivce něco říká. Toužili jsme po ní a dovedme si jí považovat. Mám obavu, že lidem, kteří nemají s takovým režimem žádné osobní zkušenosti si takový život, nedokážou představit. Pod svobodou jednotlivce si dovedou představit maximálně svobodu cestovat.

Odrazilo se to ve volbách v Německu a mám obavu, že tomu bude i u nás. Děti, které si v devadesátých letech dělali na písku bábovičky, tvoří kolem 50% voličů. Pravicoví voliči, pro které byla svoboda na prvním místě v hierarchii hodnot, jsou už na hřbitově.

Pokud ztratíme svobodu, nikdo nám ji zadarmo nevrátí.

Re: eurodotace nepotřebujeme:
Autor: J. Jurax Datum: 30.9.2017 18:50

100 mliard a řekněme 5 miliónů pracujících a daně platících - to je 20 000 ročně, 1 666 měsíčně na jednoho do výplaty. Zas tak moc to není ... :-)

Jistě, pane ministře:
Autor: M. Mikulec Datum: 30.9.2017 18:09

Jsem dobrý Evropan: https://www.youtube.com/watch?v=yxw-cv6Xqd8

Já jsem pro Evropu, ale proti Bruselu: https://www.youtube.com/watch?v=qEl_uHwjSaU

-)))))

Re: Je to takový paradox.:
Autor: M. Mikulec Datum: 30.9.2017 18:07

Radostně podepisuji. Západ jsme si za totáče idealizovali, poněvadž jsme také nesměli nic vědět, a kdo se nám mohl divit. Naletěli jsme fest.

Re: eurodotace nepotřebujeme:
Autor: P. Lenc Datum: 30.9.2017 13:49

To držhubné je naprosto výstižné.Souhlas.

Je to takový paradox.:
Autor: J. Štrobl Datum: 30.9.2017 11:24

Celá léta jsme se chtěli stát součástí demokratického Západu a vymanit se ruského koncentráku. Když se nám to konečně shodou okolností podařilo, tak jsme zjistili, že Západ už dávno demokratický není, ale je neomarxistický, antisemitský a multikulturalistický. Že jsme se jednoho chomoutu zbavili a vlezli do druhého, který si s tím prvním v ničem nezadá cenzurou, hamižností, prolhaností a potlačováním jiných názorů a svobody. Který chce budovat svoji armádu, ne pro obranu, protože se nechce bránit, ale nejspíš jako vnitřní hrozbu pro neposlušné. Německo sice dští na Rusko síru, ale přesto s ním kšeftuje jako ostatně celou dobu od Velké války do jedenačtyřicátého. Člověk by se pomalu nedivil, kdyby si už napsali nový pakt Molotov-Ribbentrop o novém rozdělení Evropy. Že by dvourychlostní Evropa mohla také znamenat, tohle si vezmeme my a tohle dáme Rusům? Zdá se to nemožné? To se v osmatřicátém zdál zmíněný pakt také. Podle mého soudu je jediným východiskem úzká spolupráce středoevropských zemí včetně Rakouska, které už pro takovou spolupráci vysílá signály a zintenzivnění transatlantických vazeb. Protože USA si také nepřejí v Evropě nějakou 4. říši. Dále je třeba pomalou vycouvat z EU a vstoupit do EFTA. Je dobré nezapomínat, že hegemonie Německa v Evropě vždycky přinesla válku a EU neznamená nic jiného, než německou hegemonii. Možná to Francouzi cítí také, proto se v EU stali tak věrným německým přiseráčkem. Že by se dala EU nějak reformovat, to považuji za nemožné.

Re: Mě přijde spíš, že současná EU dělá vše:
Autor: P. Aron Datum: 30.9.2017 10:34

Jo, jo. Máte pravdu. Bohužel.