23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

PRÁVO: Povinné prohlídky všech jsou pro kočku

Mám silnou výhradu k tomu, že před každým uzavřením pracovní smlouvy, a to včetně smlouvy na dobu určitou, musí úplně každý nový zaměstnanec povinně absolvovat vstupní lékařskou prohlídku. Notabene ta není zadarmo - obvykle stojí 200-500 Kč.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Procházková 26.9.2017 1:43

Re: Autor se v povinných prohlídkách příliš nevyzná.

To je fakt, ale nevím přesně, jak je to teď. Za socialismu byly gynekologické prohlídky před nástupem do jakéhokoliv zaměstnání povinné, bez toho by žádnou ženu zaměstnavatel nepřijal.

M. Prokop 25.9.2017 22:01

Prostě jedna z mnoha buzerací

byrokratů. Tohle už není můj stát.

J. Schwarz 25.9.2017 20:36

Toto je zvláště

komické v situaci, kdy nám údajně chybějí lékaři. Zmíněný předpis spíš vypadá, jakoby se někdo snažil zajistit lékařům práci. Ale podobných idiotských předpisů "chránících zdraví Lidu" tu máme hafo, stojí nás spousty času i peněz a jsou naprosto k ničemu. některé indiánské kmeny měly zvyk zvaný "potlach" - sešli se a zničili velké množství věcí. kdo si jich mohl dovolit zničit víc, byl ve veliké vážnosti. My evidentně dosahujeme téhož byrokratizací, jen ta vážnost u toho chybí. Tvůrci předpisů - jsou-li známi, platí spíš za tajtrlíky.

A. Alda 25.9.2017 16:14

Souhlasím s Vámi, pane.

Heger a Drábek byli největšími škůdci našeho státu od Listopadu 1989. Možná už od roku 1956.

I. Babková 25.9.2017 15:35

Re: Autor se v povinných prohlídkách příliš nevyzná.

Zažila jsem skvělou vstupní prohlídku u jedné paní doktorky v České Třebové. Ani se na mě nepodívala, tlak nezměřila, zkasírovala mě o 500 Kč (rok 2006). Jo, ta razítka se rychle opotřebovávají a papír taky není zadarmo. Když jsem jí řekla, že před nedávnem jsem v Praze platila snad jen 150 Kč, tak mě zpucovala jak malou holku, že ať si pro ten papír zajedu do Prahy (což nešlo, ona byla smluvní lékařkou mého zaměstnavatele). V čekárně měla velkou obrazovku, na které běžely spoty farmaceutických firem. Jo, té paní dr. šlo o zdraví jejích pacientů až na prvním místě.

Z. Lapil 25.9.2017 15:34

Re: vstupní "prohlídka"

Nevím, co na to zákon, ale někdy minulý nebo předminulý rok jsme v podniku přestali chodit k "podnikovému" doktorovi, protože stačí kterýkoliv.

Mimochodem - při té příležitosti málem došlo k rodinnému rozvratu, jelikož jsem byl za švagrovou (dobrá pětistovka v rodině, říkám si), čímž se ukázalo, že si za podobné prohlídky říká výrazně méně, než "je zvykem". Což jí manžel - rodinný účetní poněkud vyčetl.

Z. Lapil 25.9.2017 15:29

Re: Zodpovědnost

Určitě záleží na doktorovi, ale určitě platí, že rizikové práce smí vykonávat člověk "příslušně bezrizikový", což je někde (zákon? Vyhláška o bezpečnosti práce? Podnikový předpis?) vyjmenováno.

U nás, jen co vím, chlap nedostal štempl na hrabání se v elektrice, protože byl chabrus na srdce, a mě osobně rok co rok (je mi přes padesát) poctivě proklepávají skrz práci ve výškách, že abych neomdlel, kde nemám. Vím, že jedním z důvodů zákazu je byť jen jediná hypoglykemická epizoda nebo jak tomu říkají; diabetik v takovém případě ztrácí orientaci skrze akutní nedostatek cukru. Je to otravné, ale vlastně díky za to.

Hlavní otázka samozřejmě zní: jsem opravdu takový nezodpovědný blb, abych to musel mít povinně?

I. Babková 25.9.2017 15:27

Re: platba za prohlídku

Zaměstnavatel nemá povinnost hradit vstupní zdravotní prohlídku novým zaměstnancům, pouze má povinnost hradit preventivní prohlídky stávajícím zaměstnancům jednou za x let (podle typu zaměstnání).

V. Novák 25.9.2017 14:12

Re: platba za prohlídku

Mně ano.

O. Prokop 25.9.2017 13:47

Re: omyl

ano, každá akce - limity( okrádání pojišťovnami a levná práce) má svoji reakci ze strany. Ale těch 35 mld je příliš, když to je cca 1/2 peněz ,co platí pojišťovny za ambulantní péči. A to vyšetření ty paní Havlové na okultní krvácení je za pár pětek a mimochodem nebylo to její matky s rakovinou? Nejlepším kontrolorem výdajů ve zdravotnictví je sám pacient. Ale to by musel platit cash a pak si nárokovat refundaci u své pojišťovny podle typu pojištění. Tak jako to je v sociální Francii. To by se ušetřilo peněz.

S. Donát 25.9.2017 13:37

Re: Autor se v povinných prohlídkách příliš nevyzná.

Zatajování těhotenství? Není povinností zaměstnankyně těhotenství hlásit a zaměstnavatel nesmí zjišťovat, zda je jeho zaměstnankyně těhotná.

O. Prokop 25.9.2017 13:32

Re: Zodpovědnost

omyl - odpověď Vám je výše.

M. Mikulec 25.9.2017 13:21

Re: omyl

Vždyť ty platby za hloupé povinné vstupní prohlídky jsou hotovost, tudíž skrz EET. K těm podvodům přes zdravotní pojišťovnu: jak to, že dostanou zaplaceno podvodně, když mají tolik limitů a regulací? Zde je ten článek o 35 miliardách- někde ulitých:

https://www.lidovky.cz/neexistujici-vysetreni-a-pomucky-podvody-v-ordinacich-stoji-35-miliard-rocne-1sk-/noviny.aspx?c=A170921_220603_ln_domov_ELE

O. Prokop 25.9.2017 12:58

omyl

EET nemá s tzv. podvody nic společného. EET je evidence za přímé platby. Ale všichni tzv. soukromí lékaři mají smlouvu s pojišťovnami ( přerozdělovnami zdravotní daně), které evidují jejich příjmy. Jinak Vámi udávané podvody jsou mimo mísu, protože lékaři jsou limitováni- mají regulaci na celkový počet Kč ročně, na jednoho pacienta ročně, mají limity na léky. A když to překročí, tak to nedostanou zaplaceno. Jsou to takoví tzv. soukromí lékaři na švarcsystém.

J. Klepal 25.9.2017 12:57

platba za prohlídku

Nevím, jakou zkušenost má autor, ale platbu za požadovanou vstupní prohlídku zaměstnavatel neproplatil.

M. Mikulec 25.9.2017 12:31

Re: Zodpovědnost

Já si naopak myslím, že když podnikatelé musí dělat kontrolní hlášení a mít EET, proč by to lékaře mělo míjet? Vždyť komu jinému je povolen střet zájmů- dělat si soukromě a zároveň ve státním? Tato pravidla jen pročistí vzduch, poté, co se provalily obrovské podvody doktorů na zdravotních pojišťovnách!

A. Hrbek 25.9.2017 9:55

Re: Autor se v povinných prohlídkách příliš nevyzná.

Vážený pane Bartle,

nevím jaké máte zkušenosti s lékařskými prohlídkami před vstupem do zaměstnání. Několik jich mám za sebou a stovky a stovky jsem si přečetl při přijímání zaměstnanců. Jsou dvě dobré možnosti - prohlídku dělá lékař na smlouvu se zaměstnavatelem a ten si dá pozor na to, aby něco zatajil nebo zfalšoval, protože by přišel o dobrá kšeft. Nebo dělá prohlídku lékař se kterým má smlouvu zaměstnanec a ten by o jeho zdravotním stavu mohl něco vědět.Jinak si nepleťte preventivní prohlídky s prohlídkami před vstupem do zaměstnání.

J. Strakoš 25.9.2017 9:45

Re: Zodpovědnost

Je to ale reálné?

Co když půjdu na prohlídku a lékař nezjistí, že mě bolí záda. A za rok admnistrativní práce budu žalovat zaměstnavatele, že mě záda bolí - bere se prohlídka za okamžik, kdy bylo vše ještě v pořádku?

Nebo je to skutečně jen taková formalita, že pokud nejsou očividné zábrany, které by vstupní pohovor u zaměstnavatele odhalil - např. chybějící ruce pro nosiče kufrů - pak lékař bez jakékoliv zodpovědnosti potvrdí a co se stane později je problém někoho jiného. Zajímala by mne statistika, kolikrát doktor razítko nedal.

O. Prokop 25.9.2017 9:42

Re: Zodpovědnost

Ve všech nemocnicích se nedodržuje Zákoník práce. Z důvodu personální devastace slouží lékař po promoci a je v práci 300 hodin měsíčně. Dozor a dohled( podle zákona) se falšuje. V ambulancích je to podobné. Od 1.1. po zavedení povinných elektronických receptů a pak EET spousty ambulancích se zavře. Důchodci nad 70 let, co drží zdravotnictví nad vodou. ta zabalí. Závěr: Bude hůře. Ani 500 Kč nepomůže...

J. Plíva 25.9.2017 9:38

Lékaři tak dostali do rukou další moc

Moc, kterou mohou zneužívat. Zažil jsem na vlastní kůži, že lékař řekl, že mi dá ten papír, až udělám to a to, i když to nebylo pro prohlídku předepsané. Navíc tu jako u všeho povinného bují korupce.

V. Bartl 25.9.2017 9:21

Re: Autor se v povinných prohlídkách příliš nevyzná.

pane Hrbku, ještě jsem neslyšel, že při vstupní prohlídce se zjišťuje těhotenství. A u chlapů určitě ne. A TBC, to také ne. Nedobrý stav chrupu je na závadu skladníkovi, montérovi, úředníkovi, a také se při vstupní prohlídce zjišťuje? Nové, či už u nás neznámé choroby teprve přijdou, ale že by imigranti chodili k doktorovi, to tedy nehrozí, to spíše do bordelů.

M. Mikulec 25.9.2017 8:50

Re: Zodpovědnost

Zodpovědnost lékařů je nulová. Všimněte si, že i za smrt z nedbalosti dostávají podmínku. Vždycky a za každých okolností dělají to nejlepší možné, a přes to vlak nejede.

Povinné prohlídky je tedy socialistický výmysl, kdy instituce vědí všechno nejlíp a občánek jen sklapne a zaplatí.

V. Kříž 25.9.2017 8:25

Re: Zodpovědnost

no ono to je možná potřebné, aby někteří vyčúraní jedinci nežalovali školu či zaaměstnavatel kvůli každé hovadině a aby se vyhovělo zvykům z Ameriky, kde návody na použití čehokoliv vás varují preventivně před čímkoliv, s čím se můžete potkat při použití, skladování, rozbalování, ukládání, skládání, připojování na el. proud, upevnění na stěnu či strop či držáku, ukazování někomu (každý si doplní další činnosti). A to vše k zabránění šíleným odškodněním při škodách třeba na zdraví, způsobených elementárními neznalostmi

A. Hrbek 25.9.2017 8:20

Autor se v povinných prohlídkách příliš nevyzná.

Problém "povinných" prohlídek je diskutabilní. V minulosti byla řada prohlídek povinných a značná část jich zůstala dodnes. Byly například povinné preventivní prohlídky zaměřené na TBC. Díky jim se podařilo v ČR republice TBC prakticky zlikvidovat. Byly zrušeny a teď máme na krku rozmach TBC, ze značné části velmi těžko léčitelné. Byly preventivní prohlídky mládeže do 18 let. Ty byly zrušeny, což se dosti nepříznivě projevilo na zdravotním stavu mládeže, zejména u zubů. Byly a jsou povinné preventivní prohlídky nejen u řady zaměstnání, ale i u celé řady ne profesních činností, například u masového řízení motorových vozidel. A význam preventivních prohlídek akcentují i nemocenské pojišťovny ekonomickými nástroji.

Pokud jde o zaměstnávání obecně, je přece zájmem každého zaměstnavatele vědět, zda přijímaný zaměstnanec je zdravotně schopen práci vykonávat a dokonce i na jak dlouho. Negativních příkladů, například zatajování těhotenství a po drahém zacvičení odchod na mateřskou dovolenou, nebo přijetí zaměstnance s nevyléčenou TBC nebo dokonce s zatajovanou chorobou, podléhající hlášení je dostatek.

V. Bartl 25.9.2017 7:04

vstupní "prohlídka"

naposledy - změření TK a Snellenova tabule na ostrost zraku. Asi 4 až 5 minut. A 500,- Kč v prdeli.

Bodejť by se to doktorům nelíbilo. Opravdoví pacoši čekají, a já na těch 500,- také. A když vás do práce nevezmou, musíte, třeba hned příští den, znovu, jen k jinému "vlastnímu" lékaři. Skvostně vymyšleno.

J. Strakoš 25.9.2017 5:56

Zodpovědnost

Zajímalo by mne, jaká je vlastně zodpovědnost lékaře za prohlídku,

přeci jen, za inkasovaných 500 Kč by pacient měl něco dostat.

Pokud projdu prohlídkou a poté mě např. začnou bolet záda ze sezení u počítače - byla to špatná prohlídka? Mohu zažalovat zaměstnavatele, protože v okamžiku nástupu jsem byl prohlédnut a bolesti zad jsem neměl? Nebo je to jen další z řady nic neřešících formalit?

Mimochodem, takové potvrzování má tendenci se rozmáhat. Teď už každý rok vyžaduje škola lékařské potvrzení o zdraví dítěte - opět zbytečně vyhozené finance a čas.