25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Muž, který přemohl algoritmus

Svět se dozvěděl o úmrtí Stanislava Petrova, jenž proslul jako „muž, který odvrátil jadernou válku“. Ale otázka, kterou Petrov řešil v září 1983, platí i dnes: Může člověk napravit chybu počítače?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 27.9.2017 0:14

Re: Petrov konal špatně a dnes to přiznává.

A obráceně ... :-)

J. Jurax 27.9.2017 0:13

Re: Významnější zachránce světa, o kterém se ve škole neučí

No, nevzdal se.

Archipov nesouhlasil s vypálením torpéda s nukleární hlavicí, protože neměli spojení a nebyli si jisti, zda válka opravdu vypukla. Ponorka se vynořila, vyčkala instrukcí z Moskvy a za asistence amerických torpédoborců odplula. Ostatní ponorky svazu se na rozkaz Moskvy vrátily též. Archipov to potom dotáhl až na viceadmirála.

Je to ve Vašem odkazu.

F. Žůrek 26.9.2017 19:20

Nepřemohl algoritmus, ale hlouposti,

říká matematik a programátor. Počítače fungují celkem spolehlivě, ale lidé z toho někdy "blbnou". Takové "Vědecké řízení", tož to byla věc!

V. Novák 26.9.2017 15:36

Re: Petrov konal špatně a dnes to přiznává.

Petrov jednal logicky a podle předpisů, protože "ostré" hlášení o jaderném napadení měl vydat teprve po vizuálním a radarovém ověření. Informoval nadřízeného a ministra, že potvrzení není.

Vytkli mu tenkrát, že vše řádně nezdokumentoval, načež ji odsekl, že v jedné ruce držel telefon a ve druhé interkom a třetí ruku nemá...

V. Novák 26.9.2017 15:02

Z hlediska SSSR a Ruska Petrov prostě udělal svoji práci.

Nevyrazili.

O rok později odešel do výslužby a pokračoval v práci na vývoji systému časného varování jako civil. Určitě byl užitečný, protože znal nedostatky existujícího systému z vlastní zkušenosti.

M. Pivoda 26.9.2017 14:04

Významnější zachránce světa, o kterém se ve škole neučí

https://en.wikipedia.org/wiki/Vasili_Arkhipov

Velitel čtyř ruských atomových ponorek se u Kuby dne 27. října 1962 vzdal Američanům. Kdyby to nebyl býval byl udělal, nebylo by později ani podplukovníka Petrova.

R. Langer 26.9.2017 12:51

Re: Petrov konal špatně a dnes to přiznává.

To, že jednáte logicky a podle předpisů ještě zdaleka neznamená, že jednáte správně. ;-)

M. Prokop 26.9.2017 12:29

Re: Petrov konal špatně a dnes to přiznává.

Na duchy moc nespoléhám, svaté i nesvaté. Naštěstí měl pan Petrov více rozumu tehdy, než dnes.

A. Alda 26.9.2017 11:54

Petrov konal špatně a dnes to přiznává.

Jedna exploze v patřičné výšce může vyvolat takový kolaps energetiky a následný chaos ve všem, že na obranu před druhým sledem raket vůbec nedojde.

Byl to Duch Svatý, kdo zabránil Petrovovi jednat logicky a podle předpisů. Kdyby totiž jednal správně, dnes bychom nežili a pokud by někdo přežil, pak v atomové pustině.

M. Prokop 26.9.2017 11:54

Re: Z hlediska SSSR a Ruska Petrov prostě udělal svoji práci.

A za tu práci ho vyrazili ... :-P

V. Novák 26.9.2017 11:00

Z hlediska SSSR a Ruska Petrov prostě udělal svoji práci.

Nic víc.

Kontroloval systém, který byl ve fázi vývoje, vyhodnotil poplach správně jako falešný (k tomu tam byl), nahlásil vše svému přímému nadřízenému a ministrovi obrany, čímž přerušil automatické předávání signáku výš, popsal chybu a... A to je vše.

Systém byl znám jako poruchový, i Petrov se zmiňuje o několika "incidentech", které se ale odehrály zejména mezi vojáky a techniky, a do bojového nasazení byl uveden teprve dva roky po téhle události.

Sám Petrov událost nijak nedramatizoval, upozorňoval na to, že bez vizuálních a radarových potvrzení by vedení země rozkaz ke startu raket stejně nedalo. A nebyl (a nění) žádný "červený knoflík". K odpálení raket je potřeba součinnosti mnoha stupňů velení a i šéfstvo se hlídalo navzájem, nestačil jeden magor v politbyru. Na rozhodnutí byly desítky minut - což je výhoda mezikontinentálních raket na rozdíl od raket středního doletu, jako byly sovětské RSD-10 Pioněr (SS-20) nebo americké Pershing 2, které několik let po tomto incidentu byly staženy a sešrotovány. Tam zbývají skutečně minuty...

P. Lenc 26.9.2017 10:55

Re: Kdyby počítač

Této "smůle" držím palce.A pusťme z hlavy strašák Čínu.Ta naprosto přesně ví, jak hrát divadlo.Nic víc, nic míň.

V. Novák 26.9.2017 10:41

Severní Korea nemá na masivní úder, takže

je dost času na odvetu.

Kdyby vyřazení jednoho komunikačního střediska mohlo jeho majitele odstřihnot od možnosti protiúderu, musel by ten stát a jeho armáda být řízen důvěřivými magory. Důvodem vzniku internetu bylo právě to, aby komunikační systém byl co nejméně zranitelný a těžko se vojenské systémy od té doby zhoršily.

J. Jelínek 26.9.2017 9:51

Zajímalo by mě

kolik takových neznámých hrdinů vlastně bylo - velitelů ponorek, pilotů bombardérů a podobně. A na druhou stranu - může nějaký "středně postavený" magor rozpoutat armagedon? Jaké jsou pojistky?

J. Schwarz 26.9.2017 7:43

Kdyby počítač

špatně interpretoval něco, co vyletí ze Severní Koreje? Tak to by měla Severní Korea opravdu smůlu.