18.7.2018 | Svátek má DrahomíraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VZPOMÍNKA: Babiččin deníkŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 5, poslední: 27.9.2017 9:24, přehled diskusí

Re: Ehm:
Autor: J. Lacina 623 Datum: 27.9.2017 9:24

Měl jsem s tím problém, ta pasáž je špatně čitelná. Dívám se znovu a je tam zřejmě "náklaďáků", slovo je rozdělené na dva řádky, první půlka (nákla) je hrozně zašmudlané, ignoroval jsem ji, na další řádku pak je "ďáků", vypadá to spíš jako "džíků", takže jsem si to interpretoval jako "džípů". Je to moje chyba.

Ehm:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 1:08

Promiňte, ale

"1940: „Ráda chodím do Osady tuláků savany. Na schůzi u Vorlíčků jsme ale nešly ani já ani Bilina. Někdo nás zradil. Měli jsme hrozný strach. Pro chlapce přijelo gestapo. Natlačili je do džípů a odvezli.“

je trochu divné. Text nemůže být autentický.

Totiž dívčina v protektorátu nemohla znát slovo džíp ve významu auto. Protože výraz jeep, čteno džíp, vznikl jako přepis anglické výslovnosti zkratky GP (dží pí), kterážto zkratka označovala vojenské auto vyráběné v USA od roku 1941 - viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeep.

Úžasné::
Autor: A. Alda Datum: 26.9.2017 12:47

Nesu ti ho jako hodný otec nerozlepený a ty mi ho pak jako hodná dcera dáš sama přečíst.

To je velice fascinující a poučné. A krásné. (Sám to poučení už nevyužiji, mé děti jsou dospělené a s partnery různé právní úrovně od známosti přes zasnoubení po manželství, jsemť již i dědečkem. Ale kdybych tuto krásnou větu znal dříve, dokázal bych ji použít.)

Re: Setkání se smrtív mládí:
Autor: R. Langer Datum: 26.9.2017 10:41

Někdo si to představit umí docela dobře. Ti hloupější bohužel věří, že "nic takového se přece nemůže stát". Může - a v dnešní době dokonce velice snadno. :-(

Setkání se smrtív mládí:
Autor: O. Dvořák Datum: 26.9.2017 8:38

Do jednadvaceti let zažít tolik zabíjení (při bombardování, při povstání, při osvobození). Člověk si to v dnešní době ani neumí představit.