19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kriticky o kritickém myšlení

Nakoukat pár přednášek o tom, jak se lidé nejčastěji pletou, asi ničemu neuškodí. Otázka je, čemu to může pomoct.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 28.9.2017 21:04

No jo,

Ke kritickému myšlení je třeba umět prostě myslet ... to nesměřuju na autora ... :-)

B. Carina 28.9.2017 20:39

Ke kritickému myšlení, třeba takovému, o němž mluví Ferdinand Peroutka. "Jestliže něco víte, ptejte se, jak to víte." Pomáhá studium přírodních věd, matematiky. Netřeba k tomu vyšší matematiky, netřeba k tomu počty.

Není šťastné, že některé vysokoškolské studijní obory jsou zcela matematiky prosté.

R. Langer 28.9.2017 20:01

Je vtipné,

že o kritickém myšlení píše někdo, kdo ho právě dvakrát neovládá. :-)

M. Pivoda 28.9.2017 18:50

Nastupující generace iGen to vidí jinak než čeští důchodci

Psycholožka Jean M. Twenge sděluje následující vybrané poznatky o iGen:

• Příslušníci iGen navazují sociální kontakty novými způsoby, odmítají dřívější sociální tabu, od svých životů a kariér chtějí jiné věci.

• Více než předchozí generace, iGen požaduje více bezpečí, zaměřuje se na tolerantnost a nesnáší nerovnost.

• iGen také dospívá pomaleji. Její osmnáctiletí vypadají a chovají se, jako se dříve chovali patnáctiletí.

https://www.amazon.com/iGen-Super-Connected-Rebellious-Happy-Adulthood-ebook/dp/B01N6ACK3B

M. Pivoda 28.9.2017 20:29

Toto je vaše budoucnost

Moje kritické myšlení mi našeptává, že na budoucnosti (kterou bude určovat iGen) naši důchoci ze svých hrobů už nic nezmění.

P. Portwyn 28.9.2017 18:35

Vstupní podmínka

Když už autor šermuje kritickým myšlením, možná by neškodilo zkusit pochopit trochu logiky.

"Pokládáme za samozřejmé pravdy, že..." je klasická počáteční podmínka. Kdyby se pan autor zamyslel nad libovolnou matematickou větou, najde v úvodu předpoklady či axiomy. Axiomy se nedokazují, tudíž je nelze žádným "výzkumem" ověřit. Ono se prostě musí z něčeho vyjít, a ústava USA vychází právě z předpokladu občanské rovnosti.

Samozřejmě ano, axiom lze nahradit jiným axiomem a vytvořit jiný myšlenkový systém. Tady by to byla třeba ústava jiného státu, kde je axiomem třeba to, že vedoucí silou ve společnosti je komunistická strana nebo z boží vůle král.

J. Štrobl 28.9.2017 8:52

Milý autore, svoje úvahy si strčte za

klobouček. Lidé obecně potřebují jen žrádlo a bezpečí. Rozděluje je jen to, že někteří potřebují svobodu a druzí ne. Z toho vyplývá i snaha o kritické myšlení.

P. Lenc 28.9.2017 10:48

Re: Milý autore, svoje úvahy si strčte za

Ano, tak to je.Problém je jediný, lidé mají vesměs krátkou paměť a musí znovu a znovu tyto pravdy často tragicky objevovat.

V. Braun 28.9.2017 1:35

Má cenu se snažit?

Autore, autore, hezky jste to rozdělil do tří částí, i nadpisy jste dodal. Nějak tam ale postrádám závěr. Není třeba se nažit o kritické myšlení, protože to stejně nemá cenu a běžní lidé, autora ovšem vyjímaje, toho nejsou schopni? Nebo naopak, je třeba o kritické myšlení usilovat, ale tak nějak hluboce a důkladněji? To si pan autor nechal pro sebe, možná to ještě kriticky nepromyslel.

P.s. Knihu Myšlení rychlé a pomalé doporučuji, stejně tak od Zimbarda knilu Lucifer effect. Pokud pak začnete o sobě pochybovat, například o tom jak byste se mohli zachovat v některých situacích, účelu bylo dosaženo. Možná že, pokud by si to přečetli, by někteří vyvolávači nenávisti, například Tomio Okamura a podobní, s tím přestali. Ale asi ne.

Z. Rychlý 28.9.2017 7:58

Re: Má cenu se snažit?

Předesílám, že Okamura není můj volební typ. Ale nazvat ho "vyvolávačem nenávisti" to jste přehnal. Těží z toho, že téma islamizace se všichni multi-kulti korekti bojí jako čert kříže; že v podstatě jako jediný mluví o tématech, které každého zajímají.

Vy byste zřejmě strhl roucho své z těla svého a zahalil příchozího. Tady se ale rozdávají roucha, která vytvořily generace našich předků, abychom my, jejich dědicové, snáze a lépe využili našich možností, předpokladů a chcete-li Božích darů. A posunuli lidstvo k vyšším cílům. Místo toho je zpitomělé a zdegenerované západní generace rozdávají nekompatibilním středověkým přišelcům a MRHAJÍ tak prostředky vytvořenými jinými.

Tak a je ze mě xenofob, že áno? Jenže nenávist nezmizí tím, že se o ní nebude mluvit, ani tím, že každého, kdo téma zvedne, odpálkujete nálepkou "vyvolávač nenávisti".

V. Braun 28.9.2017 17:28

Re: Má cenu se snažit?

Jak se zdá, problém je to pro vás ekonomický. MRHÁ se prostředky, které jste vy a vaši předci v potu tváře vytvořili. Inu, možná máte pravdu, že i vaše daně jdou na podporu uprchlíků, ovšem podmínkou je, že jste občan Německa. Pokud jste občan ČR, tak se spolu se spoluobčany skládáte na 12 přejatých uprchlíků. A teď mi řeknětě, kde je to mrhání pro které je třeba vyvoválvat nenávist ke skupině občanů, kteří nemají s danou situací prakticky nic společného.

J. Kombercová 28.9.2017 17:52

Re: Má cenu se snažit?

Náš stát posílá na pomoc policisty, úředníky do azylových center, také nějaké penízky přitlačí... to jsou také peníze daňových poplatníků.

Pořád "se" na to zapomíná, také "se" zapomíná, že tady máme půl milionu přistěhovaných, jen z oblastí, které nejsou zamořeny islámem. Tohle "se" nějak nepočítá?

V. Braun 28.9.2017 19:44

Re: Má cenu se snažit?

Vysvětlete mi, jak například půl milionu přistěhovaných jak píšte z oblastí nezamořených islámem souvisí s tématem?

Jen pro zajímavost, proč jste v souvislosti s islámem použila slovo zamořeno? To jako, že jiné oblasti jsou zamořeny křesťanstvím?

R. Langer 28.9.2017 20:11

Re: Má cenu se snažit?

Zřejmě proto, že země zamořené islámem neoplývají demokracií, kulturou, mírem, svobodou a ani ekonomickou stabilitou. Poslední z nich bylo Turecko, a to islámu navzdory, což už dnes také není pravda. Proto výraz "zamořené" zcela odpovídá vlivu tohoto náboženství.

Z. Rychlý 28.9.2017 23:19

Re: Má cenu se snažit?

Vy jste plný nenávisti. Nenávidíte zjevně tuto společnost a chcete ji nechat zničit. Asi vám vadí ta kapitalistická společnost, kde vládne mamon a bůhví, co ještě. Vůbec tu totiž nejde jen o peníze, i když jsou důležité; jde tu hlavně o nogo zóny, zóny kde vládne šaría a vás to asi nechává lhostejným. Mě se tu žije dobře a chtěl bych, aby tu vládl řád. Není to tu dokonalé, ale je to tu dobré. Vám to z nějakého důvodu vadí a nevadí vám násilí a chaos, který do Evropy přinášejí muslimové se svou středověkou kočovnickou náturou. Pokud tohle někdo takto řekne, prohlásíte ho za vyvolávače nenávisti. Vy jste ten, co má v srdci nenávist. Jinak byste nebyl tak lhostejný ke změnám, které islám do Evropy již zatáhl.

S. Kalužík 28.9.2017 1:06

No, ono to není zase tak složité, stačí dobře číst

a trošku uvažovat: Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě

rovni, že jsou obdařeni svým stvořitelem určitými nezcizitelnými právy, že mezi tato práva náleží život, svoboda a sledování osobního štěstí.“ Stačí si všimnout slov "stvořeni" a "obdařeni svým stvořitelem..." Pak lze jednoduše dovodit, že tím není myšleno např.že všechny ženy jsou jako Marylin Monroe, ale že jsme si všichni rovni před Bohem - tedy v modernější mluvě - před zákonem. Jak to ovšem ta která společnost vnímá a realizuje již není chybou deklarace. A dále - nezcizitelná práva jsou definována rovněž střízlivě stručně, na rozdíl od různých socialistických naplavenin typu - právo na práci, právo na bydlení, či dokonce v extrému - práva zvířat.

Opakuji -více myslet, méně psát :)

J. Skála 28.9.2017 5:46

Až na to,

že s velkou pravděpodobností lidé nejsou stvořeni a nejsou stvořitelem "obdařeni". My jsme se vždy učili, že z nesprávných předpokladů lze logicky odvodit každou blbost.

J. Sova 28.9.2017 8:44

Re: Až na to,

U Boha biblického pak není ani ta proklamovaná rovnost před Bohem, jak se dočteme na více místech. Někteří jsou si rovnější, mají privilegia. Je jich jen 144 tisíc. To je dost málo na počet všech lidí, kteří žili.

Zj 14,1 "A viděl jsem, hle, Beránek stál na hoře Sión a s ním sto čtyřicet čtyři tisíce těch, kdo mají na čele napsáno jméno jeho i jméno jeho Otce... 4 To jsou ti, kdo neporušili svou čistotu se ženami a zůstali panici. Ti následují Beránka, kamkoli jde. Ti jako první z lidstva byli vykoupeni Bohu a Beránkovi."

L. Novák 28.9.2017 7:58

Re: No, ono to není zase tak složité, stačí dobře číst

Přesně tak. Autor článku používá demagogii.