28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLEMIKA: Tohle je Drahoš!

V názvu sobotního textu klade paní Cibulková otázku Drahoš? Kdo je to Drahoš? Byl jsem osm let, od března 2009 do března tohoto roku, tedy po dobu, kdy byl Jiří Drahoš předsedou Akademie věd ČR, členem Akademické rady a jeho blízkým spolupracovníkem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 28.9.2017 9:14

Re: jak jsem pochopil pravidla pro vznik rady

Váš výklad má dobrou oporu ve Stanovách AV ČR. Jenže podle tohoto výkladu může být například předseda Vědecké rady členem Rady Akademie třeba i 50 let po sobě!

To jistě nebylo úmyslem zákonodárce. Zdá se, že se chyba stala již při schvalování stanov! Je otázkou, zda je spravedlivé chtít po panu Drahošovi, aby to tenkrát rozpoznal. Po vědci bych to možná nechtěl. Ale budoucí politik by takové věci měl vidět!

J. Skála 28.9.2017 5:12

Prostě Drahoš je vítač

a tím je pro mne nevolitelný. Ostatní pindy jsou nedůležité.

D. Stirský 28.9.2017 6:28

Re: Prostě Drahoš je vítač

A kde a koho a jakými slovy vítal?

R. Sorge 28.9.2017 6:39

Re: Prostě Drahoš je vítač

Na to nemáte hlavu pane Stirský, tak se tím nezabývejte.

Z. Rychlý 28.9.2017 8:14

Re: Prostě Drahoš je vítač

Vidím to, pane Skálo, stejně. Ty pindy kolem můžou být pomlouvačné, ale pořád zůstává to hlavní: vítač.

V. Heidlerová 28.9.2017 8:56

Re: Prostě Drahoš je vítač

Je lepší být "vítačem" podle regulí a práva, než "strkačem" do řiti východních velmocí. Měl jste toho málo za 40 let? Asi jste zklamaný komouš, ti bývají moc zlí a rozhněvaní.

M. Prokop 28.9.2017 11:35

Re: Prostě Drahoš je vítač

Ne, není to lepší. Oboje je špatné.

J. Jurax 28.9.2017 11:35

Re: Prostě Drahoš je vítač

Obé je špatné. Zamuslimení země není sranda, což už na vlastní kůži poznávají země byvšího Západu; lidi dole už to ví, jen politikům nahoře to dosud nedošlo.

A mimoto - použiju-li Vašeho celkem nepřípadného expresivního výraziva - je dobré býti "strkačem" do řiti EU transformované podle aktuálních Junckerových a Macronových vizí?

V. Heidlerová 28.9.2017 14:01

Re: Prostě Drahoš je vítač

Řiť je lékařský výraz, žádné sprosté výrazivo, to bych použila pr..l!!!

J. Jurax 28.9.2017 14:59

Re: Prostě Drahoš je vítač

Expresívní není sprostý.

A ano, řiť je lékařský výraz.

Nicméně "býti strkačem do řiti" je zjevně výraz vyjadřující Vaše osobní emoce, prožitky, pocity a vztahy vzhledem k diskutovanému tématu, tedy zkráceně expresívní; soudím, že jej rozhodně nelze označit za salónní.

V. Heidlerová 28.9.2017 18:09

Re: Prostě Drahoš je vítač

Hááááááááááááááááááááááááááááááááááááá Máte recht. Už dlouho jsem se tak nerozřehtala jak teď. Jen bych chtěla vědět, kde ještě u nás existuje "salón" nebo jeho vzor, když salónními mravy neoplývají ani dnešní hradní páni a vládci naší země.

Když to píšu, tož se nahlas směju, protože se mně můj výraz "strkač všakvítekam" velice zalíbil a mám blahý pocit, že jsem něco trefného vymyslela, háááááááááááááááá

Člověk se musí naučit radovat z maličkostí.

J. Jurax 28.9.2017 19:39

Re: Prostě Drahoš je vítač

:-) :-))

J. Jurax 28.9.2017 19:47

Re: Prostě Drahoš je vítač

Ale trošku jsme to zakecali, tak bych si dovolili opakovat - myslíte si, že je dobré býti "strkačem" do řiti EU transformované podle aktuálních Junckerových a Macronových vizí? Lepší než strkačem do tamtéž východních velmocí?

A že býti vítačem není odsouzeníhodné?

Š. Hašek 28.9.2017 15:39

Re: Prostě Drahoš je vítač

Paní Heidlerová,

prozraďte nám laskavě Váš pojem "vítačem podle regulí a práva".

Snad jste nemyslela zalidňování bez pravidel, s kamením v ruce, bez dokladů. Slučování rodin, občanství za rok, volební právo za rok, fasovat peníze, byty??? Jsem zvědav!

To ostatní nechávám bez povšimnutí, ale přeci jen - víte, že Petrohrad je evropská (co je to světadíl Evropa??) perla?? Že furt jen ta bruselesešlost a "východní velmoci". Aspoň, že píšete velmoci, tady lze občas číst, že v Rusku neznají ani malou násobilku (naposled si to myslel nějakej Adolf).

V. Heidlerová 29.9.2017 7:41

Re: Prostě Drahoš je vítač

Vítačem podle regulí a práva jsem měla na mysli postup politiků podle zákonů a předpisů, ale také i platných závazků naší republiky. Ne podle náhodně vzniklé situace. Ani chlup navíc. Přijmout jen malý počet těch běženců, kteří jsou pronásledováni, mají platné doklady, mají nějaké pracovní zařazení(vyučení, studium apod.) jsou prověřeni a poučeni podle našich zákonů a jsou ochotni tu dočasně zůstat, než se stav jejich země zlepší(skončí konflikt) V žádném případě neslučovat rodiny, když přijde mladý chlap sám, tak hajdy domů budovat a bránit svou vlast. Lépe přímo pomáhat v oblasti konfliktu. Myslím, že to je u nás ošetřeno zákony, nad něž prezident (kromě Zemana) nesmí jít. Rozhodně však tvrdím, že Zeman je nezákonný strkač ČR "všakvítekam".

Petrohrad byl budován podle západních vzorů a většinou západními architekty a umělci, bohužel na kostech tisíců místních lidí, kteří to podle pokynů stavěli a v průběhu výstavby zahynuli. To je ostatně ruský obyčej "nas mnógo" a na životě nezáleží. Rusko je asiatská mocnost, do Evropy patří jen geograficky a zčásti, bohužel. Rusko do Evropy nepatří ani kulturně ani politicky. Velmoc je to proto, že místo péče o obyvatelstvo je jedničkou ve zbrojení. Značná část ruské vědecké i umělecké elity jsou ruští židé, těm by se rusáci měli klanět až k zemi. Nazdar. Pryč se strkači!!!

V. Klepetko 28.9.2017 2:20

Je to nejasné a zneklidňující...

Celá ta záležitost s dvanáctiletým členstvím pana profesora Drahoše v Radě AV ČR se zdá být velmi nejasná a zneklidňující. Podívejme se spolu s autorem článku ještě jednou, co praví zákon č 283/1992 Sb.

7.(2) "Radu tvoří předseda, místopředsedové, předseda Vědecké rady a DALŠÍ členové volení ze členů Sněmu na základě návrhů z pracovišť Akademie." 10.(2) "Předsedu jmenuje a odvolává prezident republiky z členů Sněmu a na návrh Sněmu"

Z toho se zdá být zřejmé, že předseda je jedním z členů rady, voleným a jmenovaným. Členem Rady ("dalším voleným")se stává svým zvolením. Předsedou se stává po svém zvolení Sněmem do Rady v okamžiku když ho po této volbě prezident republiky následně jmenuje do funkce.

No a z životopisu vidíme, že v prosinci 2012 byl pan profesor Akademickým sněmem AV ČR zvolen jediným kandidátem na funkci předsedy na druhé volební období. V tu chvíli se zřejmě stal dle citovaného zákona "jedním z dalších členů Rady, zvolených ze členů Sněmu". No a následně ho prezident v březnu 2013 na základě této volby jmenoval předsedou až do roku 2017. Celý problém je v tom, že volbu pana profesora Sněmem v prosinci 2012 lze vykládat jako volbu do Rady. Na třetí po sobě jdoucí období! Jiný výklad zákona říká, že předseda Akademie je členem Rady nikoliv voleným, ale jmenovaným. Vše záleží na sémantické roli slova DALŠÍ. Já se přikláním k tomu, že znamená, že předseda je jen dalším voleným členem Rady, který po svém zvolení potřebuje ještě navíc jmenování prezidentem, aby mohl vykonávat svou funkci. Ale jistý si nejsem. Tak či onak, bylo by dobré, kdyby se jednoznačně vyvrátilo podezření, že se pan profesor Drahoš de-facto nechal zvolit Sněmem v prosinci 2012 do Rady na TŘETÍ po sobě jdoucí období, a to aby ho prezident následně jmenoval a on se tak udržel ve vedení Akademie. Byl návrh Sněmu v podobě hlasování o prof. Drahošovi v prosinci 2012 současně faktickou volbou do Rady?

Soud vypadá jako věc zdlouhavá a nepříjemná, ale jaká jiná autorita to rozhodne?

P. Boublíková 28.9.2017 5:00

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Ano, autor článku tvrdí, že existují jednak volení členové Rady, a k tomu nevolený předseda, místopředseda a předseda Vědecké rady.

Myslím si, že je to nesmysl.

R. Sorge 28.9.2017 6:22

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Podle mne předseda může být 2x jmenován nezávisle na tom, že už byl 1-2x zvolen jako člen.

Pana Drahoše volit určitě nebudu, jeho názory a postoje mi nevyhovují.

V. Klepetko 28.9.2017 8:39

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Váš výklad je jeden ze dvou možných, a dle mého názoru se dá dobře hájit. Dokonce si myslím, že v tomto ohledu má pan Drahoš čisté svědomí - on zřejmě vůbec nechtěl porušit zákon, ani si nepřipouštěl, že by ho snad mohl porušit - prostě se jen přiklonil k výkladu zákona, který byl pro něj příznivý a umožňoval mu setrvat ve vrcholné mocenské pozici.

A zde jsme u jádra věci: jde o politickou kulturu. Ve vědeckém světě zřejmě platí jiná pravidla, než by měla platit v politice. Když politik ve významné ústavní funkci vidí, že o rozsahu jeho pravomocí nebo dokonce o samotném jeho setrvání ve funkci pojednává zákon, který lze oprávněně vykládat několika různými způsoby, tak by prostě "na hraně zákona" ve svůj prospěch jednat neměl - už jen z toho důvodu, aby to nevypadalo že je "mocichtivý" a má "diktátorské sklony", ale také i prostě z principu!

Prezidenti Klaus ani Zeman příliš tento princip nectili. Causa "volba a jmenování předsedy AV ČR" naznačuje, že V TOMTO OHLEDU by pan Drahoš mohl být úplně stejný. Potom ale nehovořme o politické kultuře, slušnosti, protože hlavním rozdílem kandidátů se stává neco jiného - názory na konkrétní témata, vitální pro náš stát! Pokrytecké moralizování o tom, kdo je údajně více slušný a méně "mocichtivý" nás má odvést od zásadních témat. A někdy se moralizatorům vrací jako bumerang!

Nechci za prezidenta ani údajného "fešáka", ani údajného "slušňáka". Chci takovou hlavu státu, která zajistí jeho přežití jako suverénního garanta mých práv a nedopustí jeho "ústavní zánik", který maji naši politici již dobře nacvičený i bez referenda. Nemyslím si, že by pan Drahoš byl z tohoto hlediska dobrou volbou!

T. Hraj 28.9.2017 10:53

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Excelentní, nezaujatý výklad, pane Klepetko. Cítím to stejně.

J. Jurax 28.9.2017 11:43

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

No, dobrou volbou - z toho, co o něm vím z médií se dá zjednodušeně říct, že je to spíš eurohujer. A je-li to pravda, tak z hlediska přežití naší republiky jako suverénního (aspoň omezeně jako dnes) státu a garanta mých práv by to byla volba špatná.

A jeho postoj k imigraci vyjádřený podpisem pod tou neslavnou peticí taky moc záruk do budoucna nedává.

D. Stys 28.9.2017 6:57

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Úmyslem zákonodárce určitě bylo aby členem Akademické rady NEBO jejím předsedou mohl jeden člověk být jen dvě po sobě následující období. Podobně jako u voleb rektorů. Skutečný vědec totiž takovou funkci vykonává s odporem. Proto se do nich dostávají profesionální funkcionáři. Před nimi je třeba skutečné vědce chránit a naopak skutečné vědce je třeba "vykopat" čas od času do funkcí. (I za 3+4 roky rektorského období lze nadělat dost škody, jak ukazuje případ naší Jihočeské univerzity.)

Na AV se od začátku politicky bojuje a v jednom okamžiku (v roce 2001) to vypadalo, že všem příslušníků tehdy vedoucí kliky končí funkční období. Proto byl uplatněn "nový" výklad zákona o AV a zvolena prof. Illnerová. Od té doby škoda trvá, s výjimkou Pačese, který kdoví(přesně)proč podruhé nekandidoval i když by byl mohl.

Vůbec je zajímavé, jak se působení na prezidiu lidem dostane pod kůži. Mnozí bývalí členové jsou tam k potkání téměř vždy, kdy se tam objevím. A to je tak jednou za dva roky.

Akademie věd je politická, nikoliv vědecká, organizace. Vědecké jsou mnohé její ústavy, zasloužily by si příslušnost k věcněji jednající instituci. Je pozoruhodné v jaké míře se v tomto státě rozumné věci pořád dějí navzdory systému.

P. Boublíková 28.9.2017 9:54

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Nejen rektorů, ale i prorektorů, děkanů, proděkanů, ba i ředitelů ustavů či někde ještě vedoucích kateder se týká pravidlo, že mohou ve funkcích setrvat maximálně dvě funkční období.

Post předsedy AV by byl z tohoto hlediska podivnou výjimkou. A také je zvláštní, že se doba jmenování do funkce kryje s volebním obdobím.

P. Rychetsky 28.9.2017 0:47

Sykova mazana jako lstivi Afghanci

"V reportáži ČT se objevila svědectví, že v některých případech bylo zařazení do klinické studie podmíněno předchozím poskytnutím „daru“ 150 tisíc spolku Buněčná terapie „na výzkum“. Tento spolek, jehož předsedkyní byla od založení v roce 2003 Eva Syková, poskytnutý dar poukázal Bioinově, která je použila pro přípravu kmenových buněk."

No, a nejenze Sykova byla predsedkyni spolku, ale navic v Bioinove manazeroval jeji syn. A kruh se uzavrel. Povedena kulisarna.

J. Jurax 28.9.2017 11:44

Re: Sykova mazana jako lstivi Afghanci

Pecunia non olet.

V. Vlk 28.9.2017 0:24

Díky za vysvětlení

jak z Rudého práva . Nebo dneska ČT . Prostě, kolem Drahoše moc a moc věcí smrdí.