19.7.2018 | Svátek má ČeněkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Právo být (ne)věřícíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 103, poslední: 27.9.2017 22:12, přehled diskusí

Re: Ústava ČR:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 22:12

Ano, včetně konceptu rovnosti lidí. Ovšem jen před bohem nebo po smrti. V praxi to bylo celkem naprd - ještě dlouho po renesanci, jež zlomila nadvládu církve, prakticky až do konce 18. století, byla i jen rovnost před zákonem někde už deklarovaná prakticky nenaplněna. Ostatně církevní hierarchové nepodléhali světskému právu.

Křesťanství zdaleka dalo západní civilizaci to, co jsme. Stavíme též na antice, na Římu, na renesanci, jež osvobodila mysli od náboženských dogmat, na technice, která s křesťanstvím neměla nic společného, na vědách přírodních, jež byly jednou provozovány v klášterech a jindy kaceřovány inkvizicí, i na výsledcích jiných civilizací - kompas a papír jsou z Číny, algebra (al-džabr) je z Persie tehdy pod arabským a islámským vlivem (Chorezmí), pojem nuly a arabských číslic je z Indie a do Evropy se dostaly též před arabský svět, je a tak dál a podobně. Dlouho před tím, než se staly běžnými v Evropě, byly mnohé výrobní postupy a zařízení používané v metalurgii známé v Číně (jde například o vysokou pec, lití železa, výrobu oceli, ale i hydraulické kovací lisy). Arabské lékařství bylo až do cca renesance vyspělejší než evropské (církev zakazovala pitvu) a stavělo na arabských a římských vědomostech, jež se po úpadku Evropy po pádu říše západořímské vrátily zpět přes arabský svět. A tak dál a podobně.

Re: Ústava ČR:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 21:47

"Výuka náboženství, alespoň "úvod do křesťanství" patří do základního vzdělání ..."

Omyl. Patří tam nanejvýš výuka o náboženství - nejspíš v rámci dějepisu.

A pochopitelně význam křesťanství přeceňujete. Kupříkladu v Číně a Japonsku křesťanství nikdy nebylo - pomineme-li nevýznamné důsledky působení misionářů v posledních dvou třech stoletích - tyto civilizace jsou jiné, leč nikoli nevzdělané. Dost vynálezů - od kompasu přes papír po střelný prach - vzniklo mimo křesťanskou sféru.

Materialistická výuka dějepisu je jediná možná. Náboženské báje nejsou dějepis, ale jen báje. Že se mění - jistě, v souladu s rozvojem poznání; jen náboženská dogmata se nemění, nemohou, protože by bylo po náboženství, co na nich stojí.

Re: Pokud by lidé byli tolerantní:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 21:37

"Nelíbí se Vám, že věřící šiří svoji víru. To je netolerantní!"

No jo, a kde končí tolerance a začíná sebevražedná blbost?

A taky - tu jedinou a pravou víru lze šířit různě - dobrým slovem, důrazným slovem, velmi důrazným slovem, hrozbami, proskribcemi a končí to u ohně a meče. Přičemž moje tolerance končí u nanejvýš u toho dobrého slova, a i to jako bezvěrec, neznaboh a ateista toleruji nepříliš rád; a co nad to dobré slovo, tolerovat už nelze.

Re: Není to málo?:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 21:27

Náboženství kupčí s iluzemi. Jenže někteří lidé si ty iluze rádi koupí. Nechte to být ... pokud se nebude žádat, aby si ty iluze kupovali všichni a povinně. Ale to už u křesťanství odeznělo. U islámu dosud ne, proto je nebezpečný a bez ohledu na posvátnou krávu náboženských svobod by měl být u nás, respektive v Evropě, potlačován.

Re: Souhlas s doplněním:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 21:20

Bohové - všichni - nejsou než virtuálními konstrukty lidských myslí.

:
Autor: M. Jandáková Datum: 27.9.2017 21:17

"Leží mimo (empirický svět) " se mi, s dovolením, nelíbí. Nepoznatelný (nebo jen nerozeznaný) přeci neznamená absentující...

:
Autor: M. Jandáková Datum: 27.9.2017 21:06

Včera

Míjela jsem v běhu výklad.

Kroužku, školy, školky?

V jednom přání krasopisem stálo

"Aby byly ve třídě jen holky!" )

:
Autor: P. Remeš Datum: 27.9.2017 20:45

Obecně je Bůh vnímán jako základní regulativ lidského života, který leží mimo empiricky svět a je osobní (tedy psychické) povahy.

No, nacisté byli programově protikřesťanští a protižidovští,:
Autor: F. Houžňák Datum: 27.9.2017 19:55

s muslimy si notovali (ovšem mocensky, to nemělo s Alláhem nic společného) a jinak byli ateisti, s lehkým pohanským nátěrem. Pokud míníte hákový kříž, ten coby náboženský symbol vypadal jinak. Najděte si to a poučte se. Ostatně ho tam neměli coby náboženský symbol. Chcete tvrdit, že když komunisté měli ve znaku pootočenou muří nohu, že byli přívrženci černé magie?

Re: Boží existence byla prokázána mnohokrát :
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 19:18

Do toho boha netahejte. To musel být ďábel ...

Re: :
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 19:18

A kdo Vás v alternativního inteligenta?

Re: No, vy zase věříte na ty vaše ateistické:
Autor: Jiří_K Datum: 27.9.2017 19:17

Netvrdil bych, že byl Hitler a jeho soukmenovci ateisté! Zejména když měli ve svém oficiálním znaku náboženský symbol!

Tak ten poslední odstavec by se měl tesat:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 19:17

protože boží existenci se dosud nikomu prokázat nepodařilo, protože bůh či bohové jsou jen velmi vágně definováni.

Ono se nepodařilo prokázat ani neexistenci, protože bůh či bohové jsou jen velmi vágně definováni.

No, vy zase věříte na ty vaše ateistické:
Autor: F. Houžňák Datum: 27.9.2017 18:52

bláboly a označujete každého, kdo je jiné víry, za hlupáka. Vy ateisté jste ovšem jediná víra, která stavěla koncentráky a masově vraždila lidi víry jiné. V tom si docela notujete s muslimy.

:
Autor: K. Kořinek Datum: 27.9.2017 18:02

A kdo padaky na penize ? ;-))

Boží existence byla prokázána mnohokrát :
Autor: I. Dekyský Datum: 27.9.2017 17:07

A i u nás Bůh učinil v posledních letech několik zázraků, zeptejte se např. doktora Ratha. Kdo jiný by mu v krabici proměnil víno na peníze! :-)

Re: školní uniforma by to vyřešila:
Autor: Z. Lapil Datum: 27.9.2017 17:04

Ale jo, já ten argument nejen že chápu, já ho i sdílím. Tou vojnou jsem chtěl upozornit (a bohužel mi nedošlo, že jsou přítomny i dámy, které záklaďáckou vojnu neabsolvovaly), že uniforma umožňuje poměrně dost signálů o sociálním statusu vojáka, u záklaďáků redukovaného na "číslo" čili počet dní zbývajících do civilu. Někde to možná bylo složitější, "u nás" šlo o stupeň utažení opasku, způsob nasazení čepice a zastrčení nebo nezastrčení pásků kanad do patřičných ?zástrček. Snad jsem to nepřehnal se slangem.

Jen pro informaci - na přímý rozkaz důstojníka byly tyto nedostatky v ústrojní kázni bez řečí, leč s viditelnou neochotou napraveny, jen se však důstojník otočil, stejnokroj se zcela samovolně uvedl do původního stavu.

Re: :
Autor: Z. Lapil Datum: 27.9.2017 16:49

Au :-). K "bůh existuje" patří 75%.

Re: Souhlas s doplněním:
Autor: J. Anděl Datum: 27.9.2017 16:46

Ad 1 - ano. Ukazuje to význam hypotetického vědeckého poznání v praxi.

Ad 2 - to není v žádném vztahu k mému příspěvku. Oba zmínění jsou lidský pokus o popis vědecky neověřitelné reality, vykrystalizovaný generacemi reálných zkušeností, mýtů a záměrných manipulací.

Re: Ústava ČR:
Autor: J. Anděl Datum: 27.9.2017 16:25

Je to hypotéza, dokud se to neprověří praxí.

Re: Pokud by lidé byli tolerantní:
Autor: J. Anděl Datum: 27.9.2017 16:24

To má dva aspekty. Jednak se v praxi v diskuzi asi setkáváte logicky spíš s těmi, co to přesvědčování za svou povinnost považují. Celkem pochopitelně, ti, co vás přesvědčovat nechtějí, vás nepřesvědčují.

A pak jde o to, jestli sám aktivně věřící provokujete k tomu, že pak cítí potřebu se hájit (aby si nepřipadali za debily případně protože jste jim sáhl na něco, co jim je svaté).

To ovšem nesouvisí zdaleka jen s náboženstvím, zkuste dát někomu do vánočního bramborového salátu celer či italovi do carbonare smetanu, zkuste Trekkiemu zpochybnit Spocka, sportovnímu fanouškovi jeho tým či favorita, někomu oblíbenou kapelu, spisovatele, herce či film. Ba co dím - šáhněte někomu na Babiše, Klause, Havla..........

Re: Ústava ČR:
Autor: R. Langer Datum: 27.9.2017 16:14

To není hypotéza, ale jistota, ovšem lidé se prostě bez duševních berliček neobejdou. Mimochodem, nemá to nic společného ani s inteligencí, ani s morálkou.

A ten socialismus, to je jenom jiná forma náboženství, nic jiného.

Re: Ústava ČR:
Autor: R. Langer Datum: 27.9.2017 16:10

ad 1) Tak mi dokažte, že tu nemám jitrnici, jakou svět neviděl. Podle vaší logiky je to správné uvažování. Podle stejné logiky mohu "dokázat" existenci polednice, hejkala nebo bludičky. Aha? Takže určitě existují také, že? Jo, né, to jsou jenom vymyšlené pohádkové bytosti, ale Bůh, to je holt Bůh, to je jiná autorita. Ale rozhodně te není v rozporu s realitou. :-D

ad 2) Ne, křesťanství rozhodně nezakazuje lidem samostatně myslet. Pokud ovšem Pán nestanoví jinak. :-D

ad 3) Západní civilizace vznikla na obrozenectví (odluce státu od církve), na Římském právu a na antice NAVZDORY křesťanství, které tu "rovnost" lidí dusilo několik století. :-P

Re: Ústava ČR:
Autor: J. Řezák Datum: 27.9.2017 16:06

Věřím v přírodní zákony. A Hegelovu filosofii.

Re: AAAA:
Autor: J. Řezák Datum: 27.9.2017 16:04

Dobrý fór. Ale pravdivý :-)

Re: Ústava ČR:
Autor: R. Langer Datum: 27.9.2017 16:02

Ano, i mýlit se dá stovky i tisíce let. Jak dlouho byla Země plochá? Pár století? ;-)

Re: :
Autor: R. Langer Datum: 27.9.2017 16:01

Pokud by někdo dokázal existenci Boha, tak předpokládám, že by se též dokázalo, který Bůh to vlastně je. Takže je otázkou, co by pak do těch škol pak patřilo, přál-li by si Bůh osobně... ;-)

Re: Ústava ČR:
Autor: J. Hruška Datum: 27.9.2017 15:58

Pozdrav Pán Bůh, pane Sova. Už jsme se tu drahně nepotkali. Znáte jistě "Apoštolské vyznání víry", že? Věřící křesťané ho odříkávají alespoň jednou týdně už skoro dvě tisíciletí. Váš vyhledávač je tu jen pár let, co na tom. Hezké "babí léto", přeji, Josef.

Re: Není to málo?:
Autor: R. Langer Datum: 27.9.2017 15:58

Ano, jedni věřící likvidují jiné věřící (konkurenci). Křesťané tím už prošli (a navíc jsou v dnes menšině). To je u věřících běžná praxe, nic nového. ;-)

Re: Pokud by lidé byli tolerantní:
Autor: R. Langer Datum: 27.9.2017 15:56

Rád bych s vámi souhlasil, praxe mi ale často dává za pravdu, a to i tady v diskusích. ;-)