18.7.2018 | Svátek má DrahomíraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Fotbal postrádá logiku!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 54, poslední: 30.9.2017 16:11, přehled diskusí

Re: Ehm:
Autor: P. Portwyn Datum: 30.9.2017 16:11

Také příklad toho, když někdo utrácí peníze proto, že ho něco prostě baví...

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 29.9.2017 9:01

Tak zákaz kouření bych opravdu už do ekonomie nemotal, byť samozřejmě má ekonomické důsledky, které měly být zváženy.

Mimochodem já jsem nekuřák, ale se zákazem nesouhlasím. Prostě bych nešel do restaurace, kde je zakouřeno, a je mi jedno, zda levným nebo drahým tabákem. Nicméně má být na rozhodnutí majitele, zda stojí o mé peníze, ne na rozhodnutí státu.

K tomu začátku: lidské jednání je ovlivňováno více věci, než jen rozumem. City a instinkty mají dokonce i ekonomové :o) takže ekonom klidně půjde navštívit starou maminku do LDNky, byť mu z toho nekyne ekonomický zisk, ba dokonce ztrácí čas, který by mohl věnovat práci. Stejně tak ekonom se může zamilovat (dokonce i nešťastně), darovat krev nebo se ve válce přihlásit do armády.

Lidé se chovají ekonomicky (racionálně), pokud jim do toho nezasáhnou jiné, "mimoracionální" vlivy. Prostě nejsme stroje.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 29.9.2017 8:33

Proměnných je mnoho, ale ne nekonečné množství. "Nadstavba" se jako problém jen jeví. Jeví se tak jednak proto, že ekonomie je relativně mladá a pak, protože je mnoho teorií. Mnoho, mnoho a nelze je ověřit jinak, než prožitím.

Ale možností jak jednat a jak se zachovat v určité situaci není mnoho. Ekonomika, stejně jako lidské chování, není iracionální (mimo oblast racia). Může se zdát (někomu) nepochopitelné. Ale při hlubším zkoumání objevíme logiku a racionálnost.

Příklad zákaz kouření. Proč se to těm hlupákům nelibí? Kouření je nezdravé a smrdí a támhleto a todleto. Je odmítání zákazu iracionální jednání?

Jen když se zamyslíme nad argumentem "smrdí". Existuje dost lidí, kteří rozeznají tabák kubánský, jávský i ten šmejd co se dává do nekvalitních cigaret.....

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 28.9.2017 22:06

Pane Mikulče, podle mne je tam příliš mnoho proměnných a některé z nich jsou mimo oblast racia. Ekonomické principy v zásadě fungují, tedy ty základní, ale nadstavba je problém už jen proto, že se jednotlivé ekonomické školy neshodnou. Na rozdíl od fyziky nebo chemie nelze provést experiment v laboratorních podmínkách...

Re: :
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.9.2017 21:55

Záleží na tom, jaké ekonomy sledujete. Pravdou je, že větší prostor dostávají ti o kterých píšete. Dejte si trochu práce a najdete i jiné a možná změníte názor.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 28.9.2017 21:51

Nojo. A co když je člověk třeba penzista? Ten už toho moc nevydělá...

Co se týče dětí, jde o to, zda to berete z hlediska jedince nebo společnosti (jo, vím, sprosté slovo). Z hlediska jedince v roce 2017 je ekonomicky efektivnější ty děti nemít a peníze investovat. Říká se "když jsi hodně bohatý, kup firmu, když jsi středně situovaný, investuj do nemovitosti, a pokud jsi chudý, musíš si dobře vychovat děti". Chudý jistě nejste (ostatně já taky ne), takže spíš ty nemovitosti nebo akcie...

Samozřejmě dům může vyhořet a akcie se zhroutit, ale zas dítě může zemřít nebo se nepovést. Děti taky budou živit vlastní rodiny. Platit svým rodičům, materiálně vzato, není ekonomické :o), nejde-li o větší dědictví. Vlastně to člověk dělá z morálních, tj. ne-ekonomických důvodů, pokud to dělá.

Samozřejmě z hlediska společnosti jsou děti nutná "investice" k pokračování existence světa, to bez debaty, ale nadřazení prospěchu společnosti prospěchu jedince je téma, které by zde na Psu mezi pravicově-liberálními diskutéry nepochybně vedlo k obvinění z levičáctví, takže tomu se vyhneme.

Re: Paní "profesorka" ekonomie:
Autor: M. Mikulec Datum: 28.9.2017 21:23

V ekonomice bych se, být Vámi, pane Chodovský, moc logikou neoháněla. Ekonomie není matematika. Tu neokecáte.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: M. Mikulec Datum: 28.9.2017 21:21

Pane Portwyne, souhlasím s Vámi. Ekonomika je taková ne-exaktní věda. Mnoho toho nespočítá. Snaží se tvářit exaktně, a kašíruje to nějakými výpočty, ale obvykle jen odhaduje a pracuje s modelovými situacemi, na které se snaží posadit běžný život. Jenomže život je pestřejší než ekonomické modely.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.9.2017 19:07

Vyšel jsem z Vaší myšlenky: "Z ekonomického hlediska je nesmysl mít děti, číst....".

Protože z ekonomického hlediska je dobré číst knihy i chodit do lesa. Protože odpočinek je důležitý pro lepší výkon (ekonomický). A nemít děti, je lehce nadneseně řečeno "ekonomická sebevražda". Dohromady mi z toho vyšlo takové "socialistické myšlení".

Proto jsem se snažil vysvětlit, že ekonomika je propletená a svázaná i s emocemi a rozhodně s chováním. Proto ekonomie by s tím měla počítat.

Chápu, že je těžké v krátkosti něco složitějšího vyjádřit, ale také je to velice zajímavé. Proto tu jsem já, možná i mnozí jiní. Určitá nedorozumění a jisté nepochopení se dá předpokládat....

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 28.9.2017 18:21

Bavím se rád a rád přicházím věcem na kloub. No a nyní se snažím rozluštit záhadu, kde jste u mne našel to "socialistické mámení", kterému údajně podléhám, a proč jste psal o regulacích. Očividně jste inteligentní, takže jste to asi jen tak neplácl.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.9.2017 12:53

Nejsme ve sporu. Prostě se jen tak bavíme.

Rád sleduji myšlenkové pochody, rád vnímám jiné úhly pohledů, jiné argumenty. Pomáhá mi to utřídit vlastní myšlenky.... Vy se nebavíte rád? Je Vám to nepříjemné?

Re: Ekonomie je logická? Ano!:
Autor: P. Portwyn Datum: 28.9.2017 12:04

Já myslím, že i bohatí lidé jsou lidé a mají své slabůstky.

Sám jste napsal - "pokud věříte". Jde o víru, očekávání.

Docela by mne zajímalo, čím vznikají módní vlny. Možná jde i tady o nějakou kolektivní mánii, módu? Asi na to jsou nějaké studie, ale já nejsem z oboru.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 28.9.2017 11:57

Já psal o emocích. O tom, že lidé nemyslí pouze peněženkou, ale občas vydávají peníze za věci, které se jim osobně ekonomicky "nevyplatí", ale uspokojují jim jiné potřeby.

Jsme v tomto směru ve sporu?

Že je ekonomika ovladatelný stroj, jsem určitě nepsal. Rovněž jsem zde určitě nepožadoval žádné regulace fotbalu nebo tak něco, to jste si mne musel s někým splést :o)

Nejsem si jistý, s čím přesně polemizujete.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.9.2017 7:23

Tak jinak. Ekonomie se zabývá ekonomikou. Nebudete-li brát v úvahu např. emoční potřeby člověka, vždy se budete divit a žasnout nad tím, co to ta ekonomika vyvádí. A až toto pochopí "ekonomové, kteří si to o sobě myslí", pak uznají, že ekonomika není šicí stroj, který poštelujete, promažete a je to. Je to živí, stále se měnící organismus.

Ehm:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 23:51

"Nebo snad víte o někom, kdo si koupí za milión korun vůz bez

klimatizace, navigace a rádia jako důkaz věrnosti značce, když si může za stejnou částku pořídit auto, jak říkají motoristé, v plné náloži?"

Ale ano viz http://www.eurooldtimers.com/cze/inzerat/82875-aero-30.html ... Aero 30 z roku 1935 za 1 042 000 Kč klimatizaci, navigaci a rádio mít nejspíš nebude.

Re: Ekonomie je logická? Ano!:
Autor: K. Pavlik Datum: 27.9.2017 21:15

Nedelejte si iluze. Bohati lide nechteji ztratit penize.

Pokud jde napriklad o byty. Pokud verite ze Euro bude stat 300 kaceknebo ze se zhrouti rubl tak koupit byt v Praze je paradni investice.

Kdysi jsem trénoval starší žáky. :
Autor: D. Polanský Datum: 27.9.2017 20:52

Bylo to ještě za dob socialismu, pochopitelně vše gratis. Nedostal jsem ani tepláky, ani kopačky. Střádali jsem korunky na občerstvení, a pak když jsme hráli někde venku, dali jsme si všichni řízek. Já i kluci jsem byli spokojeni.

Jenomže logiku nemají ani platy vysokých manažerů, hokejistů, tenistů, politiků, filmových hvězd atd. I to je jeden z důvodů, proč západní civilizace se ocitla tam, kde je.

Dodnes chodím na Dostu Bystrc Brno, minule nás bylo 53 platících diváků, ale napočítal jsem jich v hledišti minimálně odhadem 120. Holt někteří mají fotbal rádi, ale je jim líto dát 50 (důchodci 25 Kč) za vstupenku.

Re: Ekonomie je logická? Ano!:
Autor: P. Portwyn Datum: 27.9.2017 18:52

Akcie technologických firem? Ceny bytů u nás?

Pokud jde o fotbal, kecají do toho emoce, prestiž... Není to ziskové a nebude. Taky asi pračka na peníze (nejmenovaný západočeský klub). Může to být podvod, ale většinou si tím majitelé spíš honí ego.

Já nejsem příznivcem cpaní velkých peněz do fotbalu, je mi bližší dánský model, kdy se spíš produkují hráči. Ale na druhé straně chápu šejka, který si pro prestiž nekoupí místní klub, ale vrazí prachy do Manchesteru City. Prostě luxusní koníček.

Re: Ekonomie je logická? Ano!:
Autor: K. Pavlik Datum: 27.9.2017 18:13

No pokud se bavite o hypotecni bubline v USA tak to byl paradni podvod jak je dnes jasne videt. Take za to nektere banky dostaly opravdu paradni pokuty.

Tak to taky dopadne s tim fotbalem o kterem pise autorka - za deset let bude uplne jasne co a proc se dnes deje.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 27.9.2017 17:45

Pane Chodovský, všechno neví nikdo. Jen někteří si to o sobě myslí :o)

A jinak máte pravdu. Biologii nebo emoční potřeby člověka opravdu nevidím jako součást ekonomie. Prostě si nemyslím, že ekonomie je nauka, která obsahuje celý svět.

Re: Paní "profesorka" ekonomie:
Autor: A. Hrbek Datum: 27.9.2017 16:49

Můj oblíbený Mises k tomu dodává:

Konkrétní údaj představuje pouze cenu zaplacenou v konkrétní čas na konkrétním místě za konkrétní množství konkrétní komodity. Jejich zpracování, uspořádání do skupin a a hledání závislostí jsou vedeny teoretickými úvahami, které jsou časově předcházející. Rozsah, s jakým jsou určité prvky a okolnosti daných cen brány nebo nebrány v úvahu, závisí na teoretickém uvažování.

Zatímco u "fyziky" existuje opakovatelnost, je v ekonomii opakovatelnost výjimkou. Problém je i s použitou mírou - většinou penězi. Zatímco jednou definovaná fyzikální míra zůstává delší období platná a při případné změně většinou platí lineární transformace, nejsou peníze pevným standardem pro měření cen, neboť se neustále mění a to ne se stejnou rychlostí jako sledovaný ekonomický jev. V oblasti lidského jednání, a ekonomie je závislá na lidském jednání, neexistují adekvátní prostředky k zacházení s budoucími událostmi. Formulují rovnice a kreslí křivky, které údajně popisují realitu, ale ve skutečnosti jsou to hypotetické a ve svém výsledku většinou nereálné situace. Ve fyzice existují mezi prvky reálné konstantní vztahy, které lze vypátrat pomocí experimentů a použít k řešení problémů. Žádné konstantní prvky však neexistují mezi ekonomickými prvky. Takže to co například v posledních letech prováděla Česká národní banka bylo jen výtvorem mentální gymnastiky a ne výtvorem "ekonomické logiky".

S pozdravem

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 27.9.2017 15:48

Už asi vím co vidíme jinak. Já jsem přesvědčen, že ekonomie není "nauka o penězích". Tedy jen o penězích. Protože když nevíte jak se chovají jednotlivci, jak se chovají společnosti a mnoho dalšího, nemůžete vědět, jak se chovají peníze.

Re: Ekonomie je logická? Ano!:
Autor: P. Portwyn Datum: 27.9.2017 15:27

Proboha kdo tu mluvil o zákazech a regulacích?

Re: Ekonomie je logická? Ano!:
Autor: P. Portwyn Datum: 27.9.2017 15:25

Mluvíme-li oba o tomtéž, tak lidé očekávají, že hodnota nějakého statku poroste v podstatě bez omezení, a investují do něj způsobem, který se ukáže jako příliš optimistický, neboť např. akcie či domy za očekávané ceny nejsou prodejné.

Re: Ekonomie je logická? Ano!:
Autor: P. Portwyn Datum: 27.9.2017 15:21

Nemusí to být nutně podvod. Klidně můžete prodávat očekávání zisku. Hypoteční bublina třeba podvodem nebyla, jen lidé špatně uvažovali, když očekávali trvalý růst cen nemovitostí...

Se socialismem to nesouvisí.

Re: Fotbal?:
Autor: P. Portwyn Datum: 27.9.2017 15:19

Fotbal je hra, při které na travnatém hřišti 22 hráčů běhá za míčem a vždycky vyhrají Němci. (Gary Lineker)

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 27.9.2017 15:14

Dlouhodobá ekonomická hlediska.

Mně zbývá cca 20 let života. Předpokládám, že v důchodu budu méně než 10 let (rodinná anamnéza).

Stát? Ale kdepak. Člověk se může postarat sám. Našetřit si. Měřeno jen na peníze, je ten milion nebo dva vynaložené na výchovu dítěte investice, která se nikdy nevrátí, zejména když do toho ještě započítáte čas a ušlé příležitosti.

Mít děti dává smysl biologicky, emocionálně a duchovně. Ekonomicky jen pro jisté menšiny.

Re: Ekonomie je logická? Ano!:
Autor: Z. Lapil Datum: 27.9.2017 13:08

To se ani nedá. Větrudešti se taky pořád pokouší někdo poroučet, a zatím jediným viditelným výsledkem jsou protržené přehrady.

Re: Ekonomie je logická? Ano!:
Autor: R. Chodovsky Datum: 27.9.2017 13:00

Dobrý den pane Lapile.

S tím se dá souhlasit...

Ale asi ani vy na tomto nespatřujete nic špatného, lépe řečeno nic, co se musí zakázat, nebo alespoň regulovat. Nebo ano?

Re: Ekonomie je logická? Ano!:
Autor: Z. Lapil Datum: 27.9.2017 12:49

Bublinu si vysvětluji konečnou rychlostí šíření informace. Bublina vzniká vznikem kolektivního přesvědčení, že něčeho je méně, než je potřeba. Následují (jak jinak) kolektivní/davové nákupy, čímž se ukáže, že je to pravda (aktuálně třeba máslo v českém maloobchodě). Všichni sobečtí zlatokopové se - a to bez příkazu shora, prosím - se jmou ten nedostatek zaplácávat, jak to jen jde, zvlášť rozšířením výroby a inovacemi, aby toho nebylo tolik potřeba. Následně se ukáže, že je toho dost a že to není až tak potřeba. Bublina uchází, v horším případě praská.

V následné fázi lidé - soukromníci i bankéři - nevědí co s penězi a začínají nafukovat další bublinu. Má-li kapitalismus smysl pro humor, bude margarínová.