17.7.2018 | Svátek má MartinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 433Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 7, poslední: 19.9.2017 15:24, přehled diskusí

Ještě mám v živé paměti,:
Autor: J. Lepka Datum: 19.9.2017 12:54

jak jsem nadskočil při výroku nějakého ředitele Jawy: "My nemusíme inovovat, celou naši produkci odebírá Sovětský svaz."

A ještě noticku od bývalého polokolegy, hlavní profesí z ČKD polovodiče (hm, vlastně taky Jawa), který nám popisoval, kterak souzi uzavírali smlouvy s rusákem, tam byly podmínky, které asi ve vodkovém rauši přehlédli, například, že zboží bude zabaleno v bednách z palubek a zatlučeno ručně kovanými hřebíky, vše pod řádnou sankcí. Vzpomínám, jak v raných osmdesátkách popisoval, jak sháněli staré kováře na penzi a prosili je, ať je aspoň ty hřebíky naučí dělat. Je evidentní, že veškerý zisk prošustrovali v penále a zaplacené sumy zdaleka nepokrývaly výrobní náklady. Samozřejmě to nikomu nevadilo, protože: komunismus.

... a nic nového už nepřišlo.:
Autor: R. Mayer Datum: 19.9.2017 11:07

A víte proč? Bylo to přesně podle pravidel socialistického plánování. Mnohé továrny dokázaly vytvořit docela slušný zisk, jenže ten musely celý odvést do státního rozpočtu a vláda nebo kdo ho pak celý přerozdělila. Dneska vláda přerozděluje jen vybrané daně, tenkrát prakticky přerozdělovala celý vytvořený HDP, to se jim to "hospodařilo". Výsledek: továrny měly jenom nepatrné prostředky na provoz a investice. Ve firmě, ve které jsem dělal pocházely některé stroje ještě z 19. století. Zkuste vytvářet něco nového, když nemáte čím zaplatit vývojaře a za co nakoupit technologii.

Re: ... a nic nového už nepřišlo.:
Autor: R. Langer Datum: 19.9.2017 13:58

Přesně tak, to totiž byl ten DLUH, o kterém tady staří komouši vykřikují, že žádný nebyl. Všechno se prožralo a na nic už nezbylo.

Re: ... a nic nového už nepřišlo.:
Autor: F. Kusák Datum: 19.9.2017 15:24

Pane Mayere, srovnávat socialistickou ekonomiku s tržní téměř nelze, nebo jen velmi špatně.

Stručně a nepřesně: Socialistický podnik pracoval v plánovaném režimu, ceny se zásadně, na úrovni výrobního podniku, tvořily nákladově a z toho pak plynuly výnosy. Maloobchodní ceny byly stanoveny direktivně a nikoliv tržně. Byla umělá zaměstnanost a ve vztahu k zahraničí se ceny přepočítávaly také uměle, dokonce těch kurzů bylo několik. A nad vším stála všemocná RVHP, pod taktovkou SSSR. Takže o nějakém zisku, jak s ním pracujeme dnes, nelze vůbec hovořit. Bohužel blbečci (prosím, to neplatí o Vás), kteří tak rádi vzpomínají na socializmus, tyto věci vůbec neznají a myslí si, že všechno fungovalo lépe, ale ona i ta socialistická ekonomika šla do kopru, protože tržní zákony nelze zrušit, jen si to někteří neuvědomovali. To byl taky hlavní důvod, proč se to sesypalo.

Jó Hedvíček,:
Autor: M. Málek Datum: 19.9.2017 10:42

všechno ví, všude byl dvakrát a ode všeho má klíče.

Letadla:
Autor: J. Jelínek Datum: 19.9.2017 8:54

Máte recht pane Čechu, eroplány jsou lepší než nějaká poloblbka z ÚSTR. Co říkáte na knížku Patricka Smithe "Zeptejte se pilota" ?

Zase :
Autor: P. Kmoníček Datum: 19.9.2017 8:35

VÝBORNĚ!