26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

FEJETON: Slavné vítězství

O nadcházejícím víkendu se bude v Praze u Hvězdy pořádat rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Viděl jsem to už dvakrát, je to velkolepá podívaná a vodím tam posluchače mého fotografického cyklu Dílna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 21.9.2017 10:49

S těmi pomníky

je vůbec věčná potíž, stavět, bourat, znovu stavět... Já bych je zakázal - možná až na nějaké ty geometrické neb nanejvýš rostlinné motivy, to snad nikoho nepohorší, ani naše islámské soudruhy. A konec konců, historii bych zakázal taky, kdo to má pořád přepisovat!

J. Ptáček 21.9.2017 10:43

My tady v Brně

Aha? My tady v Brně tomu říkáme: Mlata na Bílendě ...

"A tak z vobó stran do sebe za poledňa vlítli na Bíledně u Práglu. Ze startu vypadala mlata na plichtu, ale Rudla Maximiliánuj byl vyložené flignař a křivák a nastópil do mlaty s novéma tunelama. Vlítl na českó sajtnu na levým flíglu, kde byl samé juhan a batles s dlóhéma harizónama, sebrané z malostranskéch palíren a kafců."

http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Mlata_na_B%C3%ADlend%C4%9B_16_kilo_20

D. Green 21.9.2017 10:30

Když už "mocimermo" Astone,

musíte zatahovat do "Bílé hory" soudružku Samelovou, pak doplňte. V davu idiotů a žižkovských vagabundů, vedených notorickým alkoholikem a výtržníkem Frantou Sauerem, prý byla taktéž Milada Horáková. :))))

B. Rameš 21.9.2017 10:41

Re: Když už "mocimermo" Astone,

Neexistuje pro to jediný důkaz. "Prý" je asi stejně vypovídající, jako že sajrajt XY vyhubí "až" sto procent bakterií.

D. Green 21.9.2017 11:01

Re: Když už "mocimermo" Astone,

To "prý", jsem "nastražil". Váš "Neexistuje pro to jediný důkaz." je stejné důkazní hodnoty. Doporučuji dobové noviny, nejen "Wiki".

J. Lepka 21.9.2017 18:37

Re: Když už "mocimermo" Astone,

Údajně to byla patnáctiletá dívenka, to vy jste jistě měl už v patnácti letech hotový mozek a vytříbený světový názor, že?

D. Green 22.9.2017 10:09

Re: Když už "mocimermo" Astone,

Nevrťte psem. Nejde o věk, ale o účast. :))))

B. Graf 21.9.2017 9:28

Bitvu na Bílé Hoře jsme vyhráli...

...Habsburkové zachránili český národ před poněmčením, napomohli jeho velkému rozvoji (i když do výšin, kterých dosáhl před nástupem husitských teroristů, se už nevzpjal) a krásný mariánský sloup na Staromáku zase bude.

J. Babička 21.9.2017 8:06

poznámka

Ona ta bitva na Bílé Hoře to není možno nějak objektivné vylíčit. Byla totiž použita v době, kdy bylo nutno náš národ probudit a vrátit mu sebevědomí. No a tak buditelé si prostě vytvořili mythus, který má celkem málo společného s historié, ale dovede to chytit za srdce, uchvátit a vzbudit vlastenectví. Nic proti tomui, dělá to snad každý národ, když je to potřeba.

A tak jsi vzpomínám, jak mě dojímalo, že se čeští páni bili jako lvi. I když většinou zůstali doma a žoldnéřum platili tak mizerně a dlužili jim žold, že se spousta žoldnéřů ani nenamíhalo se bitvy zůčasnit.

A to jak 300 reků padlo do posledního muže i s velitelem Šlikem, ta myšlenka dodávala odvahu mnohým vojákům a vlastencům bojujícím za naši nezávislost. Vůbec není podstatné, že to byli němci ze šumperska a jejich velitel Schlick, rozumě přešel, když viděl, že bitva je ztracena, na stranu císařských, kde to nakonec dotáhl až na generála.

Ona to nebyla bitva, mezi čechy a němci, ale mezi katolíky a protestanty. A tak většina českých němců byly protestanti, vždyt ani vůdce povstání českých pánů, Thurn česky neuměl, kdežto Bořita a Martinic, které jako katolíky vyhodil s okna byli se starých českých rodů.

Na obou stranách bojovali najatí žoldnéři, obyčejný český sedlák, celkem nerozuměl co to ty pány napadlo. A je i docela možné, že kdyby vyhráli protestanti, nastala by rychlá germanisace. Ne násilým, ale přidáním se do svazku německých luteránských států, nic jiněho by nám nezbývalo, by to přišlo samovolně, Lureránství bylo prostě německé a i sám Luther se zlobil, že to v německu ti sedláci stale melou slovanskou polabštinou. Habsburkové byl rod smýchaný kromě němců i s českých, polský a všech možných rodů. Kdežto vládci Falce se kterou jsme se spojili v jedno království, byli jen a jen němci .Nakonec je tu příklad Slezka, které zůstalo protestanské, a rychle poněmčené, nebo si mužete přečíst staré listiny v měste Betlehem, která založili moravští (čeští) bratři v americe, ze jsou psány v němčině.

J. Babička 21.9.2017 8:59

Re: poznámka

Nakonec jako perličku je možno připomenout, že když měl císař Ferdinand, zamotanou hlavu s Tuirky, tak vzbouření čeští páni se pokusil, zda by se nedalo s turky spojit, proti císaři a tak dosáhnout vítěztví. Do Prahy přijela turecká delegace, se kterou jednal pan Budovec s Budova, který turecky uměl. Za pomoc nabízeli Ferdinandovo rodné Štýrsko. Nic s toho a nakonec nebylo a pana Budovce to stálo hlavu.

Co je ovšem paradox, že mariánský sloup, postavený na záchranu Prahy před švédy, byl stržen, ne proto, že symbolisoval porážku našeho spojence, Švédsko bylo vedoucí silou protestanské strany, a na prosbu Komenského, u švědského kancléře nas přicházející osvobodit, ale že jak se to zamotalo v hlavách, prý znamená vítěztví katolické strany na Bílé Hoře. Oni totiž zůstali v paměti národa švédové, jako ti, co vyrabovali, ukradli a zničili v Čechách co mohli a tak i vlastencům by se nepodařilo vzbudit vášně ke zboření, tím, že by lidu vysvětlili, že nepustit švédy do Prahy bylo něco špatného.

Kdyby byli důslední tak by šli ještě za Bludiště, kde je instalován výjev právě s té bitvy se švédy na Karlově mostě a zničili to. Pražané studenti i obyčejní občané tu dokázali skutečně hrdinství a přes most se švédům nepodačilo probít. Bylo to jenom o vlas. Protože dohoda byla, že která strana bude mit v držení hlavní město, v době uzavření míru, té straně ta zem připadne. Takže kdyby přešli most, byly by sme skonšili na protestantské straně A Vestálský Mír by pro nás dopadl jinak.A tak co ? Máme ty katolické pražské hrdiny zatratit., nebo oslavovat ? Protože ve švédském vojsku slouřilo hodně českých emigrantů, tak se stejně jednalo o bratrovražedný boj.

Stačí jít o kus dále a přijdeme ke kruhovému pohledu, Panoráma Bitvy u Lipan. Které straně tam mám fandit ? Té kde bojoval náš slavný Prokop Holý, nebo té druhé, kde bojoval možná ještě slavnější Jiří s Poděbrad ?

J. Babička 21.9.2017 8:59

Re: poznámka

Tak naše dějiny jsou samý rozpor a tak doufám, že rozum nakonec zvítězí

nad emocemi a Sloup bude obnoven na místě kam již pár století patří

I. Polák 21.9.2017 9:24

Re: poznámka

No, ty dějiny jste zde hezky popsal. Skoro mám chuť si některá fakta jít ověřovat, i když většinu již znám odjinud. Ale přeci jen, s tím sloupem to vidím jinak.

Tak trochu si představuji jistou paralelu: Představte si, že by někdo chtěl znovu postavit Stalina na Letné! Myslím, že by český národ projevil především hodně humoru. U té Bílé Hory mu to jaksi nejde. A přeci jen exemplární poprava 27 českých pánů bylo něco neapetitlich, co nejvíce ze všeho současným pamětníkům připomíná politické vraždění po únoru 1948... A ty kecy, že se to týkalo Švédů a ne Bílé Hory - šlo o oslavu vládnoucího režimu à la stalinův pomník.

S. Rehulka 21.9.2017 10:27

Re: poznámka

Svého času (1956) vyučoval na Grafické Průmyslové Škole pod Petřínem professor Šlik, přímý potomek moravského hraběte Schlicka. Ten nám řekl, že podle rodinných dokumentů, tak zvaní stateční Moravané, pod Schlickovou korouhví, byli IRČANÉ zvaní Divoké Husy (Wild Geese), kteří už celé století bojovali jako nájemní vojáci pro francouzskou korunu, anebo pro kohokoliv, kdo zaplatil. Paradoxem té bitvy na Bílé Hoře a jejich hrdinné smrti u letohrádku Hvězda, je že tam padla jen malá pomocná jednotka, kdežto "Divoké Husy" bitvu přežily, vstoupily do Valdštejnova žoldu a když jim později odmítl zaplatit, jejich důstojníci jej v Chebu potupně zavraždili !

P. Čížek 21.9.2017 12:16

Re: poznámka

Jo, potomka jednoho z těch Divokých Hus znám a je to fajn chlap.