25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Fotbal postrádá logiku!

Jsem si jista, že v životě existují důležitější věci, než je fotbal. Přesto není sporu o tom, že předminulý týden byl pro mnoho Pražanů ve znamení derby, ve kterém nakonec Slavia porazila Spartu 2:0.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 27.9.2017 12:42

Uživatel požádal o vymazání
M. Bílý 27.9.2017 12:20

Byl jsem v životě dvakrát na fotbale. Poprvé v šestnácti ...

.... na SK Voltuš proti SK Zadní Hutě (v roce 1942, polovina hráčů neměla nejenom kopačky ale ani boty) a podruhé ve dvaceti na zápase Jedenáctka firmy Bílý proti SK Meteor Chvaly (z jakého titulu jsem tam byl je snad jasné). Docela mi to pro život stačilo i když jako kluk jsem se honil velmi často po "hřišti" vymezeném hromádkami kabátů coby brankami. Zakládám si ale na tom, že jsem v televizi v přímém přenosu viděl Panenkovu šouráckou penaltu v Bělěhradě v roce 1976. To bylo něco nadfotbalového.

R. Langer 27.9.2017 11:34

Re: Paní "profesorka" ekonomie

Přesně tak, on ten fotbal toho s tou ekonomikou má společného mnohem víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

R. Langer 27.9.2017 11:31

To mě zaujalo:

"Nebo snad víte o někom, kdo si koupí za milión korun vůz bez

klimatizace, navigace a rádia jako důkaz věrnosti značce, když si může

za stejnou částku pořídit auto, jak říkají motoristé, v plné náloži?"

Platí to všude tam, kde rozhoduje víra a nikoliv kritické myšlení. Znám například jednu specifickou značku spotřební elektroniky, kde to platí prakticky bez výhrady. ;-)

R. Langer 27.9.2017 11:27

Re: Fotbal mě nezajímá

Když to shrnu, tak že to, co je drahé, nemusí být zdaleka to nejlepší. A že to neplatí úplně ve všech případech a pro každého, třeba u postižených nějakou vírou. To je veškerý obsah. ;-)

R. Langer 27.9.2017 11:23

Re: Ekonomie je logická? Ano!

Tomu se zase normálně říká PODVOD (vydávání bezcenného zboží za cenné). V dnešní socialistické ekonomii se to ale jmenuje třeba "bublina". Nebo třeba takové povolenky na CO2, to je kšeft! To je kvalitní zboží s přidanou hodnotou! A takových by se našlo, ale s kapitalismem toho takové zboží má společného pramálo, ne-li nic. :-D

P. Maleček 27.9.2017 11:20

Naopak fotbal logiku má, tu však odemočnělý intoš nevidí.

Což tuhle potvrdila i má vysoceintelktuální známá tvrzrním, fotbal je od toho aby si desetitisíce chudáků mohli pohodlně sedíc zařvat na něco přes dvě desítky zpocených multimilionářů.

Čímž nevědomky potvrdila, že fotbal logiku má. Ale tu emoční umožňující se prezentovat jako vedení či aspoň mizivá součást jednotného stáda. Ke všemu toho sem tam vítězného.

Však proč by jinak třeba takový Křetínský cpal své miliardy do něčeho tak nevýnosného jako je Sparta. Když tedy po babišovsku pomineme daňovou optimalizaci.

R. Langer 27.9.2017 11:18

Re: Ekonomie je logická?

To co popisujete nezavinil kapitalismus, ale přesný opak kapitalismu, tedy socialismus.

O. Uživatel 27.9.2017 11:07

Uživatel požádal o vymazání
P. Portwyn 27.9.2017 10:27

Jestli ono to nebude tím,

že lidé mají kromě peněženek i emoce.

Z ekonomického hlediska je nesmysl mít děti, přečíst si knížku (teda pokud to není odborná publikace z mé profese) nebo se podívat na film, dát si dobré jídlo (vařená nesolená brokolice je prý zdravější :oP), jít se projít do lesa, jet někam na dovolenou.

A to už vůbec nemluvím o takové pitomosti, jako je třeba láska nebo vlastenectví.

Prostě - až nás nahradí roboti, tak nebudou fandit jen nejlepším týmům. Nebudou fandit vůbec. Zruší sport úplně, stejně jako kulturu.

A. Alda 27.9.2017 10:23

Fotbal?

Co to je?

P. Portwyn 27.9.2017 10:22

Re: Ekonomie je logická? Ano!

No ale o burzovních a jiných "bublinách" jste už někdy slyšel, ne?

O. Uživatel 27.9.2017 10:20

Uživatel požádal o vymazání
A. Hrbek 27.9.2017 9:51

Re: Paní "profesorka" ekonomie

Děkuji za příspěvek do diskuse.

S "ekonomickou logikou" mám určité potíže. Zatím co třeba matematická logika se zabývá se zkoumáním, formalizováním a matematizováním zejména těch oblastí logiky, na jejichž základech je postavena matematika je to se zkoumáním, formalizováním a matematizováním těch oblastí logiky, na jejichž základech je postavena ekonomie poněkud neujasněné. Chybí totiž jakékoliv výchozí definice a postuláty ze kterých byly odvozovány závěry. A velmi často selhává kvantifikace.

Podle Misese veškeré nám známé kvantity pouze popisují historii. Žádný rozumný člověk nemůže tvrdit, že základní postulovaný vztah mezi nabídkou a cenou je, ať už obecně nebo v ohledu na konkrétní komoditu, konstantní. Naproti tomu víme, že jej ovlivňují různé lidi různým způsobem a že se reakce stejných lidí na stejné události liší.

J. Novotny 27.9.2017 9:34

Re: Paní "profesorka" ekonomie

Fotbal v Anglii je s ekonomikou klubů naprosto úzce svázán. Je to dokonce součást širší hry a fanoušci sledují i tento aspekt.

Některé věci se neznalcům mohou jevit jako absurdní, to ano, ale ta ekonomická realita je v Anglii velmi surová.

J. Novotny 27.9.2017 9:31

Dluh Manchesteru souvisí s financováním

jeho akvizice současnými vlastníky a pravděpodobně tam bude i element daňové optimalizace.

Ekonomicky fotbal logiku nepostrádá, u Premier League je to evidentní. Tam se soustředí na produkt, na to aby do hlediště mohly celé rodiny, nejvážnějším prohřeškem je bring the game to disrespect - ať už je ten daný v morálním právu, či ne, tak je potrestán, protože produkt je důležitější. Takže Premier League dokáže prodat vysílací práva a rozdělit je mezi kluby a z toho financovat show.

To, že někdo udělá špatné investice je v ekonomice normální, ekonomická logika tam ale vždy je.

P. Hlosta 27.9.2017 9:10

Re: Paní "profesorka" ekonomie

Autorka, dle mého, jen ztvárnila pár absurdit sportu. Že se zrovna zmínila o ekonomickém aspektu znamená jen, že ten se sportem souvisí. Co se "bludu ekonomie" týče, já si myslím, že vy máte problém s ekonomickým myšlením. Ekonomie je především hledání a ne zásadní zákon neměnný v čase. Vytýkat autorce, že posoudila fotbal v rovině ekonomiky, jeho určité paradoxy...

I u vás se dá hodně co vytknout ve vašem textu.

O. Uživatel 27.9.2017 8:55

Uživatel požádal o vymazání
A. Hrbek 27.9.2017 8:38

Paní "profesorka" ekonomie

opět ukazuje nejen své "znalosti", ale i bídu "ekonomie". Ale k věci. 1. Je absolutním bludem ekonomie, že ekonomie je pro veškerý život společnosti rozhodujícím faktorem a že platí marxistické heslo že základna určuje nadstavbu. Život společnosti je ve skutečnosti mnohem a mnohem složitější, než aby se řídil výmysly "ekonomů", které se, mimo jiné, neustále zásadně mění. A o nějaké "ekonomické logice" v běžném životě lze si často jen přát.2. Jako měřítko "bohatosti" státu si vzala HDP na obyvatele. I když použila vyjádření v paritě kupní síly, je HDP jen jedním z vymyšlených ekonomických ukazatelů stavu společnosti. 3. Aniž provedla jakýkoliv důkaz ztotožnila ekonomii státu s ekonomií podniků v tomto státu. Očekávání, že "čím je výkonnější a bohatší ekonomika státu, tím jsou hodnotnější podniky, které v dané ekonomice působí je absolutní nesmysl. V každém státu je celé spektrum podniků s nejrůznějšími ekonomickými charakteristikami. 4. Druhým absolutním nesmyslem je tvrzení že "na trhu obvykle existuje přímá úměra mezi kvalitou produktu podniku a jeho tržbami". Autorka si plete kvalitu s kvantitou protože tržby závisí nejen na ceně produktu, ale i na prodaném množství. Pokud to autorka ještě nezpozorovala, tak na trhu to velmi často platí obráceně - méně kvalitní výrobek je lacinější a proto se více prodává. A platí to nejen pro potraviny, ale i pro automobily, oděvy, atd. 5. Pokud by paní profesorka skutečně znala ekonomiku, pak by věděla, že ekonomická síla závisí nejen na "kvalitě" (např. HDP na hlavu, ceně), ale i na "kvantitě" (např. počtu obyvatel, počtu prodaných výrobků). Platí to nejen pro státy, ale zejména pro podniky. A pro každou činnost i její "inovaci" je nutný určitý objem prostředků. Lucembursko s 600 tis.obyvateli se nemůže dovolit to, co stát s 60 mil. obyvatel. 6. Sportovní kluby jsou součástí národní ekonomiky a její prestiže. A financování národní, nebo i jen lokální prestiže se málokdy řídí ekonomikou. Fandění je určitým druhem náboženství.

O. Dvořák 27.9.2017 8:15

Umořovat dluh investicemi

Vy jste keynesiánka, ne?

O. Uživatel 27.9.2017 7:36

Uživatel požádal o vymazání
P. Švejnoch 27.9.2017 7:05

Fotbal mě nezajímá

v podstatě jediné, co celkem dobře chápu je to, že na tuto "zábavu" přispívám obecně skrze náklady vynaložené firmami na reklamu, a v tomto našem podivuhodném státě dokonce i ze svých daní - což mě tedy mimořádně těší... :-(

Ale marně přemýšlím, co mi vlastně těmi mnoha slovy chtěla vlastně autorka sdělit?

K. Dommorský 27.9.2017 6:36

Ekonomie je logická?

Celá současná ekonomika nemá logiku. Alchymisté již dávno seznali, že z čehokoliv jiného se zlato udělat nedá. Kapitalismus je ale překonal - z ničeho nadělal nekonečné množství peněz. Vymyslel obchod s virtuální hodnotou ekonomických subjektů - burzu cenných papírů. Přijal dluh jako základní stavební kámen "rozvoje". Zavedl HDP jako určující ekonomický ukazatel, přestože národní důchod mnohem lépe odráží skutečný růst bohatství státu. Ekonomie byla v antice naukou o hospodaření domácnosti. Novodobá ekonomie, zvláště tzv. liberální, se ze všeho nejvíce podobá delfským věštírnám. Jen se dnešní ekonomičtí věštci nenechávají zhulit výrony vulkanických plynů, ale něčím jiným. Nejpravděpodobněji chimérou nekonečné vševědoucnosti ekonomie a neomezené moci financí nad celou planetou. A my jim to žereme. Čím víc, tím víc nás mají v hrsti. Což je logické.

K. Pavlik 27.9.2017 4:17

Jeste je jedna moznost

Mozna jen clanek postrada logiku.