16.7.2018 | Svátek má LubošDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Fotbal postrádá logiku!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 54, poslední: 30.9.2017 16:11, přehled diskusí

Ehm:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 23:51

"Nebo snad víte o někom, kdo si koupí za milión korun vůz bez

klimatizace, navigace a rádia jako důkaz věrnosti značce, když si může za stejnou částku pořídit auto, jak říkají motoristé, v plné náloži?"

Ale ano viz http://www.eurooldtimers.com/cze/inzerat/82875-aero-30.html ... Aero 30 z roku 1935 za 1 042 000 Kč klimatizaci, navigaci a rádio mít nejspíš nebude.

Re: Ehm:
Autor: P. Portwyn Datum: 30.9.2017 16:11

Také příklad toho, když někdo utrácí peníze proto, že ho něco prostě baví...

Kdysi jsem trénoval starší žáky. :
Autor: D. Polanský Datum: 27.9.2017 20:52

Bylo to ještě za dob socialismu, pochopitelně vše gratis. Nedostal jsem ani tepláky, ani kopačky. Střádali jsem korunky na občerstvení, a pak když jsme hráli někde venku, dali jsme si všichni řízek. Já i kluci jsem byli spokojeni.

Jenomže logiku nemají ani platy vysokých manažerů, hokejistů, tenistů, politiků, filmových hvězd atd. I to je jeden z důvodů, proč západní civilizace se ocitla tam, kde je.

Dodnes chodím na Dostu Bystrc Brno, minule nás bylo 53 platících diváků, ale napočítal jsem jich v hledišti minimálně odhadem 120. Holt někteří mají fotbal rádi, ale je jim líto dát 50 (důchodci 25 Kč) za vstupenku.

Byl jsem v životě dvakrát na fotbale. Poprvé v šestnácti ...:
Autor: M. Bílý Datum: 27.9.2017 12:20

.... na SK Voltuš proti SK Zadní Hutě (v roce 1942, polovina hráčů neměla nejenom kopačky ale ani boty) a podruhé ve dvaceti na zápase Jedenáctka firmy Bílý proti SK Meteor Chvaly (z jakého titulu jsem tam byl je snad jasné). Docela mi to pro život stačilo i když jako kluk jsem se honil velmi často po "hřišti" vymezeném hromádkami kabátů coby brankami. Zakládám si ale na tom, že jsem v televizi v přímém přenosu viděl Panenkovu šouráckou penaltu v Bělěhradě v roce 1976. To bylo něco nadfotbalového.

To mě zaujalo::
Autor: R. Langer Datum: 27.9.2017 11:31

"Nebo snad víte o někom, kdo si koupí za milión korun vůz bez

klimatizace, navigace a rádia jako důkaz věrnosti značce, když si může

za stejnou částku pořídit auto, jak říkají motoristé, v plné náloži?"

Platí to všude tam, kde rozhoduje víra a nikoliv kritické myšlení. Znám například jednu specifickou značku spotřební elektroniky, kde to platí prakticky bez výhrady. ;-)

Naopak fotbal logiku má, tu však odemočnělý intoš nevidí.:
Autor: P. Maleček Datum: 27.9.2017 11:20

Což tuhle potvrdila i má vysoceintelktuální známá tvrzrním, fotbal je od toho aby si desetitisíce chudáků mohli pohodlně sedíc zařvat na něco přes dvě desítky zpocených multimilionářů.

Čímž nevědomky potvrdila, že fotbal logiku má. Ale tu emoční umožňující se prezentovat jako vedení či aspoň mizivá součást jednotného stáda. Ke všemu toho sem tam vítězného.

Však proč by jinak třeba takový Křetínský cpal své miliardy do něčeho tak nevýnosného jako je Sparta. Když tedy po babišovsku pomineme daňovou optimalizaci.

Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 27.9.2017 10:27

že lidé mají kromě peněženek i emoce.

Z ekonomického hlediska je nesmysl mít děti, přečíst si knížku (teda pokud to není odborná publikace z mé profese) nebo se podívat na film, dát si dobré jídlo (vařená nesolená brokolice je prý zdravější :oP), jít se projít do lesa, jet někam na dovolenou.

A to už vůbec nemluvím o takové pitomosti, jako je třeba láska nebo vlastenectví.

Prostě - až nás nahradí roboti, tak nebudou fandit jen nejlepším týmům. Nebudou fandit vůbec. Zruší sport úplně, stejně jako kulturu.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 27.9.2017 12:42

Ekonomická hlediska jsou krátkodobá a dlouhodobá. Z jakého tedy hlediska ekonomického je nesmysl míti děti? Na jak dlouho počítáte Váš budoucí život?

Vy jste jenom podlehl socialistickému mámení..... nestarej se, postará se stát.....

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 27.9.2017 15:14

Dlouhodobá ekonomická hlediska.

Mně zbývá cca 20 let života. Předpokládám, že v důchodu budu méně než 10 let (rodinná anamnéza).

Stát? Ale kdepak. Člověk se může postarat sám. Našetřit si. Měřeno jen na peníze, je ten milion nebo dva vynaložené na výchovu dítěte investice, která se nikdy nevrátí, zejména když do toho ještě započítáte čas a ušlé příležitosti.

Mít děti dává smysl biologicky, emocionálně a duchovně. Ekonomicky jen pro jisté menšiny.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 27.9.2017 15:48

Už asi vím co vidíme jinak. Já jsem přesvědčen, že ekonomie není "nauka o penězích". Tedy jen o penězích. Protože když nevíte jak se chovají jednotlivci, jak se chovají společnosti a mnoho dalšího, nemůžete vědět, jak se chovají peníze.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 27.9.2017 17:45

Pane Chodovský, všechno neví nikdo. Jen někteří si to o sobě myslí :o)

A jinak máte pravdu. Biologii nebo emoční potřeby člověka opravdu nevidím jako součást ekonomie. Prostě si nemyslím, že ekonomie je nauka, která obsahuje celý svět.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.9.2017 7:23

Tak jinak. Ekonomie se zabývá ekonomikou. Nebudete-li brát v úvahu např. emoční potřeby člověka, vždy se budete divit a žasnout nad tím, co to ta ekonomika vyvádí. A až toto pochopí "ekonomové, kteří si to o sobě myslí", pak uznají, že ekonomika není šicí stroj, který poštelujete, promažete a je to. Je to živí, stále se měnící organismus.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 28.9.2017 11:57

Já psal o emocích. O tom, že lidé nemyslí pouze peněženkou, ale občas vydávají peníze za věci, které se jim osobně ekonomicky "nevyplatí", ale uspokojují jim jiné potřeby.

Jsme v tomto směru ve sporu?

Že je ekonomika ovladatelný stroj, jsem určitě nepsal. Rovněž jsem zde určitě nepožadoval žádné regulace fotbalu nebo tak něco, to jste si mne musel s někým splést :o)

Nejsem si jistý, s čím přesně polemizujete.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.9.2017 12:53

Nejsme ve sporu. Prostě se jen tak bavíme.

Rád sleduji myšlenkové pochody, rád vnímám jiné úhly pohledů, jiné argumenty. Pomáhá mi to utřídit vlastní myšlenky.... Vy se nebavíte rád? Je Vám to nepříjemné?

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 28.9.2017 18:21

Bavím se rád a rád přicházím věcem na kloub. No a nyní se snažím rozluštit záhadu, kde jste u mne našel to "socialistické mámení", kterému údajně podléhám, a proč jste psal o regulacích. Očividně jste inteligentní, takže jste to asi jen tak neplácl.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.9.2017 19:07

Vyšel jsem z Vaší myšlenky: "Z ekonomického hlediska je nesmysl mít děti, číst....".

Protože z ekonomického hlediska je dobré číst knihy i chodit do lesa. Protože odpočinek je důležitý pro lepší výkon (ekonomický). A nemít děti, je lehce nadneseně řečeno "ekonomická sebevražda". Dohromady mi z toho vyšlo takové "socialistické myšlení".

Proto jsem se snažil vysvětlit, že ekonomika je propletená a svázaná i s emocemi a rozhodně s chováním. Proto ekonomie by s tím měla počítat.

Chápu, že je těžké v krátkosti něco složitějšího vyjádřit, ale také je to velice zajímavé. Proto tu jsem já, možná i mnozí jiní. Určitá nedorozumění a jisté nepochopení se dá předpokládat....

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 28.9.2017 21:51

Nojo. A co když je člověk třeba penzista? Ten už toho moc nevydělá...

Co se týče dětí, jde o to, zda to berete z hlediska jedince nebo společnosti (jo, vím, sprosté slovo). Z hlediska jedince v roce 2017 je ekonomicky efektivnější ty děti nemít a peníze investovat. Říká se "když jsi hodně bohatý, kup firmu, když jsi středně situovaný, investuj do nemovitosti, a pokud jsi chudý, musíš si dobře vychovat děti". Chudý jistě nejste (ostatně já taky ne), takže spíš ty nemovitosti nebo akcie...

Samozřejmě dům může vyhořet a akcie se zhroutit, ale zas dítě může zemřít nebo se nepovést. Děti taky budou živit vlastní rodiny. Platit svým rodičům, materiálně vzato, není ekonomické :o), nejde-li o větší dědictví. Vlastně to člověk dělá z morálních, tj. ne-ekonomických důvodů, pokud to dělá.

Samozřejmě z hlediska společnosti jsou děti nutná "investice" k pokračování existence světa, to bez debaty, ale nadřazení prospěchu společnosti prospěchu jedince je téma, které by zde na Psu mezi pravicově-liberálními diskutéry nepochybně vedlo k obvinění z levičáctví, takže tomu se vyhneme.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: M. Mikulec Datum: 28.9.2017 21:21

Pane Portwyne, souhlasím s Vámi. Ekonomika je taková ne-exaktní věda. Mnoho toho nespočítá. Snaží se tvářit exaktně, a kašíruje to nějakými výpočty, ale obvykle jen odhaduje a pracuje s modelovými situacemi, na které se snaží posadit běžný život. Jenomže život je pestřejší než ekonomické modely.

Re: :
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.9.2017 21:55

Záleží na tom, jaké ekonomy sledujete. Pravdou je, že větší prostor dostávají ti o kterých píšete. Dejte si trochu práce a najdete i jiné a možná změníte názor.

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 28.9.2017 22:06

Pane Mikulče, podle mne je tam příliš mnoho proměnných a některé z nich jsou mimo oblast racia. Ekonomické principy v zásadě fungují, tedy ty základní, ale nadstavba je problém už jen proto, že se jednotlivé ekonomické školy neshodnou. Na rozdíl od fyziky nebo chemie nelze provést experiment v laboratorních podmínkách...

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: R. Chodovsky Datum: 29.9.2017 8:33

Proměnných je mnoho, ale ne nekonečné množství. "Nadstavba" se jako problém jen jeví. Jeví se tak jednak proto, že ekonomie je relativně mladá a pak, protože je mnoho teorií. Mnoho, mnoho a nelze je ověřit jinak, než prožitím.

Ale možností jak jednat a jak se zachovat v určité situaci není mnoho. Ekonomika, stejně jako lidské chování, není iracionální (mimo oblast racia). Může se zdát (někomu) nepochopitelné. Ale při hlubším zkoumání objevíme logiku a racionálnost.

Příklad zákaz kouření. Proč se to těm hlupákům nelibí? Kouření je nezdravé a smrdí a támhleto a todleto. Je odmítání zákazu iracionální jednání?

Jen když se zamyslíme nad argumentem "smrdí". Existuje dost lidí, kteří rozeznají tabák kubánský, jávský i ten šmejd co se dává do nekvalitních cigaret.....

Re: Jestli ono to nebude tím,:
Autor: P. Portwyn Datum: 29.9.2017 9:01

Tak zákaz kouření bych opravdu už do ekonomie nemotal, byť samozřejmě má ekonomické důsledky, které měly být zváženy.

Mimochodem já jsem nekuřák, ale se zákazem nesouhlasím. Prostě bych nešel do restaurace, kde je zakouřeno, a je mi jedno, zda levným nebo drahým tabákem. Nicméně má být na rozhodnutí majitele, zda stojí o mé peníze, ne na rozhodnutí státu.

K tomu začátku: lidské jednání je ovlivňováno více věci, než jen rozumem. City a instinkty mají dokonce i ekonomové :o) takže ekonom klidně půjde navštívit starou maminku do LDNky, byť mu z toho nekyne ekonomický zisk, ba dokonce ztrácí čas, který by mohl věnovat práci. Stejně tak ekonom se může zamilovat (dokonce i nešťastně), darovat krev nebo se ve válce přihlásit do armády.

Lidé se chovají ekonomicky (racionálně), pokud jim do toho nezasáhnou jiné, "mimoracionální" vlivy. Prostě nejsme stroje.

Fotbal?:
Autor: A. Alda Datum: 27.9.2017 10:23

Co to je?

Re: Fotbal?:
Autor: P. Portwyn Datum: 27.9.2017 15:19

Fotbal je hra, při které na travnatém hřišti 22 hráčů běhá za míčem a vždycky vyhrají Němci. (Gary Lineker)

Dluh Manchesteru souvisí s financováním:
Autor: J. Novotný Datum: 27.9.2017 9:31

jeho akvizice současnými vlastníky a pravděpodobně tam bude i element daňové optimalizace.

Ekonomicky fotbal logiku nepostrádá, u Premier League je to evidentní. Tam se soustředí na produkt, na to aby do hlediště mohly celé rodiny, nejvážnějším prohřeškem je bring the game to disrespect - ať už je ten daný v morálním právu, či ne, tak je potrestán, protože produkt je důležitější. Takže Premier League dokáže prodat vysílací práva a rozdělit je mezi kluby a z toho financovat show.

To, že někdo udělá špatné investice je v ekonomice normální, ekonomická logika tam ale vždy je.

Paní "profesorka" ekonomie:
Autor: A. Hrbek Datum: 27.9.2017 8:38

opět ukazuje nejen své "znalosti", ale i bídu "ekonomie". Ale k věci. 1. Je absolutním bludem ekonomie, že ekonomie je pro veškerý život společnosti rozhodujícím faktorem a že platí marxistické heslo že základna určuje nadstavbu. Život společnosti je ve skutečnosti mnohem a mnohem složitější, než aby se řídil výmysly "ekonomů", které se, mimo jiné, neustále zásadně mění. A o nějaké "ekonomické logice" v běžném životě lze si často jen přát.2. Jako měřítko "bohatosti" státu si vzala HDP na obyvatele. I když použila vyjádření v paritě kupní síly, je HDP jen jedním z vymyšlených ekonomických ukazatelů stavu společnosti. 3. Aniž provedla jakýkoliv důkaz ztotožnila ekonomii státu s ekonomií podniků v tomto státu. Očekávání, že "čím je výkonnější a bohatší ekonomika státu, tím jsou hodnotnější podniky, které v dané ekonomice působí je absolutní nesmysl. V každém státu je celé spektrum podniků s nejrůznějšími ekonomickými charakteristikami. 4. Druhým absolutním nesmyslem je tvrzení že "na trhu obvykle existuje přímá úměra mezi kvalitou produktu podniku a jeho tržbami". Autorka si plete kvalitu s kvantitou protože tržby závisí nejen na ceně produktu, ale i na prodaném množství. Pokud to autorka ještě nezpozorovala, tak na trhu to velmi často platí obráceně - méně kvalitní výrobek je lacinější a proto se více prodává. A platí to nejen pro potraviny, ale i pro automobily, oděvy, atd. 5. Pokud by paní profesorka skutečně znala ekonomiku, pak by věděla, že ekonomická síla závisí nejen na "kvalitě" (např. HDP na hlavu, ceně), ale i na "kvantitě" (např. počtu obyvatel, počtu prodaných výrobků). Platí to nejen pro státy, ale zejména pro podniky. A pro každou činnost i její "inovaci" je nutný určitý objem prostředků. Lucembursko s 600 tis.obyvateli se nemůže dovolit to, co stát s 60 mil. obyvatel. 6. Sportovní kluby jsou součástí národní ekonomiky a její prestiže. A financování národní, nebo i jen lokální prestiže se málokdy řídí ekonomikou. Fandění je určitým druhem náboženství.

Re: Paní "profesorka" ekonomie:
Autor: R. Chodovsky Datum: 27.9.2017 8:55

Existují různé teorie. Jen některé se časem potvrdí jako pravdivé.

Tak je to ve všem. Proto nelze souhlasit s názorem: "Život společnosti je ve skutečnosti mnohem a mnohem složitější, než aby se řídil výmysly ekonomů". To je jako říci, že svět je složitější, než aby platilo pár fyzikálních pouček. Prostě existuje ekonomická logika, a to i v běžném životě.

Ale jinak s Vámi souhlasím. Článek je snůškou teorií, u kterých se už (většinou) prokázala neplatnost.

Re: Paní "profesorka" ekonomie:
Autor: A. Hrbek Datum: 27.9.2017 9:51

Děkuji za příspěvek do diskuse.

S "ekonomickou logikou" mám určité potíže. Zatím co třeba matematická logika se zabývá se zkoumáním, formalizováním a matematizováním zejména těch oblastí logiky, na jejichž základech je postavena matematika je to se zkoumáním, formalizováním a matematizováním těch oblastí logiky, na jejichž základech je postavena ekonomie poněkud neujasněné. Chybí totiž jakékoliv výchozí definice a postuláty ze kterých byly odvozovány závěry. A velmi často selhává kvantifikace.

Podle Misese veškeré nám známé kvantity pouze popisují historii. Žádný rozumný člověk nemůže tvrdit, že základní postulovaný vztah mezi nabídkou a cenou je, ať už obecně nebo v ohledu na konkrétní komoditu, konstantní. Naproti tomu víme, že jej ovlivňují různé lidi různým způsobem a že se reakce stejných lidí na stejné události liší.

Re: Paní "profesorka" ekonomie:
Autor: R. Chodovsky Datum: 27.9.2017 10:20

Ano. Nedá se předpovědět vše. Proměnných je příliš mnoho a naše znalosti (informace) malé. Ale existuje řada faktů či vzorců které platí. Přijde mi to podobné jako ve fyzice ... při určitém tlaku a teplotě se to chová takto.

Poměrně velkou nevýhodou ekonomie je, že experiment se nedá udělat v laboratoři. Většinou je vykoupen dosti draze.

Re: Paní "profesorka" ekonomie:
Autor: A. Hrbek Datum: 27.9.2017 16:49

Můj oblíbený Mises k tomu dodává:

Konkrétní údaj představuje pouze cenu zaplacenou v konkrétní čas na konkrétním místě za konkrétní množství konkrétní komodity. Jejich zpracování, uspořádání do skupin a a hledání závislostí jsou vedeny teoretickými úvahami, které jsou časově předcházející. Rozsah, s jakým jsou určité prvky a okolnosti daných cen brány nebo nebrány v úvahu, závisí na teoretickém uvažování.

Zatímco u "fyziky" existuje opakovatelnost, je v ekonomii opakovatelnost výjimkou. Problém je i s použitou mírou - většinou penězi. Zatímco jednou definovaná fyzikální míra zůstává delší období platná a při případné změně většinou platí lineární transformace, nejsou peníze pevným standardem pro měření cen, neboť se neustále mění a to ne se stejnou rychlostí jako sledovaný ekonomický jev. V oblasti lidského jednání, a ekonomie je závislá na lidském jednání, neexistují adekvátní prostředky k zacházení s budoucími událostmi. Formulují rovnice a kreslí křivky, které údajně popisují realitu, ale ve skutečnosti jsou to hypotetické a ve svém výsledku většinou nereálné situace. Ve fyzice existují mezi prvky reálné konstantní vztahy, které lze vypátrat pomocí experimentů a použít k řešení problémů. Žádné konstantní prvky však neexistují mezi ekonomickými prvky. Takže to co například v posledních letech prováděla Česká národní banka bylo jen výtvorem mentální gymnastiky a ne výtvorem "ekonomické logiky".

S pozdravem