21.9.2018 | Svátek má MatoušDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRAHA: Mariánský sloup ano, či ne?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 71, poslední: 23.9.2017 18:33, přehled diskusí

Re: No jo, Komenský a Švédové:
Autor: J. Krásenský Datum: 23.9.2017 18:33

Měli na to jen málo času. Další by následovali. Vybílení katedrály svatého Víta a dalších chrámů, ukazovalo směr, jakým kalvinisté na trůně půjdou. A víra s tím neměla nic společného - katolická Francie bojovala proti katolickým habsburkům. V třicetileté válce šlo o oslabení habsburků, protože "svírali" Evropu - habsburské Španělsko, Nizozemí a Země Koruny České. Pouze protestanti měli zločinnou a vražednou zásadu: "cuius regio eius religio" a od poloviny šestnáctého století ji hanebně užívali ve svých državách.

Re: No jo, Komenský a Švédové:
Autor: K. Vážný Datum: 23.9.2017 14:57

Za stavovské konfederace katolíci vyháněni nebyli se dvěma výjimkami: Jezuité a pak po významných představitelích se očekávala přísaha věrnosti konfederaci (tj. že nebudou spolupracovat s protivníkem).

:
Autor: K. Pavlik Datum: 23.9.2017 5:29

To je legrace. Komu I sticks spicy po iraji paradni duchody, ceslol je nejvic atheisticka zeme, katolicka cirkev v Ceska prakticky neexistuje To je opravdu probem K reseni.

Přesně tak !:
Autor: L. David Datum: 22.9.2017 23:26

Pražští radní nakonec rozhodli správně, že neni zapotřebí na náměstí vztyčovat symbol věčné katolické výbojnosti! Náš národ si jí užil víc než dost!

Pro zrůdnost habsburského katolicismu není větší důkaz, než demonstrativní poprava 27 šlechticů, kteří se ničím neprovinili.

A tomuhle by se snad měl znovu vztyčovat pomník???

Re: poznámka:
Autor: V. Klepetko Datum: 22.9.2017 22:53

Jestliže ztratíme schopnost rozčilovat se nad Mariánským sloupem, muslimské invazi se neubráníme!

Re: ale:
Autor: V. Kotas Datum: 22.9.2017 21:45

Dobře napsáno.

Re: ale:
Autor: V. Klepetko Datum: 22.9.2017 20:47

I to je u nás tradiční, ten Váš přístup. Albrecht z Valdštejna :-)))

Naše společnost je dnes - pokud jde o správu věcí verejných - sekulární, takže žádné sloupy na náměstích nám tu nebudou,jak žádáte, vztyčovat ani katolíci, ani mormoni, ba ani Svědci Jehovovi! :-))))))

Re: Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, je nádherně :
Autor: V. Klepetko Datum: 22.9.2017 20:41

Pane Babičko, jsem křesťan, byť vlažně praktikující a jinak konfesně ukotveny, než pan Vandas nebo pan Halík. A i když má babička Anežka byla z Českých bratří, umím se na věc podívat více méně nezaujatě.

A tu vidím, že rozbroje vyvolávají a "klidný stav" ruší nyní právě sloupomilci, kdežto sloupohejtři jen trvají na zachování statusu quo! Snaží se vyřídit otevřené úcty s tím Frantou Sauerem. Nechte to spát. K čemu jitřit staré rány?

Re: Kupodivu pravdu měl včera pan Halík,:
Autor: V. Klepetko Datum: 22.9.2017 20:26

Originály soch s Karlova mostu jsou ale (povětšinou) uloženy v muzeu, v depozitáři, kvůli poškození? Nejsem proti pořizování kopií a replik. Jde o to, že taková replika má vždy zcela jinou uměleckou hodnotu, než originál. Poznal to už sběratel replik Leonardovy Mony Lisy Rudolf II. :-) Také mi tam ta vertikála chybí, pane Erate. Jenže pokud přistoupíme na páně Halíkovu premisu, že ROZHODUJÍCÍM KRITÉRIEM pro "verdikt o sloupu" má být umělecká hodnota artefaktu, tak ta napodobenina prostě dobře nedopadne - umění je živé!

Nejedná se prostě o "Znovuvztyčění", ale "Znovuvytvoření". A v tom je jádro problému! Znovuvytváří - z ničeho - se i celá ta "vítězná" symbolika. Otázka zní - jak dát tomu Vašemu ptákovi křídla a současné potlačit tu ztrouchnivělou symboliku? Snažil jsem se na to odpovědět Panenkou z Efezu...

Re: Je to složitější než jsem si myslel:
Autor: V. Klepetko Datum: 22.9.2017 20:10

Nezní to jako špatný nápad, s tou vysvětlující cedulí... V Helsinkách ji ale nejenže nedali pod sochu Alexandra II, ale chybí i u stále stojící sochy Lenina, který jim tu samostatnost na carovi zařídil :-)))

Nemyslel jste to ale tak, že by na Staromáku byla jen ta vysvětlující cedule, třeba u malé makety sloupu?

Re: :
Autor: J. Babicka Datum: 22.9.2017 20:09

No snaží se načit, že přeci jen ji pověsili právem.

Re: Kupodivu pravdu měl včera pan Halík,:
Autor: E. Erat Datum: 22.9.2017 19:59

Zbytky sloupu se dochovaly, a jsou uloženy v lapidariu. Bohužel se nedochovaly sochy andělů, takže tam jde opravdu o kopii z fotografíí. Sloup je věrná replika podle originálu. I na Karlově mostě je řada soch, které jsou repliky. V SRN, Polsku atd. jsou taktéž stavěny kopie budov, které byly zníčeny za války.Když se postaví kopie toho vyhořelého dřevěného kostela, tak to bude tedy podle vás druhák. Znovuvztyčení bych uvítal. Socha Husa tam byla vztyčena, když sloup existoval. Bylo to vyvážení náměstí, které mělo logiku. Dnes je to pták bez jednoho křídla.

Re: Řekl bych, že Pražákům závidím:
Autor: E. Erat Datum: 22.9.2017 19:50

Věřím, už máte kanalizaci ?

Re: Sir Nicolas Winton::
Autor: J. Babicka Datum: 22.9.2017 19:45

Marx to řekl lepší. je to opium lidstva A že ten marxismus podněcoval usmíření a bratrství mezi lidmi.

Re: Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, je nádherně :
Autor: J. Babicka Datum: 22.9.2017 19:42

V celém česku je jen 10 procent křestanů. Je hloupost mluvit o dosažení trumfů, ale jde aby křestanství vůbec u nás nezaniklo. A vyřizovat si účty se středověku, při nástupu záplavy Islámu, je mirně řečeno nezodpovědné. Pan Stejskal mě s tím dost překvapil.

ale:
Autor: J. Babicka Datum: 22.9.2017 19:36

Protestantům se podařilo prosadit postavení pomníku Jana Husa, který zabral dost místa aje také dost konraversní. Jenže, když se jedná o obnovení sloupu, který je proti tomu poměrně malý, tak je konec křestanské lásky a musí se to zatrhnout, abysme přeci jen tu bitvu dodatečně vyhráli. A tak zradím protestanskou stranu, které alespon křtem patřím, uložím cep a sudlici do skříně a prohlásím neblběme a nechte to těm katolíkům postavit.

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, je nádherně :
Autor: P. Vandas Datum: 22.9.2017 18:23

ožehavé téma. Souhlasím s panem Stejskalem, že jeho obnova by nebyla vnímána, jako akt tolerance. Uznávám obrovský kulturní přínos katolíků této zemi a považuji jejich dílo za jedno z nejvýznamnějších na povznesení vzdělanosti a umění a to přesto, že jsem Český bratr z přesvědčení i mnohagenerační tradice. Jako výrazný architektonický prvek Mariánský sloup na ono místo patří, neb jeho kompoziční začlenění do města vytvořili mistři baroka, kteří to opravdu uměli. Byl to symbol vítězství katolíků v této zemi, neb nás protestanty porazili na hlavu a tudíž jim náležela i sláva aprávo na stavění triumfálních sloupů. Takové jsou dějiny. Dějiny však obrátily a v Říjnu 1918 zvítězili odpůrci katolíků a pražská sebranka pod vedením Franty Sauera ten sloup vandalsky strhla. I toto jsou dějiny. Dnes považuji za rozumné nerušit klidný stav, jak podotýká pan Klepetko. Až katolíci dosáhnou nějakého viditelného trumfu ve prospěch této země, tak budu první, kdo je v úsilí o znovuvztyčení triumfálního sloupu podpoří. :-):-):-)

Re: Řekl bych, že Pražákům závidím:
Autor: A. Zajícová Datum: 22.9.2017 17:51

soucítíme s vámi a na znamení solidarity vám nabízíme za starostku Krnáčovou. Vezměte si ji k sobě a ona vám ten krámek vyřeší. Děkujeme.

Re: Ano - ne - nevím ... nehodící se škrtněte:
Autor: J. Karlík 653 Datum: 22.9.2017 17:22

Neverici uz sve monumenty realizovali, panelakovych sidlist je cela republika.

Re: No jo, Komenský a Švédové:
Autor: J. Krásenský Datum: 22.9.2017 16:42

A jen pro připomenutí, v katolickém Polsku mohl svobodně vyznávat se svými bratřími svou bratrskou víru. Ale katolíci takovou možnost neměli v žádné protestantské zemi. A v království Českém mohli nekatolíci vyznávat svou víru i přes bitvu na Bílé Hoře až do nového uspořádání v roce 1627. V době stavovského povstání 1618 až 1620 byli z Čech katolíci vyháněni. A to v zemi, ve které bylo více konfesí od husitských bouří a ve které platil majestát (1609) o náboženské svobodě. Ta vzala za své protestantským stavovským povstáním.

No jo, Komenský a Švédové:
Autor: J. Krásenský Datum: 22.9.2017 16:31

a jak prchal z Polského Lešna, zrádce jeden, když kolaboroval se švédskými okupanty a vydal Lešno bez boje invazní armádě. A polští sedláci je vyhnali. Kdyby neprchl, byl by právem visel na nejbližší olši. To nemělo s vírou nic společného, to byla zrada. Inu charakter.

Re: Je to složitější než jsem si myslel:
Autor: I. Babková Datum: 22.9.2017 16:28

Taky dobrý nápad.

Trochu těžší pro rodiče zvídavých dětí, museli by si historii pořádně nastudovat. Ale stálo by to za to. Děti se umí sakra dobře ptát.

Sir Nicolas Winton::
Autor: J. Sova Datum: 22.9.2017 16:27

"Náboženství podněcuje napětí mezi lidmi."

Řekl bych, že Pražákům závidím:
Autor: J. Ráž Datum: 22.9.2017 15:57

Mají velký "problém" se sloupem, pak nějaká fešanda z Anglie jim říká co je a co není umělecké dílo a prosazuje zbourání památníku letců, který jim Britové darovali a místo, aby ji poslali do ....., považují ji za arbitra umění, nechají si vyhrožovat od party zlodějských drožkářů, že zablokují silnice, ale hlavně že mají nejdražší tunel na světě, kolem muzea jim vede dálnice a dokonce budou mít možná metro bez zastávek.

Jo a ještě jim závidím primátorku neb většího komika v takové funkci jinde nenajdete.

Taky bych raději řešil v zastupitelstvu problém s nějakým sloupem, než jak zajistit možnost nakupovat až se zavře krámek s potravinami. No jo, my nejsme Ptaha a tak máme jiné problémy. Takové titěrné.

Re: Kupodivu pravdu měl včera pan Halík,:
Autor: V. Kopta Datum: 22.9.2017 15:48

to co píšete je všeobecně známo a člověk nemusí být žádný odborník aby to věděl. Páni jsem myslel ve smyslu panského stavu a českých jsem myslel ve smyslu zemském ne národním. a budete se asi divit tato fakta lidi zajímají. Zcela souhlasím že smíření musí být vzájemné a proto sloup nemůže být symbolem smíření protože nevyžaduje žádnou toleranci od jedinců habsbursko-romantických podporovatelů sloupu. Proto zcela souhlasím s autorem článku.

Re: Je to složitější než jsem si myslel:
Autor: Z. Lapil Datum: 22.9.2017 15:33

Díky.

Kdyby se mě někdo zeptal, tak celé pražské Jižní Město pojmenuji Sídlištěm 25. února :-).

Re: Je to složitější než jsem si myslel:
Autor: I. Babková Datum: 22.9.2017 15:22

To je skvělý příspěvek.

Doplním na Senátním náměstí v Helsinkách stojí před Dómem socha ruského cara (a finského velkoknížete) Alexandra II. Po roce 1917, kdy získalo Finsko samostatnost (pod nadvládou Rusů bylo ca. 100 let), se řešilo, zda pomník nechat nebo zbourat.

Sloup není v žádném případě znakem tolerance a smíření:
Autor: V. Podracký Datum: 22.9.2017 15:05

V té době, kdy byl zbořen, považovali lidé sloup za výraz totality katolické církve zvané protireformace. Nicméně to je něco jako odstraňování soch Lenina a Stalina. Lidé je také vnímali jako znak totalitního režimu. Zboření je sice barbarství, měl být odstraněn jinak. Ale zlomové doby obvykle uvažují jinak. Pomalování sovětského tanku růžovou barvou také bylo barbarství.

Re: Navrhnul tady někdo něco takového?:
Autor: B. Brousková Datum: 22.9.2017 15:05

Ts. ts. ts. Teď to sice nikdo nenavrhuje, ale ti co tenkrát povalili onen sloup to měli v úmyslu. Nepovedlo se jim to ne proto, že by přišli k rozumu, ale proto že jim v tom zabránila armáda. Z toho logicky plyne, že kdyby se jim to povedlo bylo by to vlastně v pořádku, pokud je návrh znovu postavit pomník taková údajná provokace.

Navrhnul tady někdo něco takového?:
Autor: P. Klíma Datum: 22.9.2017 14:31

Ts ts ts...