26.5.2018 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: Vojna, nebo mír?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 19, poslední: 14.9.2017 21:13, přehled diskusí

Nevšiml jsem si, že by pan Frýbort někdy líčil,:
Autor: F. Houžňák Datum: 14.9.2017 21:13

jak on sám za svobodu někde bojoval. Takže asi nebojoval, ale hovořit o "uhýbavých, chytrácky vypočítavých a zbabělých Češích, jó, to mu jde, statečně a neohroženě. Holt si neopomene přihrábnout pro sebe té statečnosti, ten Maulheld von Hannover. No a hodní Sudeťáci, které utiskovali ti zlí a zbabělí Češi, ti nesmějí na závěr samozřejmě chybět. Pfui Teufel, wie sagt man in Deutschland. So ein selbstverliebter Heuchler.

Ten závěr by bylo lépe vynechat.:
Autor: M. Prokop Datum: 14.9.2017 11:17

Přílišná generalizace, navíc bez přihlédnutí k okolnostem.

skvělé, pane Frýborte:
Autor: V. Povolný Datum: 14.9.2017 10:32

ostatně jako vždy. Jen mám při čtení podobných článků sílící pocit, že je to všechno jaksi na dvě věci. Protože pak si vyslechnu Sobotku nebo nějakého jiného politika či politiloga, fantazírujícího o přimknutí k tvrdému jádru, případně Junckera s jeho eurem a migračními kvótami a uvědomím si, že pokud se včas nevzpamatujeme, tak je to ... no prostě tam. A včas, to znamená už hodně brzy.

Trochu zapadla hlavní myšlenka:
Autor: J. Pražák Datum: 14.9.2017 10:28

"Obyčejný lidský rozum ostatně sám napoví, jak by vypadal svět, kdyby se měl všudy a ve všem řídit ušlechtilou zásadou neodpírání násilí: od pólu k pólu by jej už dávno ovládalo zlo".

Vyvozuji, že největším pachatelem válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v současnosti je Merkel a její gang ve vedení 4.EUroříše. Ona umožnila dezerci milionů "mladíků-uprchlíků", kteří měli bránit šíření zla ve své vlasti. Ona naopak to islámské zlo importovala do Evropy.

Reagan měl skvělý slogan:
Autor: T. Kočí Datum: 14.9.2017 10:22

Mír silou. Asi to jinak nejde.

Re: Reagan měl skvělý slogan:
Autor: P. Zinga Datum: 14.9.2017 13:22

Ale byl to Reagan, který navrhl SSSR jednání fifty-fifty. On válku nechtěl, radši "špatný"mír. Na rozdíl od dnešních blbů.

I islám zná mír...:
Autor: J. Pražák Datum: 14.9.2017 10:18

Islám dělí svět na 2 části: Svět míru, tj. tam, kde vládne šaria a Svět války, tj. ta část světa, kde se musí válčit, aby šaria zavládla v budoucnu.

Mír chtěli i Britové a Francouzi v Mnichově,.....

Takže souhlas s autorem. Není mír jako mír...

Díky za kapku osvěty:
Autor: I. Polák Datum: 14.9.2017 9:11

... i když je to marný boj. Lidstvo je historií nepoučitelné.

Chybí zde jen vtip, který jsme si říkali někdy v 70-80 letech, pravděpodobně původem od Rusů, vyprávěný takovou "českoruštinou" - raději to přeložím: Bude válka? Válka nebude! Ale bude takový boj za mír, že nezůstane kámen na kameni.

Re: Díky za kapku osvěty:
Autor: P. Han Datum: 14.9.2017 15:40

Tou českoruštinou (zcela foneticky) to znělo: Budět v nastajáščem gadú kakája nibúť vajná? Vajny něbudět, no budět takaja barba za mir, što něostánět kámeň na kámňu.

Re: Díky za kapku osvěty:
Autor: I. Polák Datum: 14.9.2017 17:13

no vidíte,správně prý mělo být: ...kámena na kámňu...

To máte těžké Poláci za svoodu :
Autor: D. Polanský Datum: 14.9.2017 7:05

za 2, světové války dost urputně bojovali, ale Židy do koncentráků posílali přímo s nadšením. Na mnohé z těch, kteří se po válce vrátili, vzali latě a ubili je k smrti, přece jim nebudou vracet majetek. V každém národě je jakási ambivalentnost, řečeno česky vyčůranost.

Re: To máte těžké Poláci za svoodu :
Autor: P. Kmoníček Datum: 14.9.2017 8:21

A co říkáte úvaze o míru jako takové?

Re: To máte těžké Poláci za svoodu :
Autor: J. Schwarz Datum: 14.9.2017 8:42

Úvaha o míru jako takovém perfektní. Konečně, kdyby sověti opravdu tak adorovali MÍR jako hodnotu nejvyšší, mohli před Hitlerem kapitulovat a kýžený mír by měli hned.

Re: To máte těžké Poláci za svoodu :
Autor: J. Lepka Datum: 14.9.2017 12:13

Neznám válkychtivější politiky, než bolševiky.

Re: To máte těžké Poláci za svoodu :
Autor: P. Zinga Datum: 14.9.2017 13:23

Neshazujte se, pane Lepko.

Re: To máte těžké Poláci za svoodu :
Autor: J. Lepka Datum: 14.9.2017 15:29

Pravda se špatně vstřebává, že pane Zingo?

Re: To máte těžké Poláci za svoodu :
Autor: M. Prokop Datum: 14.9.2017 14:04

To by se nesměli chystat ho ve vhodné chvíli napadnout.

Re: To máte těžké Poláci za svoodu :
Autor: P. Han Datum: 14.9.2017 15:43

Dva kohouti na jednom smetišti. Evropu si rozdělili mezi sebe a každý chystal válku proti tomu druhému. Hitler to stihl dřív.

Re: To máte těžké Poláci za svoodu :
Autor: Z. Lapil Datum: 14.9.2017 10:16

Nepřipadá mi, že by ambivalentnost a vyčůranost byla skorosynonyma, neb ambivalentní znamená VNITŘNĚ rozporný či dvojaký. Se záměrnou dvojí tváří to moc společného nemá. Což je slovíčkaření, co jste tím myslel, chápu nejspíš správně.

K věci: můžeme zvážit, zda "urputně bojující" Poláci dopadli líp než "zbabělí" Češi, ale to, že jedni ničili Židy a druzí nikoliv, s tím moc společného nemá; nanejvýš se dá tvrdit, že Židi nejsou Poláci, takže byli urputným bojem smeteni jaksi při jednom. Jednoznačnou odpověď nemám.

Nemám ji proto, že jste se dopustil nepřípustné generalizace, protože jistě existovali i "stateční" Češi (kromě Fajtla, Gabčíka a spol. jistě i mnozí nenápadní doma zůstavší) a "zbabělí" Poláci. Pro jednoduchost použiju Slováky jako příměr: Jakmile to bylo možné, stali se "Hitlerovou kolonií", neboli před tváří dějin jsou to padouši jak vyšití. Jenže Slovenské národní povstání bylo - přes všemožné úvahy o jeho bolševičnosti(???) - skvělou ukázkou národní statečnosti.

Vlastně si teď říkám, že bratři Mašínové tohle dokázali spojit každý ve své vlastní osobě: nikdo poctivý jim statečnost neupře a mrtvého pokladníka(?) neodpáře. Ještě vyostřeněji: i vrah může zachránit tonoucího. (A - neodolám - i skladník ve šroubárně může si přečísti Vergilia v originále).