23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

POLEMIKA: Tohle je Drahoš!

V názvu sobotního textu klade paní Cibulková otázku Drahoš? Kdo je to Drahoš? Byl jsem osm let, od března 2009 do března tohoto roku, tedy po dobu, kdy byl Jiří Drahoš předsedou Akademie věd ČR, členem Akademické rady a jeho blízkým spolupracovníkem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 28.9.2017 11:29

Re: Drahoš je vítač, který nikdy vědu

No jo, a nebylo by vědce pro funkci prezidenta škoda?

T. Hraj 28.9.2017 10:53

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Excelentní, nezaujatý výklad, pane Klepetko. Cítím to stejně.

T. Hraj 28.9.2017 10:30

Drahoš nadále nijaký

Děkuji pane Chýlo za vysvětlení a očištění jména pana Drahoše.

Pro mne ale otázka "kdo je Drahoš" trvá nadále. Nějaké výrazné politické názory zatím příliš nevýjádřil. A ty které ano (včetně "výzvy vědců") mne spíše dost odpuzují.

V. Klepetko 28.9.2017 10:28

Re: Ano

Z nesmyslu se dobrá věc zrodit může, - asi jako řád z chaosu v Bělousovově - Žabotinského reakci:-)

Zlo pochází jen ze záměrné manipulace nebo přetvářky... Nebo namyšlenelého uplatňování intelektuální převahy. Z toho všeho bych autorku "pamfletu" nepodezříval - asi jako pana profesora ze záměrně nezákonných čachrů. Jsou prostě jen velmi diskutabilní - ostatně, právě proto o nich diskutujeme.

P. Boublíková 28.9.2017 9:54

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Nejen rektorů, ale i prorektorů, děkanů, proděkanů, ba i ředitelů ustavů či někde ještě vedoucích kateder se týká pravidlo, že mohou ve funkcích setrvat maximálně dvě funkční období.

Post předsedy AV by byl z tohoto hlediska podivnou výjimkou. A také je zvláštní, že se doba jmenování do funkce kryje s volebním obdobím.

F. Houžňák 28.9.2017 9:49

To jsou takové formalistické tanečky, Drahoš je vítač

a chce k nám natahat neomezené množství musulmanů, aby tady všecko rozvrátili a zničili jako ve všech svých musulmanských zemích. To je to podstatné a to mu nikdo neodpáře. Neřekl bych to do něj (znám ho osobně, letmo, z doby jeho působení v Německu), ale je to fakt a veškeré další diskuse a obhajoby jsou zbytečné. To radši Zemana.

P. Rudolf 28.9.2017 9:49

Re: Ano

Už jsem od vás sice četl i daleko větší nesmysly, nicméně nutno uznat, že tenhle se vám taky moc povedl.

V. Klepetko 28.9.2017 9:29

Re: Ano

Z vyostřené diskuse je třeba vybrat racionální jádro. Možná poslouží k tomu, aby byly Stanovy AV ČR uvedeny do souladu se zákonem v duchu jeho důvodové zprávy, o které se zde z dobrých důvodů raději nezmiňujete.

A možná bude prospěšná i pro pana profesora Drahoše, ať už bude nebo nebude zvolen prezidentem. Ještě že nemůže být prezident republiky jmenován! :-)))

J. Štrobl 28.9.2017 9:17

Je mi docela jedno,

jestli je Drahoš lump nebo ne. Z těchto kruhů bych nikdy prezidenta nevolil, protože jsou to lidé s klapkami na očích a většinou levicového ražení.

V. Klepetko 28.9.2017 9:14

Re: jak jsem pochopil pravidla pro vznik rady

Váš výklad má dobrou oporu ve Stanovách AV ČR. Jenže podle tohoto výkladu může být například předseda Vědecké rady členem Rady Akademie třeba i 50 let po sobě!

To jistě nebylo úmyslem zákonodárce. Zdá se, že se chyba stala již při schvalování stanov! Je otázkou, zda je spravedlivé chtít po panu Drahošovi, aby to tenkrát rozpoznal. Po vědci bych to možná nechtěl. Ale budoucí politik by takové věci měl vidět!

P. Rudolf 28.9.2017 8:59

Ano

přesně toto jsem si z veřejných zdrojů a ze Zákona č.283/1992 Sb. o Akademii věd ČR ověřil i já. Cibulková sepsala jenom primitivní, sprostý a vůči Zemanovu konkurentu Drahošovi podlý pamflet.

V. Heidlerová 28.9.2017 8:56

Re: Prostě Drahoš je vítač

Je lepší být "vítačem" podle regulí a práva, než "strkačem" do řiti východních velmocí. Měl jste toho málo za 40 let? Asi jste zklamaný komouš, ti bývají moc zlí a rozhněvaní.

D. Polanský 28.9.2017 8:47

Drahoš je vítač, který nikdy vědu

nedělal, byl to vždy jenom úředník. V žádném případě.

P. Zinga 28.9.2017 8:47

Co tím chtěl básník říci?

?

V. Klepetko 28.9.2017 8:39

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Váš výklad je jeden ze dvou možných, a dle mého názoru se dá dobře hájit. Dokonce si myslím, že v tomto ohledu má pan Drahoš čisté svědomí - on zřejmě vůbec nechtěl porušit zákon, ani si nepřipouštěl, že by ho snad mohl porušit - prostě se jen přiklonil k výkladu zákona, který byl pro něj příznivý a umožňoval mu setrvat ve vrcholné mocenské pozici.

A zde jsme u jádra věci: jde o politickou kulturu. Ve vědeckém světě zřejmě platí jiná pravidla, než by měla platit v politice. Když politik ve významné ústavní funkci vidí, že o rozsahu jeho pravomocí nebo dokonce o samotném jeho setrvání ve funkci pojednává zákon, který lze oprávněně vykládat několika různými způsoby, tak by prostě "na hraně zákona" ve svůj prospěch jednat neměl - už jen z toho důvodu, aby to nevypadalo že je "mocichtivý" a má "diktátorské sklony", ale také i prostě z principu!

Prezidenti Klaus ani Zeman příliš tento princip nectili. Causa "volba a jmenování předsedy AV ČR" naznačuje, že V TOMTO OHLEDU by pan Drahoš mohl být úplně stejný. Potom ale nehovořme o politické kultuře, slušnosti, protože hlavním rozdílem kandidátů se stává neco jiného - názory na konkrétní témata, vitální pro náš stát! Pokrytecké moralizování o tom, kdo je údajně více slušný a méně "mocichtivý" nás má odvést od zásadních témat. A někdy se moralizatorům vrací jako bumerang!

Nechci za prezidenta ani údajného "fešáka", ani údajného "slušňáka". Chci takovou hlavu státu, která zajistí jeho přežití jako suverénního garanta mých práv a nedopustí jeho "ústavní zánik", který maji naši politici již dobře nacvičený i bez referenda. Nemyslím si, že by pan Drahoš byl z tohoto hlediska dobrou volbou!

Z. Rychlý 28.9.2017 8:14

Re: Prostě Drahoš je vítač

Vidím to, pane Skálo, stejně. Ty pindy kolem můžou být pomlouvačné, ale pořád zůstává to hlavní: vítač.

B. Rudolf 28.9.2017 8:10

jak jsem pochopil pravidla pro vznik rady

Musel jsem si přečíst tyto partie několikrát, než jsem se v tom rozebral - doufám, že správně. Domnívám se, že členem rady se člověk může stát dvojím způsobem: Buďto je do ní zvolen, nebo je do ní jmenován jako předseda. Pravděpodobně je ale běžné, že předseda je do rady nejprve zvolen jako její člen a teprve potom je jmenován jejím předsedou. Nicméně, pochopil jsem to tak, že zákon nepožaduje, aby tomu tak bylo vždy. Zdá se, že v krajním případě je opravdu možné, aby se člověk stal předsedou rady pouze na základě jmenování a tím pádem se automaticky stal i členem rady, aniž by do ní byl zvolen. Zda byl zákon navržen s tím, že bude takto vykládán, netuším.

D. Stys 28.9.2017 6:57

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Úmyslem zákonodárce určitě bylo aby členem Akademické rady NEBO jejím předsedou mohl jeden člověk být jen dvě po sobě následující období. Podobně jako u voleb rektorů. Skutečný vědec totiž takovou funkci vykonává s odporem. Proto se do nich dostávají profesionální funkcionáři. Před nimi je třeba skutečné vědce chránit a naopak skutečné vědce je třeba "vykopat" čas od času do funkcí. (I za 3+4 roky rektorského období lze nadělat dost škody, jak ukazuje případ naší Jihočeské univerzity.)

Na AV se od začátku politicky bojuje a v jednom okamžiku (v roce 2001) to vypadalo, že všem příslušníků tehdy vedoucí kliky končí funkční období. Proto byl uplatněn "nový" výklad zákona o AV a zvolena prof. Illnerová. Od té doby škoda trvá, s výjimkou Pačese, který kdoví(přesně)proč podruhé nekandidoval i když by byl mohl.

Vůbec je zajímavé, jak se působení na prezidiu lidem dostane pod kůži. Mnozí bývalí členové jsou tam k potkání téměř vždy, kdy se tam objevím. A to je tak jednou za dva roky.

Akademie věd je politická, nikoliv vědecká, organizace. Vědecké jsou mnohé její ústavy, zasloužily by si příslušnost k věcněji jednající instituci. Je pozoruhodné v jaké míře se v tomto státě rozumné věci pořád dějí navzdory systému.

R. Sorge 28.9.2017 6:39

Re: Prostě Drahoš je vítač

Na to nemáte hlavu pane Stirský, tak se tím nezabývejte.

D. Stirský 28.9.2017 6:28

Re: Prostě Drahoš je vítač

A kde a koho a jakými slovy vítal?

R. Sorge 28.9.2017 6:22

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Podle mne předseda může být 2x jmenován nezávisle na tom, že už byl 1-2x zvolen jako člen.

Pana Drahoše volit určitě nebudu, jeho názory a postoje mi nevyhovují.

J. Skála 28.9.2017 5:12

Prostě Drahoš je vítač

a tím je pro mne nevolitelný. Ostatní pindy jsou nedůležité.

P. Boublíková 28.9.2017 5:00

Re: Je to nejasné a zneklidňující...

Ano, autor článku tvrdí, že existují jednak volení členové Rady, a k tomu nevolený předseda, místopředseda a předseda Vědecké rady.

Myslím si, že je to nesmysl.

V. Klepetko 28.9.2017 2:20

Je to nejasné a zneklidňující...

Celá ta záležitost s dvanáctiletým členstvím pana profesora Drahoše v Radě AV ČR se zdá být velmi nejasná a zneklidňující. Podívejme se spolu s autorem článku ještě jednou, co praví zákon č 283/1992 Sb.

7.(2) "Radu tvoří předseda, místopředsedové, předseda Vědecké rady a DALŠÍ členové volení ze členů Sněmu na základě návrhů z pracovišť Akademie." 10.(2) "Předsedu jmenuje a odvolává prezident republiky z členů Sněmu a na návrh Sněmu"

Z toho se zdá být zřejmé, že předseda je jedním z členů rady, voleným a jmenovaným. Členem Rady ("dalším voleným")se stává svým zvolením. Předsedou se stává po svém zvolení Sněmem do Rady v okamžiku když ho po této volbě prezident republiky následně jmenuje do funkce.

No a z životopisu vidíme, že v prosinci 2012 byl pan profesor Akademickým sněmem AV ČR zvolen jediným kandidátem na funkci předsedy na druhé volební období. V tu chvíli se zřejmě stal dle citovaného zákona "jedním z dalších členů Rady, zvolených ze členů Sněmu". No a následně ho prezident v březnu 2013 na základě této volby jmenoval předsedou až do roku 2017. Celý problém je v tom, že volbu pana profesora Sněmem v prosinci 2012 lze vykládat jako volbu do Rady. Na třetí po sobě jdoucí období! Jiný výklad zákona říká, že předseda Akademie je členem Rady nikoliv voleným, ale jmenovaným. Vše záleží na sémantické roli slova DALŠÍ. Já se přikláním k tomu, že znamená, že předseda je jen dalším voleným členem Rady, který po svém zvolení potřebuje ještě navíc jmenování prezidentem, aby mohl vykonávat svou funkci. Ale jistý si nejsem. Tak či onak, bylo by dobré, kdyby se jednoznačně vyvrátilo podezření, že se pan profesor Drahoš de-facto nechal zvolit Sněmem v prosinci 2012 do Rady na TŘETÍ po sobě jdoucí období, a to aby ho prezident následně jmenoval a on se tak udržel ve vedení Akademie. Byl návrh Sněmu v podobě hlasování o prof. Drahošovi v prosinci 2012 současně faktickou volbou do Rady?

Soud vypadá jako věc zdlouhavá a nepříjemná, ale jaká jiná autorita to rozhodne?

P. Rychetsky 28.9.2017 0:47

Sykova mazana jako lstivi Afghanci

"V reportáži ČT se objevila svědectví, že v některých případech bylo zařazení do klinické studie podmíněno předchozím poskytnutím „daru“ 150 tisíc spolku Buněčná terapie „na výzkum“. Tento spolek, jehož předsedkyní byla od založení v roce 2003 Eva Syková, poskytnutý dar poukázal Bioinově, která je použila pro přípravu kmenových buněk."

No, a nejenze Sykova byla predsedkyni spolku, ale navic v Bioinove manazeroval jeji syn. A kruh se uzavrel. Povedena kulisarna.

V. Vlk 28.9.2017 0:24

Díky za vysvětlení

jak z Rudého práva . Nebo dneska ČT . Prostě, kolem Drahoše moc a moc věcí smrdí.