24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč nás postihla národní máselná katastrofa

Obchod je věda, napadne každého, kdo nedokáže pochopit, proč se tak najednou zvýšily ceny některých mléčných výrobků. Jinými slovy: proč došlo k národní katastrofě se zdražením másla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 25.9.2017 10:25

pane Švejnochu

mohl byste zdejšímu publiku sdělit, kdy EU regulovala výrobu másla? EU regulovala produkci mléka nikoli másla.

Cena mléka, tvarohů, jogurtů nebo sýrů se změnila jen minimálně. Prudce se zvýšila jen cena másla.

Kde tedy vidíte vinu regulací za prudký růst ceny másla?

O. Uživatel 25.9.2017 10:36

Uživatel požádal o vymazání
M. Šejna 25.9.2017 11:04

tak znovu, Chodovský

na začátku bylo tvrzení vás protiunijních fanatiků, že za růst ceny másla mohou regulace EU. A teď mi najednou vy sám vysvětlujete, že růst ceny másla je způsoben zvýšenou poptávkou po máslu.

Dokážete, kurwa, držet svou vlastní myšlenku, Chodovskej? Nebo si už ani nepamatujete, co jste mi původně, těžkopadně, Chodovskej, těžkopádně, vysvětloval?

O. Uživatel 25.9.2017 12:38

Uživatel požádal o vymazání
M. Šejna 25.9.2017 14:55

nechápající Chodovský

trh se přizpůsobil poptávce okamžitě. Jakmile trh zjistil, že v Asii je vysoká poptávka, zvýšil ceny a začala se zásobovat Asie. No a protože jen blbec by prodával levně v EU a draze v Asii, tak proto máme vysoké ceny i v Evropě.

P. Švejnoch 25.9.2017 12:43

Re: pane Šejno

EU, nemýlím-li se, kvótovala produkci mléka. A mléko, milý pane Šejno, je vstupní, základní a naprosto nezbytnou surovinou pro výrobu másla. Je až potud všechno jasné?

Výborně! Na základě regulace produkce mléka se snížil počet kusů krav "na mléko". Pořád jasné?

Skvěle! Pokročme tedy: Na základě nejrůznějších ingerenčně-buzeračních předpisů se snížil nejen počet subjektů produkujících mléko jako surovinu, ale i počet výrobců produkujících máslo. Ještě pořád stíháte?

Tak to je super! Můžeme tedy postoupit dále: Nyní nastala zvýšená poptávka po másle (zdůrazňuji: Po másle - nikoli po mléčných výrobcích en bloc). A protože "neviditelná ruka trhu" funguje 100%, máslo zdražilo (pokud Vám není jasný proces zdražování na základě vyšší poptávky při stejné nabídce, mohu Vám posloužit extra příspěvkem na toto téma). A zdražilo o to víc, o kolik je celý trh s mlékem a jeho následnými deriváty více regulován, a tedy oč pomaleji je, vzhledem ke všemu výše uvedenému, schopen reagovat.

Nevěřím, že Vám tyto zcela základní vazby nejsou jasné, tedy soudím, že opět jen trollíte... :-)

M. Prokop 25.9.2017 13:18

Re: pane Šejno

To se ho musím zastat, on netrollí. On tak opravdu blbne a myslí to vážně.

K Vašemu jen doplním, přemoudrá EU opravdu zrušila kvantitativní kvoty na mléko (skoro zázrak, ale stalo se, teď i s cukrem, když už jsou cukrovary zbourané), ale pak se soudruzi v Bruseli lekli ruských restrikcí a místo kvot zavedli mimořádnou podporu na snížení produkce mléka https://www.szif.cz/cs/mp-snizeni-produkce-mleka , jejíž následky právě vidíme.

M. Šejna 25.9.2017 15:00

pane Švejnochu

přečtěte si toto:

http://www.vvs.cz/system/uploaded_files/426/original/nas-chov-7-2017.pdf?1497461529

Loni se u nás zvýšila produkce mléka a letos se čeká to samé. A přesto máslo zdražuje.

P. Smatlak 25.9.2017 10:17

Re: Autor objevil Ameriku

tAK MÁLO MÁSLA SE SPOTŘEBUJE PROTO,ŽE JE TAK DRAHÉ.oNO FAKTICKY JE ŠÍLENĚ DRAHÉ I TO ROSTLINÉ MÁSLO-MARGARÍN,nebo za půl kila margarínu platit skoro 40 korun je málo a to je tam ještě skoro polovina vody ,Je to daleko dražší než olej a tam voda není.Dříve margarín jedli jen chudáci nebo se používal v armádě za války a dneska je to docela dráhý výrobek ,a to samé platí o tvarohu,dříve jídlo chudých a dnes?A ty taveňáky s obsahe max tak 15-20 % sýra skoro za 2 stovky za kilo to je také něco.A ty laciné si k sýru jen přičuchli.A je toho na román a ještě ty šunky a měké salámy když je koupíš tak jsou mokré jako prase,protože se tam vstříkuje ta řeznická sůl aby to nasálo více vody to je také něco.Za komančů jsem měl ve kšeftu -jsem kuchař, šunky v plechu a když se otevřely tak šunka perfekt a žádná voda a byla pěkně suchá.Dneska sam ý podvod a ty kecy o českých potravinách a jak jsou kvalitní jsiou tak ve sféře scifi.

V. Kotas 25.9.2017 6:03

Protože po tom slavném sametu, jsme si

nechali postupně zlikvidovat zemědělství, potravinářský zpracovatelský průmysl ( zlikvidováno bylo mnohem více a ve všech oborech ekonomiky ). Takže se téměř všechno dováží, takže se splnilo to, co vykřikovali někteří po r.19879 - všechno dovezem. A vstupem do EU, se z nás stala její kolonie, která nemá nárok rozhodovat sama o sobě.

M. Prokop 25.9.2017 8:53

Re: Protože po tom slavném sametu, jsme si

Bohužel, ač se EU snažila také, většinu těch likvidací mají na svědomí naše vlády, papežštější než papež.

P. Dvořák 25.9.2017 3:58

Počátkem r. 1993, když probíhala měnová odluka,

vznikla panika, že bude strašně drahé máslo. Proč zrovna máslo, nevím. Faktem je, že najednou se na tržištích objevily náklaďáky a z nich se máslo jen o něco dražší prodávalo rovnou "do ruky". Lidé několik dnů stáli fronty jak blbí, než zjistili, že v obchodech se cena másla ani nehnula.

Tehdy ovšem fungoval trh a ne všudypřítomné regulace Evropské unie.

Z. Lapil 26.9.2017 10:42

Re: Počátkem r. 1993, když probíhala měnová odluka,

Máte to blbě. Cena másla vyletěla ve svobodné tvorbě cen jak raketa. Náklaďáky se opravdu objevily, včetně velkomlékárenských mimochodem, leč prodávaly LEVNĚJI než kamenné obchody a cena se postupně ustálila někde v polovině.

Zdá se mi obecně platné tvrzení, že cena čehokoliv v regálu je zhruba stabilní, zatímco náklady polehoučku stoupají, až někdo - obvykle velký hráč - vyměkne a podstatně zdraží. Někdy bez viditelné příčiny, někdy - nejnověji restaurace začátkem roku, to má nějakou spíš záminku než příčinu (aneb proti EET cokoliv vás napadne, ale o 10-15% jídlo v hospodách nezdražila, tomu nevěřím). Občas - momentálně máslo - je průvodním jevem přechodný nedostatek

J. Vozábalová 25.9.2017 1:23

Je nebo není máslo drahé?

Jistě není pochyb o tom, že v dnešním složení výdajů domácnosti je máslo drahou položkou - také v porovnání našich příjmů s příjmy německými a cenou másla u nás a v Německu se u nás jedná o podstatně větší výdaj.

Jen bych si myslela, že je třeba připomenout těm, kteří neustále tvrdí, že "za komunistů bylo líp", že máslo stálo 10 korun a průměrný plat byl zhruba desetina průměrného platu dnes - máslo by tedy vzhledem k platu muselo dnes stát 100 korun.

Je to samozřejmě velké zjednodušení, jiné položky z nutných výdajů domácnosti jsou v relaci platů vyšší (energie, nájmy...) - celý spotřební koš se významně proměnil - ale potraviny obecně opravdu dražší nejsou.

K. Pavlik 25.9.2017 2:56

Re: Je nebo není máslo drahé?

No rozhodne se nezastavam komousu ale pokud duchodce nevlastni byt nebo dum tak pomoz mu panbuh.

A. Zajícová 25.9.2017 6:33

Re: Je nebo není máslo drahé?

to taky těžko lze, zastávat se v souvislosti s příjmy a důchodci komoušů, on Kryl nenapsal Důchodce pro nic za nic:

http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/kryl-karel/duchodce-8324

R. Langer 25.9.2017 14:32

Re: Je nebo není máslo drahé?

Ano, komouši s důchodci zatočili pěkně, to máte pravdu...

K. Pavlik 25.9.2017 14:53

Re: Je nebo není máslo drahé?

Ja jen porovnavam moji mamu ktera umrela tesne pred revoluci s manzelkou meho otce.. Obe byly ucetni a meli/maji normalni duchod. Rozhodne moje mama(zila ve statnim byte) se mela lepe a pokud bych tete (jak rikam manzelce meho zesnuleho otce) nekoupit byt tak by se mela dost spatne.

Kdo neveri at se prijede podivat do Prerova na Velkou Dlazku.

Toz tak.

Z. Lapil 26.9.2017 10:28

Re: Je nebo není máslo drahé?

Jenže to jsou ti komunisti. Důchodce sice nejsem doteď, ale neměl jsem byt ani státní ani družstevní a dokonce ani ten, který komunisti našim (mým prarodičům) sebrali. Nicméně z peněz, které jsem vydělal, jsem přispíval lidem na státní byty. A chraň mě pámbu říct něco proti Vaší mámě, taková byla doba a ty, kteří normálně nezdrhli, prostě semlela tak, že jim to ani nepřišlo divný. Mě vlastně taky, aby nedošlo k omylu. Někteří jsou nejspíš semletí dodnes, když koukám na volební průzkumy.

Je tu odkaz na Krylova Důchodce, dovolím si tedy přidat o něco modernějšího Wabiho Daňka o bytové krizi: http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/danek-wabi/nevadi-26917.

M. Jelínek 25.9.2017 0:23

Je to jen zlodejina

Je to jen zlodejina

M. Mařák 25.9.2017 0:10

Protože vědci v USA

zjistili, že je máslo zdravější než margarín, a i McDonald přechází na máslo, no a střední třída v Číně a vůbec v Asii má více peněz než kdysi, tudíž stoupá poptávka po máslu.

Je to zcela jednoduché, prostě jen nabídka a poptávka. Toť vše.

O. Uživatel 25.9.2017 6:14

Uživatel požádal o vymazání
V. Kotas 25.9.2017 7:07

Re: Protože vědci v USA

Vědci v USA, přišli na ledacos, třeba i na to, že pivo je nejlepší iontový nápoj.

O. Uživatel 25.9.2017 7:12

Uživatel požádal o vymazání
B. Hudzieczek 25.9.2017 8:09

Re: Protože vědci v USA

Nebo na to, že obsahem žumpy lze zalévat louky a pastviny, a nemusí se za drahé peníze vozit na čističku nebo pouštět do kanalizace.

R. Langer 25.9.2017 14:34

Re: Protože vědci v USA

Vědci v USA přišli na to, že pokud se někde napíše, že na něco přišli vědci v USA, tak že tomu lidi věří, i když je to naprostá blbost... ;-)

Č. Berka 25.9.2017 12:16

Re: Protože vědci v USA

Jenže trh byl naopak zavalený přebytky mléka po zrušení kvót. Když je najednou zvýšená poptávka, nemůžou si zemědělci dojít do Makra koupit mléčný skot, nebo krávy přemluvit, aby víc dojily. Trh je trh a příroda je příroda. Kráva musí žrát a je nákladem, i když o mléko není zájem...