16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Fokusace divočiny se tentokrát nepovedla

Fokusace. Pojem většinou označující co nejpřesnější zaostření pozorovaného či snímaného objektu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 27.9.2017 9:11

Re: zdivočování?

Pane Lukavský hovoříte o "zbožnlé lži" ale sám jaksi "lžete" v tom smyslu , že přeci každý NP má svá pravidla včetně vnitřní zonace podle kterých kterých se místně zásadně odlišně spravuje. Hovořit za takové situace paušálně za celek nutně dává vyumělkovaný až vylhaný obrázek o .... "základním problému Šumavy".

Dokonce nesprávně přitom udáváte vznik NPŠ rokem 1975 - to už není ani o lži která předpokládá zalost pravdy ale o hlouposti či nechuti si alespon základní okolnosti dohledat:

http://www.npsumava.cz/cz/1011/sekce/uvodni-informace/

V něčem Vám ale dávám zapradu a to ve značné rozloze uměle vysazených smrkových stejnověkých monokultur. Takový systém se pro potenciální vnitřní nestabilitu nutně časem stane extrémě citlivým indikátorem vlivů. Tento fakt se ale přesto netýkal zdaleka tolik klimaxových smrčin dnes prvých zon, které byly a jsou dlohodobě člověkem neobhospodařovaným a s tohoto pohledu nejcennějším jádrem NPŠ na které se nabalila daleko větší rozloha která ale má zas širší význam např jako základ opětovného růstu biodiverzity.

P. Rada 27.9.2017 8:50

Re: No to je dobré?

Hovoříte o "volech" - přitom ale sám evidentní voloviny předvádíte jak na běžícím pásu. Naposledy zde svým tvrzením na téma oteplení planety které jeste fakticky zdůvodnoval hmotností její atmosféry ve které ale pomíjíte míru zastoupení radiačně aktivních plynů.

Autor: P. Zinga Datum: 4.9.2017 18:52

J. Lukavsky 27.9.2017 8:39

zdivočování

Řekl bych, že zásadní problém Šumavy je v tom, že příznivci "zdivočování" začínají její historii rokem 1975, kdy byla vyhlášena národním parkem. Mimochodem nesplňovala základní kriterium, že NP je území, kde je minimálně 80% území přírodní! Takže zbožná lež. Ale Šumava má historii trochu delší, začíná před ca. 10 000 lety, kdy kontinentální ledovec začal ustupovat. Nejdříve to byla tundra s vrbou zakrslou atd., pak přišel les, nad 1000 m smrkový, pod smíšený, buk, jedle..... člověk postupně les měnil na pole a louky a stromy těžil, ale zásadní změna nastala až v r. ca. 1870, kdy velká sněhová bouře povalila několik milionů m3 dřeva. Ty Schwarzenbergové vytěžili a prodali a Šumavu uměle zalesnili smrkovou monokulturou, čili plantáží. Jenomže jurodiví věrozvěstové toto prohlásili v r. 1975 Boubínem a študují jestli je opravdu možné aby kůrovec smrkovou monokulturu sežral do mrtě. Ano je to možné! Jistěže uschnutím starých smrků dostali šanci "čekatelé", mladé smrčky pod nimi, ale tím je založena pouze další vlna smrkové monokultury. Z nich se smíšený les tj. buk jedle... neztransmutuje ani náhodou. Lysenko už je totiž po smrti! Takže císař je nahý, jen se o tom musí korektně mlčet! J.L.

P. Rada 27.9.2017 8:38

Re: O čem se u Moravce mlčelo

Souhlas jen dodávám, že zmizením smrku u nás vývoj klimatických důsledků zdaleka nekončí. I autor připoměl, že problémy má také borovice černá a dokonce je začíná prý mít i buk.

Koho zajímá jak se asi změní krajiný ráz s oteplením o 1C na našem území tak necht se dojede podívat jaké porosty dnes rostou někde kolem Bělehradu a spíše ještě jižněji ale do podobné nadmořské výšky kde jsou podobné stážky ale už nyní posunutá teplotní úroven. Kopce pokud jsou vůbec něčím vzrostlejším porostlé tak křovinami. Stromy v našem pojetí vegetují jen v údolích kolem vodních toků.

Co se týká vrcholových partií Šumavy tak zde patrně bude mít smrk s klimatických důvodů paradoxně jednu s posledních a relativně nejlepších šancí na vytváření trvalejšího porostu..... http://www.klimatickazmena.cz/cs/

U Moravce se prostě nedalo stihnout zdaleka vše. Takové pořady považuji jen za inspirativní či dokonce alarmující po naopak vleklém ukolébávání od politiků typu V.K. kteří vážný problém lidstva překroutili na např. vyumělkovaně presentovaný spor - "Prosperita versus svoboda".

Chováli se podstatná část společnosti k přírodnímu okolí fakticky loupeživě - viz žití na dluh níže či pojem ekostopa (https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_zem%C3%AD_podle_ekologick%C3%A9_stopy) - pak není divu, že faktickou drancovačku rádi legalizují pojem prosperita.

P. Zinga 27.9.2017 8:29

Re: Souhlas s kritikou nekorektního používání pojmu divočina..

Pane Rado, Vy jste nepoučitelný! Já minulý týden 2x zmokl, přestože dvě hodiny před tím předpovídali sucho a Vy věříte kok*tům, co si myslí, že vědí, co bude za sto let? Už jim něco vyšlo? H.vno, nic se nenaplnilo, akorát měšec Vašeho proroka Al Goreho, miliardáře. Ale pravdou staletou je, že nejsnáze se vydělává na lidské blbosti.

P. Zinga 27.9.2017 8:24

No to je dobré:

holandské lesnické zkušenosti! To je, jako by hoby-zahrádkář radil velkostatkáři..Koukal jsem na zahr. TV na přírodopisný pořad, líčící obnovu části horské krajiny a doslova jsem vyskočil, když jsem slyšel lesníka povídat o tom, že "návrat staletí kultivované krajiny do divočiny není bez součinnosti člověka možný"...A co Šumava?

Pár dní na to jsem sledoval zelený pořad o Alpách, kde se geolog rozčiloval nad tím, že se Alpy rozpadají. Proboha, pomyslel jsem si, co je to za vola, to přece dělají všechny hory, že se rozpadají! Od základky znám pojem přirozená eroze, ale tento vůl ne, podle něj to je dílo člověka. Ale když on je expert, studovaný...

K. Wágner 27.9.2017 6:14

O čem se u Moravce mlčelo

Smrkové porosty v uplynulých dvou letech u nás zasáhla nebývalá kalamita, která za sebou zanechala rozsáhlé pásy usychajících lesů (největší problémy jsou údajně na střední a severní Moravě a ve Slezsku). Spouštěčem kalamity jsou zřejmě klimatické změny a déle trvající sucho, jež způsobuje oslabení smrků, které pak bývají napadeny kůrovcem a hynou. Množství dřeva z kalamit v současné době má přesahovat reálné možnosti tuzemských zpracovatelů, a proto byl již vydán plošný zákaz těžby. Ministerstvo ho rozeslalo všem obcím a účinnost opatření se předpokládá na přelomu října a listopadu tohoto roku. Lesní zákon dává povinnost přednostně zpracovávat takzvanou nahodilou těžbu, tedy stromy seschlé, napadené kůrovcem, nebo zlomené. Cena surového dříví tak podle ministerstva strmě klesá, i když to koncoví odběratelé dosud nepociťují.

P. Rada 27.9.2017 1:25

Souhlas s kritikou nekorektního používání pojmu divočina..

Zároven ale považiji za příliš idealistický postoj: ..."Ale rozhodovat bychom se měli rychle" ... Mám totiž za to, že v ledačem už je na nápravu zcela pozdě. V tomto ohledu jsem sice neorganizovaný ale daleko skeptičtější a uvedu proč. Planetární stabilita se totiž už v řadě ohledů jeví nevratně porušená: ..... http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

Konkrétněji už velmi pravděpodobně nelze zabránit např růstu hledin oceánů v důsledku GW v konci století o min 6 metrů http://www.nature.com/nclimate/journal/v6/n4/full/nclimate2923.html). To, že zhruba 95% nárůstu oteplení absorbují doposud oceány klame podobně masivně jak sebeklam "skepptických ekologů" a důsledky pro budoucnost se tak umocnují (https://www.kosmas.cz/knihy/127511/skepticky-ekolog/)

Nebo přímo k Šumavě. Vodní vrcholové toky jsou tam od překyselené mrtvé už od let 80tých a současná celková depozice od té doby poklesla jen 4x! Depozice oxydů dusíku dokonce doposud rostou. Tak jakápak "divočina" když do procesů fakticky už nesvéprávní lidé stále v globálním měřítku zasahují?

Toto vše se totiž navíc děje za situace kdy celá společnost už dlouhodobě žije na dluh který není schopna splácet a to se dotyčný v rozhovoru na toto téma navíc příliš optimisticky domívá, že lesy jsou schopné trvale absorbovat do vzduchu lidmi jednou už uvolněný uhlík s fosilních paliv. Přitom pomíjím diskusi nad mírou "svéprávnosti" přímo zainteresovaných např v korejské jaderné hrozbě atd.:

https://video.aktualne.cz/dvtv/evropa-zije-na-ukor-ostatnich-ale-zkuste-lidem-rict-ze-se-ma/r~4b89bc628ef311e7b1a4002590604f2e/