23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Druhý hospodářský zázrak SRN

Ještě během 90. let se zdálo, že německé ekonomice dochází dech. Hospodářská stagnace, nezaměstnanost, vysoké daně, navíc trvalý schodek platební bilance. Jinými slovy, Německo málo vyváželo, hodně dováželo a peníze tekly do ciziny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Vlasák 16.9.2017 18:37

Re: ........

Britové by se měli vrátit do své okupační zóny v Německu, aby se jim lépe vyjednávalo o Brexitu.

M. Prokop 16.9.2017 18:18

Re: České ospravedlňující se žvásty

Flagelant.

M. Prokop 16.9.2017 18:15

Re: Opravdu?

Jo, to mně taky napadlo.

M. Prokop 16.9.2017 18:14

Přesně takové zboží nám Bureš prodává.

"pak bychom žrali předpeky z Polska a kachny z Německa, ale vyprodukované v Rumunsku."

T. Krystlík 16.9.2017 18:13

Re: České ospravedlňující se žvásty

Řeč vůbec nebyla o německých bankách, nýbrž o bankách v ČR!

M. Prokop 16.9.2017 18:12

"... a zjišťujeme, že tu chybí Český kapitál, ..."

No vidíte, že na to časem přijdete. Chyběl tu český kapitál, chybí tu český kapitál a proto byly podniky prodány tomu, kdo ten kapitál (a taky knowhow) měl. Vyhnout se tomu šlo jen velmi vyjímečně.

Stran Bureše souhlas.

M. Prokop 16.9.2017 18:09

Re: Německé firmy

Přesněji řečeno, chápal jste málo z co psal a teď už nechápete vůbec.

J. Macků 16.9.2017 17:15

Re: Určitě se podílíme na Německém hospodářském zázraku.

Soudruh má několik základních pracovních metod, lhaní, dělání podrazů a čerpání. Podstatné omezení toho posledního pro všechny stejně by jeho pozici výrazně zhoršilo a situace by se vyřešila sama, nejsem pro nějaké násilné postupy, jako je třeba to znárodňování. A mimochodem, ty Polské předpeky a Rumunské kakachny už žereme, ale zabalené jako Český výrobek holdingu.

P. Rudolf 16.9.2017 17:15

Re: Německé firmy

Jak jste jistě v mém příspěvku zaznamenal, píšu, že odchod by způsobil německým firmám určité problémy, což se dá vyjádřit i vašimi slovy, že by to nebylo ani zadarmo a (já dodávám u některých) ani rychle. Dříve byla humna na kraji vesnice (nádherně je to ještě dnes v některých obcích vidět, včetně toho, že dnes už jsou součástí historických center). Humna pro státy pak bývaly státní hranice. Ty jsou už dnes v EU prakticky vyzmizíkované a tak by se dalo soudit, že humna pro EU tvoří její sousední státy. Ale ani to už není pravda. Tak jako my občané létáme na dovolenou klidně deset i více hodin, tak to umí( a nejspíš ještě líp) i kapitál a zboží. A tak třeba svazek růží v Lidlu stojí necelé dvě eura. A je z Keňi. Holandský mistr zahradnický by ho za ty prachy v Evropě nikde nevyrobil.

Můžu vás ale ujistit, ze naši politici těm německým k smíchu v žádném případě nejsou. Oni leccos velmi dobře chápou. Tím samozřejmě nemám na mysli takového Klause či Zemana. Ti tam k smíchu opravdu jsou. Soukromě, veřejně by to nikdo z nich samozřejmě neřekl, neb si nás Čechů jako svých partnerů v EU váží.

F. Kusák 16.9.2017 17:01

Re: České ospravedlňující se žvásty

O ty svatá prostoto. Už jste někdy žádal o podnikatelský úvěr v zahraniční (německé) bance jako český podnikatel pro českou firmu. Můžete mít Business Plán jako Pán Bůh, ale německý bankéř Vás s tím vyhodí. Tedy, jedině, když doložíte ručení německé firmy nebo smlouvy o budoucích smlouvách na prodej plánovaných výrobků v Německu. To, co tady tvrdíte je pustá teorie, ale praxe je, až na malé výjimky zcela jiná. Držte se svého kopyta pane Krystlíku.

O. Uživatel 16.9.2017 17:01

Uživatel požádal o vymazání
F. Kusák 16.9.2017 16:48

Re: ........

Němci dováží z Číny nejen hračky a textil. Na každém výrobku Made in Germany najdete mnoho dílů vyrobených v Číně. Třeba planžety v holících strojcích Braun. Jsou to díly - výrobky již značně sofistikované. V Německu, mám dojem tak před půl rokem, skončil poslední evropský výrobce fotovoltaický panelů. S Ruskem je naoko embargo, ale Němci čile obchodují s Ruskem přes Bělorusko. Tomu se říká "reálpolitika". A až zmizí z Německa americká armáda a jejich jaderné zbraně, pak si budou dělat už úplně, co chtějí.

T. Krystlík 16.9.2017 16:45

Re: Základní problém proniknutí na západní trhy

Ale je to pravda. Možná, že si ještě vzpomenete, jak se stanovilo při prodeji škodovky do rukou VW, že 70 % dílů ve vozech Škoda bude pocházet z tuzemska. Dnes je tomu obráceně: cca 70 % pochází z regálů VW. To není žádný naschvál, VW tratí na skutečnosti, že ony díly nejsou vyráběny levněji v ČR. A je to nakonec důkaz mého tvrzení.

F. Kusák 16.9.2017 16:40

Re: Určitě se podílíme na Německém hospodářském zázraku.

Určitě by bylo dobré tomu "Slovákovi" ty firmy znárodnit a prodat do zahraničí. Někdo by se v Německu jistě našel, kdo by je koupil, a za cenu tučných provizí pro naše politiky. A. Babiš je jeden z mála, kdo podniká i v zahraničí, i v Německu. To je dost vzácný jev, nemyslíte. Zkuste přestat číst nenávistný balast a raději se zamyslete. Jímá mě hrůza, kdyby se někomu podařilo rozmetat ten Babišův ekonomický kolos. Na nic jiného zahraniční konkurence nečeká. Teď se nadává na Babišovy koblihy a pak bychom žrali předpeky z Polska a kachny z Německa, ale vyprodukované v Rumunsku.

O. Uživatel 16.9.2017 16:29

Uživatel požádal o vymazání
F. Kusák 16.9.2017 16:28

Re: Německé firmy

Pane Rudolfe mýlíte se, pan Kohout velice dobře popsal podstatu německé spolupráce s námi. Já jsem také došel k podobným závěrům. Zkuste si vzít statistiku EU. Jaké máte vysvětlení Vy. Jestli může Německo někam přesunout výrobu. Asi ano, ale nebylo by to zadarmo a nikoliv rychle, jak tvrdíte. A my jsme přeci jen za humny a Němci to s námi umějí. Zkuste říci kam by tyto výroby rychle a levně přesunulo. V jedné věci s Vámi ale souhlasím, že pro nás by ztráta vazeb na německou ekonomiku byla fatální. Ta orientace totiž trvá desítky let a po roce 1989 jsme na ní doslova závislí. Musím uznat, že Německo jedná mimořádně racionálně a naši politici jsou jim k smíchu.

O. Uživatel 16.9.2017 16:09

Uživatel požádal o vymazání
J. Rechnovský 16.9.2017 15:46

Re:

Skvělé! Držím Vám palce. Mnozí mí klienti by Vám jen záviděli odvahu.

Také bych rád sdílel Vaší pozitivní víru, ale průměr Českých firem, o kterém píši, je opravdu jinde. Mám oborem jsou firemní procesy tak trochu vidím pod povrch...;-)

Zpětně to potvrzují makroekonomická data o nevalné úrovni přidané hodnoty per capita. Módním indikátorem je i nízká úroveň mezd.

Je dost možné, že tento stav má dlouhodobé historické příčiny (viz pan Krystlík) a je už součástí národní povahy. Je-li to pravda, změna by mohla trvat ještě generace...

P. Rudolf 16.9.2017 15:31

Německé firmy

by musely být na hlavu padlé, kdyby nepodnikaly způsobem, který je pro ně výhodný. Proto taky asi 6000 německých firem tak či onak podniká i v Česku. Jistě by některým z nich odchod od nás způsobil určité problémy, ty by ale vesměs velice rychle vyřešily přesunem jinam. A že je kam. Česko by se z toho však už ekonomicky léta nevzpamatovalo.

Autorovy texty byly vždycky nic moc, ale od té doby, co vstoupil ke "svobodným" a teď k Surrealistům už píše jenom ekonomicko-politické bláboly.

T. Krystlík 16.9.2017 15:24

Základní problém proniknutí na západní trhy

(1) Výrobek musí být konkurence schopný - dnes se Češi prosazují na těchto trzích především nižší cenou, ne vyšší kvalitou nebo užitnou hodnotou než konkurence. (2) Cz-výrobci nejsou schopni při větších sériích dodržet buď kvalitu nebo termíny.

T. Krystlík 16.9.2017 15:18

Re:

Ne, už mě v diskusi skoro dva roky neblokují, ale psát články nesmím - tedy neotisknou mi je.

Nejen v pohraničí bylo více německy mluvících továrníků. Trochu statistiky. Roku 1901 byly v Obzoru národohospodářském publikovány propočty kapitálových pozic obou zemských národů. Společnosti patřící jazykovým Čechům měly sice 41 % kapitálu v potravinářství, ale pouze 19 % z celkového průmyslového akciového kapitálu v českých zemích. Na jednu převážně jazykově německou akciovou společnost průmyslu českých zemí připadalo průměrně 3,5krát více akciového kapitálu než na českou. František Dudek ve své práci z roku 2007 uvádí, že kapitálový podíl Čechů v průmyslu cz-zemí byl až do konce Rakouska-Uherska spíše jen pětinový.

Idylku z Němci cz-zemí (i dalšími národy v ČSR) zcela ve své režii zničili i rozpad ČSR zavinili Češi svým kolonizačně velkopanským počínáním. Nakonec republika se rozpadla 14. 03. 1939 odtržením Slováků. Dvakrát - též 01. 01. 1993.

J. Kanioková 16.9.2017 15:17

Holandsko se vždycky svezlo s Německem, o to to

měli lehčí..

J. Kanioková 16.9.2017 15:13

Bežte do háje s eurem..

O. Uživatel 16.9.2017 15:10

Uživatel požádal o vymazání
J. Rechnovský 16.9.2017 14:57

Re:

Ale vždyť to píšete sám pane Chodovský!...;-)

Máme už poměrně dost konkurenceschopných produktů, ale je "těžké" je prosadit. Souhlasím a právě v tom prosazení máme problém.

Srovnejte si sám podobně velké země s ČR. Např. Holandsko nebo Israel...

O. Uživatel 16.9.2017 14:39

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 16.9.2017 14:30

Uživatel požádal o vymazání
J. Rechnovský 16.9.2017 14:28

Re:

pardon "měly" ...;-)

J. Rechnovský 16.9.2017 14:22

Re:

To se bohužel velmi mýlíte. Automotive je jen dobře viditelné. Týká se to všech oborů.

Chmurná je i střednědobá budoucnost Stýkám se s jednateli mnoha firem menší a střední velikosti na téměř denní bázi. Ty by měli být motorem změny. I v případě nadějného produktu nakonec od penetrace na zahraniční trhy v drtivé většině ustoupí...

J. Macků 16.9.2017 14:17

Určitě se podílíme na Německém hospodářském zázraku.

Prvopočátek Českého průšvihu je samozřejmě v komunismu zde 40 let uplatňovaném. Z poměrně dobrého meziválečného postavení přes relativně nízké ztráty způsobenými válkou jsme se dlouhého období stagnace způsobené komunismem. Kapitál státu i soukromého sektoru byl ukraden a prožrán. Po revoluci jsme byli extrémně chudí, divili se, jak mohou ti Němci dávat přes marku za litr benzínu nebo jednu kávu. Každý se nějak snažil zbohatnout, prodat to co má, někdo svou pracovní sílu, většinou velmi obtížně (na rozdíl od současných nájezdníků, ti ale nechtějí pracovat, jen čerpat), přes podíly v nejrůznějších firmách a majetcích, prodali jsme celá průmyslová odvětví, cukrovary byly rozbourány, kamenolomy a pískárny prodány Němcům, výroba stavebních hmot Francouzům, vodárny prodali obecní zastupitelé Angličanům a jiným, zemědělskou půdu Slovákovi, železárny do Indie, automobilky Němcům a porůznu, Škodu Pleň Němcům a různě a další obory jinam. Možná, že byly utržené peníze odpovídaly tržní hodnotě, že nebyly snižovány působením korupce a že byly utraceny rozumně. Spíše ne, spíše byly prožrány. Teď žijeme ve státě, kde nám toho moc nepatří, stát podporuje cizí firmy a šikanuje vlastní a zjišťujeme, že tu chybí Český kapitál, který by mohl tu i v cizině a že dost často pracujeme ve mzdě pro cizí firmy. Neplatí to úplně, některé firmy tu mají i vývoj, i docela velký, ale patří do ciziny. Těžko se to bude měnit, když o státních záležitostech může rozhodovat přivandrovalý STBák, který likviduje pomocí státních orgánů konkurenci a na rozdíl od všech co kradnů, on čerpá, asi nejvíc v Evropě.