16.8.2018 | Svátek má JáchymDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRAHA: Sloup a smírŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 19.9.2017 23:23, přehled diskusí

Re: Souhlas, pane Remeši! :
Autor: B. Brousková Datum: 19.9.2017 23:23

"Prodávaly ho". To ovšem platilo jen do doby, než Josef II. vydal patent, po ,jehož vydání byl prodej církevního majetku možný jen s jeho výslovným souhlasem. Hlavní důvodem tohoto opatření byla skutečnost, že z výnosů pozemků, bylo povinností platit opravy kostelů , a far , které patřily k těmto pozemkům. A kdyby došlo k jeho rozprodání po malých částech, hrozilo, že noví vlastníci se budou zdráhat něco platit a nastane neřešitelný problém kdo a kolik má zaplatit. Jinak samozřejmě majetek byl v pozemkových knihách napsán na jednotlivé církevní subjekty to znamená fary , biskupství atd. Takže ne církev jako celek, nebo dokonce ani Vatikán jak blábolí komouši. Nejlepším důkazem je právě komoušský zákon o zabrání majetku patřícímu církevním subjektům. Proč by nějaký zákon vůbec vydávali, kdyby již církevní majetek byl majetkem patřícím vlastně státu.

Re: Při bourání mariánského sloupu na Staroměstském náměsti:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 19.9.2017 22:33

Jinde bourají , my stavíme ,hezké, no a proč to nepostavit na nějakém jiném náměstí, nebo sídlišti.

Re: Nenapadá vás otázka,:
Autor: J. Lepka Datum: 19.9.2017 21:12

Jen upřesním : Praha je všech Čechů ráj, ať žije Baj-kaj-laj...

Re: Nenapadá vás otázka,:
Autor: J. Kombercová Datum: 19.9.2017 20:15

:)) Nejen náplavy. Praha je přece všech.

Re: Při bourání mariánského sloupu na Staroměstském náměsti:
Autor: B. Brousková Datum: 19.9.2017 19:25

Ještě pár slov. Sloup byl vysoký 14 metrů socha na něm další dva metry. Vhodit smyčku na krk soše, by byl výkon pro supemana. Mimochodem , jak to zvládl věčně nadrátovaný Franta Sauer je také záhada. Nebo to bylo jinak?

Re: Při bourání mariánského sloupu na Staroměstském náměsti:
Autor: B. Brousková Datum: 19.9.2017 18:32

" Údajně".. Vzhledem k tomu, že jí, v té době bylo necelých sedmnáct let,, byla nejspíše i hlavním iniciátorem stržení a dav jí poslechl na slovo. Po stržení sloupu se vlastenci rozhodli očistit stejným zůsobem i Karlův most a náhazet tamní odporné barokní a katolické panáky , kteří ho do té doby provokativně hyzdili, do Vltavy. Ale byli zrazeni naší vlastní armádou, což byli v té době patrně bývalí legionáři, kteří jim v tom zabránili. Byla škoda, že se jim očistit most nepodařilo, protože po Vítězném únoru a porážce zrádné buržoazie, by se tam jistě krásně vyjímaly sochy soudruhů. Namátkou třeba Gottwalda nebo Švermy či Slánského. Možná , že by zbylo místo i pro Julka.

Re: Souhlas, pane Remeši! :
Autor: P. Zinga Datum: 19.9.2017 17:36

Něco také zdědili po čarodějnicích a kacířích.

Re: Při bourání mariánského sloupu na Staroměstském náměsti:
Autor: M. Drašner Datum: 19.9.2017 15:35

v reálu byl tou Marií jistý Haškův kumpán, proslulý rovněž levičáckými názory. Jenže pošpinit Horákovou se hodilo komundírům víc, že.

Re: Souhlas, pane Remeši! :
Autor: P. Remeš Datum: 19.9.2017 15:26

Není to pravda. Nejde samozřejmě o církev jako celek, jde o jednotlivé církevní právnické osoby (farnosti, kláštery, biskupství atd.). Ty si pozemkový majetek leckdy samy zakupovaly, prodávaly ho, někdy celá panství s vesnicemi i městy, běžně pro tu kterou dobu s ním vlastnicky nakládaly ....

Re: Při bourání mariánského sloupu na Staroměstském náměsti:
Autor: P. Remeš Datum: 19.9.2017 15:18

Prý je to jen legenda ...

Tak jest.:
Autor: A. Alda Datum: 19.9.2017 14:13

V současné době začíná po českých a moravských diecézích putovat socha panny Marie z Fátimy. Bylo by krásné, kdyby ji Arcidiecéze pražská uvítala obnovením mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Ale spíše se dočkáme toho, že tam bude vztyčen minaret s půlměsícem.

Při bourání mariánského sloupu na Staroměstském náměsti:
Autor: A. Alda Datum: 19.9.2017 14:10

údajně hodila soše Marii smyčku na krk jakási studenta Milada, později provdaná Horáková.

Hodil by se na Staromák ! :
Autor: K. Křivan Datum: 19.9.2017 13:40

Krásně by pasoval k baroknímu kostelu.

No jo,:
Autor: J. Lepka Datum: 19.9.2017 13:22

když se roku 2003 vrátila socha císaře Františka do kašny na Smetanově nábřeží, nikdo ani necekl, protože si toho skoro nikdo nevšiml. Ona ta kašna je tak bombastická, členěná a na pohled rozsochatá, že většina lidí ani nepostřehla, že v ní něco chybí a navíc ta socha strašila v depozitu.

Aféra s Mariánským sloupem jen dokazuje malost, duševní pokřivenost a morální zaostalost tzv. pokrokových sil, které ovšem stále ještě mají naděláno v gatích z historických reminiscencí a stále ještě adorují bolševický pohled na svět v době, kdy o bolševismu nikdo ani nevzdech ́.

Re: Nenapadá vás otázka,:
Autor: J. Lepka Datum: 19.9.2017 13:10

No právě, Zinga, ať rozhodnou Pražáci. Tak proč se do toho serou náplavy???

Re: Souhlas, pane Remeši! :
Autor: P. Zinga Datum: 19.9.2017 11:25

Církev-až na malé výjimky. nikdy nebyla vlastníkem pozemků. Vlastníkem byl císař, později stát. A mnoho tzv. církevního majetku nese pečeť krve a nenávisti.

Byl Ježíš bohatý? Právě tzv. církevní restituce je krádeží.

Nenapadá vás otázka,:
Autor: P. Zinga Datum: 19.9.2017 11:20

proč tu vychvalovanou demokracii 1. Československé republiky nenapadlo sloup obnovit? Proč tehdy jeho nepřítomnost nevadila a dnes vadí? Já bych ho nestavěl, ale ať si Pražáci rozhodnou sami.

Když tam někomu chybí vertikála, ať iniciuje postavení pomníku věčné lidské blbosti, byl by asi proklatě vysoký.

Když to byl sloup vděčnosti záchrany Prahy před Švédy, nechápu, proč tam nebyli stateční obránci? Že by dobrá víla zasáhla proti Švédům?

Souhlas, pane Remeši! :
Autor: O. Zuckerová Datum: 19.9.2017 11:06

Podobný případ je i s církevními restitucemi, a je zajímavé, že mezi jejich plamennými odpůrci nacházíme i jména odpůrců mariánského sloupu. Jako by křivdy, které se staly katolické církvi, byly vlastně docela oprávněné, protože církev... atd., tento kolovrátek už známe. Kdo nechce podržet církevní ukradené, okrádá vlast... (varianta na známou hlášku). Mimochodem osobou, vedoucí za onoho času zfanatizovaný dav ke sloupu za účelem jeho rozflákání, byl Franta Sauer, který - jak jsem slyšela - se před smrtí smířil s Bohem a tohoto činu litoval.

Podobně jako Lidl:
Autor: P. Remeš Datum: 19.9.2017 10:08

Mně na celé kauze přijde nejsmutnější onen veřejný dopis našich "elit" vyzývající proti obnovení mariánského sloupu. Je to podobně jako s Lidlem: Plno řečí o toleranci, ale ve skutečnosti rozsévání náboženské nenávisti.

Už se blížíme tomu, jak je to v Americe a jinde na Západě: Tolerance se lidem v hlavě plete s politickou korektností. Místo důrazu na lidskou svobodu se klade důraz na "právo" nebýt dotčen ve své přecitlivělosti. Jenže stejně ale jako za americkou pro-černošskou "přecitlivělostí" stojí ve skutečnosti protibělošská nenávist, stojí nenávist i za signatáři dopisu proti obnově strženého sloupu. A to je to, co mě mrzí nerjvíce a co ve mně vyvolává největší smutek. Nejen že mezi signatáři dopisu nacházím jména historiků, u nichž bych předpokládal, že se snad proboha dokáží povznášet nad událostmi starými 400 let (sic!!), ale zejména že fakt samotný - totiž že pod slovy o vznešených ideálech přihazují signatáři polínka k náboženské nenávisti - si tito lidé vůbec neuvědomují.

Skutečně následováníhodný příklad tolerance bych si osobně představoval jinak, voltairovsky: "Váš tmářský katolicismus mě štve, ale přesto se budu všemi silami zasazovat o to, aby mariánský sloup BYL obnoven". Jenže to bych asi od našich "elit" chtěl příliš. Jejich dopis má v sobě za mák skutečné tolerance, je to jen přefouklý příklad slepé totalizující korektnosti. Podobně jako to tu před třemi týdny už jednou předváděl Lidl svým mazáním křes ́tanských křížů ... :o/

Re: Co taky čekat od levičácké svoloče ?!?!?!:
Autor: V. Novák Datum: 19.9.2017 9:23

Jste plně mimo mísu.

1) Nehlasovalo se o odstranění, ale o umístění napodobeniny.

2) Koho jsme si my pražáci zvolili, toho máme - a nikdo nám do toho nemá co kecat. Nám pražákům - tedy ze 3/4 naplavenině...

Já jsem cekl.:
Autor: V. Novák Datum: 19.9.2017 9:21

A to epigram K.H.Borovského: "Na nábřeží podívat se běž/ gotická se na něm staví věž./Okolo ní českých krajů chlouba/ a ve věži bude - trouba."

Nestavět jakýsi pokus o repliku čehokoli je rozumné. Z toho sloupu se dochovalo tak málo a dokumentace je tak slabá, že obnovit ho nelze. Sochař si musel hodně vymýšlet a výsledek může být jedině "ohlas mariánského sloupu".

I když nějakou vertiklu by si to náměstí i Husův pomník zasloužily.

Co taky čekat od levičácké svoloče ?!?!?!:
Autor: M. Krátký Datum: 19.9.2017 8:30

pod patronací naplaveniny - Krndy a spol ??? Představte si, že by Češi hlasovali o odstranění památníku Milana Rastislava Štefánika nad Blavou !!! To by byl masakr.

Re: Těžko jak pro koho -:
Autor: S. Kalužík Datum: 19.9.2017 0:40

nějak mi vypadly dva řádky:

pro mne je to úplně snadné a vyčítám, A to ani nemluvím o těch současných, stačí se podívat na hlasování :)

Těžko jak pro koho -:
Autor: S. Kalužík Datum: 19.9.2017 0:38

Sloup porazili revolucionáři v listopadu 1918 a těžko jim to vyčítat

:)