24.9.2018 | Svátek má JaromírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Buduj EU - posílíš mír!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 44, poslední: 2.10.2017 9:49, přehled diskusí

Já jsem viděl:
Autor: B. Rameš Datum: 2.10.2017 9:49

(asi trochu naivně) EU jako společenství samostatných států, spolupracujících na základě sdílené výhodnosti. Do takové EU jsem chtěl vstoupit. Jak se ukázalo, ti, kdo se dostali ku kormidlu, měli a mají představu jinou: evropský superstát, ve kterém budou dominovat Německo a Francie (ale ta spíš jako stafáž). Nu a výsledkem je to, co se posledních cca 10 let děje. Mám vážné obavy, že se již EU reformovat nedá, musela by sama sebe dobrovolně rozvolnit a to je proti všem historickým zkušenostem. Ovšem to, k čemu směřuje, se mi pranic nelíbí.

Asi to myslí dobře,:
Autor: M. Prokop Datum: 1.10.2017 21:02

ale nepočítá s ratchet effectem. Jednou přijatý nesmysl už se nikdy nezruší. Takže EU je, bohužel, neopravitelná.

Dnes jsem se v Otázkách V. M. docela pobavil, přesněji:
Autor: P. Vaňura Datum: 1.10.2017 19:47

pobavila mě europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. Poté, co tam asi 20 minut "rozebírali" Ovčáčkův text "Říše zakázala Protektorátu Tuzemák," úplně mimo, po té disksi, prostě konstatovala že "texty, jako Říše zakázala Protektorátu Tuzemák jsou výrazem všeobecné naštvanosti Čechů na unii." 20 minut keců spláchla tímto do kanálu.

A když se pak probíral velkohubý Macronův projev o "sjednocení EU" kontrovala "Tak chtějme sjednocení výše zemědělských dotací a ono ho to přejde..."

Navrhuji - pro začátek.:
Autor: Š. Hašek Datum: 1.10.2017 19:03

Nikomu nic nepřikazuji, ale Evropa je definována geograficky, kulturně, politicky jako velice pestrý a zajímavý světadíl. Velký světadíl, nikoliv jako záhumenek Berlína. Zjednodušeno.

Až na další začínám používat politický termín "brusele". Myslím, že jest daleko přesnější, zahrnuje totiž ten parlament a sbor komisařů, kteří (už) vůbec nevládnou Evropě. Dělá si z nich prču kdejaký přivandrovalec. Jen Zaorálek strachy nespí. Zkráceno.

Též mám dojem, že z brusele si dělá prču i Putin. Toho zajímá jen Čína, potom Čína, Japonsko a dále i USA! No dopadli jsme a "bude líp".

:
Autor: M. Jandáková Datum: 1.10.2017 1:59

O mír mezi lidmi na různém stupni vývoje, ať už jej měříme inteligencí anebo vzdáleností kultur, je opravdu nutné usilovat. Válku stačí jen do-pustit. Tak jsme na tom, lidstvo. (

.

Re: :
Autor: Z. Lapil Datum: 1.10.2017 9:46

Ano, válku stačí dopustit, ale myslím, že někdy není možnost volby, prostě se to stane. Podle mých náznaků znalostí :-) historie je typickým příkladem 1. světová - tu nikdo nechtěl. Začne to tím, že málem všichni tehdejší králové byli vzájemně příbuzní, ačkoliv když kouknete do některých rodin - je to vůbec výhoda? Rozhodně existuje dopis jakési sestřenky bratránkovi: "Válka? Nesmysl, To strýček Vilém (II.) nikdy nedopustí".

2. světová válka je možná ještě nepříjemnější: tu zkoušeli zastavit několikrát, Mnichov budiž perlou mezi všemi těmi snahami. Výsledek? Ukázalo se, že do toho, jestli válka bude nebo nebude, nemá nikdo moc co kecat. Jasně, za všechno může Hitler, ale - měl jinou možnost?

Přes to přese všechno platí: Hlavně ne válku, ono stačí, že je mír.

Horší než válka je často kapitulace bez boje!:
Autor: P. Vaňura Datum: 1.10.2017 19:49

Re: Horší než válka je často kapitulace bez boje!:
Autor: Z. Lapil Datum: 1.10.2017 21:39

Přesně.

Aneb dokud moudřejší ustupuje, dotud se hloupější pere.

Re: :
Autor: M. Prokop Datum: 1.10.2017 21:05

To se mýlíte, že "nikdo nechtěl". Těch chtějících bylo celkem dost a teprve výslednice jejich různých chtění a "jenom" bylo to, co nikdo nechtěl.

Stejně tak druhá: Zastavit se nepokoušel prakticky nikdo a to dlouhodobě.

Re: :
Autor: Z. Lapil Datum: 1.10.2017 21:49

Poslouchám a čtu, vyšlo mi tohle. Opravdu vím ale příliš málo, než abych byl schopen svůj názor seriózně hájit. Proto vaše tvrzení beru na vědomí jako potenciální důvod svůj názor opravit.

Mám dojem, že pravdu můžeme mít oba: nikdo a všichni jsou pojmy hodně vágní a chtěl/nechtěl zase naprosto subjektivní.

Dobrou noc.

"Přívlastek „evropský“ vzbuzoval respekt:
Autor: J. Kanioková Datum: 30.9.2017 23:13

nikdy nebude !

Re: "Přívlastek „evropský“ vzbuzoval respekt:
Autor: Z. Lapil Datum: 1.10.2017 9:26

Přeháníte. Respektive nepřeháníte, ale Evropu nespravedlivě redukujete na EU.

I když je pravda, že Evropa/evropský je podobný "nadpojem" (metapojem?) jako Asie/asijský. Můžeme se bavit o "evropské literatuře", ale už ne "evropském písmu" - na to je používá azbuku příliš mnoho lidí.

Re: "Přívlastek „evropský“ vzbuzoval respekt:
Autor: J. Zeman Datum: 1.10.2017 11:30

Azbuka je pouze variantou alfabetického zápisu odvozeného od řecké abecedy, od které je odvozena i latinka. Od jiných písem (arabských, hebrejských) odvozených úplně původně od fénické abecedy stejně jako řecká abeceda se evropská písma liší už třeba jen směrem zápisu zleva doprava. Historicky tedy o evropském písmu celkem jasně mluvit lze.

Jistě, pane ministře:
Autor: M. Mikulec Datum: 30.9.2017 18:09

Jsem dobrý Evropan: https://www.youtube.com/watch?v=yxw-cv6Xqd8

Já jsem pro Evropu, ale proti Bruselu: https://www.youtube.com/watch?v=qEl_uHwjSaU

-)))))

Je to takový paradox.:
Autor: J. Štrobl Datum: 30.9.2017 11:24

Celá léta jsme se chtěli stát součástí demokratického Západu a vymanit se ruského koncentráku. Když se nám to konečně shodou okolností podařilo, tak jsme zjistili, že Západ už dávno demokratický není, ale je neomarxistický, antisemitský a multikulturalistický. Že jsme se jednoho chomoutu zbavili a vlezli do druhého, který si s tím prvním v ničem nezadá cenzurou, hamižností, prolhaností a potlačováním jiných názorů a svobody. Který chce budovat svoji armádu, ne pro obranu, protože se nechce bránit, ale nejspíš jako vnitřní hrozbu pro neposlušné. Německo sice dští na Rusko síru, ale přesto s ním kšeftuje jako ostatně celou dobu od Velké války do jedenačtyřicátého. Člověk by se pomalu nedivil, kdyby si už napsali nový pakt Molotov-Ribbentrop o novém rozdělení Evropy. Že by dvourychlostní Evropa mohla také znamenat, tohle si vezmeme my a tohle dáme Rusům? Zdá se to nemožné? To se v osmatřicátém zdál zmíněný pakt také. Podle mého soudu je jediným východiskem úzká spolupráce středoevropských zemí včetně Rakouska, které už pro takovou spolupráci vysílá signály a zintenzivnění transatlantických vazeb. Protože USA si také nepřejí v Evropě nějakou 4. říši. Dále je třeba pomalou vycouvat z EU a vstoupit do EFTA. Je dobré nezapomínat, že hegemonie Německa v Evropě vždycky přinesla válku a EU neznamená nic jiného, než německou hegemonii. Možná to Francouzi cítí také, proto se v EU stali tak věrným německým přiseráčkem. Že by se dala EU nějak reformovat, to považuji za nemožné.

Re: Je to takový paradox.:
Autor: M. Mikulec Datum: 30.9.2017 18:07

Radostně podepisuji. Západ jsme si za totáče idealizovali, poněvadž jsme také nesměli nic vědět, a kdo se nám mohl divit. Naletěli jsme fest.

Re: Je to takový paradox.:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 1.10.2017 16:03

Jdou na pivo , nebo na ryby Štrobl , lidi jsou všelijaký no!

Vcelku souhlas:
Autor: J. Krásenský Datum: 1.10.2017 19:43

jen mi vadí marxizmus ve všech jeho mutacích. Rusové mi nevadí, nikdy nás neokupovali. němci mi vadí, minimálně patnáct století s nimi zápolíme o vlastní bytí.

"Rusové mi nevadí, nikdy nás neokupovali. ":
Autor: M. Prokop Datum: 1.10.2017 21:07

A rok 1968 byla "bratrská pomoc"? Okupace jak z praku!

eurodotace nepotřebujeme:
Autor: M. Mikulec Datum: 30.9.2017 8:36

EU nás korumpuje dotacemi. Já jim říkám držhubné. Když se to hodí, vyhrožuje zase odebráním dotací. Dotace jsou zakotveny v přístupových smlouvách, takže vyhrožování je úplně plané, dotace budou. Bohužel! Socialismus jak z růže květ, kdy úředníci přerozdělují naše peníze a rozhodují, komu jó a komu né.

Re: eurodotace nepotřebujeme:
Autor: Š. Hašek Datum: 30.9.2017 10:15

Přesné. Polovina dotací jde na zbytečnosti, na které by nikdo platící to direkt ze své peněženky ani nepomyslel!!! Ani náhodou!

To, co potřebujeme je snížení daňové zátěže z práce, z toho, že "někdo každé ráno nechá všeho doma" a jde pracovat, za mzdu - aby se potom doma on, jeho děti, žena měli dobře.

Pro zajímavost - zkuste si (i ostatní) vypočítat, kolik by zůstalo mezi jednotlivými občany (od oka) peněz, kdyby státní rozpočet byl snížen o sto miliard. Samozřejmě zůstal by mezi občany hákujícími, těch sto miliard by se nerozdávalo dle programu studenta Dluhoslava a MarksovéMarxovéEngelsovéLeninovéTominové! Zkráceno.

Re: eurodotace nepotřebujeme:
Autor: J. Jurax Datum: 30.9.2017 18:50

100 mliard a řekněme 5 miliónů pracujících a daně platících - to je 20 000 ročně, 1 666 měsíčně na jednoho do výplaty. Zas tak moc to není ... :-)

Re: eurodotace nepotřebujeme:
Autor: Š. Hašek Datum: 30.9.2017 20:11

Počítal jsem pouze s plátci daně ze mzdy a začal jsem (!!!) "pouhými" 100 miliardami.

Na rovinu řeknu, že dostat cca 20 000 ročně navíc (a nedat je politikům na jejich hraní) nepovažuji "za nic moc". Za deset/dvacet let ........ . A i kdybych je potom prohrál za večer v kasinu - jsou to přeci moje peníze. Takhle máme imrvére třeba ty prachy ........ no, víte na co!?

Re: eurodotace nepotřebujeme:
Autor: P. Lenc Datum: 30.9.2017 13:49

To držhubné je naprosto výstižné.Souhlas.

Re: eurodotace nepotřebujeme:
Autor: J. Kulheim Datum: 30.9.2017 19:04

Kdo ovládne dotace, ovládne Evropu.

Nám, kteří jsme většinu života prožili jako lidé druhého řádu, pod nadvládou komunistů, svoboda jednotlivce něco říká. Toužili jsme po ní a dovedme si jí považovat. Mám obavu, že lidem, kteří nemají s takovým režimem žádné osobní zkušenosti si takový život, nedokážou představit. Pod svobodou jednotlivce si dovedou představit maximálně svobodu cestovat.

Odrazilo se to ve volbách v Německu a mám obavu, že tomu bude i u nás. Děti, které si v devadesátých letech dělali na písku bábovičky, tvoří kolem 50% voličů. Pravicoví voliči, pro které byla svoboda na prvním místě v hierarchii hodnot, jsou už na hřbitově.

Pokud ztratíme svobodu, nikdo nám ji zadarmo nevrátí.

1*****:
Autor: J. Kanioková Datum: 30.9.2017 23:15

Re: eurodotace nepotřebujeme:
Autor: Z. Lapil Datum: 1.10.2017 9:09

"Dotace jsou předepsány, dotace budou". Jste si tím jist ve spolku, který mění pravidla dle libosti a dle libosti je také dodržuje? Uvědomujete si, že v Rakousku stačilo zvolit prezidentem(??? myslím Haidera) nesprávného člověka a už se motali v průšvihu?

EU ano ci ne?:
Autor: J. Karlík 653 Datum: 30.9.2017 8:10

V.B je velka a silna, z unie vystupuje. Svycarsko je male a silne, v unii neni. Asi oba staty vi, proc. My jsme mali a slabi, snadno zkorumpovatelni. Unie je dobra socanum, aby pred volbami vytahli dotaci na Capi Hnizdo, pricemz jindy zase nadavaji, ze se dotace necerpaji. Pry musime byt u toho. U ceho? U kejvani byt nemusime.

Mě přijde spíš, že současná EU dělá vše:
Autor: V. Šťastný Datum: 30.9.2017 7:31

proto, aby ten mír co nejdříve skončil. Jak může dlouhodobě dopadnout to, že EU vnucuje svým členským státům svá nařízení a direktivy, které oni nechtějí? Jak dlouhodobě budou spokojené menší státy unie, které díky Lisabonské smlouvě prakticky přišly o hlasovací právo a tím o možnost jakkoli ovlivňovat dění v unii, kterou si dnes v podstatě uzurpovalo Německo za snaživého přicmrndávání Francie. Státy unie jsou tlačeny do přijímání kroků, které je dlouhodobě budou poškozovat, oslabovat nebo úplně decimovat jejich sociální systém a zadělávat na problémy na desetiletí dopředu. Jak to asi může skončit? Rozpad unie je to nejmenší, ale daleko pravděpodobnější je občanská válka v celé Evropě. Tomu, že by se snad EU mohla nebo chtěla sama reformovat se mohu tak akorát kysele zasmát. Nic takového se nestane.

http://vladimirstastny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=495860

Re: Mě přijde spíš, že současná EU dělá vše:
Autor: P. Lenc Datum: 30.9.2017 7:52

Chtít po korporátním socialismu jakoukoliv reformu je služně řečeno naivita.Už někdo viděl nějaký druh fašismu se reformovat?