25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Druhý hospodářský zázrak SRN

Ještě během 90. let se zdálo, že německé ekonomice dochází dech. Hospodářská stagnace, nezaměstnanost, vysoké daně, navíc trvalý schodek platební bilance. Jinými slovy, Německo málo vyváželo, hodně dováželo a peníze tekly do ciziny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 17.9.2017 22:45

Jak v roce 2017 vnímají českou ekonomiku v zahraničí

J.P. Morgan drops Czech Republic bonds to emerging markets indexes; inflows expected

BY PAULINA PIELICHATA · APRIL 28, 2017 1:39 PM · UPDATED 1:44 PM

http://www.pionline.com/article/20170428/ONLINE/170429837/jp-morgan-drops-czech-republic-bonds-to-emerging-markets-indexes-inflows-expected

P. Urban 17.9.2017 8:57

Autor tvrdí.

že "nikoli Německo pro nás, ale Češi, Poláci, Slováci a další jsou pro Německo nepostradatelní."

Z tohoto tvrzení ale dokazuje jen půlku. Dobrá, možná jsme nepostradatelní pro německý hospodářský zázrak. Co by se ale stalo s námi bez Německa? Nebo, což je pravděpodobnější, pokud by německý hospodářský zázrak skončil?

Dokáže potom vědomí, že bohatství je tam, kde je kapitál, nahradit třeba rozměry čínské ekonomiky? Mimochodem, Francie na tohle (vztah kapitálu a bohatství) přišla dávno před Německem. Jak to, že to tam najednou nefunguje? To je v moderním globálním kapitalismu takový problém neexistující společná hranice se středoevropskými státy, nehledě na to, že se Slovenskem Německo také nesousedí?

Mezi továrníkem a jeho sekretářkou panuje většinou submisivní vztah i tehdy, pokud ten pan továrník tu sekretářku skutečně potřebuje a nemůže ji tak snadno nahradit. S vděčností to nemá co dělat. A já nezaregistroval, že by čeští politici projevovali Německu nějakou velkou vděčnost.

P. Rudolf 17.9.2017 11:06

Re: Autor tvrdí.

Autor je jen nezajímavý tlachal, který ekonomii nahradil politickou ekonomií. A s tou máme z minulého režimu zkušeností dost.

M. Prokop 17.9.2017 15:35

Re: Autor tvrdí.

Jo, to věřím, že jste zkušenosti z minulého režimu neprodleně transformoval do EU.

A. Nový 17.9.2017 14:46

Re: Autor tvrdí. :-))

Ekonomka Dalia Marinová z univerzity v Mnichově má odpověď, která je stejně přímočará jako neobvyklá...

M. Pivoda 16.9.2017 20:55

Kde je bohatství národů?

Kohout: "... Bohatství je tam, kde je kapitál a kde se inkasují dividendy. Číňané už to pochopili."

Bohatství je dnes tam, kde jsou inovace (technologické, ekonomické i sociální) a z nich plynoucí vysoká produktivita ekonomiky. Pojmy produktivita a konkurenceschopnost spolu splývají. Toto v podstatě říká ve své knize "The Competitive Advantage of Nations" M.E. Porter v roce 1990.

Václav Klaus vycházel při transformaci české ekonomiky z knihy Adama Smith "Bohatství národů" z roku 1776.

Proč ekonom Kohout dnes napadá Německo a nikoliv Česko za to, co si Česko přivodilo samo svou uspěchanou transformací?

Z. Lapil 16.9.2017 23:51

Re: Kde je bohatství národů?

Fajn, ale pěkně prosím - kde vzít inovace bez kapitálu a kde kapitál bez dividend? O tom, kam zmizel "český" kapitál a jestli tu vůbec někdy byl a někdy bude, se už tady hovořilo. Koneckonců vy jste - aspoň to tvrdíte :-) - autorem nějaké úžasné inovace, a bez kapitálu, který by způsobil aspoň to, aby vás někdo bral vážně, můžete leda psát do Psa, jak na vás byli všichni oškliví. Neříkám, že nebyli, jen mnoha slovy rozmělňuji přísloví "Bez peněz do hospody nelez", s nevysloveným závěrem "nebo tam na tebe budou oškliví".

Nemám ani pocit, že pan Kohout někoho napadá, on jen popisuje situaci, ba dokonce vypráví, jak popisuje situaci ona německá ekonomka. Jestli správně nebo nesprávně, to je jiná otázka.

M. Pivoda 17.9.2017 14:56

Inovace nezačíná u kapitálu ale u nápadu, Z. Lapile

Z. Lapil: "Fajn, ale pěkně prosím - kde vzít inovace bez kapitálu ..."

Ještě důležitější (a prvotní) je ale otázka, kde vzít inovace bez inovačních nápadů.

Případ, kterého jsem se (dobách historických, tj. kolem roku 1989) účastnil já zveřejním později - snad již za měsíc. Ten případ je složitější, než stačí vaše představivost. A určitě ji nemohu vměstnat do diskusního příspěvku na Neviditelném psovi.

Z. Lapil 17.9.2017 18:38

Re: Inovace nezačíná u kapitálu ale u nápadu, Z. Lapile

Bez nápadů to samozřejmě taky nejde, jenže upřímně - dostat sebegeniálnější nápad mezi lidi znamená buď vnutit nějakému výrobci změnu jeho výrobku, což znamená rozhodit mu výrobní proces nejspíš včetně řady smluv s dodavateli, nebo začít něco dodávat od nuly, což TAKY není zadarmo.

Moji představivost, prosím, nepodceňujte. Mohla by si vzít na pomoc moji paměť a připomenout mi nevím už koho, kdo má napsanou knížku a stěžoval si, že "mu ji určitě nevydají". Z čehož usuzuji, že JEHO představivost nestačila ani na myšlenku, že knížku si docela dobře může vydat sám.

M. Pivoda 17.9.2017 19:18

Zkraťme to, pane Lapile

Kontakt na mne je m.pivoda zavináč gmail.com. Ozvěte se mi, prosím, a já vám za cca 1 měsíc pošlu svůj spis v digitální podobě.

M. Prokop 17.9.2017 21:08

Re: Zkraťme to, pane Lapile

Trestní či psychiatrický?

M. Prokop 17.9.2017 0:14

Re: Kde je bohatství národů?

I vy brepto ...

Transformace byla nezbytná pro to, aby se časem nějaký ten kapitál mohl vytvořit.

Protože výnos z inovací dostane ten, kdo ho má a zainvestuje.

M. Pivoda 17.9.2017 17:44

Další vych(c)aný český Pepík: Prokop

Vychcaní čeští Pepíci dnes odmítají vzít zodpovědnost za to, že zku(r)vili českou ekonomiku.

Pravomoc a zodpovědnost je v managementu neoddělitelná. Jenže unikátní kombinace českých hlupáků a darebáků je nezlomitelná, přestože důkazy jsou naprosto evidentní.

M. Prokop 17.9.2017 21:09

Re: Další vych(c)aný český Pepík: Prokop

Česká ekonomika se od plyšáku stále zlepšuje. Přes kurwení různých Pivodů i EUnije.

L. Novák 17.9.2017 5:53

Re: Kde je bohatství národů?

Mr. Pivodo, vy tady pořád dokola blábolíte o uspěchané privatizaci po roce 1989, ač už tehdy bylo zřejmé, že co se rychle nezprivatizuje oficiální cestou, rozkrade (nejenom) starý komunistický management v podnicích "spontánní privatizací".

Podstata naší chudoby je ve skutečnosti, že tady po II. sv. válce komunisti provedli převrat pod ochranou Sovětského svazu (Rusko) a rozkradli všechno, co mohli. V roce 1989 tady prakticky žádný soukromý kapitál nebyl a socialistické podniky ho z principu své existence mít nemohly, resp. to, co tady bylo ve výrobních prostředcích, bylo zastaralé.

No a kromě toho tady máme ještě velkou zátěž podstatné části populace s komunistickou propagandou vypláchnutými mozky, s tendencemi parazitovat na státní podpoře, a vládnou tady zase komunisti, prý "bývalí". Typickým představitelem téhle chásky je Babiš, exministr financí...

M. Pivoda 17.9.2017 17:39

Anonym L. Novák 475

Anonym L.Novák475 se snaží (dnešním slaboduchým) Čechům dokázat, že dnes máme v Česku málo výdělečné montovny předemším proto, že Češi pro(s)rali Bitvu na Bílé hoře, svedenou v neděli 8. listopadu 1620 v blízkosti Prahy. Byla to byla bitva třicetileté války.

Vážení spoluobčané: Vězte, že dnes se bujuje o vaši mysl klamy na internetových médiích.

M. Prokop 17.9.2017 21:10

Re: Anonym L. Novák 475

To jste jen zase něco nepochopil.

P. Rudolf 16.9.2017 15:31

Německé firmy

by musely být na hlavu padlé, kdyby nepodnikaly způsobem, který je pro ně výhodný. Proto taky asi 6000 německých firem tak či onak podniká i v Česku. Jistě by některým z nich odchod od nás způsobil určité problémy, ty by ale vesměs velice rychle vyřešily přesunem jinam. A že je kam. Česko by se z toho však už ekonomicky léta nevzpamatovalo.

Autorovy texty byly vždycky nic moc, ale od té doby, co vstoupil ke "svobodným" a teď k Surrealistům už píše jenom ekonomicko-politické bláboly.

F. Kusák 16.9.2017 16:28

Re: Německé firmy

Pane Rudolfe mýlíte se, pan Kohout velice dobře popsal podstatu německé spolupráce s námi. Já jsem také došel k podobným závěrům. Zkuste si vzít statistiku EU. Jaké máte vysvětlení Vy. Jestli může Německo někam přesunout výrobu. Asi ano, ale nebylo by to zadarmo a nikoliv rychle, jak tvrdíte. A my jsme přeci jen za humny a Němci to s námi umějí. Zkuste říci kam by tyto výroby rychle a levně přesunulo. V jedné věci s Vámi ale souhlasím, že pro nás by ztráta vazeb na německou ekonomiku byla fatální. Ta orientace totiž trvá desítky let a po roce 1989 jsme na ní doslova závislí. Musím uznat, že Německo jedná mimořádně racionálně a naši politici jsou jim k smíchu.

P. Rudolf 16.9.2017 17:15

Re: Německé firmy

Jak jste jistě v mém příspěvku zaznamenal, píšu, že odchod by způsobil německým firmám určité problémy, což se dá vyjádřit i vašimi slovy, že by to nebylo ani zadarmo a (já dodávám u některých) ani rychle. Dříve byla humna na kraji vesnice (nádherně je to ještě dnes v některých obcích vidět, včetně toho, že dnes už jsou součástí historických center). Humna pro státy pak bývaly státní hranice. Ty jsou už dnes v EU prakticky vyzmizíkované a tak by se dalo soudit, že humna pro EU tvoří její sousední státy. Ale ani to už není pravda. Tak jako my občané létáme na dovolenou klidně deset i více hodin, tak to umí( a nejspíš ještě líp) i kapitál a zboží. A tak třeba svazek růží v Lidlu stojí necelé dvě eura. A je z Keňi. Holandský mistr zahradnický by ho za ty prachy v Evropě nikde nevyrobil.

Můžu vás ale ujistit, ze naši politici těm německým k smíchu v žádném případě nejsou. Oni leccos velmi dobře chápou. Tím samozřejmě nemám na mysli takového Klause či Zemana. Ti tam k smíchu opravdu jsou. Soukromě, veřejně by to nikdo z nich samozřejmě neřekl, neb si nás Čechů jako svých partnerů v EU váží.

L. Novák 17.9.2017 5:55

Re: Německé firmy

Od bolševika vašeho ražení ani nikdo nečeká, že byste něco pochopil... :-)

M. Prokop 16.9.2017 18:09

Re: Německé firmy

Přesněji řečeno, chápal jste málo z co psal a teď už nechápete vůbec.

J. Kanioková 16.9.2017 19:40

Souhlas..

J. Macků 16.9.2017 14:17

Určitě se podílíme na Německém hospodářském zázraku.

Prvopočátek Českého průšvihu je samozřejmě v komunismu zde 40 let uplatňovaném. Z poměrně dobrého meziválečného postavení přes relativně nízké ztráty způsobenými válkou jsme se dlouhého období stagnace způsobené komunismem. Kapitál státu i soukromého sektoru byl ukraden a prožrán. Po revoluci jsme byli extrémně chudí, divili se, jak mohou ti Němci dávat přes marku za litr benzínu nebo jednu kávu. Každý se nějak snažil zbohatnout, prodat to co má, někdo svou pracovní sílu, většinou velmi obtížně (na rozdíl od současných nájezdníků, ti ale nechtějí pracovat, jen čerpat), přes podíly v nejrůznějších firmách a majetcích, prodali jsme celá průmyslová odvětví, cukrovary byly rozbourány, kamenolomy a pískárny prodány Němcům, výroba stavebních hmot Francouzům, vodárny prodali obecní zastupitelé Angličanům a jiným, zemědělskou půdu Slovákovi, železárny do Indie, automobilky Němcům a porůznu, Škodu Pleň Němcům a různě a další obory jinam. Možná, že byly utržené peníze odpovídaly tržní hodnotě, že nebyly snižovány působením korupce a že byly utraceny rozumně. Spíše ne, spíše byly prožrány. Teď žijeme ve státě, kde nám toho moc nepatří, stát podporuje cizí firmy a šikanuje vlastní a zjišťujeme, že tu chybí Český kapitál, který by mohl tu i v cizině a že dost často pracujeme ve mzdě pro cizí firmy. Neplatí to úplně, některé firmy tu mají i vývoj, i docela velký, ale patří do ciziny. Těžko se to bude měnit, když o státních záležitostech může rozhodovat přivandrovalý STBák, který likviduje pomocí státních orgánů konkurenci a na rozdíl od všech co kradnů, on čerpá, asi nejvíc v Evropě.

F. Kusák 16.9.2017 16:40

Re: Určitě se podílíme na Německém hospodářském zázraku.

Určitě by bylo dobré tomu "Slovákovi" ty firmy znárodnit a prodat do zahraničí. Někdo by se v Německu jistě našel, kdo by je koupil, a za cenu tučných provizí pro naše politiky. A. Babiš je jeden z mála, kdo podniká i v zahraničí, i v Německu. To je dost vzácný jev, nemyslíte. Zkuste přestat číst nenávistný balast a raději se zamyslete. Jímá mě hrůza, kdyby se někomu podařilo rozmetat ten Babišův ekonomický kolos. Na nic jiného zahraniční konkurence nečeká. Teď se nadává na Babišovy koblihy a pak bychom žrali předpeky z Polska a kachny z Německa, ale vyprodukované v Rumunsku.

J. Macků 16.9.2017 17:15

Re: Určitě se podílíme na Německém hospodářském zázraku.

Soudruh má několik základních pracovních metod, lhaní, dělání podrazů a čerpání. Podstatné omezení toho posledního pro všechny stejně by jeho pozici výrazně zhoršilo a situace by se vyřešila sama, nejsem pro nějaké násilné postupy, jako je třeba to znárodňování. A mimochodem, ty Polské předpeky a Rumunské kakachny už žereme, ale zabalené jako Český výrobek holdingu.

M. Prokop 16.9.2017 18:14

Přesně takové zboží nám Bureš prodává.

"pak bychom žrali předpeky z Polska a kachny z Německa, ale vyprodukované v Rumunsku."

M. Prokop 16.9.2017 18:12

"... a zjišťujeme, že tu chybí Český kapitál, ..."

No vidíte, že na to časem přijdete. Chyběl tu český kapitál, chybí tu český kapitál a proto byly podniky prodány tomu, kdo ten kapitál (a taky knowhow) měl. Vyhnout se tomu šlo jen velmi vyjímečně.

Stran Bureše souhlas.

J. Kanioková 16.9.2017 13:47

........

"Německo dováží z Číny textil, hračky a elektroniku, vyváží do Číny automobily a stroje." Už jen takto slovně je zřejmé, pro koho je ta obch. výměna výhodnější.

Čína: Zahraniční obchod a investice - http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/cina-zahranicni-obchod-a-investice-19052.html

No a jinak, je jasné, proč o vých. evropské země v EU stáli. Hlavně pro své investory kvůli levným subdodávkám a svůj rozšířený odbyt.

Bylo naprosto jasné, že býv. země RVHP nebudou mít vlastní silné odvážné investory.

F. Kusák 16.9.2017 16:48

Re: ........

Němci dováží z Číny nejen hračky a textil. Na každém výrobku Made in Germany najdete mnoho dílů vyrobených v Číně. Třeba planžety v holících strojcích Braun. Jsou to díly - výrobky již značně sofistikované. V Německu, mám dojem tak před půl rokem, skončil poslední evropský výrobce fotovoltaický panelů. S Ruskem je naoko embargo, ale Němci čile obchodují s Ruskem přes Bělorusko. Tomu se říká "reálpolitika". A až zmizí z Německa americká armáda a jejich jaderné zbraně, pak si budou dělat už úplně, co chtějí.