29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EVROPA: Masaryk a dnešek

U příležitosti 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka ovládla česká média záplava vzpomínkových pořadů a článků připomínajících a glorifikujících zakladatele naší moderní státnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Vondráček 18.9.2017 16:32

už zase

máte chuť rozkazovat , kdo smí o čem psát ??

M. Vondráček 18.9.2017 16:33

Re: už zase

... pro pana Rudolfa ...

M. Prokop 18.9.2017 16:52

Re: už zase

Co se v mládí naučil ...

A. Alda 18.9.2017 15:29

Na Masarykovi je úžasné to,

že když byl stařec a většina jeho vrstevníků se jeho věku nedožila, vyrazil do ciziny bojovat za zničení Habsburgské monarchie a vznik samostatného Československa. Jsa již blízko tomu věku, stále více to obdivuji.

J. Cervenka 18.9.2017 15:10

nebat se

"Nebat se a nekrast" rikal Masaryk. Cesi kradou ale zatim se moc neboji. Nemeli by se bat rici Europe, ze s muslimama - ani jednoho !!

M. Jandáková 18.9.2017 14:48

Mluvení o krizi demokracie a nedostatcích parlamentarismu má do značné míry původ v té nedostatečné zkušenosti; odsud také to papouškování po cizích politických ismech – zkrátka nemyslí se dost po svém a po našem. Zvykli jsme si za Rakouska na negaci státu – to byl následek poroby; dokonce jsme si namlouvali, že už samostatnými býti nemůžeme. Tož to zase ne, s tím názorem jsem se nikdy smířit nemohl; ale věděl jsem, že lidé utlačení, nesvobodní, porobou deformovaní stanou se ne lehko a ne obratem ruky svobodnými i duchem. Proto tolik lidí u nás stát neguje i dnes – nedůvěrou, odporem proti státní administrativě, špatným poměrem k celým vrstvám spoluobčanů – řečeno drasticky: jsou ještě lidé, kteří drží palec spíš zlodějovi než policajtovi. Naši lidé mají tradici vlasteneckou, pravda, ale mnohdy zůstali příliš nestátní, protistátní, až anarchičtí; neuvědomují si, že to je stav starého rakušáctví. Odrakouštět, to znamená získat smysl pro stát a státnost, pro státnost demokratickou. To

M. Jandáková 18.9.2017 14:49

...jen namátkou. Jen z toho, co je k mání na netu. Specielně pro hysterické uzurpátory pravdy.

M. Krátký 18.9.2017 13:42

České království bylo po dlouhá staletí

jedním z předních velkých a stabilních států ( bylo jich tehdy i s námi max 3-4 ) vznikající Evropy - ve smyslu vývoje evropských států. Ani Rakousko, Německo, Maďarsko,atd vlastně moc neznamenaly, či dokonce neexistovaly. Takže po první světové válce jsme měli výsadní právo na osamostatnění ve smyslu státním ( že jsme si k tomu přibalili i Slováky je jen důkazem o naší velkorysosti a bratrství, že se od nás následně a dvakrát Slováci odtrhli je jejich věc, my to přežili a přežijeme ). Nakonec se to ukázalo i na naší povinosti platit válečné reparace za celé RU po první světové válce - jen a jen prozíravá politika a diplomatická zdatnost TGM ( a Dr Beneše ) nás od této povinosti uchránily. Těch 20 let samostatné ( a skutečně samostatné v té rozbouřené tehdy Evropě ) je důkazem o správné politice TGM i s jeho odkazem k současné době - jaqkékoliv posuzování ve stylu Co by tomu říkal dnes je blbost !!! Hezký den přátelé

M. Prokop 18.9.2017 15:01

Re: České království bylo po dlouhá staletí

To výsadní právo byla hlavně neuvěřitelná píle E. Beneše, známost T.G.M. a trochu taky snahy M.R. Štefánika.

Reparací jsme platili náš odpovídající podíl z reparací R-U.

Politika T.G.M. i E.B. byla, až na maličkosti správná proto, že ve výchozích podmínkách byla prakticky jediná možná.

M. Krátký 18.9.2017 15:12

Re: České království bylo po dlouhá staletí

pane Prokope - k těm reparacím jsem kdysi dávno četl v učebnici dějepisu mého podstatně mladšího příbuzenstva pro základní školy ( kolem roku 1968 ), že ČSR měla platit jako nejprůmyslovější část RU 80% všech reparací za RU - a tady nastupuje ta prozíravost a diplomatické úsilí - údajně jsme skutečně začali platit ale po několika odkladech a konzultacích jsme z našeho 80ti % podílu - povinosti uhradili jen zlomek - děkuji za vaše shrnutí - hezký den

A. Alda 18.9.2017 15:30

S tím Maďarskem jste těžce ujel.

Asi neznáte maďarské dějiny.

M. Prokop 18.9.2017 16:54

Re: S tím Maďarskem jste těžce ujel.

Pravda, byly to Uhry. :-)

A. Hrbek 18.9.2017 13:37

Bylo by zajímavé,

kdyby pan Weigl napsal, komu ze současných "osobností" by, podle jeho názoru, TGM podal ruku.

Těch, kterým by ruku nepodal, by asi byl dosti dlouhý seznam.

J. Novotny 18.9.2017 13:33

Dnes je jiná geopolitická situace,

Masaryk byl pro národní stát, národ ovšem chápal jako společenství lidí vymezené prostorem, ve kterém žijí, nikoli na základě genetiky. Odtud koncept čechoslovakismu.

Takže je dost dobře možné, že by byl velkým propagátorem Evropského státu, který by měl šanci obstát ve světové konkurenci (ať už hospodářské, či vojenské).

R. Brzák 18.9.2017 15:00

Re: Dnes je jiná geopolitická situace,

Jenže on byl zakladatelem českého národního státu, jenž odtrhl od rakouského národního státu (i ten byl přeci společenstvím lidí vymezeným nějakým prostorem...), takže jse zřejmé, že viděl nutnost onen vymezený prostor zúžit nikoliv na celou Evropu, ale na prostor, které obývá společenství s užšími vztahy, než byly i ty dosti úzké v Rakousku-Uhersku! Takže Vaše představa o jeho propagaci Evorpského státu je nesmyslná.

J. Novotny 18.9.2017 16:15

Re: Dnes je jiná geopolitická situace,

Říkám, jiná geopolitická situace. A není to moje představa, jenom říkám, že je to možné, stejně možné, jako že by horoval za nezávislost toho, co z Československa zbylo. Toť vše.

M. Prokop 18.9.2017 15:05

Re: Dnes je jiná geopolitická situace,

První odstavec ano, samozřejmě. Národní stát tomu říkali v podstatě z nedostatku jiného názvu.

Jelikož Masaryk byl Realista i realista, byl by pochopitelně pro myšlenku evropského sjednocování, ale zároveň by viděl, kam vede současný směr tohoto. Zvlášť se zkušeností z Československa, kam to vede, není-li politický národ.

J. Novotny 18.9.2017 16:38

Re: Dnes je jiná geopolitická situace,

Co jsem chtěl ukázat je, že je vůbec hloupé odhadovat, co by na to pan Masaryk. Váš odhad je stejně relevantní, jako odhad můj.

R. Brzák 18.9.2017 16:41

Re: Dnes je jiná geopolitická situace,

Relevantnost bych spojoval s posuozováním někoho podle jeho činů - a činy TGM jsou spíše separatistické, svobodu a demokracii podporující, než unifikační...

M. Prokop 18.9.2017 16:58

Re: Dnes je jiná geopolitická situace,

Já píšu o tom, co T.G.M. prokazatelně udělal, potom komentuji váš odhad, coby kdyby.

M. Prokop 18.9.2017 16:56

Re: Dnes je jiná geopolitická situace,

Nebo spíš, ani tak nemluvili o národním státě (to do věci vnesl z neznalosti Wilson) jako o státním právu zemí koruny české.

D. Stirský 18.9.2017 13:04

Zajímalo by mne,

jak by chytrolíni vyřešili situaci v RU. Češi chtěli trialismus, Karel I. federaci, trialismus a federaci nechtěli Němci a Maďaři... Situace už udržitelná nebyla, starej Procházka to neřešil v době, kdy mohl a měl... Po bitvě je každý generál. Možná by se RU mohlo rozpadnut na dva státy - i když: vždyť zvláště Předlitavsko nemělo ani normální název. Jak napsal jeden historik: jděte do bitvy s výkřikem "Ať žijí Království a země na Říšské radě zastoupené!"

M. Prokop 18.9.2017 15:07

Re: Zajímalo by mne,

Po válce už to bylo v rámci R-U neřešitelné.

P. Rudolf 18.9.2017 11:41

Vzít si do huby

T.G.M. někým z kykinových ocásků z Centra českého žvástu IVK je nehorázná drzost a sprostota. Jste chudáci!

M. Prokop 18.9.2017 11:58

Re: Vzít si do huby

A co teprve, když ho máte v klábosnici vy, agente a Junckerův ocase.

:-P

R. Brzák 18.9.2017 16:39

Re: Vzít si do huby

Není ale větší ubohost bránit komukoliv v diskuzi "brát si do huby" kohokoliv v opoře své argumentace? Svobodná debata je základem svobody vůbec, kdo jí jakkoliv brání...

B. Graf 18.9.2017 11:39

Rozbití podunajské monarchie byl tragický omyl...

...a sám Masaryk to na sklonku života přiznal.

Zdůrazňuji, že habsburská monarchie byla rozbita, řeči, že se sama rozpadla, jsou neopodstatněné.

M. Prokop 18.9.2017 11:59

Re: Rozbití podunajské monarchie byl tragický omyl...

A kdo tedy rozbíjel, když už ji nechtěli ani rakouští Němci, Maďaři, Češi, Poláci, Chorvati, Slovinci, Italové ...?

L. Vrána 18.9.2017 12:26

Re: Rozbití podunajské monarchie byl tragický omyl...

Máte k tomu Masarykovu "přiznání" věrohodný pramen?

Mimochodem EU je podle mě něco jako RU. Rakousko-Uhersko se přežilo a bylo nahrazeno něčím jiným. Možná by se to stalo i kdyby nedošlo k prohře ve Velké válce. A máte nějakou představu, jak by tedy vypadal pozitivní vývoj v zemích Koruny České po porážce RU v 1.SV.

R. Brzák 18.9.2017 16:43

Re: Rozbití podunajské monarchie byl tragický omyl...

Jen to RU mělo mnohem hlubší kořeny a fungovaly silné vazby - jaké dnešní EU horko těžko diktuje a tváří se, že buduje (ale ve skutečnosti uplácí).