26.9.2018 | Svátek má AndreaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Sloupovníci a jejich nepřáteléŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 119, poslední: 22.9.2017 3:51, přehled diskusí

:
Autor: K. Kořinek Datum: 22.9.2017 3:51

Ne neni. Panna Marie me nebere. Ale ta R-U probihal utisk Cechu za pomoci opory trunu, katolicke cirkve. A ted se poblij.

:
Autor: M. Jandáková Datum: 21.9.2017 22:44

Myslím, že u uměleckého díla, byť sakrálního, na veřejném pro-stranství, je přednostním kritériem pro jeho instalaci to, jak působí. Jak bude působit na diváky. Co způsobí. Autorův záměr může míjet mnohé. Nejen čas...

No dobrá:
Autor: R. Morava Datum: 21.9.2017 22:25

Halík je vůl, ale alespoň mne to donutilo si o tom sloupu něco přečíst, což tento čánek neobsahuje.

Podle evangelických církví je prý posvěcení sloupu za účasti císaře po vestfálském míru a prý i výtvarná symbolika silně protievangelická. Pravda je že to období bylo pro evangelíky tragédií. Pokud by sloup byl postaven skutečně k poctě panny Marie, měl by právo na existenci. Pokud byl ale postaven jako symbol velikáštví vítězů 30 leté války u nás, pak je skutečně lepší nechat náměstí bez něj. To ale neznamená stavět tam to co na náměstí v Brně. Ideální tedy bude nestavět tam nic!

Celé je to ale typické plácání bez argumentů. Halík mne tu nepřesvědčil. Přesvědčilo mne teprve co o to píšou evangelíci, tedy jejich vysvětlení proč se sloupem nesouhlasí.

Re: Snad by nás ochránila i dnes:
Autor: J. Jurax Datum: 21.9.2017 22:08

No jo, a hlavně je dvě tisíciletí po smrti ...

Re: :
Autor: J. Jurax Datum: 21.9.2017 22:06

Křesťanství není JEN katolictví ...

Re: skvělý rozbor:
Autor: V. Klepetko Datum: 21.9.2017 21:58

Nemyslel jsem to zle. Zamyslel jsem se nad vlastní motivací. Když jsem si ten článek přečetl, nemohl jsem uvěřit tomu, že by sám pan Halík mohl myslet slova v závěru článku upřímně. Spíše to na mě zapůsobilo jako snahu vztyčit ten sloup v jeho původní podobě jakousi oklikou - a že autor napsal tento text účelově, jako součást jakési taktiky, cíleně zaměřené právě na ty oponenty, které je třeba uchlácholit.

Intuitivně mě to celé připadalo jako neupřímné... A v tu chvílí jsem si uvědomil, že to nebylo poprvé, co jsem měl ten pocit. Možná jsem se vyjádřil moc expresivně, jenže už mám toho taktizování a neupřímnosti plné zuby! Chcete tam ten sloup, nebo nechcete!?

Re: No, a kdyby Švédové tenkrát válku vyhráli,:
Autor: R. Morava Datum: 21.9.2017 21:45

Kdyby tu Švédové nebyli mohl dožít Komenský pravděpodobně taky a s ním přibližně třetina obyvatel Čech, Moravy a Německých zemí. Takže pár milionů obětí 30 leté války. Vy si tu 30 letou válku představujete nějak "sluníčkářsky". Jenomže tehdy lidé Brno i Prahu bránili. Dnes ji dáte slimákům zadarmo.

Re: Myslel jsem si, že mám dobrou představitost...:
Autor: V. Klepetko Datum: 21.9.2017 21:39

Nesoudím. Napsal jsem to, jak to citím. Snažil jsem se panu Halíkovi naslouchat vždy velmi pozorně. A vždy jsem z toho měl pocit, že nechte nemoc léčit, ale spíše "vymýtit"... Asi by lidi tento pocit z kněze mít neměli.

I s tím sloupem - celá ta věc má prostě takový rozměr, že to nejde zploštit tak jednoduše, bohorovně, bez emocí... Přenecháme to odborníkům... Není v tom ani náznak vroucnosti! Živá víra je kde? Trvám na tom, že z toho čiší duchovní rigidita!

Re: :
Autor: R. Morava Datum: 21.9.2017 21:39

Srovnávat Hitlera s pannou Marií to je dost silné kafe. Není Vím ze sebe na blití?

Re: Pan Halík má kupodivu pravdu:
Autor: R. Morava Datum: 21.9.2017 21:35

Tak to máte hodně naivní a jednostranný pohled na dějiny ovlivněný komunismem. Především komunismus tu byl 40 let a za tu dobu jsme zaostali v ekonomii a technice tak, že jsme to za 30 let ani z poloviny nedohnali. Komunismus je mnohem horší než si hodláte připustit (snad jen neomarxismus je zákeřnější). Pobělohorská doba a Habsburský absolutismus byl problém především pro naši šlechtu, exulanty, národní povědomí a jazyk. Jinak pro ostatní občany, hlavně v pozdějších dobách to až tak tragický problém nebyl. Dokonce mělo Rakousko pro naši ekonomiku i obranu před Turky určitě i pozitivní vliv.

Jestli je mariánský sloup pro někoho symbol pobělohorské doby, ještě to neznamená je to pravda nebo správné. Pak by totiž bylo nutné zničit třeba Valtický zámek - symbol rozkradení naší země Lichtenštejny, kteří po bílé hoře nabyli značného majetku po naší šlechtě. To je skutečný symbol pobělohorské doby. Panna Maria žádný majetek po českých pánech nedostala.

Re: Nápad pana Klepetka:
Autor: P. Portwyn Datum: 21.9.2017 21:20

Ano, asi by to ušetřilo mnoho sporů... a ty další roviny jsou z Vašeho původního příspěvku patrné.

:
Autor: M. Jandáková Datum: 21.9.2017 21:17

Váš postřeh o porobě a o radosti s jejím koncem, ) vč. konce symbolu, vztyčeného v jejím počátku, by mohli zasvěceně rozvést odstraňovači sochy generála Lee.

Pan Halík má kupodivu pravdu:
Autor: V. Podracký Datum: 21.9.2017 20:16

Halíkův kosmopolitismus se ovšem v jeho názoru přece jen ukazuje. Ti lidé tenkrát nebourali sloup kvůli tomu, že to byl náboženský symbol, ale proto, že to byl symbol pobělohorské poroby, tedy nějaké totality, jak bychom to dnes nazvali, totality, která poškodila náš národ více než komunistická. Jeho obnovení by symbolizovalo, že buď tuto porobu nevnímáme jako porobu, tedy konání, o které se snaží ve své sféře dnešní komunisté - nevnímat komunistické období jako něco špatného. Nebo, že máme prostě krátkou paměť, nic nevíme a kašleme na své dějiny.

:
Autor: M. Jandáková Datum: 21.9.2017 20:13

J e m u m o c blízko!

:
Autor: M. Jandáková Datum: 21.9.2017 20:10

Je opravdu ta lůza (slovem, kt.kolem sebe sejete) tak daleko od Krista, pane?

Re: Snad by nás ochránila i dnes:
Autor: A. Bytová Datum: 21.9.2017 19:51

To je věc lidí. Panna Maria není podrštaška, kterou lze přivolat písknutím.

Re: Ve většině starých českých měst:
Autor: J. Kombercová Datum: 21.9.2017 18:15

Jo, od Vás jsem to četla. Dík.

Re: Komunisté v té době už dlouho existovaly.:
Autor: B. Brousková Datum: 21.9.2017 18:15

Ad. Franta Sauer nebyl komunista, ale určitě kamarádil se s pozdějším prokazatelným bolševikem bývalým "Velitelem města Buágumy" to znamená komisařem Rudé armády Jaroslavem Haškem.

Re: Nápad pana Klepetka:
Autor: V. Klepetko Datum: 21.9.2017 17:55

Vy nevíte, za co děkovat panence Marii? :-))) Ale když to řeknu vážně - smysl tohoto nového symbolu by byl právě v usmíření "sloupovníků s jejich nepřáteli". Mělo by to i několik hlubších rovin - zde ale není na to prostor...

Důvody proti současné variantě jsou jen dva:

1) Vlastně nevíme úplně přesně jak ten sloup vypadal, replika je jen přibližná kopie nevalné umělecké hodnoty

2) Vyvolává kontroverze a zosobňuje všechny naše spory - ty minulé i budoucí, kdyby tomu bylo jinak, prošlo by to v klidu.

Re: Ve většině starých českých měst:
Autor: B. Brousková Datum: 21.9.2017 17:50

" Vhodila na krk "..? Ten sloup byl vysoký čtrnáct metrů, socha na něm další dva metry. Takže "vhodit soše na krk oprátku " by byl úkol pro Supermana. "Studentce Miladě" bylo tehdy necelých sedmnáct let.Takže historka o její aktivní účasti na tehdejší veselici je asi blbost. Že by vlastenci přenechali tu čest šestnáctileté holce není příliš pravděpodobné. Veselice měla potom pokračování o kterém se už moc nemluví. Dav se po povalení sloupu vydal ke Karlovu mostu , kde hodlel do Vltavy naházet tamní barokní sochy. Že k tomu nedošlo, zavinila armáda ,tedy patrně legionáři, kteří tomu zabránili. Možná to byla škoda, protože komouši by po Vítězném únoru a porážceš zrádné buržoazie nejspíš ozdobili most jinými panáky, třeba od národního umělce soudruha Malejovského. Takový Gottwald nebo Šverma či Slánský by se tam jistě lépe vyjímali, než nějaký Johánek z Pomuku či ti další !!.

Re: Ve většině starých českých měst:
Autor: J. Kombercová Datum: 21.9.2017 17:46

To bouřlivé mládí!

Re: Ve většině starých českých měst:
Autor: A. Bytová Datum: 21.9.2017 15:15

Existují výpovědi očitých věrohodných svědků, např. prof V.V.Štech.

Lezla tam po vysunovacím hasičském žebříku.

Re: :
Autor: S. Netzer Datum: 21.9.2017 15:12

Mariánský sloup je, podle Vás, něco srovnatelného se symboly nelidského režimu?

Daleko podnětněšjí by byla:
Autor: D. Stirský Datum: 21.9.2017 15:12

diskuse o dostavbě radnice - pohled na zadní část starých radničních domů je tristní. Obnovil-li by se sloup, pak by měla býti obnovena i Krocínova kašna.

:
Autor: K. Kořinek Datum: 21.9.2017 14:55

Krestanstvi neni katolictvi...

:
Autor: K. Kořinek Datum: 21.9.2017 14:53

Autore z amerikanskych universit, strhavani hakovych krizu a vyhazovani portretu Hitlera v toce 1945 ( i predtim ) byl take akt luzy ??

je to zvláštní... :
Autor: O. Mayer Datum: 21.9.2017 14:41

... na jedné straně člověk pořád slyší něco o křesťanské tradici Evropy a jaký je skandál že jakýsi idiot vymazal z fotek kříže na řeckých kostelech a pak zase nejspíše stejní lidé argumentují katolickou porobou.

Re: Nápad pana Klepetka:
Autor: O. Mayer Datum: 21.9.2017 14:32

.. fajn, teď jenom ještě najít nějaký smyslté stavby a důvod za co vlastně té panence Marii děkovat. Ostatně pak nechápu, proč bychom tam nemohli postavit rovnou tu (už hotovou) kopii toho původního sloupu (za co bych se hrubě přimlouval). Vzhledem k tomu že to je nový sloup, určitě k Bílé hoře nijak neodkazuje.

Re: Přiznám se:
Autor: J. Štrobl Datum: 21.9.2017 14:27

To vše vysvětluje a v tom případě se Vám omlouvám.

Re: Ve většině starých českých měst:
Autor: O. Mayer Datum: 21.9.2017 14:27

.. ona tohle je spíše jen taková nepodložená poudačka (něco jako, že Klema měl půjčenou beranice od Slánského), resp. možná dokonce i cílená bolševická pomluva.